GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Pytanie do grafików - kadrowanie/skalowanie w Gimpie

09.08.2009
18:54
[1]

Shafa [ Pretorianin ]

Pytanie do grafików - kadrowanie/skalowanie w Gimpie

Potrzebuję pomocy z obróbką zdjęć. W pracy używałem Adobe Photoshopa, ale w domu muszę używać czegoś darmowego, np. Gimpa. W Photoshopie miałem taką możliwość - było zdjęcie powiedzmy 1600x1200. Wybierałem opcję (chyba się Crop nazywała, ale nie mam pewności) i miałem dwa pola, w które wpisywałem w pikselach wysokość i szerokość, jakie chciałem wybrać. Potem na zdjęciu myszką zaznaczałem obszar, który miał proporcje odpowiednie do wprowadzonych przeze mnie danych (czyli wysokości i szerokości) - mogłem zaznaczać fragment dowolnej wielkości, a Photoshop sam pilnował, żeby proporcje były odpowiednie - czyli prostokąt, którym zaznaczałem, zawsze miał odpowiednie proporcje. Gdy już wykadrowałem, wciskałem Enter i zostawał tylko ten fragment, który zaznaczyłem. Co najważniejsze, miał dokładnie taką wielkość, jaką ustawiałem na początku - nic nie musiałem już zmieniać w wielkości itd. Wybierałem "sharpen" i miałem gotowy plik w odpowiednim rozmiarze.

Teraz muszę robić to samo, ale już bez Photoshopa. Zupełnie nie znam się na programach graficznych, a w Gimpie jest masa różnych opcji związanych z zaznaczaniem, kadrowaniem i skalowaniem, ale żadna nai działa tak, jak tamta. Zależy mi na tym, żebym mógł to robić tak, jak opisałem. W mojej pracy istotna jest szybkość, nie mam czasu się bawić w kadrowanie, potem skalowanie, potem poprawianie kadru i wielkości itd., bo liczy się czas. Czy możecie mi powiedzieć, czy w Gimpie jest taka opcja, a jeśli nie, to jaki program ją ma? Ew. jakiś inny sposób, żeby uzyskać to samo? Bardzo mi zależy, z góry dzięki.

09.08.2009
18:56
smile
[2]

hctkko. [ The Prodigy ]

09.08.2009
19:04
[3]

Shafa [ Pretorianin ]

Albo ja robię coś źle, albo ta porada odnosi się do czegoś innego. Kiedy wpisuję żądane wymiary, to na obrazku jest ramka o wielkości tych właśnie wymiarów i mogę wykadrować tylko fragment o tych właśnie wymiarach. A mi chodzi o coś zupełnie innego - zaznaczam dowolny fragment zdjęcia (ale automatycznie zachowując proporcje wobec podanych wymiarów), który po zatwierdzeniu staje się oddzielnym zdjęciem zmniejszonym do podanych wymiarów. Mam nadzieję, że wyrażam się jasno? :)

09.08.2009
19:24
[4]

Shafa [ Pretorianin ]

up

09.08.2009
20:26
[5]

Shafa [ Pretorianin ]

up, bardzo mi zależy

09.08.2009
20:31
[6]

hctkko. [ The Prodigy ]


Pytanie do grafików - kadrowanie/skalowanie w Gimpie - hctkko.
10.08.2009
18:26
[7]

Shafa [ Pretorianin ]

Chodzi mniej więcej o to, ale ta opcja wykonuje mniej niż połowę tego, co chcę. Owszem, pozwala wykadrować obraz o odpowiednich proporcjach, ale zaznaczony fragment nie jest automatycznie zmniejszany do żądanej wielkości. Po tym muszę jeszcze wyrzucić resztę obrazka (bo Gimp niby wywala pozostałą część zdjęcia, ale jest ona przezroczysta - formalnie całe zdjęcie ma wielkość taką, jak na samym początku), a na koniec przeskalować to do odpowiedniej wielkości. Jest to zdecydowanie zbyt wiele roboty, bo każde zdjęcie muszę przerobić na co najmniej 3 różne rozmiary, a czas mnie goni. Opcja z Photoshopa robiła to momentalnie i bardzo mi zależy, żeby znaleźć program, który potrafi to samo. Ktoś jest w stanie mi pomóc?

10.08.2009
19:36
[8]

Shafa [ Pretorianin ]

up

10.08.2009
20:25
[9]

sugibejbs [ Pretorianin ]

z chęcią dołączę się do pytania, ostatnio przez co najmniej godzinę szukałam tej opcji w Gimpie i szczerze zaczynam wątpić, że da to się zrobić od tak

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.