Flet [ Fletomen ]
Tęsknota za krajem w epokach literackich
Witam
Czy zna ktos jakis utwór nie pochodzący z romantyzmu lub pozytywizmu w którym wystepowałby ten motyw ? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
King Klick [ Konsul ]
"Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza. Wystepowal tam ten motyw, podział na obóz "ojczyzny" i "synczyzny".
Flet [ Fletomen ]
TEMAT NR 114: Motyw tęsknoty za ojczyzną w literaturze polskiej. Przedstaw, odwołując się do tekstów różnych epok.
I. Literatura Podmiotu:
1. Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz. Warszawa: Czytelnik, 1984.
2. Mickiewicz Adam. Sonet Stepy Akermańskie. W: Adam Mickiewicz. Sonety Krymskie. Kraków: Wydawnictwo Literackie Kraków, 1975, s. 16.
3. Mickiewicz Adam. Sonet Pielgrzym. W: Adam Mickiewicz. Sonety Krymskie. Kraków: Wydawnictwo Literackie Kraków, 1975, s. 42.
4. Sienkiewicz Henryk. Latarnik. W: Henryk Sienkiewicz. Wybór Nowel. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 71-91.
5. Słowacki Juliusz. Hymn Smutno mi, Boże. W: Juliusz Słowacki. Poezje. Kraków: Wydawnictwo Eventus, 1995, s. 89-90.
II. Literatura Przedmiotu:
1. Matoszko Jadwiga. Szkolny Słownik Tematów Literackich. Białystok: Przedsiębiorstwo Wydawniczo-Handlowe PRINTEX, 2002, s.178-199.
2. Mickiewicz Adam. Słowacki Juliusz. W: Z. Trojanowiczowa, J. Borowczyk. Biografie romantycznych poetów. Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2007, s. 199-224, 267-280.
3. Liryka Mickiewicza. W: Jan Tomkowski. Literatura Polska. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1993, s. 110-111.
4. Włodarczyk Barbara. Latarnik Opracowanie. W: Henryk Sienkiewicz. Latarnik. Wydanie z Opracowaniem. Kraków: Wydawnictwo GREG, 2007, s. 20-31.
5. Włodarczyk Barbara. Pan Tadeusz Opracowanie. W: Adam Mickiewicz. Pan Tadeusz. Kraków: Wydawnictwo GREG, 2006, s. 293-326.
6. Szóstak Aldona. Powtórka z Literatury cz. 3 OŚWIECENIE ROMANTYZM. Kraków: Wydawnictwo GREG, s. 197-198, 299-301.
Taka oto bibliografie sklecilem... gdybym dodal Trans Atlantyk to bylaby zgodna z tematem? Bo chyba tylko Latarnik z pozytywizmu nie podpada pod "roznych epok".
A Miłosz ? Chcialem dac wiersz "w ojczyznie mojej" ale nigdzie nie moge znalezc jego tresci... same interpretacje.
Backside [ Senator ]
Sporo tego, wg mnie całkowicie wystarczy - zwłaszcza jeśli podokładasz cytaty.
EDIT
TEMAT NR 114: Motyw tęsknoty za ojczyzną w literaturze polskiej. Przedstaw, odwołując się do tekstów różnych epok.
Romantyzm i pozytywizmo-młodopolska to tak średnio "różne epoki". Zresztą nie jestem przekonany (albo nie pamiętam) czy w "Latarniku" motyw tęsknoty jest dostatecznie wyraźny.
Flet [ Fletomen ]
Backside --> No w Latarniku Skawinski poszukuje ciagle wiadomosci z Europy i Polski, jest emigrantem, Placze nad Panem Tadeuszem, wiec chyba jako przyklad da rade.
Trans Atlantyku nie przerabialismy, ale na necie jest napisace ze Gombrowicz wlasnie NIE teskni za ojczyzna.
Czy dodanie jednego wiersza Milosza "W ojczyznie mojej" i wiersza Zbigniewa Herberta "Powrót prokonsula" zalatwiloby sprawe "różnych epok".
Wtedy bardzo duzo bym tego miał... moze wywalic sonety krymskie ? xD
Backside [ Senator ]
To w takim razie czytałem Latarnika bardzo dawno temu ;).
na necie jest napisace
Jeśli zajmujesz się analizą, to nie szukaj niczego na necie, taka rada :). Gombrowicz to cholernie dobry, ale też trudny pisarz, bo jego twórczość przepełniona była nietypowymi symbolami, wieloznacznością, "grą masek" z czytelnikiem.
Jednoznaczna kwalifikacja jest więc sporym błędem - możesz się tu samemu wykazać, znaleźć fragment i dokonać własnej analizy. Nawet jak nie będzie bezbłędna, chwali się własna inwencja.
btw - gdybym ja bym w komisji, obniżyłbym punkty za powołanie się prawie wyłącznie na 2 pisarzy i to z jednej epoki. Popracuj nad tym - ja bym poszukał jeszcze jakieś pamiętniki zesłańców i emigrantów z okresu IIWŚ i PRL.
Tak, "Sonty krymskie" możesz wywalić - ja np. w nich widzę przede wszystkim fascynację romantyczną podróżą na Wschód.
Flet [ Fletomen ]
Teraz nie mam "Trans Atlantyku przy sobie" Wpisac do Bibliografii cala ksiazke? czy koniecznie musze podac strony jakie mnie zainteresowaly i sa zgodne z tematem?
Backside [ Senator ]
zy koniecznie musze podac strony jakie mnie zainteresowaly
Tak będzie najlepiej. Poza tym zrzucisz z siebie odpowiedzialność znajomości całej książki (tak mi się wydaje).
I tak nikt raczej do tego nie zajrzy, bo komisja pewnie zna na tyle dobrze tę książkę, że nie musi wertować strona po stronie (poza tym... nawet jak by średnio dobrze znała... to i tak nikomu by się nie chciało ;)).
Flet [ Fletomen ]
Czy w Literaturze Przedmiotu musze wypisywać koniecznie opracowanie do każdego z utwórów jakie umieszcze w L. Podmiotu ? Wystarczy to co mam nawet jak dodam Miłosza i Gombrowicza ?
Backside --> Dzieki Ci Wielkie. Masz u mnie piwo :)