Apokalipsa na stoisku 3DO
3DO przez kilka ostatnich lat unikała wystawiania się na targach E3, w tym roku postanowiła jednak to zmienić. Dzięki tej decyzji na stoisku firmy można zobaczyć prezentację jednej z najbardziej oczekiwanych obecnie produkcji 3DO. Chodzi mianowicie o Four Horsemen of Apocalypse, której specjalny teaser-zwiastun i masa nowych screenów była pokazywana na stoisku firmy. Oprócz tego na stoisku 3DO można było zobaczyć dwie inne, znacznie mniejszego kalibru produkcje: Jacked i Street Racing Sindicate (obydwie przeznaczone na konsole nowej generacji).
The Four Horsemen of The Apocalypse
3DO Company
kategoria: gry akcji
data wydania: październik 2003
Four Horsemen of the Apocalypse to gra akcji zrealizowana w konwencji horroru i jak mówi sam tytuł zawierająca motywy biblijne – tak na marginesie te najstraszniejsze. Akcja gry toczy się w czasach dzisiejszych. Gracz staje się nie byle kim, bo archaniołem Abaddonem, wysłanym z niezwykle ważną misją odnalezienia trzech „wybranych”, którzy ocalą nasz świat przed unicestwieniem. Zadanie okazuje się być niezwykle ciężkie, ponieważ nie dość tego, że musimy stawić czoło zastępom demonów, zealotów, a nawet czterem jeźdźcom apokalipsy niosącym kolejno: zarazę, wojnę, głód i śmierć; to na dodatek nasi wybrani to, powiedzmy „niepokorne duchy”, tj. seryjny morderca, prostytutka oraz skorumpowany polityk.
Istotą samej rozgrywki jest przede wszystkim niezwykle efektowna walka, w której wykorzystany został efekt „slow-motion effect” (znany z filmu Matrix). Nasz bohater może używać różnych broni, zarówno mieczy jak i nowoczesnych pistoletów czy broni automatycznej, a także magii. Dla wzmocnienie naszych doznań użyte zostały najlepsze efekty audiowizualne, a poziom przemocy określany jest przez producentów hasłem „extreme violence” (oszałamiające sceny śmierci, rozpryski krwi, itp.). Gra obfituje w liczne nastrojowe sekwencje filmowe, które posuwają fabułę naprzód. Łącznie do przejścia czeka ponad 18 poziomów umieszczonych w bardzo zróżnicowanych lokacjach, m.in. gotyk, postapokaliptyczne czasy po III Wojnie Światowej, a nawet same czeluści piekła. W tworzeniu Czterech Jeźdźców Apokalipsy czynny udział brali znani artyści komiksowi, Simon Bisley oraz David DeVries (Bisley znany jest z prac nad serią Judge Dredd, Lobo i Heavy Metal, DeVries zaś z okładek do serii X-Men).
|
|
|
Eidos zawiódł...
Pierwszego dnia targów odwiedzający stoisko Eidosu odczuwali niedosyt i pewnego rodzaju rozczarowanie. Co prawda zademonstrowano na nim wiele dobrze się zapowiadających gier, jednak brakowało w tym wszystkim pompy. Klienci przede wszystkim chcieli zobaczyć w akcji nowego Tomb Raidera, jak i zapowiadanego na targi E3 Thief 3. Angell of Darkness promowany był nowym zwiastunem, który pomimo, że był ciekawy i przykuwał uwagę to nie robił takiego wrażenia jak pokazy zeszłoroczne. Teaser-zwiastun Thief III natomiast okazał się jedynie animacją komputerową, nie pokazała w żaden sposób gry w akcji. Sytuacji nie ratowała nawet prezentacja Commandos III i nowe wiadomości na temat Deus Ex 2. Ogólnie na stoisku Eidos można było znaleźć wszystko i nic, ale nie było na nim niczego, co by chciało zatrzymać się przy nim na dłużej.
Tomb Raider: The Angel of Darkness
Core Design • Eidos Interactive dystrybutor PL: Cenega Poland
kategoria:
gry akcji / TPP / przygodowe
Tomb Raider: The Angel of Darkness to kolejna cześć przygód znanej na całym świecie pani archeolog, Lary Croft. Stanowi ona swego rodzaju przełom w liczącej już sześć lat serii i określana jest przez swych twórców mianem gry nowej generacji. Jest tak, ponieważ zmienił się charakter samej rozgrywki, teraz jest bardziej mroczna i tajemnicza, a także do gry zostały dodane nowe elementy typowe dla produkcji przygodowych i cRPG.
Akcja The Angel of Darkness umiejscowiona została nieco później, po wydarzeniach znanych z Tomb Raider: The Last Revelation. Nasza odważna pani archeolog została niesłusznie oskarżona o okrutne morderstwo swego byłego mentora Wernera Von Croy. Jak widać diametralnie zmienia to charakter samej gry. Lara znajduje się w zupełnie obcej dla siebie sytuacji. Nie występuje jako odważna i prawa bohaterka, lecz jako ukrywający się przestępca, który musi dowiedzieć się prawdy o popełnionej zbrodni i oczyścić swe splamione imię. Z tym właśnie związana jest największa zmiana w serii. Otóż gracz niczym w produkcjach przygodowych czy cRPG, musi sam rozwikłać tą zagadkę, rozmawiać z napotkanymi ludźmi i kojarzyć pozornie niepowiązane fakty. Oczywiście nadal mamy tu do czynienia z eksploracją różnych labiryntów i zakamarków (asortyment ruchów Lary został powiększony o ponad 150 nowych), jednak nie jest to już całą grą, lecz tylko jej częścią składową.
|
|
|
»
|