
ch18 [ ZIP Skład ]
3 listopada matura próbna z matematyki;/;/
JAk w tytule a ja nic prawię nie potrafię tzn od piątku idę na korepetycję ale nie wiem czy w 2 tygodnie zdążę się choć trochę nauczyć:(
Gepard206 [ Final Fantasy 7 ]
prosta sprawa ...
Mentor921 [ Konsul ]
No współczuję... Mnie czeka to za rok, więc będę miał generalny ogląd na sytuacje, nie mniej jednak pamiętaj że to dopiero próbna i masz jeszcze trochę czasu do nadgonienia.
U mnie w szkole była jakaś kuratorka i po tym jak nasza wychowawczyni ( notabene od matmy ) powiedziała, że to będzie dramat, i że nie zdamy, kuratorka oznajmiła krótko
''Przewidujemy, że nie zda 50 % licealistów W OGÓLE.
Więc proponuje spiąć poślady i przerobić tyle ile się da. Zacznij od tego co było w gim a nawet szkole podstawowej ( działania na potęgach, pierwiastkach ), tego często się nie pamięta a po co przez takie coś zawalić zadanie.
Amadeusz ^^ [ Forgotten son ]
Przykro mi, tak to jest jak się leci w kulki przez cały rok :]
Jakbyś się przykładał choć trochę przez całe liceum to wystarczałoby sobie przejrzeć zeszyty by przypomnieć zasady rozwiązywania zadań i z pewnością byłoby powyżej 50%.
Tak czy siak nie bój się, poziom podstawowy to nic nadzwyczajnego.
Wiem że tak jest ciężko i się nie chce, ale zapamiętaj sobie:
Sumienność = epic win.
PS. A jak spieprzysz tę próbę - przynajmniej dostaniesz bodziec motywujący do nauki. Same superlatywy ;]
Mraauuu [ Pretorianin ]
W dwa tygodnie nie dasz rady dużo nadrobić, ale regularne korki powinny ci dać naprawdę dużo. Maturą się nie przejmuj. Przynajmniej będziesz wiedział, co musisz przerobić z nauczycielem.

janek09091 [ Generaďż˝ ]
Spoko ziomek, bez matury da się żyć.
_MaZZeo [ Legend ]
Przecież próbną można oblać, więc o co chodzi?
Poza tym do 30% z podstawy z matmy to wystarczy wiedza z gimnazjum.
ch18 [ ZIP Skład ]
Miejmy nadzieję,że próbna będzie łatwa gdyż nauczyciel z matmy zagroził,że jak nie zdamy jej to nie dopuści nas do matury

Mentor921 [ Konsul ]
Powiedz mu żeby nie był taki pewny siebie ;)

Amadeusz ^^ [ Forgotten son ]
"jak nie zdamy jej to nie dopuści nas do matury"
lmao, naiwniacy, niby na jakiej zasadzie? Strzeli bunt i tupnie nogą?
Edit: Boskijaro - 'wiedza z gimnazjum' to oczywiście przegięcie, ale fakt faktem że PODSTAWOWA matematyka to doprawdy PODSTAWY i jest prosta. Oglądałem zeszłoroczne arkusze i jestem pewien że ktoś kto dostaje trójki ze sprawdzianów napisze ją z palcem w...

boskijaro [ Nowoczesny Dekadent ]
Poza tym do 30% z podstawy z matmy to wystarczy wiedza z gimnazjum.
good joke, uwielbiam takich żartownisiów co już maturę mają za sobą i mówią jakie to wszystko proste
ja mam teraz zapiernicz w szkole więc troche bede przygotowany, ale wszystkiego nie zdażę powtórzyć ...
Vaerin [ Balls of Steel ]
W tym roku matura znów zaskoczyła uczniów o0
Regis [ ]
Poza tym do 30% z podstawy z matmy to wystarczy wiedza z gimnazjum.
good joke, uwielbiam takich żartownisiów co już maturę mają za sobą i mówią jakie to wszystko proste
A może tak nie jest? Bez jaj, zakres matury podstawowej w 50% nie wykracza znacznie ponad wiedzę na poziomie gimnazjum z drobnymi wyjątkami (nieco trudniejsze, bardziej pracochłonne zadania, ale tematyka identyczna). Bez urazy, ale jeśli ktoś z podstawy nie jest w stanie wyrobić 30% to znaczy, że matura wreszcie zaczyna spełniać swoją funkcję - odsiewa kompletnych imbecyli, którzy w przyszłości nie będą potrafili nawet policzyć czy bank ich nie robi w ch*ja przy kredycie...
ch18 [ ZIP Skład ]
Nauczyciel oznajmił,że na koniec roku postawi 1 tym co niby się nie nadają a na poprawce ich przepuści
Amadeusz ^^ [ Forgotten son ]
No chłopie, jak ze średniej wychodzi Ci powyżej 2.0 to nauczyciel może tylko zaczerwienić się ze złości ale jedynki Ci nie postawi - nie ma prawa.
boskijaro [ Nowoczesny Dekadent ]
[13] - nie przypominam sobie żeby w gimnazjum była funkcja kwadratowa, równania i nierówności kwadratowe, wielomiany, logarytmy ... :)
Tymbardziej, że ją ułatwią w tym roku, więc śmiać mi się chce z tych baranów, co to sie jej boją. uważaj na słowa, baranie ...
_MaZZeo [ Legend ]
Poza tym do 30% z podstawy z matmy to wystarczy wiedza z gimnazjum.
good joke, uwielbiam takich żartownisiów co już maturę mają za sobą i mówią jakie to wszystko proste
proszę, powiedz mi co w zadaniach 1 i 3 jest takiego BARDZO TRUDNEGO? Oba to jest wiedza z gimnazjum i to nawet niekoniecznie 3 klasa (szczególnie pierwsze zadanie, w ogóle to kpina żeby taki banał dawać na maturze). Na dodatek oba warte po 5 punktów, więc masz już 20% jak je zrobisz. Jeszcze 5 punktów i matura zdana. Zadanie nie do wykonania?
Tymbardziej, że ją ułatwią w tym roku, więc śmiać mi się chce z tych baranów, co to sie jej boją.

Dycu [ zbanowany QQuel ]
Amadeusz - Nauczyciel ma prawo do wszystkiego : ) Dawno się w szkole nie było, co ; )?
Regis [ ]
nie przypominam sobie żeby w gimnazjum była funkcja kwadratowa, równania i nierówności kwadratowe, wielomiany, logarytmy ... :)
I właśnie dlatego mówi się, że obecnie szkoła nie uczy myśleć, tylko trzaskać zadania... Pojawi się coś minimalnie innego od tego co jest znane i od razu panika...
A czym się różni f. kwadratowa i równania/nierówności z nią, od zwykłych funkcji i zwykłych równań i nierówności, prócz tego, że trzeba zapamiętać trzy banalne wzory na wyznaczanie dwóch rozwiązań? Wyrażenia algebraiczne zna? Zna, bo chyba były w piątej klasie. W czym więc problem? Wielomiany to samo - dopiero przy wyznaczaniu miejsc zerowych trzeba się nauczyć (straszne słowo!) jednej metody postępowania. Ale dalej przy rozwiązywaniu równań zostajemy w kręgu czterech podstawowych działań matematycznych i typowych dla równań i nierówności operacji - przenoszenie, dzielenie/mnożenie stronami itp... Ale OK - powiedzmy, że równania wielomianowe na upartego można wciągnąć pod te "drugie 50%", o których pisałem, a których nie ma w gimnazjum.
Logarytmów nie komentuję, bo nie wchodzą one w skład wymagań na poziomie podstawowym ( ). Mówię tu oczywiście o równaniach - policzenie prostego logarytmu (na liczbach) to zadanie dla średnio rozgarniętego gimnazjalisty, któremu się powie jak to zrobić.
Finthos [ Generaďż˝ ]
Ten strach pokazuje jak bardzo potrzebna jest ta matura. Może w końcu faktycznie odsieje debili nie będących w stanie napisać jej na 30%. Z całym szacunkiem, ale to absolutnie elementarna wiedza matematyczna, to nawet mniej niż w miarę sensowne (albo i nie) pisanie, konieczne, by zdać polski. Nie ma co się oburzać, nie potrafisz, to zapieprzaj z książką.
DEXiu [ Senator ]
Poza tym do 30% z podstawy z matmy to wystarczy wiedza z gimnazjum.
Zgadza się. Jest tylko jeden drobny, ale istotny szkopuł: u zatrważającej liczby uczniów wiedza z matematyki z biedą wykracza poza podstawówkę. Nie oszukujmy się - przez całą edukację podstawowo-gimnazjalno-licealną na lekcjach co roku powtarza się materiał dotąd przerobiony, dodając tylko minimalną ilość "nowości". Tym sposobem 100 % materiału ze szkoły podstawowej, to jakieś 80 % tego, co powinniśmy umieć na koniec gimnazjum. I podobnie 100 % tego, co powinniśmy umieć na koniec gimnazjum, to ponad 50 % materiału ze szkoły średniej (czytaj: gimnazjalista, który nie ma problemów z matematyką, zda obecną maturę na ponad 50 %)
fresherty [ Jimi Hendrix Rules! ]
Choć nie miałem matury obowiązkowej, pisałem próbną u nas w LO, z jakiegośtam wcześniejszego rocznika, w ramach zbadania naszych umiejętności. Napisałem ją, i tutaj warto zaznaczyć, że matematyki faktycznie uczyłem się w podstawówce ostatnio, potem ślizgałem się 'byle się nie narobić' i słuchałem tyle co na lekcjach (a i to tak... pół na pół). Dość powiedzieć że nie byłem zbyt pewien swoich umiejętności. Mój wynik to było bodaj 78% czy coś takiego. Większość zadań z matury podstawowej jest albo bardzo prosta, albo opiera się o elementarne zasady logiki i układania równań. Prawdopodobieństwo jest tylko do nauczenia tak na prawdę, kilka wzorów na krzyż i tyle.
Sanchin [ Orchid Samurai ]
Regis --> prócz tego, że trzeba zapamiętać trzy banalne wzory na wyznaczanie dwóch rozwiązań?
Nawet tego nie musi pamiętać - ma w karcie wzorów (chyba, że w tym roku nie będzie, u nas 2 lata temu na rozszerzonej były, na podstawach chyba też). Matura to pic na wodę
settoGOne [ settogo ]
Wkuwaj. Na studiaj bedziesz sie smial z siebie, ze nie miales pojecia o co tu chodzi ;-)
Robić zadania.
Kuć i orać w dzień zawzięcie... ;)

Tołstoj [ Kukuruźnik ]
Matematyka przydatna rzecz, zwłaszcza dzisiaj.

W_Z__ [ Generaďż˝ ]
tak - 3 listopada to będzie przełomowa chwila... :D
ale myślę, że jeśli zadania nie będą jakieś super trudne to te 30 % osiągniemy bez problemu, aczkolwiek nie sądzę, by wiedza z gimnazjum miała wystarczyć... :)
|kszaq| [ Legend ]
gdyż nauczyciel z matmy zagroził,że jak nie zdamy jej to nie dopuści nas do matury
Postawi Wam 1 na koniec roku tylko dlatego, że nie zliaczycie próbnej ?

Adrieeen [ Legionista ]
Mnie to czeka dopiero za 2 lata, narazie z matmą nie mam problemów i myślę, że do końca (czyli dnia matury) nie będę miał... :)
pozdro dla wszystkich tegorocznych maturzystów!!!

jerzolekkk [ Junior ]
hej;)) wiecie coo jestem tegoroczna maturzystka..nigdy nie byłam orłem z matmy wiec uważam ze była trudna... jak uzyskam 30% to będę skakała z radości... i wiem ze polowa mojej klasy jej nie zaliczy mam takie przeczucie sadzac po wiedzy ogolnej jaka mamy na lekcjach.... A pozatym takie kozakowanie jaka ona to nie byla prosta jest nie na miejscu.. i ze kto nie potrafi jej zdac na 30% powinien sie wstydzic... kazdy ma inne zainteresowania i kazdy jets dobry z czego innego.... Pamietajcie bez matury tez mozna zyc!:)

Szychacz [ Konsul ]
Dzisiaj pisałem i się uśmiałem po przeczytaniu paru zadań.Najlepsze było z książką pod koniec arkusza ;]
Ale tak to luzik.Też nie jestem orłem z matmy,ale jakby nie patrzeć 30% z matmy to 15pt.
Za zadania abcd,(jeśli są)zrobione wszystkie prawidłowo,mamy wystarczjącą ilość pt na ocene dst.
do tego dochodzą zadania wyliczeniowe w których już 1pt dostaje się za np wypisanie danych.Tak też i dzisiaj robiłem.Najpierw to co potrafiłem z abcd zrobiłem(na prosty chłopski rozum ;]),reszte na chybił trafił,a w zadaniach wylliczeniowych wypisałem dane,narysowałem trójkąt itp. - zawsze jakiś punkcik za taką drobnostkę.Myśle że te 30% osiągnołem ;]

Tomo1872 [ Junior ]
do tego dochodzą zadania wyliczeniowe w których już 1pt dostaje się za np wypisanie danych.Tak też i dzisiaj robiłem.Najpierw to co potrafiłem z abcd zrobiłem(na prosty chłopski rozum ;]),reszte na chybił trafił,a w zadaniach wylliczeniowych wypisałem dane,narysowałem trójkąt itp. - zawsze jakiś punkcik za taką drobnostkę.Myśle że te 30% osiągnołem ;]
to było kiedyś . niedawno weszły nowe zasady punkty są przyznawane tylko wtedy gdy zadanie jest rozwiązane od początku do końca . na twoim miejscu nie zostawił bym suchej nitki na nauczycielu od matmy jak mógł was o tym nie poinformować .
nie wie ktoś czy są już gdzieś na necie odpowiedzi ?

Jarken [ Would you kindly? ]
Zmienili to? 2 lata temu można było zdać maturę rozszerzoną z matematyki robiąc 1-2 zadania i wypisując dane do reszty.

SirGoldi [ Gladiator ]
Matura... Jaka matura. ;P
Współczuję Wam tej matmy. Masakra, oblałbym.
przemek100 [ Generaďż˝ ]
nie prawda, wiedza z gimnazjum niestety nie starcza na napisanie podstawy w 2010 roku. Ja z matmy przeciętny nie jestem i zdaje rozszerzoną, i powiem wam ze niektore zadania z podstawy za 6-7 pkt sa trudniejsze niz te najnizej punktowane na rozszerzeniu. Teraz podstawa jest niestety trudniejsza od tej w 2009. Doszło wiele czynników z rozszerzenia do podstawy, nie wiem po co to.
Dla mnie dzisiejsza matura nie sprawila wiele problemow, ale wiem ze moim kolegom z roku to niestety czarna magia.
aa i jeszcze jedno do tej matury doszlo troche działów które nie były omawiane w programie nauczania tegorocznych maturzystów, nie dziwią mnie braki uczni... gdyż sam je mam
jerzolekkk [ Junior ]
Zal mi ludzi chwalacychsie swoja wiedza... kiedy okaże sie ze oblaliście...;/ kolega wyżej ma racje zadanie musi byc rozwiazane od poczatku do konca aby otrzymać pkt.. za dane niestety ma się 0:(( komisja na samym poczatku zwaraca uwage na wynik a następnie na całośc zadania.. nawet kiedy minus w zadaniu sie nie zgadza , ponieważ pomyliliście sie ze znakami od razu zerowane jest zadanie....;(( Przykro mi ale takei sa realia;(( a po za tym dziś na jakiej stronce wypowiadała sie komicja z OKE i babka mowila ze jest pewna ze ponad 50% maturzystów w tym roku obleje maturę wąłsnie z powodu matematki:(((
vien [ Evocati ]
jerzolekkk --> żal to jest obecnego systemu oceniania matur. Matematyka matematyką ale, że szymborska interpretując swój wiersz dostała 60% z matury bo nie trafiła w klucz.... Przecież to totalnie niszczy twórcze myślenie. Czy panowie i panie w pięknych uniformach, którzy odpowiadają za edukację, chcą z nas zrobić tępą a zarzem jednomyślną szarą masę?

jerzolekkk [ Junior ]
miałam na mysli ludzi... którzy to mowia jaka ta matura nie była prosta zakres dla gimnazjum itp... klucz powinien byc otwarty i każda próba rowiazania zadania powinna zostac doceniona.. oczywiście jeżeli jest to ta temat.... a sadze ze nigdy nie wyszkola nas tak abysmy podoni myśleli... poniewaz tak sie nie da... a Skoro wiedza ze ponad 50% nie zda matury z powodu matematki po ch... w ogole egzamin dojrzałość????

Regis [ ]
Tak w temacie poziomu trudności matury:
Wiele się nie pomyliłem... [13] & [19]
Zal mi ludzi chwalacychsie swoja wiedza... kiedy okaże sie ze oblaliście...;/
Jasne, lepiej chodzic ze zwieszoną głową po korytarzu i biadolić wszystkim dookoła "Ja nic nie umiem!", "Nic się nie uczyłem!", "Ja nie zdam!" jak to mają w zwyczaju robić wszystkie kujony, żeby sobie zrobić "podkładkę", na wypadek jak coś nie pójdzie po ich myśli. To właśnie odróżnia kujona od osoby zdolnej - ta druga wie na co ją stać ;)

karolzzr [ Gunner ]
Co do tego linka z postu powyżej,
<----

Slasher11 [ Senator ]
Widziałem tą maturę - śmiech na sali, nawet szympans by to zdał ;p
Saul Hudson [ Legend ]
Ludzie, to ma być matura? Żeby to oblać trzeba być debilem.
A gdzie jest arkusz rozszerzony?