GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czy router może służyć jako Access Point?

07.08.2009
22:15
[1]

fresherty [ Jimi Hendrix Rules! ]

Czy router może służyć jako Access Point?

Mam taki "problem" - chcę zmontować sobie sieć WiFi w nowym mieszkaniu, ale będzie ona opierała się na 2 miejscach koncentracji urządzeń. W 1. będzie PC do gier, drukarka z wbudowanym serwerem wydruku i modem internetowy TV kablowej, to wszystko podłączone do routera. 2. miejsce to PS3, X360 i kolejny PC przy telewizorze. Czy dałoby się podłączyć 2. miejsce do internetu przez sieć WiFi z wykorzystaniem jednego urządzenia?

Generalnie chodzi mi o takie coś:


Internet -> Router A - - - - - WiFi 802.11n - - - Router B -> Reszta dobra przy TV

Wiem, że można to zrobić przy użycia comba Access Point + Router kablowy, ale czy nie ma możliwości użycia 1 urządzenia zamiast 2?

07.08.2009
22:36
[2]

Likfidator [ Generaďż˝ ]

Ja mam router, który ma modem adsl (mam neostradę). Net rozdzielam na 2 komputery przez Wifi, Wii, iphone i bramka voip podłączona kablem do routera. Mam duży dom ok. 300 m kwadratowych i nie mam problemów z zasięgiem, nawet w promieniu do 20 metrów od domu jeszcze mogę złapać sieć. W dodatku podłączenie dodatkowych laptopów, jak przyjdą znajomi nie stanowi problemu.

07.08.2009
22:50
[3]

Wozu [ Panzerjäger Raider ]

Typowy Access Point jest "zasilany" siecią z kabla. To co chcesz prawdopodobnie uzyskać na Routerze B to tzw. tryb repeatera (spinać dwie sieci poprzez tylko WiFi). Taki prawdziwy repeater pracuje jako Bridge (jest "przeźroczysty", stąd można stosować jedną sieć dla wszystkich urządzeń). Jest także funkcja bezprzewodowego routowania - wtedy bezprzewodowo są spinane dwie różne sieci. W zależności od producenta, stosowane są różne nazwy tych trybów. Co oferuje te rzeczy? Ano każdy dobry router WiFi, choć z tym i tak bywa różnie. Z tego co pamiętam, słynny Linksys WRT54GL na standardowym sofcie nie oferował nic takiego. Ale wystarczyło podmienić np. na soft Tomato i z WiFi można było robić cuda (wszystko co powyżej i jeszcze więcej).

A czy istnieje jedno urządzenie tego typu...? W sumie tak. Na przykład jeśli router ma ustandaryzowane anteny z możliwością ich odkręcenia, można je, wcześniej przedłużając koncentrykiem, umieścić gdzie dusza zapragnie. Plusem są koszta, minusem jest to, że anteny są połączone kablem z routerem, który to kabel trzeba pociągnąć.
Ewentualnie, ale to już trzeba fachowo sprawdzić, można zamiast standardowych anten w routerze, dokręcić takie o lepszym zysku energetycznym lub o specjalnym profilu. Jeśli nie wystarcza antena dookólna, to może kierunkowa lub sektorowa. Ale to wszystko zależy od wielkości lokalu, poszczególnych pomieszczeń, grubości ścian itp. Plusem jest to, że prawdopodobnie udało by się umieścić antenę lub anteny niedaleko routera. Minusem jest to, że sprawdzić to musiałby fachowiec.

Wszystko to zakładam, bez zwiększania mocy nadawania w routerze (tylko niektóre mają też tę funkcję), bo moc w paśmie uwolnionym 2400 - 2483,5 MHz określa rozporządzenie ministerialne (<100 mW EIRP).

07.08.2009
22:52
[4]

Bazylisheq [ Centurion ]

Ustaw na drugim routerze inną podsieć i daj mu na bramkę adres pierwszego routera.

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.