GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Równanie różniczkowe

03.11.2009
19:18
smile
[1]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

Równanie różniczkowe

Rozwiąż równanie różniczkowe: (1-x)y'=y+1

Ktoś wie jak się za to zabrać?

03.11.2009
19:24
[2]

Loczek [ El Loco Boracho ]

errata: bzdure napisałem - daj chwilkę :)
e, nie wiem :)

03.11.2009
20:49
[3]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

up

04.11.2009
00:04
[4]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

up

04.11.2009
10:32
[5]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

Up poranny przedostatni...

04.11.2009
10:51
[6]

Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

y' = dy/dx
Czyli zapisujesz tak, wymnażasz odpowiednio, żeby czynnik (y+1) był po jednej stronie z dy, a (1-x) po drugiej stronie z dx.
I masz proste równanie o rozdzielonych zmiennych. Całkujesz i jesteśmy w domu.

04.11.2009
14:20
[7]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

y'=dy/dx
1/(1+y)dy=1/(1-x)dx

całkuje

ln(1+y)=-ln(1-x)

i co dalej?

Co w ogóle mam uzyskać jako rozwiązanie? x i y jako konkretne liczby?

04.11.2009
14:39
[8]

likfidator2 [ Konsul ]

Co w ogóle mam uzyskać jako rozwiązanie? x i y jako konkretne liczby?

przede wszystkim, y: U -> R^n jest funkcją, gdzie U jest podzbiorem otwartym R^n.
x należy do U.

Poczytaj sobie w ogóle czym jest rozwiązanie różniczkowe, co to jest rozwiązanie równania różniczkowe, co to są warunki brzegowe. Do tego twierdzenia o istnieniu i jednoznaczności rozwiązań tego równania.

To jest bez sensu uczyć kogoś rozwiązywać równania różniczkowe, jeśli dana osoba nie wiem czym te równania w ogóle są.

04.11.2009
14:52
[9]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

Zazwyczaj całkiem nieźle sobie radzę z rozwiązywaniem zadań z matmy (nie rozumiejąc "dlaczego akurat tak") kiedy mam podany przejrzysty algorytm w postaci kolejnych kroków rozwiązywania...

04.11.2009
14:55
[10]

Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

Uzyskać masz funkcję y(x) lub x(y). W tym wypadku łatwiej będzie y(x).

A kolejne kroki.
ln(1+y)=-ln(1-x) + lnC
ln(1+y)=lnC/1-x
1+y = C/1-x
y = x-1+C/1-x
GG.
BTW zapomniałeś o czynniku C. Lepiej go zapisać, jako lnC.

Podstawiłem dla sprawdzenia. Wynik jest dobry.

Likwidator ---> Zgoda z tym co mówisz, ale ten przykład jest najprostszy z najprostszych, więc na razie nie ma go co straszyć jednoznacznościami i warunkami brzegowymi. Najpierw niech zrozumie, jak to robić. Chociaż fakt... niewiedzieć, co chcemy otrzymać to problem.

04.11.2009
16:16
smile
[11]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

No i wszystko jasne, dzięki :)
Do tych trudniejszych i tak się nie zabieram :)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.