GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Pieniądze na świecie.

01.12.2008
23:25
[1]

.Condzior [ Chor��y ]

Pieniądze na świecie.

Wie ktoś może gdzie znajdę informację na temat ile jest na świecie pieniędzy wirtualnych, a tych realnych, które mamy w postaci monet i banknotów?

Z góry dziękuję za pomoc.

01.12.2008
23:26
[2]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

Nawet jeśli ograniczysz się do jednej waluty, nigdzie nie znajdziesz konkretnej liczby pieniędzy będących aktualnie w obiegu.

01.12.2008
23:31
[3]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

Około 10% to pieniądze istniejące fizycznie, reszta to zapiski elektroniczne i papierowe.

Ach - informację taką znajdziesz w kazdym podreczniku od bankowości.

01.12.2008
23:33
smile
[4]

Lolter [ African Herbman ]

Poczekaj, sięgne po portfel.

01.12.2008
23:34
[5]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Cóż, Penis nie ma racji. Choćby złotówka - bardzo konkretne wyliczenia na temat złotówki w obiegu można znaleźć na stronach NBP.

01.12.2008
23:36
[6]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

Cool-> Z którego rocznika to dane? Bo z tego co pamiętam, ilość transakcji fizycznych zmniejszyła się w ostatnich latach jeszcze bardziej na rzecz płatności wirtualnych. Jesli oczywiście można zawierzać Financial Times.


Misiaty-> Takowe dane można sobie podliczyć choćby z raportów o ilości wybitych monet i wydrukowanych papierków, ale żywotność fizycznego pieniądza jest tak różna, że raczej przypomina to wróżenie z fusów i przypuszczenia "Ile złotówek może być w obiegu" a nie konkrety.

01.12.2008
23:41
[7]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Penis

Nie wiem po co cokolwiek liczyć skoro NBP podaje dość dokładną liczbę pieniędzy w obiegu. Sprawa wbrew pozorom jest banalna do policzenia i zdziwiłbym się gdyby inne państwa (poza USA ze względu na specyficzny sposób dodruku dolara) nie upubliczniały takich danych.

01.12.2008
23:43
[8]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

Tylko, żę transakcje nie od razu przekładają się na ilość pieniądza w obiegu. Wirtualne przelewanie kasy z miejsca w miejsce nie zmienia proporcji, co innego możliwości sprytnego "kreowania" waluty.
W miejsce starych monet i banknotów wchodzą nowe, a do utrzymania płynności na rynkach żywa gotówka będzie potrzebna jeszcze przez wiele lat.
Dane dokładnie nie wiem z jakiego okresu, ale po roku 2000.

PS. Banknoty jak euro czy złotówka są zawsze dobrze policzone. Od tego są banki centralne i byłaby niezła jazda, gdyby nie panowały nad ilością pieniądza w obiegu :)

01.12.2008
23:43
smile
[9]

mateusz1993 [ Pretorianin ]

Cóż, Penis nie ma racji.

Sorry, że offtop, ale to mnie rozwaliło hah

01.12.2008
23:46
[10]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Coolabor zauważył dość istotną kwestię mości Penisie. Generalnie jak ktoś się uprze, to na podstawie informacji NBP jest w stanie wyliczyć praktycznie co do złotówki ilość realnej i wirtualnej monety. A na FT nie ma się sensu powoływać jak do końca nie wie się o czym się pisze ;)

01.12.2008
23:47
[11]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

Problem w tym, że dane z NBP są sprzed dwóch lat (przynajmniej te 70 dużych baniek w obiegu i raport z zadłużenia, które widziałem ostatnio, to dane z 2006 roku), biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły na przestrzeni dwóch lat, aktualność takowych wyliczeń pozostawia wiele do życzenia :)



01.12.2008
23:50
[12]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Oj Penisie, nawet nie chciało Ci się poszukać. Ostatnie dane na NBP są z października 2008 roku, Ty zaś mówisz o bilansie ogólnym NBP, który faktycznie jest z 2006 roku tyle, że nie ma nic do naszej dyskusji :) Ech :)

P.S. Taka ciekawostka. Pieniądz gotówkowy w obiegu to 100 mld zł, natomiast jeszcze 3 lata te mu było to 61 mld zł, zaś zaraz po denominacji 24 mld zł.

01.12.2008
23:52
[13]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

A przepraszam, zwracam honor i kajam się zatem, bom przed chwilą znalazł.

BTW- zadziwiające, jak uroczo brzmi słowo "penis" w dyskusjach finansowych. :)

01.12.2008
23:54
[14]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

BTW: przy takim imporcie dewiz do naszego kraju, to i złotówek musiało siłą rzeczy przybyć (i tych wirtualnych i fizycznych ;)

01.12.2008
23:57
[15]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

I taka uwaga - dla zainteresowanych - na stronie NBP macie wyliczone co do miliona złotych ilość wirtualnych i realnych pieniędzy w obiegu ;)

02.12.2008
00:01
[16]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

A właśnie, tak z czystej ciekawości- z podliczeniem transakcji wirtualnych nie ma większego problemu, śledzenie takowych płatności nie wymaga wiele zachodu. Ale jakim sposobem "co do miliona" wyśledzić wszystkie papierki i blaszaki, skoro nie wszystkie transakcje przeprowadzane za ich pomocą są zapisywane na kasach fiskalnych, fakturkach, paragonach i reszcie pomocnych świstków?

Serio pytam, bo dla mnie jest to nierealne, biorąc pod uwagę nieprzewidywalną żywotność banknotów oraz monet i różnorakie "szare strefy" tudzież handelek pod stołem :)

02.12.2008
00:04
[17]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

Wystarczy, że NBP emituje te banknoty :) No a sami ludzie raczej ich nie wyrzucą, a zniszczone oddadzą do banku. Z monetami jest tak samo szanowny Penisie :)

02.12.2008
00:09
[18]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Penisie

Sprawa jest prosta. W grę wchodzi statystyka. Otóż prawdą jest, że znaczna częśc bilonu ulega "zużyciu" - np. poprzez zgubienie. Generalnie NBP oblicza ile statystycznie bilonu rocznie należy "wymienić" i tak też czyni. Z papierowym pieniądzem jest trochę inaczej - taki nie wychodzi raczej z użycia, prędzej właściciel zniszczonego banknotu zaniesie go do NBP. Tak więc w gruncie rzeczy kontrola pieniądza wcale nie jest trudna :)

02.12.2008
00:11
[19]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

Przy czym ilość wybitych\wydrukowanych moniaków nie musi się zawsze pokrywać z faktyczną ich liczbą w obiegu, bo nie raz i nie dwa wyparuje ćwierć bańki i nikt nie wie co się z nią stało. :)


BTW- Czy amerykanski FED kiedykolwiek opublikował dane na rok 2008? Kilka walut, w tym dolar, jak wspomniał misiaty, ze względu na specyfikę rynku oraz dziwaczne dodrukowywanie jest niepoliczalnych co do centa, ale bym sobie z chęcią choćby przybliżoną informację zobaczył na ten temat.

02.12.2008
00:14
[20]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Owszem, dlatego obliczenia są robione z pewną dozą pewności, ale nigdy nie są stuprocentowo pewne. Jednak wobec miliardów kilka milionów to nic takiego :)

02.12.2008
00:17
[21]

Penis Jednorożca [ Pretorianin ]

Jednak wobec miliardów kilka milionów to nic takiego :)

Powiedz to górnikom, jak znowu przyjdą podpalać Giełdę ;)


© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.