Macu [ Santiago Bernabeu ]
Księgowość - Bilans majątkowy i opercje gosp.
Witam,
Mam pewnie wątpliwości z zakresu bilansu. Mianowicie, czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi różnicę między operacjami wynikowymi a finansowymi? Tj. z grubsza rozumiem o co chodzi, ale czasami niezbyt wiem dlaczego dana operacja wpływa akurat na wynik finansowy (pasywa), a nie na środki pieniężne (aktywa).
Np. jak otrzymuję gotówkę ze sprzedaży usług to dodaje to do środków pieniężnych i zwiększam zobowiązania, czy coś się dzieje z wynikiem finansowym?
Albo jak mam niezapłacony na koniec miesiąca czynsz za lokal. Na pewno wzrastają zobowiązania i pewnie spada wynik finansowy. Ale czemu nie środki pieniężne? Dla tego, że de facto jeszcze nic nie płaciłem?
Z góry dzięki za jakąś pomoc. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale napisałem.
albz74 [ Legend ]
Mam pewnie wątpliwości z zakresu bilansu. Mianowicie, czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi różnicę między operacjami wynikowymi a finansowymi? Tj. z grubsza rozumiem o co chodzi, ale czasami niezbyt wiem dlaczego dana operacja wpływa akurat na wynik finansowy (pasywa), a nie na środki pieniężne (aktywa).
Nie bardzo czuję, co masz na myśli pisząc o operacjach finansowych. Ale generalna zasada jest taka, że wynik finansowy jest ustalany 'na papierze' i składają się na niego (ogólnie rzecz biorąc) przychody i związane z nimi koszty (nawet jeżeli tylko w postaci faktury a nie wypływu gotówki) .
Przepływ gotówki rejestrujesz osobno. To nie jest jedna i ta sama transakcja sprzedaży tylko zupełnie osobna.
Np. jak otrzymuję gotówkę ze sprzedaży usług to dodaje to do środków pieniężnych i zwiększam zobowiązania, czy coś się dzieje z wynikiem finansowym?
Z wynikiem nie dzieje się nic, bo nie ma sprzedaży - dopóki nie pojawi się faktura
Albo jak mam niezapłacony na koniec miesiąca czynsz za lokal. Na pewno wzrastają zobowiązania i pewnie spada wynik finansowy. Ale czemu nie środki pieniężne? Dla tego, że de facto jeszcze nic nie płaciłem?
Dokładnie tak. Wynik spada po zaksięgowaniu faktury zakupu - masz koszty. Gotówka nie spada, podobnie jak zobowiązania wobec kontrahenta.
Przepływy pieniężne są na tyle ważne, że warto poza bilansem i rachunkiem wyników prowadzić rachunek przepływów pieniężnych - brak kasy nawet przy rewelacyjnych zyskach oznacza że musisz pieniądze pożyczyć albo zbankrutujesz.

Macu [ Santiago Bernabeu ]
No dzięki. Znacznie mi to rozjaśniłeś.