GRY 06/2003  News Net « 27 »  

Intel i jego procesory teraz i 25 lat temu

Solnica

Dziewiątego czerwca minęło dokładnie 25 lat od momentu wypuszczenia przez Intela pierwszego procesora wykorzystującego architekturę znaną jako x86 – oznaczonego symbolem 8086 protoplasty CPU stosowanych we współczesnych PCtach. Okrągła rocznica to jak zwykle bardzo dobra okazja do różnego typu podsumowań i porównań typu: jak było kiedyś, a jak jest obecnie.

A oto kilka ciekawszych moim zdaniem „cyferek”:

  • Pierwszy, ujawniony 9 czerwca 1978 roku procesor 8086 taktowany był zegarem o częstotliwości 5MHz. Aktualnie najszybszy Pentium 4 taktowany jest zegarem 3GHz+.
  • 8086 składał się z 29 tysięcy tranzystorów a najnowsze P4 to około 100 milionów tranzystorów, czyli mniej więcej 3.5 tysiąca razy więcej.
  • Aktualnie topowy P4 taktowany zegarem 3.06 GHz jest około 600 razy szybszy od pierwszego 8086.
  • 8086 miał być początkowo procesorem do ogólnych zastosowań dopiero jego tańsza wersja, czyli 8088 została w 1982 roku zastosowana przez IBMa do stworzenia pierwszego PC (Personal Computer), protoplasty maszyn, które stoją obecnie na naszych biurkach.
  • Po blisko 25 latach, na początku tego roku, przekroczona została przez Intela granica jednego miliarda sprzedanych procesorów o architekturze x86. Analitycy szacują, iż na kolejny miliard czekać będziemy znacznie krócej, co najwyżej kilka lat.

Larry Bond's Harpoon 4 – być może zostanie wydany w tym roku

Łosiu

Larry Bond's Harpoon 4 miał zostać wydany.... eeee już nie nawet nie pamiętam... w 2001 roku...? Nie ma to jednak większego znaczenia ponieważ mamy już połowę 2003 roku, a nowej odsłony serii Harpoon jakoś nie widać. Fanów zaniepokojonych tym faktem nie brakuje, dlatego też wszystkim zainteresowanym polecam zapoznać się z niedawno opublikowanym na serwisie SimHQ, wywiadem z przedstawicielem Ubi Softu. Wśród poruszonych tematów (związanych bezpośrednio z rozwiązaniami zastosowanymi w nowej grze) zdradzono też, kolejny :), przewidywany termin premiery oraz kilka informacji o nowym developerze tego tytułu.

Jak wiemy 23 kwietnia tego roku produkcję Harpoona przejęło wewnętrzne studio developerskie Ubi Softu. Mieści się ono w Rumunii i składa się z prawdziwych miłośników symulacji (hardcore’owych graczy). Odpowiada ono za rozwój i support serii Silent Hunter, a także znanego symulatora szachowego Chessmaster. Zdaje się to dobrze wróżyć nowej grze...

 

 

Co się zaś tyczy terminu premiery, to Ubi Soft planuje, że nastąpi ona jesienią bieżącego roku. Jednakże przedstawiciel firmy zaznacza, że z racji tego, iż Ubi Soft chce by Harpoon 4 był dopracowany, odpowiednio zbalansowany i wolny od błędów, nic w tej kwestii nie jest pewne, poza tym, że wydanie tego tytułu zostanie poprzedzone gruntownymi wewnętrznymi beta testami (nie będzie testów publicznych).

ECTS 2003 – powrót do dawnej świetności?

Szycha

Większa hala, większe firmy – tak w skrócie reklamowana jest tegoroczna edycja targów ECTS, która odbędzie się w dniach 27-29 sierpnia w Londynie, w hali Earls Court.

Warto wspomnieć że ECTS systematycznie z roku na rok tracił na popularności – zarówno wśród wystawców jak i zwiedzających. Przyczynę tego można było upatrywać przede wszystkim w tym, że w maju odbywają się największe targi elektronicznej rozrywki na świecie – czyli E3 w Los Angeles – i lwia część firm po prostu nie chciała ponosić dodatkowych kosztów związanych z ponownym wystawianiem się na ECTS`ie. Dosyć kuriozalna sytuacja zaistniała podczas ubiegłorocznych targów ECTS, ponieważ zabrakło najważniejszych firm z branży gier (komputerowych i konsolowych) , czyli – EIDOS, Microsoft, Konami, SEGA...

W tym roku wszystko ma ulec zmianie. Swoją obecność na targach zapowiedzieli już tacy „giganci” jak: Microsoft, Nokia, Konami, UBI SOFT, SEGA, Nvidia, Sammy Europe, Intel, Codemasters, THQ, oraz kilkanaście innych firm, których nazwy zostaną podane później.

Należałoby dodać że równocześnie z targami rusza też impreza Sony – Plastation Experience, która odbywać się będzie w tej samej hali co ECTS.

Czas trwania ECTS`U zbiega się z Europejską Konferencją Developerów Gier (miejsce spotkania to też oczywiście Earls Court).

Reasumując, jeżeli organizatorom uda się to wszystko o czym czytamy to możemy być pewni że ECTS wróci do dawnej świetności.

Index GRY 06/2003   Magazyn Profesjonalnego Gracza « 27 »