GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Neologizmy w Waszej mowie

04.01.2009
13:10
[1]

Vegetan [ Senator ]

Neologizmy w Waszej mowie

Wybrałem sobie temat maturalny na temat neologizmów w mowie, muszę więc zrobić rozeznanie. Czy moglibyście podać mi parę neologizmów, których najczęściej używacie w języku mówionym? Byłbym bardzo wdzięczny :)



Nie daję kategorii szkoła, bo to w sumie nie jest wątek stricte o szkole.




Może zacznę od siebie, jedne z najczęstszych w mojej mowie neologizmów to:
-Ok
-Lol.




Czy słowa typu komputer, myszka itp. też wliczać w poczet tej pracy, czy jednak weszły już one w naszą mowę do tego stopnia, że nie uznaje się ich za neologizm?





Jeszcze na koniec, czym jest neologizm:

Wyraz, zwrot, znaczenie, forma nowo utworzona, nowo powstała w danym języku

Zgodnie ze Nowym słownikiem języka polskiego pwn.

04.01.2009
13:13
[2]

reksio [ Q u e e r ]

Zawsze byłem cienki z językoznawstwa, ale "Ok" to chyba nie jest neologizm, a raczej zapożyczenie. :)

04.01.2009
13:13
smile
[3]

Skrz@t [ Młody Gniewny ]

-zajebiaszczo
-supcio


wiecej nie pamietam ;d

04.01.2009
13:15
smile
[4]

.Albatros [ Konsul ]

Kupywać. Szczególnie popularne na tym forum.

04.01.2009
13:15
[5]

settoGOne [ Konsul ]

Codziennie posługuje się dwoma językami:
- polskim
- polskim zeslangowanym :P

Gdzie ten drugi zawiera mnostwo neologizmow i zapozyczen.

04.01.2009
13:16
[6]

rafizzz [ Konsul ]

Ja nigdy nie mówie kupywać ..Jakoś nie miałem z tym problemu, ale mówię:

-Noż kruca Fux...:P

04.01.2009
13:16
[7]

nutkaaa [ Panna B. ]

nie wiem czy może być ale np.
głuchacz jako określenie sygnały puszczanego komuś na komórkę ;)
bekowe - coś zabawnego

04.01.2009
13:17
[8]

wysiak [ Senator ]

"OK" jako skrot od "okay" ma kilkaset lat, to zaden neologizm..

04.01.2009
13:17
smile
[9]

_ramadan_ [ Alkopoligamia ]

Ogar, ostro, myta, bęcki, laska, szmula... jest tego trochę, długo by wymieniać

Polecam: www.miejski.pl

04.01.2009
13:19
smile
[10]

DeathComander [ Centurion ]

LoL

04.01.2009
13:19
[11]

Vegetan [ Senator ]

Macie racje, to zapożyczenie, ale czy zapożyczenie z obcej mowy nie jest neologizmem w naszej? Bo w sumie dopiero od paru lat chyba panuje.



Zapomniałem o skrótowcach przydatnych w smsach:

-Nara
-Thx
-Dzienx
-Spox
-Lajt
-Bania\Bomba\Faza
-Jednorazowe doświadczenie (czyli takie schizujące)
-Schiza

04.01.2009
13:24
[12]

reksio [ Q u e e r ]

Jakich paru lat? Sięgnij do literatury ;]

Co do tematu - zupełnie rozbrajają mnie neologizmy Dukaja, szczególnie gdy opisuje on magię.

04.01.2009
13:25
[13]

H3@LL3R [ Centurion ]

Mozna dodac:
AFK
Paka (bomba)
Kosa (noz)
Kina (knight)
Narq (takie nara)
grubo (fajnie)
najs (milo)
owned itp

04.01.2009
13:27
[14]

s1ntex [ Generaďż˝ ]

Wyrażenie - 'Ej men'

04.01.2009
13:29
[15]

Vegetan [ Senator ]

No nie wiem, urodziłem się w 1990, a pierwsze ok zacząłem słyszeć wiele lat później :P Więc dla mnie to był neologizm, może przypadek.



Jak "grubo", to też "ostro'.
-Kapa (bania)
-Zryte

04.01.2009
13:41
[16]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

Nie myliłbym skrótowców i zapożyczeń z obcych języków. Wiele z nich nie jest wcale używanych w mowie (thx, lol, omg, owned, pwned) i nie są powszechnie zrozumiałe. Zatem wszystkie wyrazy z [13] możesz sobie darować.

Skupiłbym się na neologizmach, które (zgodnie z definicją) urodziły się z dotychczasowej polszczyzny: spoko, nara, siema (i jego odmiany), schiza, ściema - jak najbardziej. Jak nie trudno zauważyć słowa powstały z "ucinania" końcówek lub zbijania dwóch słów w jedno i też ucinania.

Warto rozróżniać neologizmy od wyrazów, które nabierają nowego znaczenia slangowego i przez to się upowszechniają (podane: bania, bomba, faza, zryte) - wyrazy wcale nie nowe, tylko nowe znaczenia. No i "OK" zupełnie odpada, bo to zapożyczenie.

Temat ciekawy, ale trzeba być ostrożnym :)

04.01.2009
13:44
[17]

Cing [ Wigry Suwałki ]

Nie wiem na ile jest to nowe, ale:
Sznyt - określenie czegoś co jest dobre, zajebiste.

przykład: Mamy dzisiaj sznyt pogodę.

04.01.2009
13:46
smile
[18]

brzydki potworek [ apatryda ]

To, co wypisujecie, to nie sa neologizmy, a gowniarski slang, ktory odejdzie wraz z nowym pokoleniem gnojarzerni, poprzez zastapienie go kolejnymi debilnymi zwrotami, ktorych uzywanie czyni wasza plytka egzystencje, oczywiscie w waszym mniemaniu, czyms ponad przecietnym, a obserwatorow z zewnatrz utwierdza tylko w przekonaniu o tym, jak zalosni jestescie w rzeczywistosci :).

04.01.2009
13:46
[19]

Vegetan [ Senator ]

No ale jeżeli wyraz nabiera nowego znaczenia, to w danym kontekście też jest neologizmem ;).



Bo jak byś powiedział 20 lat temu "Podpinam myszkę do komputera", to wiadomo, że nie podpinasz małego, włochatego zwierzątka ;)

04.01.2009
13:48
[20]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

Sznyt - kolejny przykład słowa od dawna istniejącego w polszczyźnie, które nabiera innego znaczenia.

Ogólna rada - zawsze warto spojrzeć do słownika czy "przypadkiem" wyraz już nie istnieje.

04.01.2009
13:49
[21]

Vegetan [ Senator ]

Sznyt to mi się kojarzy tylko ze Śląskim, które zapożyczono z Niemieckiego (Schnitten - ciąć), sznyt na ręce - rana po cięciu się, lub sznitki, kanapki ;)

04.01.2009
13:50
smile
[22]

s1ntex [ Generaďż˝ ]

Sznyt mi sięteż kojarzy ze szramą, blizną na ciele.

04.01.2009
13:50
smile
[23]

Foks!k [ SunShine ]

- lol
- żal.pl
- bosko
- spox
- luzik
- baj
- baju
- rotfl
- buśś
- frajer

Nie chce mi się myśleć więcej, ale polecam jakieś blogi nastolatek tam tego pełno :)

04.01.2009
13:53
[24]

xKx [ FERRARI ]

biba ( impreza )
hajs ( pieniądze )
flota ( pieniądze )
szlauf ( dziewczyna )
ziom ( przyjaciel )

04.01.2009
13:54
[25]

Niko Bellic [ Konsul ]

- pierdolnik

Najczęściej jakieś pokrętło, lub coś co się włącza/przekręca itp a nie chce się myśleć jak to nazwać inaczej. W sumie chyba tylko to, oprócz niektórych podanych wyżej.

04.01.2009
13:58
smile
[26]

Pan P. [ 022 ]

"Cierp" jako synonim taksówkarza. Nigdzie poza Warszawą nie spotkałem się z tym określeniem i zrozumieniem jego znaczenia.

Niko Bellic --> Ja się spotkałem z "pierdolniczkiem".

"Panie majster, pstryknij pan no tego pierdolniczka, bo mi ta lampa niedoświeca"

Zdanie autentyczne, wypowiedziane do mojego ojca przez "fachowca" starej daty, który coś majstrował naprawiając pralkę, a w jej wnętrzu było zbyt ciemno żeby mógł zobaczyć co się zepsuło.

04.01.2009
14:04
[27]

Nadbor [ Pretorianin ]

-karpioza (paranoja)
-bizarny (dziwaczny)
-opiekacz (osoba, która się opiekuje)

04.01.2009
14:06
[28]

JanP_ [ MoonWalker ]

Schiza to nie neologizm.

04.01.2009
14:06
[29]

Vegetan [ Senator ]

-Zarzuć, zapodaj
-Szamaj, wsyć
-Sczilluj!

04.01.2009
14:08
[30]

Dark Templar [ Konsul ]

Gruby, tłusty, przaśny (o czymś co mi się podoba) ;]
Mater dolores (przeróbka motywu mater dolorosa - kumpel się pomylił na maturze)

04.01.2009
14:32
[31]

Ciekawy Fryzjer_ [ Pretorianin ]

Fajnie że połowa wpisanych tu neologizmów to zapożyczenia, ale cóż.

Zapożyczenia :
- titki (określenie małych piersi kobiecych)
- fail (porażka, zrobienie czegoś głupiego)
- owned to sam co wyżej

Neologizmy :
- Elbląg (cześć, siema)
- Podbij po mnie (przyjdź po mnie)
- No wbijaj (wchodź)
- Azot (bąk)

04.01.2009
14:48
[32]

Marecki_KG [ Centurion ]

miodzio :D

04.01.2009
14:52
smile
[33]

NeroTFP [ Kolejorz & Barca ]

Neologizmy zapożyczone:

- Słowa z języka angielskiego, często stosowane przez młodzież.

Neologizmy słowotwórcze:

- Używane przez poetów, więc spytaj Mazia.

Neologizmy znaczeniowe:

- Często zwroty w postaci metafory.

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.