Samurai at dojo [ Konsul ]
"Płaci się każdego dnia" T. Kwiatkowskiego - WARTO przeczytać
Co prawda jeszcze nie skończyłem tej książki, jestem niedaleko za jej połową, ale już teraz uważam, że tę książkę warto przeczytać.
Książka zawiera wspomnienia Tadeusza Kwiatkowskiego ( ) z czasów przed II Wojną Światową i z okresu okupacji. Autor opowiada o swoich przeżyciach, przemyśleniach i wspomnieniach, które wypełniały mu długi pobyt w niemieckim Więzieniu Montelupich w Krakowie ( ).
W książce znajdują się rozległe opisy dawnego Krakowa (szczególnie Rynku Głównego) - zarówno przedwojennego, jak i z czasów okupacji, życia społecznego i kulturalnego w tym okresie, oraz życia w gestapowskim więzieniu i oczekiwania tam na wyrok, którym z reguły była kara śmierci lub wywózka do Oświęcimia. Opowieść ta pokazuje okrucieństwo hitlerowców i to, co zwierzęce instynkty potrafią zrobić z człowiekiem. Przewija się także przez nią wiele znanych postaci, jak na przykład Karol Wojtyła, który przyjaźnił się z Kwiatkowskim i grał z nim w teatrze.
Moim zdaniem książka ta to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się tym okresem historycznym, dla każdego Krakowianina, dla każdego patrioty, a może nawet dla każdego Polaka.
Więc, jeśli spełniacie którąkolwiek z powyższych pozycji, zapraszam Was serdecznie do czytania.
Książka jest napisana stosunkowo prostym językiem i chyba nikt nie powinien mieć problemów z przebrnięciem przez nią, tym bardziej, że pisana jest w tak ciekawy sposób, że momentami można zapomnieć, iż czyta się czyjeś wspomnienia, a nie dobrą powieść.
Jak najbardziej polecam.
(Zdjęcie książki nie jest mojego autorstwa, ale posiadam identyczne wydanie)
Samurai at dojo [ Konsul ]
UP
Samurai at dojo [ Konsul ]
Ostatni UP, mam nadzieję, że jest tutaj ktoś, kto czytał coś więcej, niż Pottera, Tolkiena, Sapkowskiego itd.
Czytanie nie boli!
Tym bardziej, że książka jest bardzo ciekawie napisana i warta uwagi.
Flyby [ Outsider ]
..pamiętniki to w ogóle niezbyt popularna lektura, Samurai .."starsze" czyli te z minionych wieków (nieraz b.ciekawe) wymagają "przygotowania", choćby ze względu na język ..Te nowsze najczęściej są "popularne" (czytane) jeżeli napisał je ktoś "znany" (aktor, pisarz - znany polityk czy wojskowy)..
..Inne wymagają potężnej reklamy lub po prostu ograniczonego kręgu odbiorców ;) ..Czytają je publicyści czy historycy, też najczęściej "z potrzeby"..Kiedyś miały więcej "miłośników", z racji ograniczonego "wydawnictwa" - powiedzmy jeszcze dwadzieścia lat temu ..Teraz w zalewie ciekawej lektury trzeba naprawdę umieć "wybrać" i dodatkowo jeszcze mieć czas i zacięcie do czytania ..Jak wiesz i jednego i drugiego jest coraz mniej ;) ..niemniej z ciekawości jak będę w księgarni polecany tytuł "przejrzę"..
Samurai at dojo [ Konsul ]
Język w tej książce jest stosunkowo współczesny, zdarzają się pojedyncze wyrazy, które wtedy pisało/mówiło się nieco inaczej.
Flyby [ Outsider ]
..mnie akurat język nie przeszkadza ;) ..czytałem sporo pamiętników z okresu okupacji, m.in. z serii w której polecana przez Ciebie książka wyszła ..I zapewniam Cię że książka będzie miała swoich czytelników (na razie w określonym przedziale wiekowym - z czasem kto wie ;))
..Miło widzieć że ktoś poleca pamiętniki, naprawdę