Revanisko [ Senator ]
Fizyka
Takie zadanko
Żagiel łódki wystawiono pod kątem 60stopni do osi poprzecznej łódki i pod kątem 40stopni do wiatru wiejącego z prędkością 5m/s - oblicz prędkość łódki.
Czy jakiś forumowy fizyk mógł by to obliczyć? (dla porównania wyniku z moim?)
Chodzi mi o sam wynik - jeżeli nie wyjdzie taki sam to pokaże moje rozwiązanie i będziecie mogli mnie zbluzgać ;D
Revanisko [ Senator ]
mile widziany jakiś post ,że ktoś sie zainteresował topikiem bo nie wiem czy mam czekać ;p
fresherty [ Jimi Hendrix Rules! ]
To zadanie z matematyki, nie z fizyki... :) Kwestia określenia co to 'oś poprzeczna' łódki...
Revanisko [ Senator ]
tak mi sie wydaje :D
a co do mat/fiz - chodzi mi o samo sprawdzenie czy poprawnie rozumuję ;p
fresherty [ Jimi Hendrix Rules! ]
Tyle, że tutaj mogą być 2 albo i więcej przypadków, w zależności od tego w którą stronę przyjmiemy stopnie (zgodnie czy przeciwnie do wskazówek zegara). Nie ma z tego co pamiętam jakiejś z góry narzuconej konwencji, a w zadaniu nie określili...
DEXiu [ Senator ]
Hmm. Rozrysowałem to sobie i wychodzi na to, że tylko jedna sytuacja jest możliwa :) (tzn. dwie, ale druga jest symetryczna do pierwszej względem osi wiatru). Musisz sobie rozrysować to wszystko (polecam zaznaczyć wiatr wiejący "z północy" (od góry kartki), a łódka płynie pod kątem 70 stopni względem wiatru (czylil jeśli wiatr wieje z północy, to płynie na wschodnio-północny-wschód, albo zachodnio-północny-zachód). Najpierw rozkładasz prędkość wiatru na prędkość prostopadłą do żagla i równoległą do niego. Prostopadła będzie wynosić bodajże 5*cos50^ m/s (znaczek ^ oznacza tutaj stopnie, a * mnożenie). Teraz rozkładasz prostopadłą na dwie składowe - równoległą i prostopadłą do osi podłużnej jachtu. Równoległa będzie wynosić bodajże x*cos60^ (gdzie x to obliczona przed chwilą prostopadła do żagla)
Oczywiście wszystkie te obliczenia są czysto teoretyczne i niezbyt realistyczne ;) ale chyba o to chodziło autorowi zadania :)
shadzahar [ Generaďż˝ ]
Zakładając, że łódka ma mi płynąć prosto wyszło mi Vł=cos60o*sin40o*Vw.
Dexiu - myślę, że to nie ma znaczenia z której strony i jak płynie łódka i jak do niej wiatr wieje(łódka płynie prosto, a wiatr wieje jej od rufy, aby jak największa siła była skierowana na żagiel). Jak dla mnie najpierw trzeba obliczyć siłę działającą prostopadle na żagiel, co da nam maksymalną prędkość uzyskiwaną z samego żagla, a potem otrzymaną siłę żagla rozbić na składowe, z której jedna pcha łódkę do przodu.
Ewentualnie jeszcze można by dodać do wyniku składową wiatru działającą prostopadle do osi poprzecznej łódki, ale to trzeba by było policzyć kąt z jakim wiatr pada na tę oś. (razem z tym by wyszło Vł=cos60o*sin40o*Vw + cos20o*Vw)
Revanisko [ Senator ]
No czyli nie jest ze mną jeszcze tak źle :D
Duzede [ Junior ]
hej czy ktoś by mi pomógł ? muszę przeliczyć o to ten wzór i nie używając liczb :
m1 c1 ( Tk - T1 ) = m2 c2 ( T 2 - Tk ) .
Duzede [ Junior ]
mam zadanie : jaką masę wody można ogrzać od 20 ( stopni celcujasz ) do wrzenia dostarczając 2 mega jule enegrii :)
DEXiu [ Senator ]
Duzede ==> Czego konkretnie nie rozumiesz? Masz wzorek na ilość energii potrzebną do ogrzania danej substancji: E=mc(Tk-Tp). Wszystko masz dane, poza masą, którą w tym przypadku masz wyznaczyć.
Swoją drogą bilanse cieplne/energetyczne to chyba jeden z najprostszych i najfajniejszych według mnie tematów na fizyce :) Polecam to zrozumieć i wykuć te - uwaga - DWA niezbędne wzory i wszystko stanie się łatwiejsze.