GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Solenie

24.11.2009
16:57
[1]

sargonwielki [ Konsul ]

Solenie

Witam. Na technikę muszę opisać sposób solenia tzn. mam przygotować cały projekt. Ma mieć nazwę "METODY KONSERWACJI". Mi akurat przypadło solenie no i teraz muszę opisać cały ten proces. Macie może jakieś strony z tego typu informacjami. Na google nie znalazłem.

24.11.2009
16:58
[2]

racel45 [ Generaďż˝ ]

solisz i jest słone

solenie - dodanie dużej ilości soli zwiększa ciśnienie osmotyczne do tego stopnia, że większość mikroorganizmów nie może w takim środowisku przeżyć. Solono głównie mięso.

24.11.2009
16:59
[3]

vlodek2532 [ Senator ]

jak znajdę zeszyt z towaroznawstwa to ci ze skanuje

znalazłem jednak są tam max 3 zdania o tym

24.11.2009
17:08
[4]

Kanon [ Befsztyk nie istnieje ]

Solenie:
Jest jedną z najstarszych metod utrwalania artykułów żywnościowych. Przesycenie tkanek roztworem soli odpowiednie stężonym uniemożliwia (hamuje) rozwój drobnoustrojów, sól bowiem ma właściwości odciągania wody z tkanek produktu i komórek drobnoustrojów. Przy stężeniu soli 15%-25% większość drobnoustrojów zostaje unieszkodliwiona przez zahamowanie rozwoju. Ten sposób utrwalania stosuje się zarówno w skali przemysłowej, jak i domowej, do utrwalania szeregu produktów zwierzęcych (mięso, ryby, słonina, ser biały) oraz roślinnych (warzywa korzeniowe, szczaw, koper fasola strączkowa, grzyby). Ujemną stroną produktów solonych z punktu widzenia ich przydatności kulinarnej jest konieczność moczenia ich w wodzie dla usunięcia ze względów smakowych nadmiaru soli. Moczenie to powoduje równocześnie przejście do wody wielu cennych składników odżywczych. Technika solanek jest bardzo prosta i prawie taka sama, jak kiszonek, możliwa do zastosowania w każdych warunkach i w każdym sezonie. Solić można przesypując rozdrobnione warzywa lub w całości suchą białą solą kuchenną, albo też płody w całości zalewać solanką, tj. roztworem soli w wodzie. Ilość soli w wodzie zależy od trwałości produktu, od czasu przechowywania, a także i od ilości zalewy w stosunku do surowca np. im mniej solanki, tym bardziej musi być stężona. Zalewa z soli musi pokrywać surowiec.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.