GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Wykrywacz metali

10.01.2009
21:25
smile
[1]

Joshua1990 [ Konsul ]

Wykrywacz metali

Planuję zakup wykrywacza, tak powiedzmy za 1500zł. Kiedyś używałem jakiegoś pożyczonego dziada, który za bardzo się nie nadawał, także doświadczenia za bardzo nie mam. W mojej okolicy na pewno jest pełno militariów dlatego głównie do tego miałby służyć, ale jakieś monety i inne drobne przedmioty także wchodzą w grę :) Co polecacie w tej cenie? Dzięki!

10.01.2009
21:33
[2]

ppaatt1 [ Trekker ]

A wiesz że poszukiwanie różnych rzeczy w ziemi jest nielegalne? Zabierając różne rzeczy z ziemi niszczysz pole pracy archeologom, którzy w tym miejscu za pomocą zdobytych narzędzi mogli by określić co się tutaj znajdowało kilka tysięcy lat temu? Jeśli jakieś służby znajdą Ciebie poszukującego jakiś rzeczy w lesie itd. możesz zapłacić dużą grzywnę.

Polecam przeczytać:

10.01.2009
21:35
smile
[3]

blazerx [ ]


Zabierając różne rzeczy z ziemi niszczysz pole pracy archeologom, którzy w tym miejscu za pomocą zdobytych narzędzi mogli by określić co się tutaj znajdowało kilka tysięcy lat temu?

10.01.2009
21:36
[4]

ppaatt1 [ Trekker ]

blazerx --> Przeczytaj co się znajduje w linku który podałem.

Dla leniwych
Archeologia "Prawdy i Mity"

WPROWADZENIE

Co jest zabytkiem archeologicznym?

Zabytkiem archeologicznym jest każdy ślad działalności człowieka znajdujący się w ziemi lub pod wodą, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Można wyróżnić dwa typy zabytków archeologicznych – ruchome i nieruchome. Zabytki ruchome to przedmioty związane z działalnością człowieka w przeszłości. Z perspektywy nauki i dziedzictwa znacznie ważniejsze są jednak archeologiczne zabytki nieruchome – stanowiska archeologiczne, czyli zespoły obiektów o charakterze kultowym, grobowym, mieszkalnym lub gospodarczym, otaczający je układ warstw glebowych oraz znajdujące się w nich zabytki ruchome.

Na czym polega ochrona dziedzictwa archeologicznego?

Ochrona dziedzictwa archeologicznego polega na zachowaniu stanowisk archeologicznych w stanie nienaruszonym. Dziedzictwo archeologiczne jest nieodnawialne, ponieważ nie da się odtworzyć raz naruszonego układu warstw. Jedynym sposobem ochrony tego zasobu jest zachowanie miejsc zalegania zabytków w stanie nienaruszonym, tak, aby kolejne pokolenia mogły poznawać swoją przeszłość, stosując coraz bardziej skuteczne a jednocześnie mniej inwazyjne metody badawcze. Dotyczy to także archeologicznych badań wykopaliskowych, które są dopuszczalne tylko na stanowiskach zagrożonych zniszczeniem, np. w wyniku planowanej inwestycji budowlanej.

Komu zgłosić znalezisko archeologiczne?

Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków w imieniu Państwa sprawują kontrolę nad przestrzeganiem i stosowaniem przepisów dotyczących ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. Prowadzą ewidencję zabytków, wydają pozwolenia na badania i prace przy zabytkach, a także na poszukiwanie zabytków ukrytych lub porzuconych. Dlatego zgodnie z obowiązującym prawem, należy im niezwłocznie zgłaszać przypadki odkrycia przedmiotów mogących być zabytkami. Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, a ponadto prowadzą placówki terenowe, tzw. delegatury. Pełna lista adresowa służb konserwatorskich w Polsce dostępna jest w serwisie www.kobidz.pl

PRAWDY I MITY

Poszukiwanie i kolekcjonowanie zabytków archeologicznych to ratowanie dziedzictwa
FAŁSZ
Wydobywanie zabytków z ziemi bez naukowej dokumentacji ich kontekstu pozbawia nas najcenniejszych informacji o historii naszych przodków i niszczy dziedzictwo archeologiczne. Kolekcjonowanie zabytków archeologicznych z nielegalnych źródeł sprzyja procederowi rabunkowych wykopalisk, stwarzając rynek zbytu dla pozyskanych w ten sposób antyków, a w świetle prawa jest paserstwem. Ratowanie dziedzictwa polega na utrzymywaniu go w stanie możliwie nienaruszonym.

Poszukiwanie zabytków w Polsce jest legalne
PRAWDA
Warunkiem prowadzenia legalnych poszukiwań jest uzyskanie pozwolenia od właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Poszukiwanie zabytków bez pozwolenia lub wbrew jego warunkom jest wykroczeniem.

Detektoryści nie niszczą stanowisk archeologicznych
FAŁSZ
Wykopując przedmioty z ziemi, nigdy nie można mieć pewności, czy nie niszczy się stanowiska archeologicznego. Większość z nich nie wyróżnia się w terenie, a mimo to obiekty archeologiczne (np. groby) mogą znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi. Zawsze istnieje ryzyko natrafienia na dotychczas nieznane stanowisko.

Wykrywacz metalu jest pomocny w archeologii
PRAWDA
Wykrywacz metalu może być bardzo przydatnym narzędziem, jeśli jest używany podczas metodycznie prowadzonych prac archeologicznych. Najważniejsze jest, aby wydobywaniu znalezisk towarzyszyła precyzyjna dokumentacja naukowa. Samo pozyskiwanie zabytków przyczynia się do niszczenia naszego dziedzictwa.

Militaria nie są zabytkami archeologicznymi
FAŁSZ
Pola bitew i obozowisk wojskowych również bada się metodami archeologicznymi, a przedmioty pozyskane w trakcie takich prac są zabytkami archeologicznymi. Zadokumentowane w ten sposób znaleziska są cennym źródłem historycznym. Nie każdy stary przedmiot związany z wojskowością jest zabytkiem, jednak decyzja w tej kwestii należy do właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Restrykcyjne polskie prawo odbiega od rozwiązań europejskich
FAŁSZ
Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące dziedzictwa archeologicznego wynikają z Europejskiej Konwencji o Ochronie Dziedzictwa Archeologicznego z 1992 roku, zwanej „Kartą Maltańską”. Polska i ponad 30 państw naszego kontynentu ratyfikowało ten dokument i dostosowało swoje prawodawstwo do jego wymogów. Żadne państwo prawnie chroniące swoje dziedzictwo nie zezwala na rabunkowe wykopaliska, niszczenie stanowisk archeologicznych, ani handel zabytkami pochodzącymi z nielegalnego źródła.

Handel zabytkami archeologicznymi to przestępstwo
PRAWDA
Zabytki archeologiczne z terenu Polski, bez względu na sposób ich odkrycia, stanowią własność Skarbu Państwa i jako takie wyłączone są z obrotu handlowego. Przy zakupie zabytków archeologicznych należy liczyć się z ich nielegalnym pochodzeniem. W międzynarodowym obrocie zabytkami archeologicznymi standardem jest wykazywanie legalności pochodzenia danego przedmiotu zabytkowego.

Handel kopiami zabytków archeologicznych jest zgodny z prawem
PRAWDA
Można legalnie handlować kopiami zabytków, pod warunkiem, że wyraźnie zaznaczy się, że nie są to oryginały. Niezgodne z prawem jest podrabianie i przerabianie zabytków w celu sprzedaży, jak również handel takim podrobionym przedmiotem jako zabytkiem.

Obowiązujący w Polsce system ochrony dziedzictwa archeologicznego ma następujące podstawy prawne:

• Europejska konwencja o ochronie dziedzictwa archeologicznego sporządzona w La Valetta dnia 16 stycznia 1992 r. (Dz.U. 1996 nr 120 poz. 564).
• Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. (Dz.U. 2003 nr 162, poz. 1568 z późniejszymi zmianami).

2. (…) za przedmiot dziedzictwa archeologicznego należy uznać wszelkie pozostałości, obiekty i jakiekolwiek inne ślady ludzkości z minionych epok: i) których zachowanie i analiza pomogą prześledzić historię ludzkości i jej stosunek do środowiska naturalnego, ii) dla których wykopaliska i odkrycia oraz inne metody badań nad dziejami ludzkości i jej środowiskiem są podstawowym źródłem informacji i iii) które są usytuowane w jakimkolwiek miejscu podlegającym jurysdykcji Stron.
3. Dziedzictwo archeologiczne obejmuje struktury, konstrukcje, zespoły budowlane, eksploatowane tereny, przedmioty, zabytki innego rodzaju, jak też ich otoczenie znajdujące się na ziemi lub pod wodą. (Art. 1. ust. 2, 3 Europejskiej konwencji o ochronie dziedzictwa archeologicznego z La Valetta)

Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa. (Art. 35. ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)

Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta). (Art. 33.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. (Art. 111.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)

Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (Art. 108.1 i 108.2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)

Kto podrabia lub przerabia zabytek w celu użycia go w obrocie zabytkami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto rzecz ruchomą zbywa jako zabytek ruchomy albo zbywa zabytek jako inny zabytek, wiedząc, że są one podrobione lub przerobione, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (Art. 109a i 109b ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)

Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków jako instytucja koordynująca działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce, uczestniczy w prowadzonym przez Allegro programie „Współpraca w ochronie praw”, aby ograniczyć nielegalny handel zabytkami archeologicznymi. Prowadzimy monitoring aukcji, na których oferowane są przedmioty zabytkowe, jak również realizujemy działania edukacyjne mające na celu wzrost powszechnej świadomości o nieodnawialności dziedzictwa archeologicznego.

10.01.2009
21:42
[5]

blazerx [ ]

Ci wszyscy "archelogowie" powinni sie wziasc do roboty -> na przyklad: mogli by określić co się tutaj znajdowało kilka tysięcy lat temu?


Wykrywacz metali - blazerx
10.01.2009
21:44
[6]

ppaatt1 [ Trekker ]

Ci wszyscy "archelogowie" powinni sie wziasc do roboty -> na przyklad: mogli by określić co się tutaj znajdowało kilka tysięcy lat temu?
Pomijając fakt ,że archeologia to trudna dziedzina i bardzo czasochłonna, w Polsce zapewne by się im nie chciało. Ale mimo wszystko wydobywanie jakichkolwiek zabytkowych rzeczy z ziemi jest zakazane.


Zaśmiecanie lasów itd. też jest karalne. A wiec także niszczy miejsce pracy archeologa. Przez takich pół mózgów którzy w celu zdobycia "skarbów" przeszukiwali różnorakie grobowce itd. dziś wiele rzeczy dalej pozostaje niewyjaśnionych. Niestety ale sami niszczymy swoją historię. Zostawy lepiej to do roboty profesjonalistom.

10.01.2009
21:44
smile
[7]

Joshua1990 [ Konsul ]

Spoko, może jednak ktoś będzie potrafił odpowiedzieć na pytanie :)

10.01.2009
21:44
smile
[8]

faust7 [ Konsul ]

Czyli jeżeli wykopie sobie dołek w lesie to zniszczę pole pracy archeologom??? Hahaha!!!

10.01.2009
21:45
[9]

blazerx [ ]

Moze kolega Joshua1990 ma zezwolenie?

10.01.2009
21:47
[10]

ppaatt1 [ Trekker ]

Moze kolega Joshua1990 ma zezwolenie?
Gdyby miał to by nie zadawał takich pytań.

Czyli jeżeli wykopie sobie dołek w lesie to zniszczę pole pracy archeologom??? Hahaha!!!
Tak bo las to nie jest Twój teren.

10.01.2009
21:49
smile
[11]

Joshua1990 [ Konsul ]

Ej no dobra, ale kupienie wykrywacza nie jest nielegalne, więc może ktoś mi jednak pomoże? ;)

10.01.2009
21:51
[12]

ppaatt1 [ Trekker ]

Tak, ale zazwyczaj wątki w stylu:
"Planuję ściągnięcia programu do pobierania. Kiedyś używałem jakiegoś pożyczonego dziada, który za bardzo się nie nadawał, także doświadczenia za bardzo nie mam. Chciałbym ściągać różne filmy, gry, programy oraz mniejsze rzeczy. Co polecacie ? Dzięki!"
są usuwane, a to jest prawie to samo.

Po za tym tu sami no-life`y, a wiec pracami w terenie się nie zajmują :)

10.01.2009
21:59
smile
[13]

blazerx [ ]

no life > archeolog

11.01.2009
19:46
[14]

Paweł Puzio [ Jaskiniowy Antykomunista ]

Gdybym umial to bym pomogl niestety juz nie umiem. Ale rade dam taka , poszukaj na innych stronach lub zapytaj w sklepie internetowym.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.