kameleon` [ Legionista ]
do znawcow historii - pare pytan
mam pewien klopot z hipy (ale to brzmi, z matmy albo fizy mozna miec, ale z hipy?;):
1. dlaczego akurat 11 wrzesnia obchodzimy dzien odzyskania niepodleglosci? kumpel na lekcji odpowiedzial ze dlatego poniewaz zostal podpisany dokument o zniesieniu broni, oraz panstwa zaborcze upadly, ale nauczycielka odpowiedziala ze to nie o to chodzi, wiec o co?
2. jaka byla rola jozefa pilsudskiego podczas poczatkow ksztaltowania sie II rzeczpospolitej w I wojnie swiatowej?
to tyle, mam nadzieje ze ktos zna odpowiedzi na te pytania
darkomen2 [ Konsul ]
Nie jestem specjalista z historii, ale: ad1. jestem prawie pewien ze 11 wrzesnia nie obchodzimy jednak dnia odzyskania niepodleglosci, ale moge sie myli wszak dzis wszystko tak szybko sie zmienia :) ad2. poczytaj sobie w pierwszym lepszym podreczniku do historii, bo wydaje sie ze taka ksiazka zebow nie ma i ciebie nie pogryzie, moze zacznij od wyszukania czegos na temat Legionow Pilsudskiego i takie tam I jeszcze jeden drobiazg ktory mnie nurtuje co to znaczy podpisac dokument o zniesieniu broni, bo brzmi to dosc futurystycznie???
ttomcioo [ Poszukiwacz Przygód ]
11 listopada przyjmuje się symbolicznie za datę odzyskania niepodległości. Wtedy to Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową. Poza tym 11 listopada zakończyła się I wojna światowa - Niemcy jako ostanie z państw centralnych podpisały akt kapitulacji.
Klemens [ Generaďż˝ ]
--> TTomcio Niemcy 11 wrzesnia nie podpisaly aktu kapitulacji, tylko rozejm( zawieszenie broni).
ttomcioo [ Poszukiwacz Przygód ]
---> Klemens W tym przypadku to jest to samo. Z dniem 11 listopada (nie września...) walki ustały na wszystkich frontach.
Tywin [ Konsul ]
Ad. 1 Rada Regencyjna oddała 11 listopada Józefowi Pilsudskiemu naczelne dowództwo nad armią, a następnie 14 listopada sama się rozwiązała, przekazując mu pełnię władzy. W ciągu kilku następnych dni podobnie uczyniła większość pozostałych władz lokalnych. (za "Historia ustroju i prawa sądowego Polski" prof. Tadeusza Maciejewskiego) Ad. 2 Tak jak darkomen radzę sięgnąć po książkę do historii lub biografię Marszałka
Zyga [ Urpianin ]
kameleon --> Tytułem informacji uzupełniającej. 11.IX. był obchodzony jako święto przed wojną. Komuniści to znieśli, bo nie podobały im się święta sanacyjne. Teraz to przywrócono.
Attyla [ Legend ]
O bogowie! Co wy chrzanicie? 11 Pilsudski wrocil do W-wy. Przekazanie wladzy przez Rade nastapilo pozniej (bodaj czy nie 12 ale nie pamietam). W sumie wjazd do W-wy nie byl niczym szczegolnie waznym, ale Pilsudski wjechal jako bohater narodowy, ktory posiedzial troche w twierdzy, gdyz zbyt gorliwie bronil narodowej sprawy. Co do roli to pytanie nie jest latwe. Na samym poczatku istnialo w Polsce (cokolwiek mialoby to oznaczac) kilka niezaleznych od siebie rzadow. Pilsudski jako Naczelnik Panstwa zaczal poprostu przejmowac ich kompetencje i nawet program polityczny (np manifest rzadu lubelskiego byl wykonywany wlasnie przez niego). Pilsudski mial poprosu to, czego brakowalo w kraju innym ludziom - autorytet i charyzme. Za granica konkurowac mogliby z nim Paderewski i Haller ale to bylo za granica. Tu wlasciwie nie mial powaznej konkurencji.
Tywin [ Konsul ]
Attyla --> Chciało by się powiedzieć "co ty chrzanisz?" Skoro dokładnie nie pamiętasz, to sięgnij do jakiegokolwiek źródła i przeczytaj na ten temat. A teraz by udowodnić swoje racje kolejny cytat, tym razem z "Historii ustroju i prawa polskiego (1772-1918) Artura Krobowicza i Wojciecha Witkowskiego: 10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy zwolniony z Magdeburga Piłsudski, a 11 listopada, w dniu zakończenia działań wojennych na frontach I wojny światowej, Rada Regencyjna "wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego" przekazała w jego ręce władzę wojskową inaczelne dowództwo wojsk polskich. Trzy dni później, 14 listopada 1918, Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu pełnię władzy i sama się rozwiązała.
Piotrasq [ Seledynowy Słonik ]
Attyla -------> musiałeś byc wtedy bardzo mały, dlatego nie pamiętasz... :)))