GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Realne działania zainspirowane w internecie

08.05.2009
17:57
smile
[1]

gofer [ tifoso ]

Realne działania zainspirowane w internecie

Cześć, mam do was małą prośbę - nie widziałem, czy wrzucić to do ogłoszeń, czy do szkoły - postanowiłem zapytać tutaj. Jako że jestem ostatnio bardzo zajętym człowiekiem, nie mam zbytnio czasu na surfowanie po sieci, więc nie jestem na bieżąco z tematyką internetową - dlatego właśnie pytam tutaj.

Piszę esej na temat wirtualnych społeczności. Czy moglibyście podać mi przykłady realnych działań, zdarzeń, inicjatyw, itp. (tj. takich, które miały miejsce lub miały wpływ na tzw. real world) które zostały zainspirowane, zaprojektowane lub stworzone przez społeczność internetową?

Wiem, że to może brzmieć dla części z was trochę abstrakcyjnie, więc może przykłady - koncert orkiestry internetowej w Carnegie Hall w NYC (czyli zbiór obcych sobie osób, skojarzonych przez internet, dających koncert w jednej z najbardziej znanych sal koncertowych na świecie) - lub wszelkiego rodzaju flash moby (myślę, że tu nie trzeba wyjaśniać).

Nie chciałbym jednakże, żeby podane przykłady zawęziły interpretację - tak więc jeżeli coś, jakaś akcja, event, inicjatywa, ocierają się chociaż o to, co napisałem w 2 akapicie, to bardzo proszę o podanie linków (nie chcę prosić o zbyt dużo, ale najlepiej z jednozdaniowym opisem)

Z góry bardzo wam dziękuję.

08.05.2009
17:58
[2]

Lysack [ Przyjaciel ]

Flashmob !
edit:

Nie zapomnij o doggingu :)

08.05.2009
17:59
[3]

Max_101 [ Mów mi Max ]

Free Hugs

08.05.2009
18:02
smile
[4]

Narmo [ nikt ]Edit: Eeee. Jednak raczej nie.

Edit: Pikniki GOL'a? ;)

08.05.2009
18:02
[5]

Kumavan [ Bad to the bone ]

Ale chodzi o konkretne przypadki, czy również "ogólnie"?

- Nasza klasa - jest szansa, że ludziska spotkają się w realu, odświeżywszy znajomość w internecie.
- Jest takie coś (nie znam linków), jak zrzeszanie się w necie ludzi, którzy planują zakupy np. sprzętu AGD, lub wycieczek. Zbierają się w necie, a później w realu idą w grupie negocjować cenę.
- Są również stronki (linków oczywiście nie znam), gdzie można umówić się na "podróżowanie" z kimś - podwiez.pl. czy jakoś tak :)

08.05.2009
18:06
[6]

maviozo [ Man with a movie camera ]

Zdaje się, że YouTube symphony też było takim przedsięwzięciem. Może nie do końca prowadziło do spotkań, ale faktem jest że obce sobie osoby tworzyły coś wspólnie.


Również tutaj https://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=9018203&N=1 masz linki do filmików, w którym obce osoby grają razem jedną piosenkę, każde osobno. Tu również nie spotykali się, ale wynik tego przedsięwzięcia jest realne - piosenki są, oni grali;)

08.05.2009
18:14
[7]

gofer [ tifoso ]

Kumavan - > chodzi mi o zarówno ogólne kategorie takich działań, jak np. flashmoby (żadna inna kategoria jako przykład nie przychodzi mi do głowy) - o nich akurat wiem, ale jak już pisałem, nie surfuję dużo, więc powstanie nowego "ruchu" czy tego typu inicjatywy mogło mi umknąć - jak i konkretne działania. I tu mam na myśli choćby Wikipedię, która jest dla internautów bardziej godna zaufania niż CNN i BBC, jest tworzona przez obcych sobie ludzi którzy w internecie tworzą pewną społeczność, a ich działalność ma wpływ na realne życie (tj. ułatwia dostęp do informacji). Tyle że o Wikipedii mam tyle opracowań, zarówno publicystycznych jak i naukowych, że już mi starczy - i proszę o coś nowego :)

08.05.2009
18:15
smile
[8]

yo dawg [ Konsul ]

poolsclosed.net

08.05.2009
18:21
smile
[9]

Sir klesk [ ...ślady jak sanek płoza ]

Cholera, nie pamietam linka...
Ale jest taka strona w internecie dla "hiczhajkersow" gdzie rejestruja sie userzy z calego swiata (z Polski oczywiscie tez) i oferuja obcym ludziom np. darmowy nocleg podczas podrozy czy wyzywienie.

Fajna sprawa dla osob wyruszajacych na wyprawe. :) Mozna zjezdzic cala Polske i co noc spac u kogos innego.

08.05.2009
18:22
[10]

N|NJA [ Senator ]

Narmo ukradł mi linka :)
Jedna z najsłynniejszych akcji "Podaj dalej". Gośc zaczął od ogłoszenia "Wymienię czerwony spinacz". Po serii podmianek facet dostał.... dom. (spinacz na długopis, długopis na klamkę, klamka na palnik i tak aż do wymiany zaproponowanej roli filmowej na chałupę)Snakes on the Plane- kretyński film, z którego robił sobie jaja cały internet, powstawały fejkowe linie dialogowe i scenopisy tworzone przez użytkowników sieci. Dość powiedzieć, że scenarzyści Węży wysłuchali sugestii ludzi ubawionych idiotycznym pomysłem, dodali wspomniane fejkowe kwestie (w tym najsłynniejsza "I had enough with those motherfucking snakes on this motherfucking plane") i dzięki temu powstał film tak celowo kiepski, że oglądałem go 4 razy i wciąz bawi tak samo.


Większość "real life'owych" akcji anonymous legion wymierzonych w osoby prywatne. W tym:

-coverage Fox News na temat "straszliwych hakerów"


Ogólnoświatowe protesty skierowane przeciwko scientologom (maski Guya Fawkesa i Rick Astley lecący z Boomboxów obowiązkowe)


(dłuuuugi art)
Rozwalenie programu radiowego Hala Turnera, znanego amerykańskiego nacjonalisty, który w swojej rozgłosni krzewił rasistowskie treści. Anonymous dzwoniąc bezustannie, przerywając i zakłócając wciąz audycję, doprowadził faceta do szewskiej pasji. Przy okazji rozpieprzono mu stronę i sponiewierano resztki reputacji.

Zagłębiac się dalej będzie naprawde cięzko, jesli liczyć wszystkie akcje legionu anonymous (nie zadnych nieszczęsnych new fagów i reszty cancera toczącego imageboardy), zarówno te mające moralnie słuszne podstawy, jak i te, mające zafundowac ofiarom mindfuck, dałoby się uzbierac materiał na trzy magisterki. Wciąż nie skompletowałem całości :)

08.05.2009
18:27
smile
[11]

Lysack [ Przyjaciel ]

Sir Klesk -> hospitalityclub :) Sam skorzystałem szukając noclegu w Barcelonie - świetni ludzie, naprawdę:)

08.05.2009
18:28
smile
[12]

yo dawg [ Konsul ]

Wiedziałem, że wpisze się tu Yoghurt z Anonymousowymi linczami ;)

08.05.2009
18:31
[13]

Cing [ Gang Agi ]

Nie mogę znaleźć linka, ale była w Anglii (?) akcja, że internauci rejestrowali się w pewnym serwisie, uiszczali składki i za zebraną kwotę kupili udziały w jakimś klubie piłkarskim. W Polsce podobnym projektem jest

08.05.2009
18:33
[14]

nutkaaa [ Panna B. ]

Grupa Młodych Artystów i Literatów GMAiL
Wrzucają na blogi i fora wiersze, jakiś czas temu wydali antologie poezji - zbiór tych najlepszych i najciekawszych wierszy interanautów :)

08.05.2009
18:41
[15]

Radaar [ Skazany na Shawshank ]edit: "Couchsurfing - strona internetowa, projekt, który umożliwia wyszukiwanie bezpłatnych zakwaterowań.

Strona internetowa założona zastała na przełomie 2002 i 2003 roku przez amerykanina Casey'a Fentona. Wpadł on na pomysł, by utworzyć stronę na której zalogowani internauci będą za darmo mogli przenocować innych użytkowników tej samej witryny. W początkowym okresie działalności na stronę zaglądali znajomi i znajomi znajomych. Później zainteresowanie stroną zaczęło wzrastać w szybkim tempie. Dzisiaj zarejestrowanych jest ponad milion użytkowników z 30 tys. różnych miejsc na świecie.

Couchsurfing jest organizacją typu non profit.
" [ ]

edit 2: Matt Harding.

historia rozpoczela sie od tego filmu:

w kolejnym filmie caly swiat tanczy z Mattem:08.05.2009
19:01
[16]

K4B4N0s [ Filthy One ]

Czesław Śpiewa - Debiut > teksty na płycie były wymyślone przez internautów.

Teksty do utworów zostały napisane przez internautów na czacie Multipoezja.onet.pl prowadzonym przez Michała Zabłockiego.

09.05.2009
14:26
[17]

gofer [ tifoso ]

Dzięki wszystkim, może coś jeszcze?

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.