GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Podłączenie nowego dysku twardego.

07.10.2009
00:32
smile
[1]

remekra [ Horonrzy ]

Podłączenie nowego dysku twardego.

Witam.

Mam obecnie taki dysk twardy:Jednak brakuje mi miejsca, ale dostałem od siostry dysk 500GB też Seagate, tyle że ten model:Jako, że zawsze dysk miałem tylko jeden to w tym temacie jestem zielony. Potrzebował bym programu, który przeniósł by dane z obecnego dysku na drugi, chodzi mi o kompletną kopię(stary dysk idzie do siostry więc, nie mogę sobie po prostu podłączyć drugiego dysku a stary zostawić). Mam obecnie dwie partycje i to one musiałyby zostać przeniesione w takim samym stanie(jedna na Windowsa i parę programów, druga na całą resztę), potem najwyżej po przeniesieniu danych używając Windowsowego menedżera dysków zwiększył bym jedną partycję.

Wiem, że zawsze istnieje możliwość utracenia danych, ale jaka jest mniej więcej szansa na faktyczne ich stracenie? Drugie pytanie, czy po przeniesieniu danych, wydajność dysku(tego 500GB) nie spadnie? No i czy ten dysk 500GB nie jest wolniejszy od mojego obecnego dysku.

Z góry dzięki za odpowiedzi.:)

07.10.2009
00:43
[2]

maviozo [ man with a movie camera ]

Możesz skopiować partycje np. ghostem - powinieneś uzyskać idealną kopię systemu i reszty plików. nie wiem jednak, czy tak kryształowo będzie to działać.

07.10.2009
00:51
[3]

remekra [ Horonrzy ]

Jak już napisałem jestem w tym temacie kompletnie zielony więc potrzebowałbym dokładnej instrukcji jak taką kopię wykonać;).

07.10.2009
02:14
[4]

SysOp [ Generaďż˝ ]

Acronis True Image Home tym programem wykonasz dokładną kopię partycji systemowej, Ghostem niby też, ale ja jednak polecam ten pierwszy. Wszystko byś chciał mieć podane na tacy, dokładną instrukcję i co jeszcze? Szukaj, net jest pełen informacji.

07.10.2009
15:16
smile
[5]

remekra [ Horonrzy ]

Podobno jest to forum, gdzie jak ktoś ma problem to ten kto jest chętny mu odpowiada i pomaga. Jeśli ktoś nie umie pomóc/nie chce mu się to po prostu nie wchodzi do wątku. Pierwsza część twojego posta była pomocna i za to dziękuję, jednak druga była zbędna.

W googlach już poszukałem parę informacji, ale jednak wolałbym aby ktoś z osób, które się znają i są na forum napisały instrukcje jak to wykonać, czy nie będzie żadnych problemów z tym że modele dysków są inne itp. itd.

07.10.2009
15:19
[6]

maviozo [ man with a movie camera ]

Hm, jeśli choć trochę rozumiesz język angielski, to z Acronisem nie będziesz miał żadnych problemów - jest dość intuicyjny i ma xp'owski interfejs. Jedyne co musisz zrobić, to uruchomić go z płyty przed systemem - w biosie ustawisz, żeby bootowalny był cd/dvd a nie hdd.

Reszta pójdzie już gładko:)

07.10.2009
15:23
[7]

remekra [ Horonrzy ]

Angielski rozumiem podobno dobrze;), więc problemu być nie powinno. Jak ustawić dysk bootowalny też wiem, teraz tylko jeden problem został. Jak dokładnie przenieść dane? Podłączyć dwa dyski?
Innej możliwości tutaj nie widzę, ale wolę się zapytać. No i czy jak podłącze dwa dyski to będzie trzeba coś w Biosie ustawić?

Wiem, że zadaje może dużo, głupich pytań ale nie uśmiecha mi się utracenie danych więc wolę się upewnić.

07.10.2009
15:26
[8]

maviozo [ man with a movie camera ]

Jeśli obydwa dyski będą podłączone do kompa, to przecież będziesz je oba widział i w systemie i w Acronisie.

Przy czym, jeśli chcesz na 500 zrobić też dwie partycje, zrób je z poziomu systemu, skopiuj na drugą partycję zwykłe pliki, a jedynie partycję z systemem przenieś w Acronisie:)

07.10.2009
15:29
[9]

Narmo [ nikt ]

Jak dokładnie przenieść dane? Podłączyć dwa dyski?
Żadnego nie podłączaj. Połóż ten z danymi na tym pustym i poczekaj, aż dane same się przeleją...
No i czy jak podłącze dwa dyski to będzie trzeba coś w Biosie ustawić?
Ta. Bootowanie z urządzenia, w którym jest nośnik z programem do kopiowania partycji. Pewnie będzie to napęd optyczny, chociaż ja w pracy korzystałem z odpowiednio przygotowanego pendrive'a.

Wiem, że zadaje może dużo, głupich pytań ale nie uśmiecha mi się utracenie danych więc wolę się upewnić.
Do czasu, aż nie będziesz próbował zapisać informacji z większego dysku (teoretycznie pustego) na mniejszy (tego, z którego obecnie korzystasz) to nic się nie powinno stać. Przed wykasowaniem informacji z mniejszego upewnij się 30 razy, że wszystko jest ok.

07.10.2009
15:31
[10]

remekra [ Horonrzy ]

Ok, dzięki za pomoc:). Idę zobaczyć co z tego wyniknie.

Żadnego nie podłączaj. Połóż ten z danymi na tym pustym i poczekaj, aż dane same się przeleją...

Przeleją? Wolałbym aby się przesypały, podobno wydajność większa.

07.10.2009
22:10
[11]

remekra [ Horonrzy ]

Potrzebuje małej pomocy. W Acronisie wybrałem opcje Clone Disk i wybrałem aby skopiowało partycje ze starego dysku na nowy i taka kopia się wykonała(oczywiście pierw trzeba było zresetować komputer, bo kopiowało się nie w systemie, lecz przed jego załadowaniem). Jednak na kopii partycji systemowej było 3GB więcej wolnego miejsca niż na oryginale, ale narazie się tym nie przejmowałem.
Użyłem Windowsowego menedżera dysków i kopię partycji gdzie jest wszystko oprócz systemu, rozszerzyłem o wolne miejsce z dysku 500GB i tu pojawił się problem.

Wyskoczyło powiadomienie, że partycja ta stanie się dynamiczna i nie będzie można na niej zainstalować systemu czy coś w tym stylu. Pomyślałem że i tak systemu na tej partycji nie będzie więc nacisnąłem dalej i ku mojemu zdziwieniu obie kopie partycji stały się dynamiczne, teraz po odłączeniu starego dysku i zostawieniu tylko nowego system się nie uruchamia.

I teraz nie do końca wiem co dalej. Zrobić znowu kopię partycji ze starego dysku, pierw odłączyć stary dysk i potem rozszerzyć jedną partycję? Czy po odłączeniu starego dysku system normalnie wystartuje z nowego? Czy trzeba jeszcze coś zrobić?

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.