GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Studia o grach komputerowych - Europejska Akademia Gier (Lordareon wykładowcą!:)

22.02.2009
09:48
smile
[1]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Studia o grach komputerowych - Europejska Akademia Gier (Lordareon wykładowcą!:)

"W Krakowie ruszyły studia poświęcone grom komputerowym. Europejska Akademia Gier to pięć kierunków studiów podyplomowych poświęconych tworzeniu gier, które powstały dzięki połączeniu sił Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej.
Ponad czterdziestu studentów rozpoczęło pierwsze zajęcia. Studenci płacą trzy tysiące złotych czesnego. Na zajęciach spotykają się sami pasjonaci gier. Wierzą, że przemysł rozrywkowy ma duze perspektywy w polskiej gospodarce.

Akademia jest częścią Europejskiego Centrum Gier powstałego przy Krakowskim Parku Technologicznym. Jak mówi doktor Paweł Węgrzyn dyrektor Akademii z pomysłem na jej utworzenie wyszli sami przedsiębiorcy, którzy narzekają na brak odpowiednio przygotowanych pracowników: grafików i programistów.

Uczelnie szykują się do otwarcia podobnych studiów w normalnym trybie. Akademia to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jednak w na świecie powstało już kilka podobnych inicjatyw.
"


- Bardzo fajna sprawa, że taka Akademia powstała. Szkoda, że nie było jej jeszcze jak ja kończyłem studia, zapewne bym się na nią wybrał :)

22.02.2009
09:54
[2]

J0lo [ Legendarny Culé ]

Fajne przedsięwzięcie, może w przeciwieństwie do mojej uczelni nie trzeba będzie przechodzić przez wkuwanie tego jak działa tranzystor i jak zaprogramować kuchenkę mikrofalową żeby dopiero na ostatnich 3 sem. poznawać DX czy OGL.

22.02.2009
09:55
[3]

Tychowicz [ D'oh ]

Uczelnie szykują się do otwarcia podobnych studiów w normalnym trybie

Być może kiedy już skończę liceum to będzie najbardziej interesujący mnie kierunek :)

22.02.2009
10:04
[4]

Regis [ ]

[2][3] - To są studia PODYPLOMOWE poki co... ;)

22.02.2009
10:09
[5]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Ciekawe, jak to sie rozwinie i czy zostanie dobrze przyjęte przez firmy tworzące gry.

btw. Oficjalna stronka EGA:

22.02.2009
10:11
[6]

VinEze [ Hasta la victoria siempre! ]

Jeszcze na Politechnice Łódzkiej jest: Informatyka spec. technologia gier i symulacji komputerowych.

22.02.2009
10:17
[7]

J0lo [ Legendarny Culé ]

[6] ---> Na Politechnice Śląskiej jest specjalizacja Interaktywna Grafika Trójwymiarowa. Szumnie brzmi, de facto uczymy się (bo trafiłem na takową specjalność:)) api graficznych - DX, OGL...

22.02.2009
10:24
[8]

SirAnen [ Konsul ]

Skoro sa to studia podyplomowe , to jakis zakres wiedzy jest wskazany. Pytanie tylko czy studia tam zaczynają sie od zwykłych tutoriali , wiedzy teoretycznej czy ucza one nie tyle zawodu co operowania w branży gier. Dobrze ze takie coś istnieje , dobrze ze sa tam ludzie z politechniki o wysokim stopniu naukowym , źle ze może się to stać akademia Pana Kleksa , gdzie wszystkie dzieci będą się uczyły bajki a nie życia.

Co jest najbardziej interesujące że nie ma planu studiów , więc wszystko narazie jest wymyślane...
Świadczy to o braku koncepcji - to nie wróży tym studentom 1 roku :)

22.02.2009
10:24
smile
[9]

Misza [ Prefekt ]

Cainoor --> być może jestem wysoce niesprawiedliwy ale jak na razie da mnie to wszystko pachnie jedną wielką ściemą i próbą de facto wyciągnięcia kasy od aktualnych i potencjalnych chętnych... górnolotna nazwa... wygląd strony... wreszcie to grono wykładowców (szczególnie ten punkt polecam dokładnie przeanalizować bo w końcu wydając kasę na dodatkowe studia podyplomowe należałoby oczekiwać tylko i wyłącznie grona wykładowców z bardzo bogatym i udokumentowanym doświadczeniem naukowym i praktycznym...)

22.02.2009
10:32
smile
[10]

eJay [ Gladiator ]

Wśród wykładowców są m.in [...] Krzysztof Gonciarz (obecnie koordynator projektu TVgry.pl – internetowego kanału telewizyjnego poświęconego grom wideo uruchamianego przez Gry On–Line

Lordareon, wow!

22.02.2009
10:34
smile
[11]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Misza - Trzeba dać im szanse. Na razie powinni skoncetrować się na reklamie swojej marki, zrobić rozgłos w mediach i wypuścić pierwszych absolwentów (to studia roczne, tak?), którzy dostaną prace w firmach deweloperskich. Na stronce znalazłem opis wykładowców i jak na polskie warunki jest wg. mnie bardzo dobry. Ciekawe, jakie będzie miało to przełożenie na prowadzone przedmioty. Nie mam zamiaru bronić ich dorobku, bo ich aż tak dobrze nie nie znam, ale może czegoś będą potrafili nauczyć.

Bardziej mi chodzi o samą inicjatywe EGA, która bardzo mi się podoba i jej kibicuję :)

eJay - wow, chłopak ma swoje 5 minut ;-)
btw. miał wczoraj wykład :D
13.45 - 17.15 - Analiza i ewaluacja gry wideo - Krzysztof Gonciarz
Niedziela 22 luty, sala 055 Wydziału FAIS UJ, ul. Reymonta 4.

22.02.2009
10:43
[12]

Misza [ Prefekt ]

Cainoor --> dodatkowo rzuć proszę okiem na argumenty wysuwane przez Logadina w tym wątku - https://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=8739851

22.02.2009
10:47
[13]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Misza - Mówisz o argumentach typu "Zawsze myślałem, że 90% profesorów na studiach to ludzie, którym nie powiodło się w ich wyuczonym zawodzie."? :) Pozwolę się z tym zdaniem nie zgodzić. Już bardziej bliższe moim poglądom jest zdanie realsolo:
"A ile na starcie w Polsce mamy tuz z branzy produkcja gier, dodatkowo chetnych prowadzic jakikowiek wyklad? Jak na start,jest niezle, a to przeciez poczatek. Irytuje mnie bezsensowne krytykanctwo."

22.02.2009
10:53
[14]

SirAnen [ Konsul ]

Misza -> Ale to zawsze nalezy mieć swoje zdanie. Może i zgodzę się z Logadin'em ale to jego życie tak wygądało , moje obecne troche je przypomina ale to wszystko się zmienia wraz z nową kadrą naukową , mówie o takich 30 latkach co są na bierząco i mają swoje ego " muszę umieć więcej jak student" stąd wymóg nauki.

Jednak wiązanie się tylko i wyłącznie z firmami z Polski, a zresztą sami sobie możecie odpowiedzieć...

22.02.2009
11:03
[15]

Juvenille [ Generaďż˝ ]

no pieknie :) jak bede studiował to może sie tam wybiore ^^

22.02.2009
11:05
[16]

pawloki [ TSW KRK ]

W sumie to mam nie daleko ale jeszcze nie studiuje.

22.02.2009
11:09
[17]

kosik007 [ FreeLancer ]

Fajnie, fajnie, ale wczoraj w radiu słyszałem , że tam jest 3000 zł czesnego, więc jednak nie będzie tego w moich długoterminowych planach.

22.02.2009
12:06
smile
[18]

Shilka the Red [ Ponury Grzybiarz ]

jak zrobia z tego normalne dzienne stacjonarne to po 5latach znowu bedzie placz i zal ze roboty nie ma;]]

dla mnie to cos podobnego jak bylo (jest?) z marketingiem i zarzadzaniem - szumna nazwa i sposob na wyciagniecie kasy od ludzi

tzn teraz kiedy sa to tylko podyplomowe to kazdy kto ma ochote i normalne studia skonczone moze isc jak uwaza ze mu sie przyda, albo po prostu dla przyjemnosci (podypolomowe chyba wszedzie sa platne cos kolo 3-5k nie jestem pewien, wiec kasa nie ma znaczenia)

ale jak ktos z was po liceum ma zamiar na to isc, to radze przemyslec to dobrze pod katem 5 lat zycia, bo pozniej nie bedzie juz okazji zaczac od sejwu :]], i moim zdaniem lepiej pojsc na normalna informatyke, po tym gry mozna robic z wiekszym prawdopodobienstwem

mam kumpla ktory konczyl europeistyke i jak go zapytalem co po tym mozna robic to za bardzo nie umial mi odpowiedziec

ale to tylko moje zdanie jest ;]

22.02.2009
12:20
[19]

Tomasij ZaYceV [ Konsul ]

Fajna ta akademia. Pasuje się tam wybrać na wycieczkę z klasą :D.

22.02.2009
12:28
[20]

BKozal [ Pretorianin ]

yyy ->


Studia o grach komputerowych - Europejska Akademia Gier (Lordareon wykładowcą!:) - BKozal
22.02.2009
12:29
[21]

fan realu madryt i raula [ Manolito ]

Jeśli ktoś już zaplanował sobie, że pójdzie na takie studia to moim zdaniem warto wiedzieć, że aby się tam dostać trzeba mieć minimum licencjat lub skończone tzry lata studiów magisterskich. Zainteresowanych całym Europejskim Centrum Gier polecam lekturę najnowszego numeru czasopisma Engarde, w którym przeczytać można wywiad z pracownikiem studia Nibris (które zajmuje się całym projektem) oraz z opiekunem ECG z ramienie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto przeczytać ten wywiad.

PS A jak ktoś ma abonament to gdzieś w archiwach GOLa jest materiał video poświęcony ECG.

22.02.2009
12:38
smile
[22]

Gastovski [ Konsul ]

W Niemczech mamy coś takiego od dawna i sprawuje się znakomicie. W przyszłym roku mam się zamiar tam przenieść.

Dla zainteresowanych:Strona jest też po angielsku dla tych, którzy nie rozumieją niemieckiego.

Ludzie z Cryteka tam też wykładają. Pracę natomiast po ukończeniu dostaje praktycznie każdy. Czy to w Niemczech czy za granicą.

Jedyny problem (nie do zgryzienia dla polaka praktycznie) to to, że czesne za semestr jako game designer wynosi: 5880,00 Euro.

Powodzenia z tą "Europejską akademią gier". Może uda się tam osiągnąć kiedyś podobny poziom.

22.02.2009
12:52
[23]

Conroy [ Dwie Szopy ]

Czemu ich www wygląda jak strona Ogame a nie poważnej uczelni? Wystarczy porównać stronę tej germańskiej Games Academy i polskiej EGA żeby zobaczyć kto poważnie do sprawy podchodzi.

22.02.2009
14:26
smile
[24]

Misza [ Prefekt ]

Cainoor ---> nie chodzi mi o bezpodstawne krytykanctwo ---> chodzi mi o to, że w momencie, jak rozmawiamy o studiach podyplomowych sygnowanych w końcu przez UJ i AGH, wykładowca jeśli nie może pochwalić się dorobkiem praktycznym przynajmniej powinien reprezentować wysoki dorobek akademicki...

czy za dorobek praktyczny można uznać zamieszanie medialne wokół projektu-widmo pt. Sadness ? --> pytanie pozostawiam bez odpowiedzi...

BKozal ---> trafne spostrzeżenie pokazujące brak szacunku dla osób, które potencjalnie mają tam zostawić swoje niejednokrotnie ciężko zarobione pieniądze....

22.02.2009
15:15
smile
[25]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Misza - Chyba wstałeś dzisiaj lewą nogą :)
Ta Akademia nie wypuściła jeszcze ani jednego rocznika - jak możesz z góry zakładać, że poziom prezentowany przez jej absolwentów będzie niski? Na ich stronce, gdzie opisani są wykładowcy, oprócz Nibiris znajdują się także nazwiska ludzi z CD Projekt, czy Reality Pumps, a jak na polskie warunki to przecież top klasa.

Popatrz na przykład Gastovskiego - taka akademia w Niemczech się sprawdziła i przynosi wymierne korzyści. Chciałbym coś takiego zobaczyć też w Polsce. Może duże, zagraniczne koncerny produkujące gry zobaczą nasz kraj na mapie i umieszczą tutaj swe biura deweloperskie? W każdej innej gałęzi IT już nas dostrzeżono, czemu nie miałoby tak się stać i z przemysłem growym?
A EGA to krok w dobrym kierunku :)

Z ocenami poczekajmy kilka lat, gdy to przyszłe roczniki absolwentów będę stanowiły ocenę tego przedsięwzięcia.

22.02.2009
15:19
smile
[26]

marcing805 [ Senator ]

Swoją droga, komentarze na onecie "rzondzom".

22.02.2009
15:31
[27]

Lutz [ Senator ]

Ja zaraz poszukam w swoich gazetach wynikow badan jakie zrobiono w uk, gdzie chodzilo ile osob po tych smiesznych szkolach dostaje robote w zawodzie. Wyniki byly tak samo zabawne ;)

tak na szybko w edicie:

80% of UK animation workforce with undergraduate degrees
22% of UK animation workforce employed since 2000

Najlepsze:
4,390 Total number of students studying in animation related fields in UK 06-07

4,700 Total number of professional artists working in uk in 2006

22.02.2009
15:48
[28]

Lukxxx [ Generaďż˝ ]

Ujdzie w tłumie, ale z własnych doświadczeń nauczyłem się, że studia to jeden z najbardziej nieoptymalnych sposobów pozyskiwania wiedzy (a siedzę w branży informatycznej)

22.02.2009
17:30
[29]

Krzysiek364 [ Centurion ]

Słyszałem o tym. W skład zajęć ma ponoć wchodzić nie tylko programowanie ale np. pisanie fabuły lub projektowanie i wymyślanie gier... Czyli jak masz genialny pomysł na stworzenie gry, i chcesz się nim podzielić to ta uczelnia jest dla ciebie.

22.02.2009
17:56
[30]

Ambitny Łoś [ Wielki Przedwieczny ]

Słyszałem o tym. W skład zajęć ma ponoć wchodzić nie tylko programowanie ale np. pisanie fabuły lub projektowanie i wymyślanie gier... Czyli jak masz genialny pomysł na stworzenie gry, i chcesz się nim podzielić to ta uczelnia jest dla ciebie.
No i o to chodzi :)

22.02.2009
18:38
[31]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lutz - Myślę, że angielska odmiana takiej akademii, czyli Game Republic Academy, może śmiało powalczyć w tych statystykach o dobre miejsce. Wszak możliwości, jakie oferuje swoim studentom są zaiste niemałe.

"The Academy boasts work experience opportunities and is backed by local developers Rockstar, Team 17 and Sumo Digital. Each will employ the students involved during summer periods and allow them to carry out their final year projects at their studios."

23.02.2009
00:39
[32]

Lutz [ Senator ]

cainoor porownujesz nazwy czy poziom nauczania?
zdaje sobie sprawe ze sa szkoly i "szkoly", ale tak jest wszedzie. i ciagle jeszcze bede twierdzil ze takie studia sa swietne jako uzupelniajace. jednak podstawy to trzeba lapac gdzies indziej.

23.02.2009
21:43
[33]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lutz - Od czegoś trzeba zacząć. To są narazie studia podyplomowe, ale w planach mają chyba wporwadzenie normalnego trybu nauki. Ciekawe, jak wypadnie to na przestrzeni kilku lat...

24.02.2009
09:29
smile
[34]

SirAnen [ Konsul ]

Ciekawi mnie ten temat, skoro Panowie od Nibris działają na polu edukacji i tak (niby) są cennieni. Bardziej na reklamie powinna być promowana firma CD PROJECT z grą wiedzmin która w jakimś stopniu jest przełomem, napewno milowym w polskim biznesie gier elektroniczych.

Studia tak naprawde Panowie nie uczą , one pokazują skąd brać wiedze

24.02.2009
10:01
[35]

PrEd4ToR [ ››LifeWire‹‹ ]

co za durny pomysl wyciagniecia kasy.. hahaha studia gier no nie wierze.. paranoja

24.02.2009
10:04
[36]

seller [ Pretorianin ]

ale wała ładnego chcięli zrobić tak sam jak meile były wysyłane o darmowym steam i to była stronka w podobie do steama nazwa bledy na stronie haha paranoja co ci polacy już wymyślą,

24.02.2009
21:46
[37]

Azerath [ Konsul ]

haha paranoja co ci polacy już wymyślą,

Za granicą już takie mają i bardzo dobrze im się powodzi. Troszkę patriotyzmu i rozumu.

24.02.2009
22:11
smile
[38]

Alick [ Konsul ]

Czy z ta szkola o gierkach bedzie tez tak:

1.

2.

24.02.2009
22:33
[39]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Alick - A te szkoły też mają taki program?

24.02.2009
22:41
smile
[40]

Misza [ Prefekt ]

Cainoor --> szanuję Twoją wiarę w sukces tego projektu :):):) ja mimo wszysto (bez względu na to czy danego dnia wstaję lewą czy prawą nogą pozostanę sceptyczny...)

gdyby osoby, które nie spełniają opisanych przez mnie warunków (czyli albo udokumentowanego dorobku praktycznego, jak Michał z Reda, czy Panowie z Reality Pump, albo konkretnego dorobku akademickiego) ograniczyły swój udział wyłącznie do sfery organizacyjnej i promocyjnej samych studiów - ok - nie miałbym żadnych zastrzeżeń...

tymczasem te osoby z Nibris/Bloober Team (sami na stronie nie mogą zdecydować się którą firmą się podpisywać...) w roli wykładowców ?? tutaj jest źródło mojego sceptycyzmu...

24.02.2009
22:50
smile
[41]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Misza - Być może będą nauczali czego nie robić, aby nie spieprzyć projektu :D

24.02.2009
22:54
smile
[42]

Alick [ Konsul ]

Ja tam popieram ta jakze ciekawa inicjatywe, poniewaz wychodze z zzalozenia, ze kazdy pomysl na biznes jest dobry o ile przynosi przyzwoity dochod.

24.02.2009
22:57
[43]

Logadin [ People Can Fly ]

Jak już pisałem wcześniej jestem do tej uczelni bardzo sceptycznie nastawiony (głównie przez to, że zabrała się za to firma widmo praktyczniem, a i cenowo mnie nie przekonuje). Mimo to, życzę im jak najlepiej.

24.02.2009
22:59
[44]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Misza, Logadin - A czy z tej firmy Nibris, na którą tak narzekacie, będzie wykładowcą ktoś jeszcze oprócz prezesa Piotra Babieno?

24.02.2009
23:01
smile
[45]

Alick [ Konsul ]

I wlasnie o to w tym chodzi.
Powstaje firemka z pomyslem na latwe zarobienie kaski.
Wymyslaja potrzebe, ktora zaspokajaja za odpowiednia oplata i biznes sie kreci.
Najgorzej maja wszyscy ci, ktorzy sa na samym koncu tej inicjatywy, poniewaz musza wykazac sie duza kreatywnoscia, zeby odzyskac zainwestowana kwote.
Zawsze po skonczeniu takiego kierunku... mozna oferowac KURSY tworzenia gier komputerowych :)
I wracamy do punktu wyjscia... powstaje firemka z pomyslem...

24.02.2009
23:21
[46]

s1ntex [ Generaďż˝ ]

umieściliśmy harmonogram zajęć w I semestrze. W przypadku zmian będzie on aktualizowany na bierząco.

Czepiam się. ;)

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.