slayn [ Konsul ]
Studia podyplomowe
Studia podyplomowe, przeznaczone dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych
Czyli musze mieć mgr? czy wystarczy sam licencjat?
Delfinek95 [ Pretorianin ]
Moja mama ostatnio robiła studia podyplomowe i niestety magister był obowiązkowy. Miała wejść taka ustawa , że nie jest potrzebny magister ... sprawdź w googlach , bo to miało wejść w życie niedawno , trzymam kciuki :)
slayn [ Konsul ]
up po meczu ;]
twostupiddogs [ Senator ]
Przecież studia licencjackie to też studia wyższe.
slayn [ Konsul ]
No właśnie, tyle że ja myślałem, że to nie pełne wyższe.
el f [ RONIN-SARMATA ]
To tak jak byś chciał iść na studia po skończeniu szkoły średniej ale bez matury...
Po zrobieniu licencjatu możesz zrobić uzupełniające studia magisterskie a po nich dopiero podyplomowe i/lub doktoranckie.
sparrhawk [ Mówca Umarłych ]
Elf ---> to niezupełnie tak. Licencjat to wykształcenie wyższe. Bez ale, po prostu. Od teraz ma być bardziej popularny, bo uczelnie obowiązuje trójstopniowy system studiów, to znaczy każdy będzie stopień licencjata obowiązkowo kończył. Pod tym względem studia z opisem z pierwszego posta byłyby dostępne dla kogoś z licencjatem. Ale póki co, chyba, to jest wyłącznie wola organizatora danego studium.
Z doktoratem to zupełnie co innego. To trzeci stopień studiów wyższych. Bez drugiego stopnia czyli magistra, nie da się go zacząć.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Sparrhawk - a ukończenioe szkoły średniej to wykształcenie średnie* ale jak nie masz matury to na studia nie pójdziesz, prawda ?
Wątpliwości wynikają ze starych nazw - kiedy zaczęto organizować studia podyplomowe, posiadanie dyplomu znaczyło to samo, co posiadanie tytulu magistra czyli skończenie studiów. Były wprawdzie egzaminy inżynierskie, ale ktoś kto na nich skończył naukę, miał wykształcenie niepełne wyższe.
Zresztą przypomnij sobie aferę z "magistrem" Kwasniewskim - pracy mnie oibronił więc mimo skończonych studiów NIE MA wyższego wykształcenia :)
*sprawdziłem w wiki ( ) ale może coś się zmieniło.
sparrhawk [ Mówca Umarłych ]
Oj, to nie tak. Po pierwsze wykształcenie średnie daje ukończenie szkoły. Ale żeby ukończyć szkołę, trzeba zdać maturę, samo ukończenie 4 klas nic nie daje.
Wykształcenie wyższe prezydenckie to też coś innego, tam była mowa o samym absolutorium, bez złożenia egzaminu magisterskiego. Później się okazało, że nawet absolutorium nie miał, ale to już nieważne.
Natomiast licencjat to pełnoprawne wykształcenie wyższe. Pisze się pracę licencjacką, broni się jej, dostaje się wykształcenie wyższe z tytułem licencjata. Potem można zrobić dwuletnie magisterskie, tak samo złożyć i obronić pracę i ma się wykształcenie wyższe drugiego stopnia. Ten system funkcjonuje już od dawna na Zachodzie, tam to się nazywa odpowiednio bachelor i master degree, w ramach wprowadzania systemu bolońskiego zastosowano obowiązkowy podział i u nas. Na Zachodzie sytuacja obecnie wygląda tak, że komu zależy na samym wykształceniu wyższym kończy samego bachelora, master jest dla tych planujących jakąś karierę naukową. No a doktorat to już wyższa szkoła jazdy. U nas pewnie za kilka, bardziej kilkanascie lat wyglądać to będzie tak samo. Czas się przyzwyczajać. ;)
W każdym razie jeszcze raz - licencjat jest niczym nie upośledzonym wykształceniem wyższym. Ale tego, jak szybko dostosują się do tego choćby oferujący studia podyplomowe, niestety nie wiem.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Sparrhawk - jesteś pewien ?
Wiki podaje co innego :
Matura - egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) wybranych przedmiotów na poziomie szkoły średniej. Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu, lecz świadectwo jego zdania wymagane jest od kandydatów na wyższe uczelnie. Matura nie jest jednak dokumentem poświadczającym wykształcenie średnie - tę funkcję pełni świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.
sparrhawk [ Mówca Umarłych ]
Byłem pewien. Tak mi mówili w liceum i na początku studiów, ileś lat temu, ale zawsze. No nic, zaufam wikipedii. Ale reszty jestem pewien. :)
quillabell [ Junior ]
A właśnie szukałam wątków w tej sprawie i ja to w ogóle się zastanawiam, o co chodzi z tymi tytułami (szczególnie z podyplomówką).
Z tego co wiem, jeśli chodzi o studia podyplomowe, nie ma wymogu posiadania tylko i wyłącznie tytułu magistra. W większości przypadków zależy to od szkoły. Np. politechnika i kierunek prawno-managerski:
"Wymagania wstępne
* Ukończone studia wyższe (magisterskie, inżynierskie lub licencjackie)
* Opłacenie czesnego
* Złożenie zgłoszenia, odpisu dyplomu i umowy w dwóch egzemplarzach"
Jeżeli chodzi o samo wykształcenie po liceum, to mnie się wydaje, że tu jest jeszcze coś dziwnego. Ukończysz szkołę średnią - masz wykształcenie średnie, ukończysz liceum i zdasz maturę - wykształcenie średnie pomaturalne. Sama nawet jak jakieś ankiety wypełniałam, to nie raz w rubryce "wykształcenie" było takie rozróżnienie.
A jeśli chodzi o wikipedie, to nie można jej ufać do końca, ponieważ nie jest to sprawdzone przez autorytet źródło wiedzy. Tworzą ją internauci i mogą powoływać się na nieaktualne już informacje.
"Wikipedia jest wiki, co oznacza, że każdy, kto ma dostęp do internetu, może ją edytować, dodając do niej nowe treści lub korygując błędy w starych poprzez proste kliknięcie na zakładkę "edytuj" i pisanie w sposób przypominający działanie prostego edytora tekstu. Teoretycznie z punktu widzenia budowania wiarygodnej encyklopedii dopuszczenie każdego do modyfikowania zawartości Wikipedii brzmi fatalnie, jednak w praktyce ze względu na znaczną przewagę osób edytujących w dobrej wierze nad osobami edytującymi w złej wierze, koncepcja otwartości Wikipedii sprawdza się."
No i to by było na tyle ;).
Coolabor [ dajta spokój! :) ]
slayn - zamiast pytać się na forum o grach, spytaj się organizatorów konkretnego studium, które cię interesuje. Zwykle styknie licencjat (w praktyce nie spotkałem się jeszcze z takimi, które bezwzględnie wymagałyby tytułu mgr, pomijając MBA, ale to zupełnie inna bajka)
quillabell [ Junior ]
A coś jeszcze znalazłam, jeśli chodzi o wykształcenie średnie.
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r.
Art. 11a
4. Wykształcenie średnie posiada osoba, która:
1) ukończyła szkołę ponadpodstawową, z wyjątkiem
1. zasadniczej szkoły zawodowej,
2. szkoły zasadniczej lub
3. innej szkoły im równorzędnej,
2) ukończyła szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem
1. zasadniczej szkoły zawodowej o okresie nauczania nie krótszym niż 2 lata i nie dłuższym niż 3 lata, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także dalsze kształcenie w dwuletnich uzupełniających liceach ogólnokształcących i trzyletnich technikach uzupełniających
2. trzy letniej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przysposobienie do pracy.