GRY 06/2003  News Net « 29 »  

Game Critics Award: Best of E3 2003 - zwycięzcy. Kolejna poczwórna korona dla Half-Life 2

eLKaeR

Doom III i Star Wars Galaxies: An Empire Divided znajdują się ciągle w trakcie developingu. The Sims Online i Neverwinter Nights nie spełniły do końca oczekiwań użytkowników. The Legend of Zelda: The Wind Waker i Tom Clancy’s Splinter Cell okazały się wielkimi hitami rynkowymi. Tak właśnie przedstawia się obecna sytuacja niektórych gier, wyróżnionych w plebiscycie Game Critics Award: Best of E3 2002 (wybory najlepszych wyrobów, zaprezentowanych podczas targów Electronic Entertainment Expo w Los Angeles).

 

A oto tegoroczna lista zwycięzców:

Najlepsza gra:
Half-Life 2 (PC)

Najlepsza gra oryginalna:
Full Spectrum Warrior (Xbox)

Najlepsza gra komputerowa:
Half-Life 2 (PC)

Najlepsza gra konsolowa:
Halo 2 (Xbox)

Najlepsza gra akcji:
Half-Life 2 (PC)

Najlepsza gra przygodowa:
Prince of Persia: The Sands of Time (PC, PS2, Xbox, GC, GBA)

Najlepsza gra role-playing
Fable (Xbox)

Najlepsza gra walki
Soul Calibur II (PS2, Xbox, GC)

Najlepsza gra wyścigowa:
Gran Turismo 4 (PS2)

Najlepsza gra symulacyjna:
Full Spectrum Warrior (Xbox)

Najlepsza gra sportowa:
Tony Hawk’s Underground (PS2, Xbox, GC, GBA)

Najlepsza gra strategiczna:
Rome: Total War (PC)

Najlepsza gra logiczna, itp.
The EyeToy Games (PS2)

Najlepsza gra online:
City of Heroes (PC)

Najlepszy sprzęt:
EyeToy (PS2)

Specjalna pochwała za grafikę:
Half-Life 2 (PC)

 


Powstają dwie kolejne części cyklu Tomb Raider? Sprawa komend głosowych i rozgrywki online.

eLKaeR

Podczas gdy trwają ostatnie przygotowania do zachodniej premiery gry Tomb Raider: The Angel of Darkness, niemiecki magazyn MCV zamieścił wywiad z założycielem studia Core Design. Rozmowa poświęcona była m.in. następnym projektom ojców Lary Croft.

Jeremy Heath-Smith zasugerował dziennikarzowi, iż w planach firmy figurują dwa nowe programy z seksowną panią archeolog w roli głównej. Developerzy zamierzają zaimplementować w swoich przyszłych dziełach specjalny system rozpoznawania mowy, umożliwiający przede wszystkim wydawanie komend kierowanej postaci.



Natomiast odpowiedź, dotycząca zabawy za pośrednictwem Internetu, przedstawia się następująco: „Nie wymyśliliśmy jeszcze prawidłowej formuły umieszczenia Lary w środowisku online. Jeśli jednak znajdziemy rozwiązanie, to na pewno je wprowadzimy.”.

Więcej informacji: http://www.mcvonline.de/

Ultima X - kolejne nieoficjalne rewelacje

Łosiu

Na kilka dni przed tegorocznymi targami E3 Internet obiegły super nieoficjalne doniesienia mówiące o tym, iż Origin Systems i Electronic Arts wspólnie pracują nad nową odsłoną słynnej Ultimy z symbolem „X” w tytule. Od tej pory sprawa ucichła aż do tego weekendu, kiedy to na forum boards.stratics.com pojawiło się zdjęcie przedstawiające ekran z logiem nowej gry. Pochodzi ono od przyjaciela administratora działu Ultimy Online na tym forum, zatrudnionego w Electronic Arts – widzimy na nim logo gry o tytule „Ultima X: Odyssey”.


Naturalnie potwierdza to wcześniejsze informacje o produkcji nowej gry, przypomnę tylko, że ma to być pozycja reprezentująca gatunek MMOcRPG i funkcjonująca w oparciu o trójwymiarowy graficzny „silnik” Unreal Warfare, zastosowany dotychczas m.in. w Tom Clancy’s Splinter Cell i Unreal II: The Awakening.

 

Przemysł rozrywkowo-medialny w 2003 roku = 1,1 biliona USD

eLKaeR

Według najnowszego raportu amerykańskiej organizacji PricewaterhouseCoopers, noszącego tytuł „Entertainment and Media Outlook”, globalne wydatki konsumenckie w branży rozrywkowej i medialnej przekroczą 1.100.000.000.000 USD w 2003 roku (wzrost o 3,7% w stosunku do 2002).

Ponadto w latach 2003-2007 stale zwiększać się będzie przestrzeń rynkowa, zajmowana przez łącza szerokopasmowe, dystrybucję programów telewizyjnych i gry video. W tym ostatnim przypadku szczególnemu rozwojowi ulegną dwie dziedziny: rywalizacja online i zabawa przy pomocy telefonów komórkowych.

Analitycy dodają, że elektroniczna rozrywka zyska już niebawem w Stanach Zjednoczonych dominującą pozycję (za cztery lata, dzięki średniej rocznej stopie wzrostu w wysokości 24,6%, osiągnie granicę 12.000.000.000 USD) w swoim segmencie rynku.

 

Index GRY 06/2003   Magazyn Profesjonalnego Gracza « 29 »