GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Rocznik wina.

04.01.2009
20:53
[1]

Yaca Killer [ Regent ]

Rocznik wina.

Witam.

Poszukuję mapki/tabelki/artykułu mówiących o jakości wina w zależności od regionu i rocznika. Innymi słowy, zestawienia, które by obrazowało gdzie i kiedy była idealna pogoda dla winorośli.

Czy komuś z Was, rzuciło się może coś podobnego w oczy?

04.01.2009
21:04
[2]

provos [ Clandestino ]

Tu poszukaj

Ciężko będzie o coś takiego, jak piszesz - prędzej znajdziesz statystyki dla jakiegoś regionu, albo kraju a nie wina "w ogóle"

04.01.2009
21:11
[3]

Yaca Killer [ Regent ]

Widzisz provos (Gladius, jak mniemam), dopadło mnie tak dziwne połączenie ciekawości i lenistwa, że zdecydowałem się zadać to pytanie na forum aby uniknąć żmudnego wertowania zawartości wielu stron. Przyznam się bez bicia, liczę na "gotowca" :)

Mimo to, strona trafi do ulubionych i nie omieszkam, w najbliższej przyszłości, zapoznać się z jej zawartością. Dziękuję.

05.01.2009
17:43
[4]

Yaca Killer [ Regent ]

Może dziś ktoś będzie wiedział?

06.01.2009
23:28
[5]

Yaca Killer [ Regent ]

up

07.01.2009
20:53
[6]

Yaca Killer [ Regent ]

up

07.01.2009
21:14
smile
[7]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Znaleźć taką stronę będzie ciężko, zaś to, co będzie tam napisane w żaden sposób nie odda rzeczywistości. Parker bardzo często wraca w swoich winnych wyprawach do dawnych win ze złych roczników - po prostu okazuje się, że kiedy leżakują odpowiednio długo w beczkach i nabiorą odpowiedniego aromatu, zaś ich moment nadejdzie - są idealne jako wina i czasem otrzymują w jego przewodniku spokojnie powyżej 85 punktów.

Kolejną kwestią jest proste pytanie - jak się ma Twój węch? Czy miałeś już jakikolwiek kurs kiperski? Bo jeśli nie to nie licz na wiele :) Niewyćwiczony węch człowieka, poza kilkoma wypadkami (jeden na kilkaset tysięcy) nie wyczuje subtelnych smaczków. Tego trzeba się nauczyć. Bardzo często osoby, które "gustują" w winach tylko takich, które są drogie i dobrze ocenione, wyrażają o nich dobre opinie z prostego powodu - zapłaciły dużo, przeczytały, że jest tak i tak więc tak musi być. A z ich odczuciami ma to mało wspólnego. Najpierw więc polecam zainwestować trochę pieniędzy w kurs kiperski a potem szukać najlepszych roczników :)

07.01.2009
21:39
smile
[8]

Yaca Killer [ Regent ]

Misiaty --> nie zależy mi na takim zestawieniu z ostatnich stu lat (gdzie leżakowanie, o którym piszesz miałoby faktycznie znacznie).

Bez żadnych szkoleń można wyczuć różnicę w smaku wina z tego samego szczepu z regionu, w którym było piękne lato, od tego z kiepskim latem. I pomijam tu subtelności związane ze składem chemicznym gleby czy gatunkiem grzybów na stopach właściciela winnicy ;) Nie raz już stwierdziłem organoleptycznie, że wino za xx zł. z dobrego roku jest o niebo lepsze od wina za xxx zł. z tego kiepskiego.

Kurs kiperski pozostawię dla fanatyków, wolę te pieniądze przeznaczyć na kilka butelek wina. Jedyne czego potrzebuję w tej chwili do szczęścia to zestawienie, o który napisałem w poście pierwszym.

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.