GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

|Pytanie do farmaceutów|

29.08.2009
15:34
smile
[1]

WTF? [ Konsul ]

|Pytanie do farmaceutów|

Witam.
Moja dziewczyna stoi teraz przed ciężkim wyborem. Zaczyna drugą klasę LO i zastanawia się nad wyborem odpowiednich fakultetów by przygotować się do matury na któryś z kierunków.
Uczy się bardzo dobrze z każdego przedmiotu, lecz nie ma żadnego, który by szczególnie lubiła. Też nie ma jakichś szczególnych zainteresowań zawodowych.
I tak wybiera i wybiera... A tu zaciekawiła Ją farmacja. Jednak nie mamy żadnych znajomych w tym fachu, więc jedyne informacje, jakie posiada, to te, które wyszperała cząstkowo w sieci. Dlatego też mam kilka pytań do absolwentów farmacji bądź kogoś z takimi znajomościami.

Otóż dość bardzo lubi biologię. Z chemią jednak gorzej. Choć i tak się bardzo dobrze uczy z każdego z tych przedmiotów. I tu się zaczynają pytania:

1. Wymagania, jakie sprawdziła na większość uczelni w tym kierunku to 80% z obydwu matur na poziomie rozszerzonym. Wierzę, że to nie będzie taki problem, jeśli się naprawdę przyłoży, jednak wiadomo - każdemu może się powinąć noga. Co wtedy, jeśli zabraknie Jej tych kilka punktów i nie dostanie się na odpowiednie studia? Co wtedy będzie lepsze - szukać uczelni z mniejszymi wymaganiami (o ile takie istnieją), czy może powtarzać maturę w przyszłym roku? (co Ją stanowczo odchęca)

2. Jakie uczelnie byście radzili?

3. Czy jeśli lubi biologię, choć chemię nie bardzo - polubi ten kierunek? Jest ciekawy? Jak wyglądają zajęcia? Sama teoria i wkuwanie, czy może są praktyczne? I jak ciężko jest na tych studiach? Zostanie Jej trochę wolnego czasu, w którym nie będzie musiała myśleć o szkole, czy nawet w chwilowej wolnej chwili będzie musiała się tym zadręczać? ;)

4. Czy ciężko ze stopniem magistra o dobrą pracę z dobrą płacą? Na ile może liczyć na starcie i jak ciężko o jakiś awans/podwyżkę? Jakie są przeciętne zarobki takiej farmaceutki po studiach, a jakie jest ewentualne minimum w dużym mieście?

5. Co można robić po tym kierunku oprócz spędzania reszty życia w aptece? Są jakieś ciekawe alternatywy? Jaką trzeba specjalizację? I jak opłacalne są te inne specjalizacje w stosunki do farmacji aptecznej?No... to na razie tyle z tych ważniejszych pytań :) Jakbyśmy jeszcze na coś wpadli to dopiszę. ;) Wiem, że dużo tego, ale naprawdę Jej zależy na odpowiednim ukierunkowaniu swojej przyszłości :)

Bardzo proszę o nie zamieszczanie tu głupich wypowiedzi, to ważna sprawa :)

Dzięki z góry wszystkim.

29.08.2009
16:03
[2]

WTF? [ Konsul ]

UP :)

29.08.2009
16:11
[3]

NoLog [ Konsul ]

1. to już jej decyzja
3. farmacja to głównie chemia, duużo wkuwania, podobno 3 czy 4 rok najcięższy i dorównuje medycynie pod tym względem
4. bodajże każda apteka musi zatrudnić farmaceutę jako kierownika apteki, w anglii jeszcze 2-3 lata temu brali farmaceutów prosto z ulicy, nie wiem jak teraz z zapotrzebowaniem
5. apteka albo jakieś laboratoria

Tylko jedna rzecz mnie zastanawia - na jakim jest profilu w liceum, skoro teraz dopiero chce coś wybierać? Jeśli jakiś human czy językowy, to czeka ją dużo pracy w nadrobieniu pierwszej klasy.

29.08.2009
16:37
[4]

@[email protected] [ En Ami ]

Co wtedy, jeśli zabraknie Jej tych kilka punktów i nie dostanie się na odpowiednie studia? Co wtedy będzie lepsze - szukać uczelni z mniejszymi wymaganiami (o ile takie istnieją), czy może powtarzać maturę w przyszłym roku? (co Ją stanowczo odchęca)

Zawsze mozna isc na niestacjonarne. A potem, przy odpowiedniej sredniej, przeniesc sie na stacjonarne. Ew., isc na uczelnie, gdzie jest mniejszy prog. A, i zawsze warto odwolanie napisac.

Czy jeśli lubi biologię, choć chemię nie bardzo - polubi ten kierunek? Jest ciekawy? Jak wyglądają zajęcia? Sama teoria i wkuwanie, czy może są praktyczne? I jak ciężko jest na tych studiach? Zostanie Jej trochę wolnego czasu, w którym nie będzie musiała myśleć o szkole, czy nawet w chwilowej wolnej chwili będzie musiała się tym zadręczać? ;)
Byc moze polubi. Chemia jest przez 5 lat, w roznistej postaci. Jest ciekawy na pewno dla kogos, kto lubi chemie. Choc, i tacy, co za nia nie przepadaja moga znalezc _jakies_ przyjemne zajecia. Zajecia? Na chemiach jest teoria i praktyka (analizy etc.). Podobnie na biofizyce czy anatomii (choc, praktyka ogranicza sie do zajec w prosektorium).
Ogolnie jest ciezko. Zaleznie, jak idzie jej przyswajanie materialu (typowa pamieciowka) i, na jakiej uczelni sie znajdzie, bedzie jeszcze ciezej lub nieco prosciej.

Czy ciężko ze stopniem magistra o dobrą pracę z dobrą płacą?
Jesli chodzi o apteki, to praca sama cie szuka, zwlaszcza w miastach, gdzie farmacji nie ma.

Jakie uczelnie byście radzili?
IMO, jesli chodzi o prace stricte w aptece, to nie ma znaczenia.

29.08.2009
17:00
smile
[5]

Piotrek [ Generaďż˝ ]

@[email protected] --> Zgadzam się w 100% procentach. Dodam tylko, że studia niestacjonarne to nie taka prosta sprawa. Nie wiem, jak w tej chwili to wygląda, ale w Warszawie do niedawna to było chyba 7,5k za semestr. :/

Studia to przede wszystkim chemia, dużo zajęć praktycznych (pracowanie). Nauki dużo. Na drugim i trzecim roku jest najciężej. Bardzo dużo pamięciówy.
Jeśli ktoś lubi i rozumie chemię, ewentualnie pewne bardziej złożone zagadnienia z fizjologii człowieka - na pewno będzie miał łatwiej, pewne rzeczy będzie sobie w stanie ułożyć w jakąś logiczną całość i wkuwanie stanie się trochę mniej bolesne. ;)
Bez systematyczności w nauce jest ciężko, na egzaminach mogą być spore problemy, cała masa kolokwiów, wejściówki na ćwiczenia. Większość studentów narzeka, że trudno, dużo nauki, że mało czasu na inne sprawy itp.

Z pracą w aptece nie ma żadnych problemów. Mgr od razu po studiach w Warszawie i okolicach zarabia około 3k netto. Bardzo duże możliwości dorabiania. Awans to już tylko na kierownika, a pensja wtedy sporo wyższa. Innych ofert pracy nie brakuje (firmy farmaceutyczne, instytuty badawcze, resztki przemysłu farmaceutycznego), ale tutaj sprawa jest mocno dyskusyjna, większość koniec końców i tak ląduje w aptekach.

29.08.2009
21:03
smile
[6]

WTF? [ Konsul ]

NoLog - Nasze liceum stawia przede wszystkim na języki, gdzie od pierwszej klasy mamy po prostu język obcy rozszerzony, a w drugim roku dopiero wybiera się fakultety :) Nie ma klas profilowanych.

A i tak po zastanowieniu uznała w końcu, że jednak tą chemię lubi... Eh, z kobietami ;)

Dzięki Wam za udzieloną pomoc. Naprawdę bardzo Jej pomogliście. :)

29.08.2009
21:07
[7]

K4B4N0s [ Filthy One ]

Czy ciężko ze stopniem magistra o dobrą pracę z dobrą płacą?

W tej chwili, na pewno nie trudno - Dorównujemy powoli Ukrainie w ilości Aptek na km^2 stawiając je na każdym rogu(oni przeplatają je notariuszami). Także jakaś praca na 100% się znajdzie, ale czy opłacalne jest w tej chwili otwieranie jej? = Czy na długo ta praca?

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.