Vegetan [ Senator ]
Neologizmy w Waszej mowie
Wybrałem sobie temat maturalny na temat neologizmów w mowie, muszę więc zrobić rozeznanie. Czy moglibyście podać mi parę neologizmów, których najczęściej używacie w języku mówionym? Byłbym bardzo wdzięczny :)
Nie daję kategorii szkoła, bo to w sumie nie jest wątek stricte o szkole.
Może zacznę od siebie, jedne z najczęstszych w mojej mowie neologizmów to:
-Ok
-Lol.
Czy słowa typu komputer, myszka itp. też wliczać w poczet tej pracy, czy jednak weszły już one w naszą mowę do tego stopnia, że nie uznaje się ich za neologizm?
Jeszcze na koniec, czym jest neologizm:
Wyraz, zwrot, znaczenie, forma nowo utworzona, nowo powstała w danym języku
Zgodnie ze Nowym słownikiem języka polskiego pwn.
reksio [ Q u e e r ]
Zawsze byłem cienki z językoznawstwa, ale "Ok" to chyba nie jest neologizm, a raczej zapożyczenie. :)

Skrz@t [ Młody Gniewny ]
-zajebiaszczo
-supcio
wiecej nie pamietam ;d

.Albatros [ Konsul ]
Kupywać. Szczególnie popularne na tym forum.
settoGOne [ Konsul ]
Codziennie posługuje się dwoma językami:
- polskim
- polskim zeslangowanym :P
Gdzie ten drugi zawiera mnostwo neologizmow i zapozyczen.
rafizzz [ Konsul ]
Ja nigdy nie mówie kupywać ..Jakoś nie miałem z tym problemu, ale mówię:
-Noż kruca Fux...:P
nutkaaa [ Panna B. ]
nie wiem czy może być ale np.
głuchacz jako określenie sygnały puszczanego komuś na komórkę ;)
bekowe - coś zabawnego
wysiak [ Senator ]
"OK" jako skrot od "okay" ma kilkaset lat, to zaden neologizm..

_ramadan_ [ Alkopoligamia ]
Ogar, ostro, myta, bęcki, laska, szmula... jest tego trochę, długo by wymieniać
Polecam: www.miejski.pl

DeathComander [ Centurion ]
LoL
Vegetan [ Senator ]
Macie racje, to zapożyczenie, ale czy zapożyczenie z obcej mowy nie jest neologizmem w naszej? Bo w sumie dopiero od paru lat chyba panuje.
Zapomniałem o skrótowcach przydatnych w smsach:
-Nara
-Thx
-Dzienx
-Spox
-Lajt
-Bania\Bomba\Faza
-Jednorazowe doświadczenie (czyli takie schizujące)
-Schiza
reksio [ Q u e e r ]
Jakich paru lat? Sięgnij do literatury ;]
Co do tematu - zupełnie rozbrajają mnie neologizmy Dukaja, szczególnie gdy opisuje on magię.
H3@LL3R [ Centurion ]
Mozna dodac:
AFK
Paka (bomba)
Kosa (noz)
Kina (knight)
Narq (takie nara)
grubo (fajnie)
najs (milo)
owned itp
s1ntex [ Generaďż˝ ]
Wyrażenie - 'Ej men'
Vegetan [ Senator ]
No nie wiem, urodziłem się w 1990, a pierwsze ok zacząłem słyszeć wiele lat później :P Więc dla mnie to był neologizm, może przypadek.
Jak "grubo", to też "ostro'.
-Kapa (bania)
-Zryte
Coolabor [ dajta spokój! :) ]
Nie myliłbym skrótowców i zapożyczeń z obcych języków. Wiele z nich nie jest wcale używanych w mowie (thx, lol, omg, owned, pwned) i nie są powszechnie zrozumiałe. Zatem wszystkie wyrazy z [13] możesz sobie darować.
Skupiłbym się na neologizmach, które (zgodnie z definicją) urodziły się z dotychczasowej polszczyzny: spoko, nara, siema (i jego odmiany), schiza, ściema - jak najbardziej. Jak nie trudno zauważyć słowa powstały z "ucinania" końcówek lub zbijania dwóch słów w jedno i też ucinania.
Warto rozróżniać neologizmy od wyrazów, które nabierają nowego znaczenia slangowego i przez to się upowszechniają (podane: bania, bomba, faza, zryte) - wyrazy wcale nie nowe, tylko nowe znaczenia. No i "OK" zupełnie odpada, bo to zapożyczenie.
Temat ciekawy, ale trzeba być ostrożnym :)
Cing [ Wigry Suwałki ]
Nie wiem na ile jest to nowe, ale:
Sznyt - określenie czegoś co jest dobre, zajebiste.
przykład: Mamy dzisiaj sznyt pogodę.

brzydki potworek [ apatryda ]
To, co wypisujecie, to nie sa neologizmy, a gowniarski slang, ktory odejdzie wraz z nowym pokoleniem gnojarzerni, poprzez zastapienie go kolejnymi debilnymi zwrotami, ktorych uzywanie czyni wasza plytka egzystencje, oczywiscie w waszym mniemaniu, czyms ponad przecietnym, a obserwatorow z zewnatrz utwierdza tylko w przekonaniu o tym, jak zalosni jestescie w rzeczywistosci :).
Vegetan [ Senator ]
No ale jeżeli wyraz nabiera nowego znaczenia, to w danym kontekście też jest neologizmem ;).
Bo jak byś powiedział 20 lat temu "Podpinam myszkę do komputera", to wiadomo, że nie podpinasz małego, włochatego zwierzątka ;)
Coolabor [ dajta spokój! :) ]
Sznyt - kolejny przykład słowa od dawna istniejącego w polszczyźnie, które nabiera innego znaczenia.
Ogólna rada - zawsze warto spojrzeć do słownika czy "przypadkiem" wyraz już nie istnieje.
Vegetan [ Senator ]
Sznyt to mi się kojarzy tylko ze Śląskim, które zapożyczono z Niemieckiego (Schnitten - ciąć), sznyt na ręce - rana po cięciu się, lub sznitki, kanapki ;)

s1ntex [ Generaďż˝ ]
Sznyt mi sięteż kojarzy ze szramą, blizną na ciele.

Foks!k [ SunShine ]
- lol
- żal.pl
- bosko
- spox
- luzik
- baj
- baju
- rotfl
- buśś
- frajer
Nie chce mi się myśleć więcej, ale polecam jakieś blogi nastolatek tam tego pełno :)
xKx [ FERRARI ]
biba ( impreza )
hajs ( pieniądze )
flota ( pieniądze )
szlauf ( dziewczyna )
ziom ( przyjaciel )
Niko Bellic [ Konsul ]
- pierdolnik
Najczęściej jakieś pokrętło, lub coś co się włącza/przekręca itp a nie chce się myśleć jak to nazwać inaczej. W sumie chyba tylko to, oprócz niektórych podanych wyżej.

Pan P. [ 022 ]
"Cierp" jako synonim taksówkarza. Nigdzie poza Warszawą nie spotkałem się z tym określeniem i zrozumieniem jego znaczenia.
Niko Bellic --> Ja się spotkałem z "pierdolniczkiem".
"Panie majster, pstryknij pan no tego pierdolniczka, bo mi ta lampa niedoświeca"
Zdanie autentyczne, wypowiedziane do mojego ojca przez "fachowca" starej daty, który coś majstrował naprawiając pralkę, a w jej wnętrzu było zbyt ciemno żeby mógł zobaczyć co się zepsuło.
Nadbor [ Pretorianin ]
-karpioza (paranoja)
-bizarny (dziwaczny)
-opiekacz (osoba, która się opiekuje)
JanP_ [ MoonWalker ]
Schiza to nie neologizm.
Vegetan [ Senator ]
-Zarzuć, zapodaj
-Szamaj, wsyć
-Sczilluj!
Dark Templar [ Konsul ]
Gruby, tłusty, przaśny (o czymś co mi się podoba) ;]
Mater dolores (przeróbka motywu mater dolorosa - kumpel się pomylił na maturze)
Ciekawy Fryzjer_ [ Pretorianin ]
Fajnie że połowa wpisanych tu neologizmów to zapożyczenia, ale cóż.
Zapożyczenia :
- titki (określenie małych piersi kobiecych)
- fail (porażka, zrobienie czegoś głupiego)
- owned to sam co wyżej
Neologizmy :
- Elbląg (cześć, siema)
- Podbij po mnie (przyjdź po mnie)
- No wbijaj (wchodź)
- Azot (bąk)
Marecki_KG [ Centurion ]
miodzio :D

NeroTFP [ Kolejorz & Barca ]
Neologizmy zapożyczone:
- Słowa z języka angielskiego, często stosowane przez młodzież.
Neologizmy słowotwórcze:
- Używane przez poetów, więc spytaj Mazia.
Neologizmy znaczeniowe:
- Często zwroty w postaci metafory.