GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Plagiaty, "inspiracje" w polskim hip-hopie

29.11.2008
22:38
[1]

Paradox [ Loon ABO mode ]

Plagiaty, "inspiracje" w polskim hip-hopie

Jak powszechnie wiadomo raperzy na całym świecie lubią się inspirować cudzą twórczością, a ja bym prosił o jakieś konkretne przykłady - kto kogo "splagiatował" ("zainspirował się") na arenie naszego kraju. Kojarzę, że była jakaś afera z "Głuchą nocą" Pei, sam wyłapałem np. "1 na 100" OSTR:
- OSTR
- Michał Lorenc (było dziś w Mam Talent, wiec przy okazji zainteresowani pewnie beda szukac).

Co jeszcze?

29.11.2008
22:42
smile
[2]

flikt [ wandalista ]

hahahahahaha wątek mistrz

odróżniaj samplowanie od plagiatów

29.11.2008
22:43
[3]

blazerx [ ]

Ty mowisz o samplach( np. Vanilla Ice samplowal dzwiek z "Under Pressure"), co to ma wspolnego z plagiatami? Byla sytuacja jak jeden zespol z Polski sciagnal caly bit bardzo popularnego squadu ze Stanow( Dilated Peoples chyba), nie moge sobie przypomniec z jakiej piosenki dokladnie.

29.11.2008
22:45
smile
[4]

Piotrek.K [ ... broken ... ]

>> blazerx
Na pewno cos bylo z '1 8 L - Jak Zapomniec', ale... to chyba nie to pewnie ;)...

?

29.11.2008
22:45
[5]

mefsybil [ Relapse ]

Jeszcze jak Nagły Atak Spawacza walnął bit "Gz & Hustlas" Snoop Dogga. I jakaś inna polska grupa ściągnęła bit Nasa "The Message":



29.11.2008
22:47
[6]

blazerx [ ]

Nie, ja mowie o CALYM podkladzie( 4 minuty samego instrumentala) wziete od innego squadu a nie tej wstawki na klawiszach)

29.11.2008
22:48
smile
[7]

Paradox [ Loon ABO mode ]

blazerx -> powolujac sie na stary artykul z Polityki, Peja w "Gluchej nocy" bezpardonowo podpieprzyl Stanowi jakiemuś bodajże bit, nie wiem o co dokladnie chodzilo. Dalej pisze juz o "inspiracji", bo co to jest innego, jesli nie inspiracja?

A 18L faktycznie, bylo cos, slyszlem nawet oryginal.

29.11.2008
22:51
[8]

blazerx [ ]

http://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=4058723

hehe, nie to nie plagiat, kawalek kawalka zreszta przerobiony

29.11.2008
22:52
[9]

simson__ [ Generaďż˝ ]

18l to za bardzo hip hopu nie robi :) to tak na marginesie. Plagiaty... hmm, jakoś nie zwracam na to uwagi jak słucham, ale słyszałem kiedyś o paru przypadkach

half --->

29.11.2008
22:55
[10]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

Skorzystam z tematu. Czy bodajże Sting(nie jestem pewien) nie miał czegos na podobnym podkładzie ?

29.11.2008
22:56
smile
[11]

mefsybil [ Relapse ]

halfmaniac - Shape of My Heart.

Jeśli mówimy o 18L, to chciałbym wam pokazać co znalazłem na pewnej stronie fanowskiej jakiegoś tam black metalowego rycia mordy --->>>


Plagiaty, "inspiracje" w polskim hip-hopie - mefsybil
29.11.2008
22:59
[12]

raphunder [ Mów mi Daruś ]

To w końcu czyj to podkład??



^^^^ Nawet mi się tego komentować nie chce...

29.11.2008
23:00
[13]

mefsybil [ Relapse ]

raphunder >> Pierwszy był Sting, później chyba Nas i 003.

29.11.2008
23:01
[14]

simson__ [ Generaďż˝ ]

No Stinga, tylko że wykorzystany w innych kawałkach :)

ehh spóźniłem się :]

29.11.2008
23:01
smile
[15]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

raphunder--> No jak to czyj. najpierw zrobił to 003, a później NAS, a po NASie Sting, wykorzystał polski bit ;)

29.11.2008
23:01
smile
[16]

flikt [ wandalista ]

taa, 003

ludzie, jestescie ograniczeni

29.11.2008
23:04
[17]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

taa, 003

ludzie, jestescie ograniczeni


A panu nieorganicznemu proponuję zapoznać sie z takim oto terminem:

29.11.2008
23:07
[18]

Manuel_ziom [ Geralt z Rivii ]

Nowator coś walnął teraz... plagiat anglojęzycznego utworu... NAwet tekst ten sam miejscami xD

29.11.2008
23:08
[19]

flikt [ wandalista ]

halfmaniac - jeszcze lepiej gosciu

chodzi o to ze 003 to nie zaden wykonawca tylko po prostu tak pewnie plik sie nazywal, pewnie ten track byl trzeci na playliscie u kogos, kto to wrzucal

wykonawca jest Karramba, ale oczywiscie nie ma opcji sie domyslic po obrazku, prawda?

29.11.2008
23:11
smile
[20]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

flikt--> Czyli wniosek jest z tego taki, że wszyscy mają z jednego źródła jedną piosenkę

Peace

29.11.2008
23:15
[21]

flikt [ wandalista ]

jasne, ze peace :)

a o plagiatach w polskim hip-hopie lepiej nie gadac, bo dla niezaznajomionych z ta kultura, plagiatem bedzie zarowno samplowanie, jak i sprytne followupy, a i to i to, jest mile widziane w hip-hopie

01.12.2008
21:58
[22]

blazerx [ ]

Byla sytuacja jak jeden zespol z Polski sciagnal caly bit bardzo popularnego squadu ze Stanow( Dilated Peoples chyba), nie moge sobie przypomniec z jakiej piosenki dokladnie.


Prosze,
Group Home:

Elita Kalista:


Polska uboga, nie stac na bity :>

01.12.2008
22:02
[23]

raphunder [ Mów mi Daruś ]

chodzi o to ze 003 to nie zaden wykonawca tylko po prostu tak pewnie plik sie nazywal, pewnie ten track byl trzeci na playliscie u kogos, kto to wrzucal


Chciałem tylko zauważyć, że na końcu kawałka oni śpiewają "...003...003..."

Co nie zmienia faktu, że to jakaś karramba

01.12.2008
22:51
[24]

moneo [ Nikon Sevast ]

Gimnazjaliści melomani sobie znaleźli temat do odkryć i oburzenia. Jak kto ciekawy to niech przejrzy sobie the-breaks.com tudzież sample.rap.pl i już. A o tym gdzie się kończy samplowanie a zaczyna plagiat to dyskutować można w nieskończoność.

01.12.2008
23:59
[25]

promilus1 [ Człowiek z Księżyca ]

Co nie zmienia faktu, że to jakaś karramba

Nie jakaś, a jakiś. I to nie jest Karramba, choć on też sobie muzykę od Stinga pożyczył.

02.12.2008
00:00
[26]

dylematman [ Legionista ]

Nie jakaś, a jakiś. I to nie jest Karramba, choć on też sobie muzykę od Stinga pożyczył.

To co to w koncu jest?

02.12.2008
00:17
[27]

McClanesHungOver2 [ PSYCHO REALM ]

Dawniej gdy polski hip hop był jeszcze w powijakach ,pierwsze zespoły rapowe(WYP-3, Liroy, N.A.S.) w Polsce bardzo mocno się inspirowały muzycznie (lirycznie też) takimi grupami jak Cypress Hill ,House of Pain, Funkdoobiest. Niby inspiracja zajebista ,ale dzisiaj by to juz nie przeszło, bo niektóre podkłady brzmiały praktycznie identycznie a nawet niektóre refreny były składane w identyczny sposób.

02.12.2008
00:23
[28]

McClanesHungOver2 [ PSYCHO REALM ]

...edit się skończył.

Zainteresowanych odsyłam np do pierwszego albumu WYP-3 który gdzieś u mnie jeszcze się kurzy w domu na kasecie.

02.12.2008
00:27
[29]

Volk [ Legend ]

Ja tez mam oryginal kasete wyp3 pierwsza :]

02.12.2008
00:30
[30]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

"Co Cię Wkurwia Jebani Wąchaczeee!!! I Huy!" --> czy to jest ta pierwsza? Jeżeli tak, to ja też mam, ale skąd?? :O

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.