GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Księgowość - Bilans majątkowy i opercje gosp.

01.06.2009
11:45
[1]

Macu [ Santiago Bernabeu ]

Księgowość - Bilans majątkowy i opercje gosp.

Witam,

Mam pewnie wątpliwości z zakresu bilansu. Mianowicie, czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi różnicę między operacjami wynikowymi a finansowymi? Tj. z grubsza rozumiem o co chodzi, ale czasami niezbyt wiem dlaczego dana operacja wpływa akurat na wynik finansowy (pasywa), a nie na środki pieniężne (aktywa).

Np. jak otrzymuję gotówkę ze sprzedaży usług to dodaje to do środków pieniężnych i zwiększam zobowiązania, czy coś się dzieje z wynikiem finansowym?

Albo jak mam niezapłacony na koniec miesiąca czynsz za lokal. Na pewno wzrastają zobowiązania i pewnie spada wynik finansowy. Ale czemu nie środki pieniężne? Dla tego, że de facto jeszcze nic nie płaciłem?

Z góry dzięki za jakąś pomoc. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale napisałem.

01.06.2009
11:57
[2]

albz74 [ Legend ]

Mam pewnie wątpliwości z zakresu bilansu. Mianowicie, czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi różnicę między operacjami wynikowymi a finansowymi? Tj. z grubsza rozumiem o co chodzi, ale czasami niezbyt wiem dlaczego dana operacja wpływa akurat na wynik finansowy (pasywa), a nie na środki pieniężne (aktywa).

Nie bardzo czuję, co masz na myśli pisząc o operacjach finansowych. Ale generalna zasada jest taka, że wynik finansowy jest ustalany 'na papierze' i składają się na niego (ogólnie rzecz biorąc) przychody i związane z nimi koszty (nawet jeżeli tylko w postaci faktury a nie wypływu gotówki) .

Przepływ gotówki rejestrujesz osobno. To nie jest jedna i ta sama transakcja sprzedaży tylko zupełnie osobna.


Np. jak otrzymuję gotówkę ze sprzedaży usług to dodaje to do środków pieniężnych i zwiększam zobowiązania, czy coś się dzieje z wynikiem finansowym?


Z wynikiem nie dzieje się nic, bo nie ma sprzedaży - dopóki nie pojawi się faktura

Albo jak mam niezapłacony na koniec miesiąca czynsz za lokal. Na pewno wzrastają zobowiązania i pewnie spada wynik finansowy. Ale czemu nie środki pieniężne? Dla tego, że de facto jeszcze nic nie płaciłem?


Dokładnie tak. Wynik spada po zaksięgowaniu faktury zakupu - masz koszty. Gotówka nie spada, podobnie jak zobowiązania wobec kontrahenta.

Przepływy pieniężne są na tyle ważne, że warto poza bilansem i rachunkiem wyników prowadzić rachunek przepływów pieniężnych - brak kasy nawet przy rewelacyjnych zyskach oznacza że musisz pieniądze pożyczyć albo zbankrutujesz.

01.06.2009
12:09
smile
[3]

Macu [ Santiago Bernabeu ]

No dzięki. Znacznie mi to rozjaśniłeś.

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.