GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Fizyka

19.04.2009
20:46
[1]

WojtasJerzy [ Centurion ]

Fizyka

Hej. Mam takie zadanie z Fizyki (Bezpośredni i pośredni pomiar siły elektromotorycznej ogniwa). Mamy problem z wyliczeniem jednej z trzech niepewność. Ogólny wzór jest pierwszy(Sprawność badanego źródła prądu), drugi wzór to niepewność, niewiem jak ją ,,przetworzyć" tak aby tylko podstawić dane i wyliczyć niepewność.
Z góry Dziękuje.
P.S. na początku drugiego wzoru powinna być delta.


Fizyka - WojtasJerzy
20.04.2009
19:35
[2]

Vader [ Legend ]

O ile dobrze pamiętam, to błąd wyliczany metodą różniczki zupełnej. By podstawić sobie cokolwiek musiałbyś wykonać następujące kroki:

- okreslić DE, DI, DRwo - jako błędu pomiaru poszczególnych wielkości składowych, w dużym zbrodniczym uproszczeniu: dokładność z jaką pomierzyłeś każdą z wartości
- policzyć pochodną pierwszego stopnia z pierwszego równania, przyjmując że zmienną jest E, natomiast I i Rwo są stałe - całość mnożysz razy DE (i masz już pierwszy człon)
- drugi i trzeci analogicznie, liczysz pochodną względem zmiennej DI, a w trzecim względem Rwo

Zwróć uwagę na wartości bezwzględne. Otrzymane wyniki poszczególnych wyrażeń mogą mieć różne znaki i po zsumowaniu mogłoby się okazać, że błąd jest malutki (co teoretycznie jest możliwe, jeżeli przy pomiarze jednego pomyliłem się na +, a przy drugim na -, to otrzymany wynik byłby bliższy rzeczywistej wartośći zmierzonej). Nas jednak interesuje błąd maksymalny jaki możemy popełnić, stąd wartości bezwzględne.

Napisz w ogóle na jakim jesteś etapie edukacji, może tłumacze to zbyt prymitywnie i stosując zbyt duże uproszczenia.

03.05.2009
20:42
[3]

WojtasJerzy [ Centurion ]

To z tego wychodzi taka postać niepewność:
P.S. przed pierwszym znakiem powina być delta.


Fizyka - WojtasJerzy
© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.