GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Kontrola zmian po instalacji programów, szybkość działania Windows 7

29.12.2009
23:45
[1]

MarekB [ Legionista ]

Kontrola zmian po instalacji programów, szybkość działania Windows 7

Witam,
chciałbym się poradzić odnośnie poprawności instalacji programów w Win7 x64 na laptopie.

1. Pierwsza kwestia to instalacja samego systemu, mam w laptopie dysk 500gb. Powinienem zainstalować system na jednej partycji a wszystkie programy instalować na innej? Na jakie kawałki podzielić dysk aby była najwydajniej?

2. Windows 7 zaraz po instalacji bardzo fajnie i szybko działa. Chciałbym utrzymać taki stan rzeczy Jak tego dokonać po instalacji kilkunastu programów (office, przeglądarki, kodeki do filmów, dwa-trzy narządza od producenta laptopa usprawniające działanie, visual studio 08, i kilka mniejszych)? Z systemem ma się uruchamiać tylko antywirus i ew. sterowniki np. do touchpada.

3. Jak instalować programy, by później nie było problemu z odinstalowaniem kompletnym. Czyli by w systemie nie zostały żadne ślady po takim programie. Chciałbym po odinstalowaniu każdego programu(również ew. gry) wrócić do stanu rejestru i prędkości działania sprzed instalacji, czyli po odinstalowaniu wszystkiego by system wyglądał jak świeżo zainstalowany. W tym również przydałoby się narzędzie śledzące dokładne składniki przy instalacji czegoś. np. Visual Studio 2008 instaluje kilkanaście składników, które są w Dodaj/Usuń i nie ma możliwości usunięcia wszystkiego razem, tak jak się zainstalowało. Trzeba by wiedzieć, które elementy się zainstalowały z VS i kasować po kolei co nie jestem pewien czy usuwa wszystkie ślady z systemu. Po odinstalowaniu nie chcę aby zostawały informacje o ustawieniach programu, profile użytkowników, jakiekolwiek dane.

Dziękuję i pozdrawiam,
MarekB

30.12.2009
08:43
[2]

mirencjum [ operator kursora ]

Proponuję co jakiś czas posprzątać system za pomocą odpowiednich programów. Ja używam:

Odkurzacz

Całkowicie bezpłatne, polskie narzędzie służące do oczyszczania zawartości dysków twardych ze zbędnych plików, zajmujących jedynie przestrzeń dyskową i powodujących spadek wydajności systemu operacyjnego. Odkurzacz rozpoznaje około 5000 zbędnych obiektów tworzonych przez najpopularniejsze oprogramowanie – pliki tymczasowe, kopie zapasowe, raporty, dzienniki zdarzeń, obce pliki językowe, zbędne pliki multimedialne oraz obiekty utworzone przez złośliwe oprogramowanie i pozostałe po odinstalowanych programach. Program umożliwia także porządkowanie zawartości rejestru systemowego i usuwanie zablokowanych plików, a wbudowane monitory informują o poziomie zaśmiecenia dysku i tzw. porzuconych folderach. Zaletą Odkurzacza są aktualizowane bazy sygnatur, które zapewniają wykrywanie nowych „śmieci” na komputerze użytkownika.




CCleaner

Popularny, bezpłatny program służący głównie do ochrony prywatności. CCleaner (Crap Cleaner) umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, czyszczenie pozostałości po surfowaniu w Internecie tj. list odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies), tymczasowych plików internetowych. Ponadto, pozwala na opróżnienie zawartości kosza, systemowego schowka, listy ostatnio uruchamianych programów, listy ostatnio otwieranych dokumentów (także w poszczególnych aplikacjach) oraz wielu innych... CCleaner umożliwia też na kontrolę nad programami uruchamianymi wraz ze startem systemu oraz optymalizowanie jego pracy dzięki usuwaniu tymczasowych plików i wyszukiwaniu potencjalnych problemów w rejestrze.

Możesz jeszcze pomyśleć o jakimś dobrym programie dbającym o rejestr. Ja np mam jv16 PowerTools

30.12.2009
08:50
[3]

legrooch [ MPO Squad Member ]

MarekB ==> Po pierwsze na czystym systemie zrób backup/snapshota. Da Ci to możliwość przywrócenia go do stanu dziewictwa bez instalacji i konfiguracji.

Po drugie - po instalacji programów system zawsze będzie wolniej chodził. Powodem jest m.in rejestr, który się "trochę" rozrośnie.

Po trzecie - msconfig i odznacz te aplikacje, które mają się nie uruchamiać przy starcie

Po czwarte - Nigdy nie powinno się mieć problemów z odinstalowaniem aplikacji, o ile się czegoś nie spieprzyło wcześniej. Co do Visual Studio - jeżeli odpalisz instalację i wybierzesz "Odinstaluj", to usunie Ci wszystkie komponenty poza .NET Framework i C++ Redistributable, czyli prawidłowo.

30.12.2009
08:51
[4]

.exe [ Pretorianin ]

Do odinstalowania używaj np tego



Prócz odinstalowania softu usuwa wpisy w rejestrze i pliki które zostały po programie.

Używam, polecam.

30.12.2009
17:36
[5]

MarekB [ Legionista ]

Dzięki za odpowiedzi, trochę więcej wiem co i jak, jednak jeszcze kilka pytań:

Jakim programem robić backup/snapshot i czy mogę go zrobić po zainstalowaniu programów, a może nie ma to sensu ze względu na aktualizacje? Rejestr również będzie w takim backupie? Kiedy taki backup można przywrócić i co po takim backupie trzeba zaktualizować (instalacja ponowna programów albo jakieś aktualizacje systemu)

Co do Visual Studio 2008 jeszcze to na dniach sprawdzę, ale z odinstalowywałem z instalki i nie usunął się w całości.

Korzystałem z jv16 PowerTools - jak powinien być skonfigurowany, aby jak najwięcej wyłapywał?

Nie ma programów, które analizują na bieżąco zmiany w rejestrze i zapisują przy instalacji co się zmieniło, aby to po deinstalacji przywrócić do stanu oryginalnego?

Co z aktualizacjami systemu z Windows Update. Po instalacji Office i Visual Studio jest ich bardzo dużo. Warto wszystko instalować czy coś jest tam zbędnie pakowane?

30.12.2009
17:40
[6]

legrooch [ MPO Squad Member ]

1) W backupie będziesz mieć wszystko. Wpisz backup w uruchom.
2) VS usuwa komponenty, które są związane ze środowiskiem, a nie z systemem. Część komponentów instalowanych należy do bazy dodatkowych bibliotek i modułów dla systemu (np. właśnie .NET)
3) analiza rejestru jest jak najbardziej możliwa (np. regmonem), ale nie ogarniesz zmian :>
4) System zawsze powinien być najbardziej aktualny jeżeli chodzi o poprawki. Warto instalować wszystko poza MSDN Book.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.