GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Jaki router wybrać ?

11.10.2009
16:22
smile
[1]

siwCa [ Legend ]

Jaki router wybrać ?

Witam.
Mam pytanko, jaki router wybrać do domu. Pod Netie 6mb, dodam, że w domu są dośc grube ściany, a chciałbym żeby dostęp był wszędzie.
Cena do plus minus 200zł.

11.10.2009
16:28
[2]

Snakepit [ aka Hohner ]

rozumiem, iż rozchodzi się o bezprzewodowy? szukaj Linksysa

11.10.2009
16:30
smile
[3]

Zax_Na_Max [ Bo Emeryt Znał Karate ]

Używam Wag200g firmy linksys i nie spotkałem się z lepszym urządzeniem wśród znajomych a używają od polskich lantechów po pentagramy.

Bardzo dobry sygnał nawet w ogrodzie można oglądać YT albo inne wrzuty. Praca stabilna, od roku bez problemów 24 na dobę. I no cóż. Polecam.

Już są nowsze modele bez antenek ale polecam kupić na allegro z antenką.Ten czarny bez antenki też jest Wag200g ale ma minimalnie gorszy sygnał :P Sprawdzałem.

11.10.2009
16:50
[4]

siwCa [ Legend ]

dla pewności,

to jest ten sam ?
jakoś nie mam zaufania do używanych rzeczy, dwa że ja nie płacę więc wole wziąć nowy :)


drugie pytanko, ciężko jest to skonfigurować ? sieć działa bez komputera ??

11.10.2009
16:59
smile
[5]

Zax_Na_Max [ Bo Emeryt Znał Karate ]

siwca --> Zaraz. Pomyłka :) Ten router co podałeś jest na ISDN. Więc nie ten.

Ten będzie dobry. Cena 2x używanego. A takie rzeczy raczej się nie psują :) Ale Twój wybór. powodzenia.Konfiguracja prosta jak budowa cepa. Jest płytka dołączona po polsku. W necie są opisy a dodatkowo jak zadzwonisz do pana z netii i powiesz mu WAG200G to on będzie miał dokładny wzór jak wygląda interfejs Twojego routera i poprowadzi Cię za rączke :) ... I dodatkowo przyznam, że sporo tutaj opcji administracyjnych. Kto kiedy ma miec dostęp do netu, kto korzystał z sieci, kto po kablu, hasła i inne.

Sieć działa bez komputera oczywiście a jakby inaczej. To router robi sieć i on obsluguje wszystko. A konfigurujesz go "logując" się za pomocą hasła do jego wewnętrznego interfejsu. Wszystkie komputery są klientami. I jeżeli tylko zna się hasło mozna się zalogować do interfejsu. Robi się to (będąc połączonym) wpisując do przeglądarki adres IP urzadzenia (192.168.1.1) wyskakuje okienko logowania (admin, admin) i jedziemy.

Oczywiście pierwsze logowanie i konfiguracja musi odbyć się z kablem. Ale potem bez przeszkód router zapamiętuje ustawienia i zresetuje się dopiero gdy wetkniemy mu igłę w odpowiednie miejsce. Więc ani brak prądu ani transport gdzieś tam nie przeszkadzają w niczym.

Co jeszcze dodam. U mnie korzystają 4 kompy. XP, Vista, czasem Win Mobile. Bez problemu. Wszyscy się widzą i pozdrawiają. Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że robiliśmy z kolegami lanParty i na tym urządzeniu 4 osoby po kablu i 12-ście po Wi-Fi i dawało rady w kantera pograć. No. jakby coś to pytaj.

11.10.2009
17:04
[6]

Paul12 [ Buja ]

a taki da radę w małym mieszkaniu - TP-Link TL-WR340G ?

pytam, bo sam się przymierzam do zakupu.

11.10.2009
17:12
[7]

Zax_Na_Max [ Bo Emeryt Znał Karate ]

Paul12 --> Jest to urządzenie do internetu kablowego, UPC Aster etc. ale pewnie to wiesz :) ...

Powiem tak. W małym mieszkaniu gdzie z każdego kąta będzie można go zobaczyć wzrokiem to na pewno :) Nawet i Livebox by dał radę ... Liczy się generalnie liczba "przeszkód" jakie musi pokonać sygnał. Jeżeli jest to ściana to spokojnie każde urzadzenie powinno działać. Ale już 2 czy 3 to nie każdy.

Kolega miał podobny Lantech czy coś. I PS3 łapało 30% przez 2 ściany i sufit i internet nie działał. Po podłączeniu własnie linksysa dostaje 60% i mozna grać po sieci. Czasem warto dołozyć.

Ale jeżeli to jest naprawde nieskomplikowane mieszkanie to kupuj.

11.10.2009
18:30
[8]

siwCa [ Legend ]

Aha drugie pytanie. Bo o tym niepomyślałem.. każdy komputer musi mieć router czy wystarczy jakaś karta sieciowa bezprzewodowa czy co ? Wiem, laickie pytanie, ale cóż.

11.10.2009
18:37
[9]

Paul12 [ Buja ]

siwCa - potrzebujesz jednego routera, a każdy komputer którym chcesz się łączyć bezprzewodowo musi mieć kartę wifi. Większość współczesnych laptopów ma wbudowaną, więc to nie problem. Jeśli chcesz dokupić do stacjonarnego to wydatek rzędu ok. 50zł. Pamiętaj, że do komputera najbliżej routera możesz podłączyć kablem sieciowym.

Zax_Na_Max - taki mam układ pokoi ->

Router w miejscu literki R, komputery podłączane bezprzewodowo w miejscach literek K. Przerywane linie "po drodze" to duża szafa w przedpokoju, ale chyba nie powinna osłabiać sygnału.


Jaki router wybrać ? - Paul12
11.10.2009
18:37
smile
[10]

Widzący [ Legend ]

11.10.2009
18:40
[11]

Zax_Na_Max [ Bo Emeryt Znał Karate ]

siwCa --> No pytanie niezłe :)

Słuchaj. Router działa jak mały serwer. Włączasz go i on zajmuje się tematem. Aby podpiąć się do tego "serwera" musisz posiadać kartę sieciową.

I teraz tak. Głowę dam sobie uciąć, że kartę sieciową posiadasz. Jakąś. Na kabel na pewno. Ale jeżeli chcesz działać "bez kabla" musisz mieć kartę Wi-Fi. Często są zintegrowane z płyta główną. Musisz to sprawdzić. Kliknij sobie na "Mój komputer PrawyPrzyskMyszy --> Właściwości --> Sprzęt --> Menadżer urządzeń). I tam kliknij na plusik koło "karty sieciowe". Wklei screen czy coś. Jak będziesz miał dwie to duża szansa, że masz Wi-Fi od razu. Jak jedna to raczej tylko kabel.

No. Taką kartę Wi-Fi kupisz wszędzie a instalacja nie wymaga czasem nawet sterowników (wszystko o windows XP żadne 98)... Możesz kupić również kartę Wi-Fi wyglądającą jak pendrive które wpinasz do USBa i już działa. Ale gorszy sygnał jest niż na takich w środku obudowy.... :)

uff... :)


Widzący --> Namieszasz tymi antenami :) Nie potrzebujecie anten żeby działać w domu. Anteny potrzebne są jak chcesz komuś wysłać internet na dużą odległość.. kilometr albo więcej...

Paul --> Moim zdaniem powinieneś bezproblemowo korzystać z internetu na wszystkich komputerach.

11.10.2009
18:48
smile
[12]

siwCa [ Legend ]

ufff, dzięki Zax. :)

w sumie o WiFi wiedziałem, zaćmiło mnie po prostu podczas rozgrywki w poksa :):)

jeszcze raz dzięki za odpowiedzi :)

18.10.2009
21:08
[13]

siwCa [ Legend ]

a co do samej karty wifi. brać obojętnie jaką czy patrzeć na coś konkretnego ?

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.