GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Brakujące ogniwo ewolucji

20.05.2009
14:43
[1]

Yakeem [ Konsul ]

Brakujące ogniwo ewolucji

W ostatnich dniach gorącym tematem w nauce jest odnalezienie szkieletu, który ma być odnalezionym "zaginionym" ogniwem w ewolucji - łącznikiem między człowiekiem a resztą ssaków. Czy jest to przełomowe odkrycie, kamień milowy dla teorii ewolucji? Czas pokaże.

Póki co, niektórzy naukowcy są bardzo entuzjastycznie nastawieni, jak chociażby David Attenborough ("Darwin byłby wstrząśnięty").
Ale z ostateczną oceną chyba należy się wstrzymać, po odkryciu Ramapiteka czy Neandertalczyka tez uważano, że są to ogniwa między człowiekiem a pozostałymi naczelnymi.


Brakujące ogniwo ewolucji - Yakeem
20.05.2009
14:53
[2]

frer [ God of Death ]

Eh do takich wiadomości lepiej podchodzić z dystansem. Ostatnio gdzieś pisali o wyginięciu neandertalczyków, gdzie według jednej z teorii przyczynili się do tego ludzi, bo polowali na neandertalczyków, a nawet możliwe, że ich zjadali. A wszystko to naukowcy wysnuli na podstawie znalezionego jednego fragmentu czaszki. :P

20.05.2009
14:57
[3]

Narmo [ nikt ]

Google -->

Zauważyłem, że w ostatnim Focusie coś na ten temat jest napisane. jak wrócę do domu to poczytam.


Brakujące ogniwo ewolucji - Narmo
20.05.2009
15:02
[4]

Drackula [ Bloody Rider ]

frer---> ooo a to cos nowego, chetnie bym poczytal bo ja w podobnym artukule czytalem ze ludzka populacja szybciej roznaca zajmowala tereny lowieckie tych pierwszych spuchajac ich dalej i dalej. Zadko chyba nawet dochodzilo do konfrontacji silowych pomiedzy tymi rasami wiec to zjadanie sie to tak jakos nie pasuje.

A to brakujace ogniwo z tematu? hmmm, nie wiem nie wiem, ogniwo z Europy a Czlowiek z poludniowej Afryki...

20.05.2009
15:05
[5]

Yakeem [ Konsul ]

frer -> Tak, znaleziono żuchwę neandertalczyka w szczątkach ludzkich i na tej żuchwie znaleziono nacięcia, które mają świadczyć o oddzielaniu mięsa od kości. Na razie jest to dość odważna hipoteza, której jeszcze chyba trochę brakuje do potwierdzenia.
Chociaż z tego co czytuję, panuje chyba dość powszechne przekonanie, że w dużej mierze nasi przodkowie przyczynili się do pozbycia "neandertali" : )

Odnośnie tematu, też właśnie też zauważyłem, że Google również jest pełen entuzjazmu. Ale jak pisałem, trzeba jeszcze poczekać z tymi ostatecznymi opiniami w rodzaju "missing link found".

edit:
Drackula:

20.05.2009
15:06
[6]

Shrike [ Konsul ]

Takich informacji raczej nie czerpcie z onetu tutaj mniej sensacyjnie o tej informacji, a tak przy okazji polecam ten blog, w komentarzach często zabierają głos naukowcy:

20.05.2009
22:33
[7]

Mazio [ Mr Offtopic ]

Dzięki za tego bloga Shrike i pozwolicie, że zacytuję fragment jednego z komentarzy:

basipodium wykształciło się najpierw. Pamiętaj, że Coelecanthiformes (których ostatnim ostatkiem jest latmieria) oddzieliły się od linii prowadzącej do kręgowców lądowych ZANIM oddzieliły się od nich ryby dwudyszne. Tzw. ryby trznopłetwe to tak naprawdę takson parafiletyczny. Można mówić o Sarcopterygii (mięsniopłetwych), a więc o taksonie, który obejmuje latimerię i jej wymarłych przodków, dwydyszne, rybich przodków kręgowców lądowych i same kręgowce lądowe (czworonogi Tetrapoda). Grupa ta rozdzieliła się na dwie gałęzie – jedna to Actinistia, której resztką jest właśnie latimeria. Z tego co wyczytałem (nie miałem okazji robić sekcji :-) Latimeria NIE MA wykształconej kości promieniowej i łokciowej – to znaczy nie są one w ogóle wyróżnione z kupki kosteczek i promieni płetwy, ma TYLKO kość ramieniową (humerus). Druga gałąż to Rhipidistia, która następnie podzieliła się na dwie – jedna prowadziła do ryb dwudysznych, druga zaś to Tetrapodomorpha, wśród nich Osteolepiformis, do których klasyfikuje się słynnego Eusthenopteron. Dopiero w obrębie Tetrapodomorpha kości łokciowa i promieniowa wyraźnie wyodrębniły się z drugiego rzędu kości, takie własnie miał Eusthenopteron. A potem już z górki – MŁODSZY od Eusthenopterona Tiktaalik nie miał jeszcze wykształconej, palczastej dłoni, ale miał już ruchomy nadgarstek (pojawiła się również ruchoma szyja i możliwość wykonywania ruchów potakujących) – oczywiście kości ramieniową, łokciową i promieniową odziedziczył po przodkach typu Eusthenopteron. Acanthostega nie przypominała już ryby (choć w jej szkielecie była masa rybich cech) i posiadała cztery, palczaste kończyny, tyle, że tych palców było… OSIEM. A Ichtyostega to już “płaz” całą gębą, tyle że z bardzo rybią czaszką. PIĘĆ palców, nadgarstek, przedramię, ramię – full complet. Od tej pory do kończyny Tetrapoda chyba nie dodano już żadnej kości, a jedynie redukowano, zrastano itp.

ładny łańcuszek form przejściowych, co? Wszystko to wykopano z ziemi, ze skał, nie wymyślono na ekranie komputera, drodzy anty-ewolucjoniści. Każde stadium “bardziej zaawansowane” jest geologicznie młodsze od “mniej zaawansowanego” (choć tego typu myślenie nie ma sensu z punktu widzenia doboru naturalnego, ale odzwierciedla pewien trend). Kości znakomicie zachowane, jak w Messel. Czaszki, zęby, kręgi, płetwy, kończyny, ogony, jak byly łuski, to i łuski

© 2000-2025 GRY-OnLine S.A.