jp2 [ Generaďż˝ ]
Forum CM: Front wschodni - literatura
Kontynnując "literacką część" wątku "Kto zastąpi Łosia"
chciałbym, poznać Wasze opinie na temat ksiązek związanych tematycznie z CMBB
na dobry początek kupiłem wczoraj "Blietzkrieg nad Dnieprem" wyd.Bellona
Może trochę zbyt ogólny jak na mój apetyt ale nie znalazłem w empiku nic ciekawszego.
wątek Kto zastąpi Łosia w linku:
Pejotl [ Senator ]
jp2 -> czy to jest ta ksiązka, której autorzy udowadniają, ze Stalin oddając 1/3 terytorium i tracąc 5 milionów żołnierzy prowadził działania opóźniające by wciągnąć Niemców w gigantyczną pułapkę, i że było to od początku zaplanowane? (takie podsumowanie było z tyłu na okładce) Jesli tak to z pewnością nie przeczytam. Wolę inne bajki na dobranoc :))
Siegfried [ Generaďż˝ ]
tak, to wybitna kicha ...znacznie ciekawsza jest "Operacja BArbarossa" Paula Carella, powstała w oparciu m.in. raporty bojowe Wehrmachtu, napisana z "lekką" tendencją, ale skoro autor był urzędnikiem wydziału informacyjnego w niemieckim MSZ[?-dokładnie nie pamiętam] to nie mam mu tego za złe... polecam także , wszystkim pewnie znaną książkę - "Zapomniany żołnierz" Guy Sajera, rewelacyjny opis zmagań na froncie wschodnim alzacko-niemieckiego żółnierza z GrossDeutschland, z poziomu okopu:)
Pejotl [ Senator ]
Siegfred -> tak "operacja Barbarossa" to zupelnie inna liga. Sam nie czytalem ale Berger opowiadal mi urywki z wypiekami na twarzy Jeszcze odpowiedz na watek o Degrelle'u (z poprzedniego watku) Deckert -> oceniam mimo wszystko na plus, gdyż mimo czasem nielogicznego poczucia wyzszosci (*) nad "Azjatami" ktore to okreslenie czesto pada w ksiazce, sa w niej: - ciekawe opisy walk na froncie (aczkowliek nie tak znowu duzo) - opisy rzeczywistosci przyfrontowej i frontowej (brod, wszy, mroz, bloto itp.) - ocena morale wojsk niemieckich w kolejnych latach (z ktorej wynika ze w 1944 zabraklo juz dobrych zolnierzy, ale dopiero w 1945 dalo sie wyraznie odczuc rozprzerzenie w machinie organizacyjnej i dowodczej) - spojrzenie z drugiej strony frontu (takze frontu propagandowego) (*) np. jak autor z pogarda opisuje jencow rosyjskich, ktorzy szukali w ziemi robakow... po tym jak ich wypuszczono z wagonow, w ktorych Niemcy transportowali ich przez kilka dni bez jedzenia. Moglby facet troche pomyslec.
-=Dexter=- [ Konsul ]
to ja mam takie pytanie: potrzebuję czegoś wartego polecenia z ogólnej historii wojskowości (strategia, taktyka, uzbrojenie, organizacja oddziałów itp. na przestrzeniach dziejów? ;) ) tak żeby same historyczne zdarzenia były raczej tłem dla głównego tematu, na początek może byc jakaś przekrojowa pozycja ale jakby ktoś znał coś traktującego o poszczególnych okresach dziejów (IIWŚ?) to też może być
Siegfried [ Generaďż˝ ]
Pejotl---> zgadza się, Degrela czyta się bez "swady", owszem jak wspomniałeś, jest sporo opisów walk w których brał udział ów pupilek Hitlera, ale w porównaniu z np. Sajerem opisane jest to nudno i bez wyobraźni . Może to kwestia tłumaczenia?..Poza tymi opisami traktowania jeńców rosyjskich i warunków na froncie w oczach waffenmana, brakuje mi znacznie więcej elementów, które bądź nie przeszły prze sito redakcyjnej cenzury (w wydaniu oryginalnym) bądź celowo zostały zaniechane przez Degrella..raczej to drugie..zważywszy że był on założycielem dość skrajnego ugrupowania Rex Christiana..
IceManEk [ Konsul ]
A co powiecie na temat "Stalingrad" Antonyego Beevora? Bo mam i ta pozycje i Operacje Barbarossa a obu sie czytac naraz nie da:)
Pejotl [ Senator ]
Dexter -> szukaj książek o tytułach "Zasady sztuki wojennej", "Historia sztuki wojennej", "Historia wojskowości...", niestety większość z nich się do niczego nie nadaje, wiec musisz miec szczescie. Poleciłbym ci Mariana Kukiela "Historia wojskowości w Polsce"(? - niestety nie pamietam dokładnie tytułu) ale jest to opis polskiej sztuki wojennej od Mieszka do wojen napoleonskich wiec jak rozumiem nie w twoim typie. Jak Berger wroci na Forum to jego ścigaj - na pewno coś ci doradzi.
Siegfried [ Generaďż˝ ]
IceManEk ---> zacznij od Barbarossa..zachowasz chronologię:)
Pejotl [ Senator ]
Siegfred -> dla mnie cos opisane nudno, za to konkretnie ma obecnie wieksza wartosc niz opisane zywo i barwnie za to nieprecyzyjnie. Moze dlatego ze ja "barwnych opisow walk" juz sie naczytalem w mlodosci z ksizeczek serii "z Tygrysem" :)))
jp2 [ Generaďż˝ ]
-> Pejotl toś mnie pocieszył... Przeczytałem dopiero kilkanaście stron (w rónych miejscach). Teze ksiązki traktuję neutralnie, bardziej mnie interesują konkretne operacje i mapki. Widze niestety, że dodatkowo trochę przepłaciłem bo via internet można to kupić o 10zł taniej.
Siegfried [ Generaďż˝ ]
Pejotl--> źle mnie odebrałeś, nie mam na myśli opisów typu "Ogniem i mieczem" tylko dla mnie wiele z nich zawartych w książce Degrella było hmmm mało spójnych..chyba ze powinienem przeczytać ją jeszcze raz?
Pejotl [ Senator ]
Sigfried -> nie mam pojescia, pewnie czytalismy pod innym katem. Dexter - sproboj moze tutaj: https://db.toolbuyers.com/~hakat/zmech/index3.html moze da ci to ogolne pojecie (ja nie czytalem ale wyglada dosc wyczerpujaco, no i darmowe)
Dekert [ Pretorianin ]
Ech dobre tytuly o wschodzie...., taki gosc jak Palkiewicz- moglem cos pokrecic w nazwisku- wyszedł jakis czas temu Stalingrad, Arnhem. Wydanie nie powiem calkiem, a tresc zaledwie przejrzalem, pewnie ktos czytal ?
Bombardier [ Konsul ]
"Operacja Barbarossa" i "Zapomniany żołnierz" to absolutnie pierwsza liga. Jak ktoś zbierał Tygrysy, to tam też można znaleźć parę perełek np. "Fiasko Burzy Zimowej" - rzecz o odsieczy Mansteina dla Stalingradu. Świetnie napisane, punkt widzenia obu stron (czytając chwilami czułem się jak grenadier gen. Hotha zdobywający wśróds nocnej zamieci kołchoz Wierchnie Kumski), zero propagandowego bełkotu, co w Tygryskach dotyczących frontu wschodniego jest raczej regułą. Z innych pozycji warta uwagi jest "Wielka Ucieczka" - napisana zaraz po wojnie opowieść o końcu III Rzeszy, ostatnie decyzje Heirithiego i Guderiana, rosyjska ofensywa styczniowa, zetknięcie rosyjskich hord z niemiecką ludnością cywilną. Świetnie napisane - klimat jak w "Zapomnianym żołnierzu", tylko stylistycznie trochę bardziej wygładzone.
-=Dexter=- [ Konsul ]
Pejotl --> dzięki za linka - 'Tegom chciał' - jak powiedział Czarniecki w "Potopie" kiedy Kmicic przerobił na szaro chorągiew rajtarów ;)
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
Proponuje 1.Stracone zwyciestwa von Mansteina. Dosc nierowna. Poczatek bardziej beletrystyczny potem raczej suche fakty. Ale jak sam Manstein pisal w 43/44 nie mial czasu na pisanie czegos wiecej niz rozkazow :-) 2Thornwalda-tytulow nie pamietam a ksiazki sa u ludzi. Pierwsza o Rosjanach w sluzbie Niemiec druga o wydarzeniach na wschodzie w 45. Jutro podrzuce tytuly
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
"Blietzkrieg nad Dnieprem" -takiej bzdury chyba nie wymysliliby rosyjscy propagandzisci. Szkoda kasy i czasu.
Kłosiu [ Senator ]
"Stalingrad" Beevora jest bardzo dobry. Swietnie sie czyta i sprawia wrazenie obiektywnego. No i dobrze sie komponuje ze Stalingrad Packiem do CMBB ;-)
IceManEk [ Konsul ]
Wlasnie czytam Stalingrad. Fantastyczny jak na razie. Nie mozna sie oderwac (no oderwalem sie bo trzeba bylo wojska rozstawic:) czyta sie toto jak Kinga albo Pratchetta:) Stalingrad Pack mam ale jeszcze nie gralem
IceManEk [ Konsul ]
Aha jeszcze jedno pytanie. wprawdzie nie dotyczy tylko literatury frontu wsch ale calej wojny. Czy "II Wojna Swiatowa" Martina Gilberta to cos dobrego czy jakas kiepska encyklopedia (900stron)
Bombardier [ Konsul ]
PiotrMx -> Jeden tytuł książki Jurgena Thorwalda już się pojawił - to właśnie "Wielka ucieczka". W zasadzie są to 2 książki : "Zaczęło się nad Wisłą" i "Koniec nad Łabą" wydane pod wspólnym tytułem. Oto krótki fragment recenzji : "... książki stanowią klasyczne pozycje piśmiennictwa poświęconego końcowej fazie II wojny światowej. [...] Wykorzystując fakty historyczne, dokumenty, listy, dzienniki oraz bezpośrednie relacje osób, Thorwald nakreślił wstrząsający obraz ostatnich miesięcy wojny, a starał się to zrobić obiektywnie i bez zbędnego patosu." Ja dysponuję wydaniem z 1995r. ale nie tak dawno mignęła mi w księgarni ta książka, więc pewnie można ją gdzieś kupić. W poprzednim poście chodziło mi oczywiście o gen.Heinriciego. Thorwald poświęca mu bardzo duzo miejsca, traktując go jako jednego z najlepszych niemieckich dowódców końca wojny. Z innych pozycji można jeszcze polecić "Ostatnią bitwę" C. Ryana, tego od "Najdłuższego dnia" i "O jeden most za daleko". Ale "Ostatnia bitwa" - o walkach o Berlin, nie jest już tak wciągajaca jak tamte dwie. Co to za książka o Stalingradzie, o której tak dobrze piszecie? Czy to można jeszcze gdzieś dostać? Bo w Zielonej Górze nie widziałem. I czy są w niej mapy.
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
Bombardier-zgadza sie to ta ksiazka :-). Wiele czytalem ale zawsze jak do niej wracam to robi wrazenie. Jak ktos nie czytal, to moze pamieta z blaszanego bebenka scene kiedy kalmucy wkraczaja do Gdanska. Cos w tych klimatach. Tytul drugiej jakos sie mi nie przypomnial ale na okladce byl fragment ofrazu Bosha? jak slepiec wiedzie slepcow-jak dobrze pamietam. Dobrze to chyba oddaje losy zolnierzy rosyjskich w sluzbie Hitlera
IceManEk [ Konsul ]
Bombardier--> z pobieznego przegladniecia wynika ze jest w niej 6 map i 16stron zdjec. Reszta to czysty tekst. Ja mam moja z biblioteki uniwersyteckiej ale wiem ze mozna ja kupic w zakupy.onet.pl bo jak chcialem wypozyczyc to sie orientowalem co to w ogole jest.
ordonez [ Pretorianin ]
gorąco polecam "Stalingrad - anatomia bitwy" - autora w tej chwili nie pamiętam - chyba Janusz Pieczałkiewicz, jakoś tak. sprawdzę w domu i Wam podam. Książka dla mnie rewelacja - opis dzień po dniu - komunikaty prasowe i rozkazy obu ze stron, z komentarzem: Tak było, gdzie otrzymujemy wersję odfiltrowaną od treści propagandowych każdej ze stron. ciekawa właśnie z tego powodu - dostajemy do ręki nie tylko opis samej bitwy, ale takze doskonałe studium propagandy. te same potyczki z przeciwnych stron wyglądają zupełnie inaczej ;) ale prawdziwą siłą tej ksiązki są zdjęcia - ponad 550 w większości doskonałej jakości reporterskich zdjęć. to nie są jakies zamazane szarzyzny po ośmiu przedrukach, to naprawdę zdjęcia broniące się swoją dramaturgią nawet dzisiaj. na dobrym papierze, w dobrej jakości. ksiązka jest przedrukiem z wersji niemieckiej, dlatego większosć z nich nie była dotad w Polsce publikowana ( przynajmniej tak twierdzi wydawca ) gorąco polecam - to wydanie z tego roku, więc można ją dostać w księgarniach - to taka cała seria - o Arnhem, Broni Pancernej itd. - ale tamte częsci z tego co przeglądałem nie sa warte swojej ceny. widziałem też wspomnienia goscia z SS Wallonien - ale ta książka z kolei wydawała mi sie mocno tendencyjna w opisie bohaterskich zmagań tej dywizji z "czerwonymi hordami". mimo wszystko wolę bardziej trzeźwe opisy z tej strony - w stylu powiedzmy "Okrętu".
Bombardier [ Konsul ]
Stalingrad - anatomia bitwy - Janusz Piekałkiewicz. Rzeczywiście fotki to mocna strona tej pozycji. Można zobaczyć np. zupełnie nagich niemieckich saperów budujących most latem 1942.
ordonez [ Pretorianin ]
albo złapane do niewoli rosyjskie łączniczki ;))))))))
Pejotl [ Senator ]
Fajna strona z ciekawymi materiałami dla CMBBowcow: Taranowanie (rewelacyjne opisy) https://pkka.narod.ru/ramming.htm Instrukcja walki z Tygrysem z 1943 roku: https://pkka.narod.ru/tiger.htm Instrukcja walki z czolgami niemieckimi (i opisanie nowej taktyki niemieckiej) z V.1944 https://pkka.narod.ru/0rder2.htm Opis taktyki StuG i instrukcja walki z nimi z 1942 roku https://pkka.narod.ru/order1.htm Ciekawostki frontowe https://pkka.narod.ru/so.htm