GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Praca zdalna, rozliczanie się z urzędem skarbowym

13.02.2009
15:44
smile
[1]

BKozal [ Pretorianin ]

Praca zdalna, rozliczanie się z urzędem skarbowym

Mam pytanie - jak rozliczać się z urzędem skarbowym w takiej sytuacji?

Pracuję zdalnie dla firmy w Wielkiej Brytanii, która nie ma przedstawicielstwa w Polsce. Zajmuje się czymś w rodzaju IT Consulting tzn. piszę jakieś skrypty od czasu do czasu, opiekuje się www, administruje im serwer i bazę danych. Co miesiąc dostaję kasę na konto w zależności od godzin pracy, które sam sobie liczę. Wysyłam im tyko coś w rodzaju invoice, w którym piszę jedną rzecz, którą zrobiłem, że np. napisałem taki i taki skrypt i im sprzedałem za tyle i tyle (coś jak umowa o dzieło). Oni sobie to wliczają u siebie w księgowości, w działalność firmy. Jak ja mam się z tego rozliczać z naszym urzędem skarbowym? Firma powinna mi wysłać jakieś potwierdzenia, rachunki czy coś?

Nie chcę mieć później żadnych nieprzyjemności z tego powodu.

13.02.2009
15:50
[2]

Boroova [ Gwiazdka ]

Te "invoice'y" to najzwyklejsze faktury. I zeby takowe wystawiac musisz miec wlasna dzialalnosc gospodarcza. Tu w Polsce. Oni tego nie sprawdzaja, bo raz ze ich to nie interesuje, a dwa, ze zakladaja od poczatku, ze jestes samozatrudniony, nie zdajac sobie sprawy jak skomplikowane sa procedury w Polsce.

Niestety nie wiem jak sie rozlicza w Polsce, ale podejrzewam, ze pod koniec roku podatkowego bedziesz musial zlozyc zeznanie podatkowe, wykazujac przychody, wydatki i takie tam.

A Invoice'y bedziesz musial przeliczac pewnie na zlotowki wg. kursy z dnia ich wystawienia.

Edit: to nie ONI tobie, tylko TY im wystawiasz rachunki (za swoja prace) i to jest wlasnie to, z czego sie bedziesz rozliczal. Mam nadzieje, ze pilnie wszystko zapisywales i masz porzadek w papierach.

13.02.2009
15:55
[3]

BKozal [ Pretorianin ]

Czyli muszę założyć własną firmę albo zatrudnić się jakby u nich jako normalny pracownik (nie będzie z tym problemu) i jak to wtedy wygląda? Oni będą się ze mnie rozliczać jak z normalnie zatrudnionego pracownika w UK a ja będę musiał coś jeszcze wtedy w Polsce wykazywać?

13.02.2009
15:57
[4]

Hiacynt [ Konsul ]

Do przeliczen walutowych uzywa sie kursu sredniego NBP tabela A z POPRZEDNIEGO dnia, czyli w poniedzialek, z poprzedniego piatku itd.

13.02.2009
16:26
[5]

Boroova [ Gwiazdka ]

Bkozal --> tak. Wyjscia sa dwa - zakladasz firme, albo zatrudniasz sie u nich.

W tym drugim wypadku bedziesz dostawal comiesieczna wyplate na konto, oraz tzw. "payslipy" czyli potwierdzenia wyplaty. Oni sie z tego rozliczaja u siebie, a ty u siebie. Tzn. tak jak pisal Hiacynt, bedziesz musial isc do urzedu skarbowego z przetlumaczonymi "payslipami" wraz z wykazaniem dochodu za kazdy miesiac. Oczywiscie musisz to wczesniej przeliczyc na zlotowki, co wiaze sie z troche zmudna robota.

Polecam wybrac sie do biura rachunkowego i tam zasiegnac porady.

13.02.2009
19:45
[6]

BKozal [ Pretorianin ]

Boroova, Hiacynt -> Dzięki!

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.