GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Literatura motoryzacyjna

09.05.2009
19:10
[1]

Bozek14 [ Chor��y ]

Literatura motoryzacyjna

Jestem całkowicie zielony, jeśli chodzi o sprawy motoryzacyjne. Za rok lub dwa prawdopodobnie będę przymierzał się do kupna swojego auta, więc przydałaby się umiejętność poprawnej analizy danych technicznych samochodów osobowych. Szukam więc jakiegoś uniwersalnego poradnika/książki, który zawiera solidne i przystępnie podane podstawy motoryzacji. Zwracam się do was z prośbą o wskazanie odpowiedniej literatury. Na razie wypatrzyłem ten ezgemplarz :

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

09.05.2009
19:27
smile
[2]

AdixPL [ Konsul ]

Wiesz co ? ... życzę powodzenia :) Szukasz książki która powie Ci co to jest sprzęgło ? jak się go używa, jak ono działa? ... Łatwiej Ci będzie tak jak i mi było łatwiej skoncentrować się na konkretnym modelu auta i interesować się jego budową i działaniem konkretnych podzespołów.

od siebie polecam serie "Sam naprawiam"... różnych modeli aut ;]

Ten konkretny podręcznik który podałeś to tak jakby elementarz w przedszkolu, a czeka Cię jeszcze trochę czasu w podstawówce, gimnazjum, liceum itd (mam nadzieję, że rozumiesz metaforę;))

09.05.2009
19:49
[3]

Bozek14 [ Chor��y ]

AdixPL -> Nie, źle mnie zrozumiałeś. Nie interesują mnie szczegółowe opisy konkretnych modeli aut, bo to dobre dla mechanika chcącego poszerzyć swoją wiedzę. Ja poszukuje poradnika, można nazwać go elementarzem, który dobrze wytłumaczy podstawowe pojęcia z zakresu motoryzacji ( konie mechaniczne, moment obrotowy, moc itp.), a także wyjaśni różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami paliw, skrzyń biegów i silników. Po prostu chciałbym, żeby przy ewentualnym zakupie samochodu, wszystkie dane techniczne podsunięte przez sprzedawce nie były dla mnie czarną magią i żebym mógł odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb. Zresztą nie tylko o to chodzi, sam z czystej ciekawości chciałbym poznać motoryzację ( choćby w elementarnym stopniu ).

09.05.2009
20:36
[4]

AdixPL [ Konsul ]myśle, że to będzie dobra pozycja na start :)

Nie interesują mnie szczegółowe opisy konkretnych modeli aut, bo to dobre dla mechanika chcącego poszerzyć swoją wiedzę.

mam passata b5. Zanim zakupiłem ten model szukałem wszelkich informacji na temat jego budowy, najczęstszych usterek, specyfikacji technicznej silnika skrzyni biegów itd... Przymierzałem się też do Astry II, ale wybór padł na Passata. rzeczywiście w dzisiejszych czasach jak człowiek zobaczy na listę systemów jakie posiada auto np ABS, ESP, ASR, CR, itd itd itd to dostaje oczopląsu :) Cieszmy sie, że mamy internet bo dzięki niemu możemy się dowiedzieć czy dana jednostka która generuje 320Nm przy 2.2k obrotów będzie się lepiej zbierała niż 400Nm przy 4.5k obrotów, i czy skoro Nm odpowiednie są za przyspieszenie to co nam daja KM ? :)
Jak zakupisz pierwsze auto, a motoryzacja cię wciągnie to będziesz jak ja naprawiał mnie poważne usterki sam w garażu a nie latać z każdym bardziej lub mniej istotnym duperelem po mechanikach:) Masz racje podstawowa a nawet średnio zaawansowana wiedza może pomóc nawet przy wizycie u mechanika :)... mamy pewność, że nie wciśnie nam bajeczki o uszkodzonej głowicy gdzie prawdziwą usterką była tylko nieszczelna uszczelka pokrywy zaworów :)

EDIT:


tutaj jeszcze jedna ciekawa pozycja, a generalnie zajrzyj tutaj też:

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.