GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Możliwa podwyżka składki rentowej

02.12.2009
09:35
[1]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Możliwa podwyżka składki rentowej

"Najlepiej zarabiający Polacy muszą się liczyć z podwyżką składki rentowej - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza".

To jeden z wariantów "Planu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych", który przygotowuje wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Plan ma być gotowy w grudniu.
Pomysł jest taki, by pracownicy płacili składkę rentową cały rok, bez względu na to, ile zarobią.
Dziś najzamożniejsi Polacy, gdy ich dochód przekroczy 30-krotność średnich rocznych zarobków (ok. 95 tys. zł), przestają płacić składki rentową i emerytalną. Dotyczy to osób, które zarabiają ponad 8 tys. zł miesięcznie. Najlepiej opłacani przekraczają próg już w styczniu i od lutego nie płacą tych składek w ogóle.
Teraz rząd rozważa pomysł podwyżki składki rentowej. Według szacunków rządu zniesienie limitu dotknęłoby 290 tys. osób.
FUS zyskałby na tym dodatkowe 1,3 mld zł - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
"



Ehh, czyżbym zaczął tęsknić z PISem? W tym temacie chyba tak. Chociaż tamci też mieli dziwne pomysły - 50% podatek...
Daliby spokój z tymi podatkami...

02.12.2009
09:53
smile
[2]

wysiak [ Legend ]

Bardzo dobrze, bo to przeciez wszystko zlodzieje, na pewno chodza w garniturach.


Ech, wylazi cala prawicowosc i kapitalizm PO coraz bardziej i bardziej. I pomyslec, ze ktokolwiek jeszcze im wierzy - to nie oni czasem nie tak dawno temu obiecywali podatek liniowy?

02.12.2009
09:57
smile
[3]

Regis [ ]

Myślę, że najgorsza zaraza nie skłoniłaby mnie do tęsknoty za PiSem, ale PO też mnie od pewnego czasu zaczyna irytować.

Kto zna jakieś dobre portale z ofertami pracy dla informatykow w UK/Norwegii/Hiszpanii? :P

02.12.2009
09:57
smile
[4]

Mr_Baggins [ Legend ]

Jeśli odpieprzą się od osób prowadzących działalność gospodarczą, to mnie to nie obchodzi. Jeśli natomiast przypieprzą się do przedsiębiorców, to zatrudnię się na jakiś ułamek etatu za granicą (są firmy, które oferują taką usługę) i będą mi mogli skoczyć, bo nie dostaną niczego. Obecnie taki manewr się specjalnie nie opłaca, bo oszczędność na zusie jest niewielka, może ze 200 zł. Ale jak podwyższą, to jak najbardziej. Jeżeli przypieprzą się i do takiej metody, to wtedy zarejestruję działalność w Czechach i też mi polskie bandyckie państwo będzie mogło skoczyć.
Za pisem nie tęsknię, bo oni mieli by podobnie durne pomysły.

02.12.2009
09:57
[5]

r_ADM [ Senator ]

Chociaż tamci też mieli dziwne pomysły - 50% podatek...

Nie pamietam jakie mieli pomysly, ale pamietam, ze zrealizowali obnizke podatku.

02.12.2009
10:00
[6]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

r_ADM - Dla przypomnienia:
"50-proc. stawka PIT miała zacząć obowiązywać od początku 2005 r. Taką stawkę dla garstki najbogatszych podatników (z dochodami powyżej 600 tys. zł) wymyśliła w Sejmie poprzedniej kadencji Unia Pracy. Potem przekonała do tego inne partie, m.in.: PiS, Samoobronę i LPR (jednogłośnie sprzeciwiła się jedynie PO). I gdy wydawało się, że bogaci będą musieli zapłacić więcej, wokół zmiany przepisów zaczęła się dziwna gra. Najpierw głośno zaprotestował rząd - obawiał się spadku dochodów budżetu, gdy podatnicy zaczną szukać sposobów na uniknięcie wyższej stawki. Potem prezydent zwlekał z podpisaniem nowelizacji ustawy podatkowej. Ostatecznie ustawę wprowadzającą 50-proc. stawkę opublikowano w Dzienniku Ustaw dopiero w połowie grudnia 2004 r. Czyli za późno, by mogła obowiązywać od 2005 r.

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. W połowie lutego zeszłego roku Trybunał orzekł, że przepis wprowadzający nową stawkę podatkową jest niezgodny z konstytucją "ze względu na brak odpowiedniego vacatio legis".
"

02.12.2009
10:03
[7]

Volk [ Legend ]

PiS przeprowadzil obnizenie dochodowego do 18 i 32%

PO jest zmuszona do takich dzialan jak podwyzka skladki rentowej kiepska sytuacja budzetu. Nie da sie miec niskich podatkow i wydatkow na takim poziomie jakie mamy - zwlaszcza wokresie spowolnienia gospodarczego. Obnizenie wydatkow zas spowodowaloby niezadowolenie w wielu grupach spolecznych na co partia rzadzaca nie moze sobie pozwolic i kolo sie zamyka.

02.12.2009
10:43
[8]

Dessloch [ Legend ]

co to juz wybory sie zblizaja i PO chce siegnac po socjalistyczny elektorat PiSu i SLD?
po co? juz PiS siegal po elektorat PO i nic dobrego z tego nie wyszlo...

02.12.2009
10:45
[9]

Diplo [ Generaďż˝ ]

cóż, chcieliśmy mieć socjalizm, to mamy.

Ale spoko, jeszcze trochę poprzykręcają śrubę, jeszcze trochę podniosą podatki, a te 10% najlepiej zarabiających (wcale nie "bogatych" - bo ktoś kto zarabia 8K brutto, bogaty wcale nie jest) wyjedzie sobie z kraju i wtedy socjaliści zobaczą, że nie ma kto finansować tych ich socjalistycznych pomysłów.

02.12.2009
10:54
[10]

Boroova [ Gwiazdka ]

Nie ma co sie jeszcze za bardzo goraczkowac. To tylko "nieoficjalna" informacja, wiec nie wiadomo czy ustawa w ogole wejdzie w zycie. Jesli natomiast okazaloby sie to prawda, to wtedy jest to jedna wielka porazka. Nie dosc, ze podatnik bedzie dawal jeszcze wiecej kasy panstwu na roztwonienie, to nie ma ZADNEJ gwarancji, ze te pieniadze w ogole zobaczy. Wystarczy spojrzec na cyrki z ZUSem oraz 2 i 3 filarem funduszy emerytalnych. Brak slow po prostu.

To ja juz wole lozyc moje podatki na palac jej krolewskiej mosci - krolowej Elzbiety II.

02.12.2009
11:12
[11]

Mr.Kalgan [ Gold Dragon ]

Budżet trzeba jakoś reperować. Akurat w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych jest tragedia. Ma ktoś lepszy pomysł jak temu zaradzić.
Nie da się mieć sprawnego i zdrowego gospodarczo państwa bez wysokich podatków OSOBISTYCH. Bardziej uzasadniona byłaby walka o obnizenie Vatu i dalsze uproszczenie legislacji dla przedsiębiorców.

02.12.2009
11:13
[12]

_Luke_ [ Death Incarnate ]

Niech zaczna od reformy KRUSu.

02.12.2009
11:18
[13]

Mr_Baggins [ Legend ]

Ma ktoś lepszy pomysł jak temu zaradzić.

Tak, ciąć wydatki socjalne takie jak przywileje górników, stoczniowców. Ciąć wydatki na administrację, zmniejszyć ilość urzędasów, wprowadzić odpowiedzialność materialną urzędasów za błędy, zlikwidować nikomu nie potrzebne organizacje takie jak np. straże miejskie, kontrolować wypłatę zasiłków dla bezrobotnych i jeszcze raz - ciąć przede wszystkim socjal, socjal i socjal.

02.12.2009
11:21
[14]

Diplo [ Generaďż˝ ]

Mr.Kalgan --> Jest bardzo prosta metoda.

Podatki obniżyć do 10% (wszystkie). Znieść obowiązek ubezpieczania zdrowotnego, emerytalnego i innych. Znieść przywileje dla grup zawodowych typu górnicy, hutnicy, rolnicy i inne darmozjady. Rozpędzić na 4 wiatry wszystkie instytucje typu ZUS, FUS, KRUS, US :D, NFZ, OFE, związki zawodowe, itp. itd.

Z podatków finansować tylko: sądownictwo, policję, wojsko i straż pożarną + podstawowe struktury państwowe jak korpus dyplomatyczny.


Gwarantuję, że w rok sytuacja by się unormowała (oczywiście wymagany by był okres przejściowy dla ludzi powyżej 30 - 40 roku życia. Oni idąc do pracy "podpisali" umowę z państwem na zasadach obecnych odnośnie nfzetów i innych.

Jesteśmy dorośli, weźmy pełną odpowiedzialność za nasze życie. Ci co się nie ubezpieczą / nie odłożą pieniędzy na starość, po prostu umrą. Life is brutal.

02.12.2009
11:23
smile
[15]

Widzący [ Legend ]

Boorova -> w tym przypadku podatnik ma gwarancję że tych pieniędzy nie zobaczy gdyż renta ma ograniczoną wysokość.

_Luke_ -> nikt nie ruszy KRUSu, spokojnie możesz zaintonować na znaną melodię "...KRUS nieruszimyj składok swabodnych..."

02.12.2009
11:25
[16]

Mr.Kalgan [ Gold Dragon ]

Mr_Baggins

Stoczniowców zostało juz niewielu, nie ma komu ciąć. Przywileje górników od lat ograniczone, Przerost kadry administracyjnej jest mocno dyskusyjny (występuje w samorządach lokalnych ale i utrzymywany jest z podatków lokalnych a nie budzetu państwa. Podobnie Straż Miejska nie obciąza budżetu). Zasiłki dla bezrobotnych w zasadzie są szczatkowe i bardzo restrykcyjne. Ciąć socjał to skazywać na zagładę setki tysiecy ludzi i doprowadzić do wyludnienia kraju i zapaści gospodarczej.
Zacznij mysleć.

Diplo

Gwarantuję, że Polska przestałaby istnieć.

A z Luke mogę się zgodzić. KRUS jest wrzodem na tyłku.

02.12.2009
11:30
[17]

Diplo [ Generaďż˝ ]

Mr.Kalgan --> Owszem, III RP pewnie przestała by istnieć. Może powstała by w to miejsce II RON?

Myślisz, że USA swój sukces zawdzięcza wysokim podatkom i socjalizmowi?

Niskie podatki spowodowały by napływ emigrantów, tak jak to się działo w USA. Imigrantów, którzy stanowili swego czasu siłę tego kraju. Emigrantów, którzy umieją o siebie zadbać. Inni, społeczeństwu na dobrą sprawę nie są potrzebni.

02.12.2009
11:38
[18]

Mr.Kalgan [ Gold Dragon ]

USA swój sukces zawdzięcza gospodarczemu kolonializmowi - wojna w Iraku najnowszym i dobitnym przykładem. Bardziej chorej, nieracjonalnej gospodarki o rozbuchanym ponad wszelkie granice "socjalu" jak w USA trudno wskazać. Cały swiat zawdzięcza jej ostatni kryzys.
Jak widzę marzy Ci się dopływ ukraińców, muzułmanów i azjatów. Fundament II RON. Raczej I Wielonarodowej i niekatolickiej Rzeczpospolitej.

02.12.2009
11:39
[19]

Lutz [ Legend ]

moze jest jeszcze cos do sprzedania...

przepraszam...

sprywatyzowania.

02.12.2009
11:45
[20]

Mr.Kalgan [ Gold Dragon ]

Lutz

A i owszem, z Twoim sarkazmem nie zamierzam polemizowac. To były ciężkie błędy "liberałów".

02.12.2009
11:51
[21]

Diplo [ Generaďż˝ ]

Mr.Kalgan --> Bardziej miałem na myśli połowę XIX w. i początek XX w.

Krwiożerczy kapitalizm, wyzysk robotników itp. A ten ostatni "kryzys" zawdzięczamy mediom.

Kryzys to był w latach 20 - 30 ubiegłego wieku.


Odnośnie imigracji. Bez socjalu, przybędą tylko specjaliści dający sobie radę w życiu. Co za różnica czy to Ukrainiec, czy muzułmanin? Ważne że jego wiedza i umiejętności są przydatne w gospodarce.
I chciałbym zauważyć, że I RON była państwem niekatolickim i wielonarodowym.

02.12.2009
11:53
smile
[22]

albz74 [ Legend ]

To w USA jest jakiś socjal ???

02.12.2009
11:58
[23]

Mr.Kalgan [ Gold Dragon ]

Diplo

Nie, nie przybędą specjalisci. Kadra wysokokwalifikowana przybedzie do kraju gdzie moze się realizować - z mocną bazą przemysłowo-techniczną. Polska nie jest takim krajem. Nie ma też do zasiedlenia milionów hektarów zasiedlonych przez indian których można wyrżnąć. Raczej nie sprowadzimy też niewolników. Sytuacja przełomu XIX i XX wieku jaka była w USA jest u nas nie do powtórzenia.
I RON upadła drogi Diplo. Warto z tego faktu jakąś naukę wyciągnąć.
Ostatni kryzys zawdzieczamy mediom - niezły dowcip Pewnie podobnie jak Świńską grypę, głód, i wojny. Prawdziwe jest natomiast to co media zatajają - np. wizyty kosmitów.

albz74 - wyobraź sobie. I to nie tylko zasiłki, dopłaty do Służby Zdrowia ale i wyrównania płac.

02.12.2009
12:07
[24]

Lutz [ Legend ]

Polska nie ma potencjalnym imigrantom do zaoferowania aktualnie nic oprocz pr'owskich informacji o "nad wyraz wysokim pkb" I "odpornosci na swiatowy kryzys", w polsce imigranci nie beda raczej mieli mozliwosci wykonywania prac o tym samym charakterze co imigranci w uk na przyklad (niskoplatne niechetnie wykonywane przez polakow) bo się to zwyczajnie nie opłaca.

02.12.2009
12:08
smile
[25]

Caine [ Legend ]

Akurat kraje Pribałtiki zrealizowały super liberalny plan obniżenia podatków jeszcze przed kryzysem i jakoś nie pomogło im to uniknąć katastrofy. Łotwa to chyba nawet zbankrutowała?

02.12.2009
12:12
[26]

graf_0 [ Nożownik ]

Po pierwsze to reformę trzeba by zacząć po stronie wydatków a nie przez szukanie dochodów.

W Polsce mamy najwięcej rencistów w Europie. A ponieważ nie mieliśmy w przeszłości jakoś nadzwyczajnie rozwiniętego jakiegoś zabójczego przemysłu to wnioski są dwa - kiepskie prawo które umożliwiało "dostanie" renty, i bardzo dużo zwykłych złodziei którzy te nienależne renty pobierają.

Likwidujemy te renty, i od razu są oszczędności, a może znajdą się też pieniądze na renty dla faktycznie potrzebujących.

Jest też wiele innych systemowych niesprawiedliwości.
Przykładowo emerytury mundurowe - z jednej strony marnotrawstwo pieniędzy, bo umożliwia pobieranie emerytury w wieku lat 40(i dalszą pracę), a ten system jest tez nieuczciwy w drugą stronę, bo np. policjant zwolniony dyscyplinarnie może stracić prawo do emerytury. Nawet bandzior, złodziej i gwałciciel nie traci praw emerytalnych, a policjant może.

I można by tak dłuuuugo wymieniać.
A ta podwyżka składki rentowej mi się nie podoba. Bo jest nieuczciwa. Podatki to jedna sprawa - płacimy je proporcjonalnie do dochodów(nie dotyczy grup uprzywilejowanych) i zarabiający więcej muszą liczyć się z tym że ponoszą proporcjonalnie WIĘKSZY wkład w utrzymanie państwa.
Składki to natomiast w założeniu coś innego - to pieniądze które wkładamy aby coś dostać, lub się ubezpieczyć przed ryzykiem. I tu powinien być uczciwy układ - więcej wkładasz, więcej dostajesz. Natomiast pomysł rządu jest następujący - więcej wkładasz i możesz się wypchać.

02.12.2009
12:13
[27]

albz74 [ Legend ]

Caine - trzeba rozróżnić dwie rzeczy : wynik księgowy i cash flow. Nie tylko w firmach ale i w budżecie państwa.

Poza tym efektu podatkowego nie powinno się oceniać po roku - dwóch ale po kilku. Musiałbym się długo zastanawiać, czy jest kraj, w którym długofalowy efekt obniżenia podatków był negatywny (chociaż niezbyt uważnie się temu przyglądam) .

02.12.2009
12:16
[28]

Lutz [ Legend ]

Caine, pewnie z tej prostej przyczyny, ze to nie był skutek panoszacego się dobrobytu, a próba rozruszania padajacych gospodarek. Kraje posiadające zaplecze (najlepiej na własność) siła rzeczy bedą miały mniejsze problemy niż kraje których kapitałem jest praktycznie tylko tania siła robocza.

02.12.2009
12:25
[29]

Heretyk [ Generaďż˝ ]

Osoby zarabiające więcej niż 8 tys. miesięcznie mają wyrytą na czole przynależność do pewnej grupy etnicznej, a takim się nie popuszcza!!!111jedynaście

Mr_Baggins --> Jak się nazywa taka usługa?

02.12.2009
15:07
[30]

Mr_Baggins [ Legend ]

Heretyk

02.12.2009
15:47
[31]

wydolny_pławikonik [ Konsul ]

znow okradaja panstwo co za ludzie ciagle zus i zus powinni zlikwidowac ich przychody do minusa

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.