GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Marzenia o własnym pokoju. Ocieplanie dachu. Pomocy.

13.10.2009
17:12
smile
[1]

Zax_Na_Max [ Bo Emeryt Znał Karate ]

Marzenia o własnym pokoju. Ocieplanie dachu. Pomocy.

Witam Państwa...

Otóż dzielę teraz pokój z bratem i obaj mamy już trochę ponad 20 lat i przyszedł czas aby rozdzielić nasze drogi. Wyobraźcie sobie jak sielankowo jest kiedy siedzę sobie z kobitką i rozmawiamy a tu brat na kompie naszą-klasę przegląda :) ... Więc zamarzyłem sobie o własnym pokoju - o azylu. Więc dom nawet spory, ale podziać nie ma się gdzie bo mam sporą rodzinkę :) Ale okazuje się, że mógłbym zrobić sobie pokój "na strychu". Wszystko pasuje, fajnie, sporo miejsca, doskonały azyl... jedyne ale to ... ciepło :)

Otóż mam nieocieplony strych. Dom starej daty ale to nie ważne. I teraz chciałbym się Was spytać o kilka rzeczy.

- W planach jest wymiana dachu kiedyś tam. Za rok czy coś jak będzie uzbierana kaska, bo teraz jest taka stara blacha.
(Czy jak ocieple to przy wymianie nie trzeba będzie robić tego drugi raz?)

- Jaki byłby mniej więcej koszt ocieplenia. Bez roboty. Bo zrobię to sam z ojczulkiem.
(Nieocieplony nic. Jak się wejdzie na strych to widać gołą blachę dachu między "stelażem". Jest to dach skośny czyli stelaż z podłogą tworzą trójkąt i na to blacha idzie. A metrów to będzie maks 35 kwadratowych. Zmieści się z ścianami bocznymi. bez podłogi ale podłogi chyba nie trzeba. No to mniej istotne bo cena i tak mniej więcej za metr. :))

- Lepsze byłoby okno dachowe czy w ścianie bocznej?
(Okno musi być no bo czułbym się jak w piwnicy. Dachowe będzie pewnie droższe ale w ścianie mniej słońca bo akurat ściany od mało nasłonecznionych stron. Więc tutaj niby dachowe ale jak z kosztami i techniką obsadzenia?)

No i tak ogólnie. Wiem, że to nie forum o budownictwie. Ale lubię Was i jestem pewny ze ktoś ma wiedzę i zechce poświęcić trochę czasu i odpowiedzieć mi na pytania :)

13.10.2009
17:33
[2]

wydolny_pławikonik [ Konsul ]

Dachowe, są najlepsze. Zainstaluj też jakieś kraty odgradzające Cie od brata + wejście na kod.

03.12.2009
12:12
[3]

dexter18 [ Junior ]

Witam.
Co prawda temat już trochę przedawniony, ale mimo wszystko odpowiem. Otóż miałem identyczną sytuację jak Ty. Pewnego dnia wymyśliłem, że zrobię pokój na strychu na, którym była tylko fura rupieci i nic po za tym. Była to otwarta przestrzeń o powierzchni ok. 10m2. Również miałem stary blaszany dach, który niestety okazał się być mocno nieszczelny. Ja postawiłem na okno dachowe. Wyboru nie żałuję mimo, że okno jest od strony północno-wschodniej, a więc słońce raczej tu nie wpada, ale jest dosyć widno. Niestety mój błąd polegał na tym, że wstawiłem okno, a dopiero jak zaczęło mocno lecieć, postanowiłem wymienić dach. Także, dwa razy musiałem zapłacić za wstawienie tego samego okna. Więc jeśli dach jest już leciwy proponuję zacząć właśnie od niego. Zarówno ściany jak i sufit robiłem sam w płycie karton-gips tak więc robocizna nic mnie nie kosztowała. Między ściany jak i w przestrzeń między sufitem i dachem poszła wata szklana czyli taka babcia wełny mineralnej, która została jeszcze z budowy domu, dawno temu. Najdłuższa i najbardziej newralgiczna ściana została docieplona styropianem. Co do ogrzewania. Postanowiłem nie rujnować połowy domu i nie przeciągać centralnego ogrzewania. Za to mam nie wielki grzejnik olejowy. I teraz tak. W momencie gdy temperatura na zewnątrz wynosiła ok. 10 stopni to po nocy gdy nie było grzane temperatura w pokoju to ok. 18,19 stopni, natomiast tak jak dzisiaj było ok. zera w nocy temperatura to już tylko 15 stopni. Okazuje się, że jednak sporo ciepła ucieka, przez te ściany, które nie są ogrzewane z drugiej strony no i przez okno dachowe, które jednak jest taką termiczną dziurą w dachu. To mniej więcej tyle. Pozdrawiam

03.12.2009
12:45
[4]

SULIK [ olewam zasady ]

na dach najlepiej watę szklaną bądź mineralną (obie różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz ceną, im współczynnik przewodzenia mniejszy tym izolacja większa, dobór należy policzyć do tego ile masz tam miejsca ;P)

oczywiście na tą watę należy też nałożyć odpowiednią folię (nazwy nie pamiętam niestety) która ma za zadanie odprowadzanie wilgoci z izolacji oraz nie pozwala na zalanie jej przez nieszczelności dachu

a między blachą a folia+izolacją trzeba by było jeszcze zrobić przerwę do wentylacji, tzn. mlacha musi być odsunięta odrobinę od izolacji, aby zapewnić przepływ powietrza

dlaczego ważne jest wietrzenie izolacji i niedopuszczenie do jej zawilgocenia ?
ano dlatego, że współczynnik przewodzenia ciepła rośnie jak szalony przy zawilgoceniu, a co za tym idzie będziesz miał spore straty ciepła

ściany i podłogę również należy ocieplić, też najlepiej wełną szklaną, chociaż niektórzy polecają styropian, z tym, że w razie jakiegokolwiek drobnego nawet pożaru, styropian tylko pogorszy sytuację, a wata szklana może nawet odrobinę uratować dobytek

i przede wszystkim musisz pamiętać o ociepleniu podłogi, może wydawać się to głupie, ale jeśli tego nie zrobisz to będziesz pewnie miał straty ciepła około 20-25% :|

co do okien - to jak sobie tam wolisz, najlepiej też o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (podwójne szyby, wypełnione próżnią, a do tego ramy z odpowiedniego tworzywa)


proponował bym też ocieplać dopiero przy remoncie dachu - od razu 2 pieczenie na jednym ogniu :)
a przy okazji pewnie część więźby dachowej będziecie musieli wymienić przy remoncie co będzie wiązało się ze zrywaniem ocieplenia etc. więc imho lepiej w trakcie remontu to zrobić, a nie przed

co do wnętrz, to chyba najlepiej płyty gipsowo-kartonowe, szybko dość tanio i też mają niezłe parametry izolacyjne


co do cen - cóż, musisz policzyć sobie powierzchnię dachu + powierzchnie ścian + powierzchnię podłogi i udać się do składu budowlanego

03.12.2009
12:55
[5]

Mr_Baggins [ Legend ]

Ponadto pamiętaj, że latem na strychu można się ugotować...

03.12.2009
13:59
smile
[6]

matmafan [ Alexander Degtyarev ]

Ja mam pokój na 1 pietrze i mam tak zrobione że jedna ściana to skos dachu, i mam tak zrobione, jest dach, potem są krokwy, między nimi wata, ale nie wiem jaka czy mineralna czy szklana, taka zółta, potem taka folia żółta i płyty kartonowo gipsowe. Ogólnie jest wszystko ok, latem nie jest tak ciepło w pokoju a zimą jest ciepło, tylko latem nie można wejść na strych(2 piętro) bo jest tak cholernie gorąco.

03.12.2009
14:22
[7]

rvc [ MORO ]

Dodam ze wełna minimum 15 cm .
SULIK > te folie to membrana (pomiędzy wate a dach) i folia paroizolacyjna(pomiędzy wate a podbitke)

UWAGA folia jest kierunkowa tz lewa i prawa strona (przy złym połozeniu zawilgocisz pomieszczenie)

ja jako podbitke wykorzystałem panele podłogowe (wyprzedaż 5 zł m2) sprawdza sie genialnie.

"- W planach jest wymiana dachu kiedyś tam. Za rok czy coś jak będzie uzbierana kaska, bo teraz jest taka stara blacha.
(Czy jak ocieple to przy wymianie nie trzeba będzie robić tego drugi raz?) "

możesz teraz ocieplac tylko przy wymianie dachu bedziesz bardziej zależny od pogody ))))

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.