GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czemu wina są korkowane?

30.11.2008
20:20
[1]

obrydzien [ Konsul ]

Czemu wina są korkowane?

a nie zakrętkowane.

30.11.2008
20:20
smile
[2]

wysiak [ Senator ]

Bo inaczej wylalyby sie z butelki podczas transportu.

Po edicie:
Bo tak wynika z tradycji. Dobre wina sa korkowane.

30.11.2008
20:20
smile
[3]

Cartman___ [ Konsul ]

Zeby bombelki uciekly ....

30.11.2008
20:22
[4]

Narmo [ nikt ]

Bo kiedyś nie był zakrętek ani kapsli. Poza tym podobno korkowane wino lepiej smakuje.

30.11.2008
20:23
smile
[5]

Arczens [ Legend ]

Jabole nie sa :)

30.11.2008
20:23
[6]

Shaybecki [ Shaybeck ]

no ja bym z plastikowej nakrętki nie wypił

30.11.2008
20:24
[7]

sebu9 [ Konsul ]

Bo nie ma takiego wyrazu
bo żule lubią zębami sobie prostacze otwierać
bo tak
bo korek zapewnia szczelne zamknięcie
bo ludzie myślą że tak jest fajnie
bo nie byłoby o co pytać
bo faceci lubią wsadzać różne rzeczy w różne otwory

30.11.2008
20:24
[8]

Robi27 [ Mes que un club ]

duzo win jest juz zakretkowanych,
i bedzie coraz wiecej

Poza tym podobno korkowane wino lepiej smakuje.
mit

30.11.2008
20:25
[9]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Generalnie wśród producentów jest postulat odejścia od korka. Korek może powodować m.in. kwaśnienie wina a nie wnosi nic do smaku - wino smak swój otrzymuje znacznie wcześniej.

30.11.2008
20:30
[10]

orzinn [ GOD LIKE ]

żeby zachowały smak

30.11.2008
20:34
[11]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

orzinn

Bzdura :) Korek częściej psuje smak niż go zachowuje.

30.11.2008
20:38
smile
[12]

C0R73Z [ Centurion ]

Siarkofrutki zaklepały sobie korek i po sprawie :)

30.11.2008
20:38
[13]

Predator96 [ Centurion ]

To tak jak z serem ;p
Myszy wygryzły z Korka :P

Czemu ser ma dziurki?
Dokałdnie :)

30.11.2008
20:40
[14]

punisher93 [ Pretorianin ]

komandos, żubr, Gold Renette mają plastikowe korki ;)

30.11.2008
20:41
smile
[15]

The Joker [ Legent ]

Przez korek wino oddycha (zarówno ten syntetyczny jak i prawdziwy korkowy)...

30.11.2008
20:59
[16]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

Korek to przeszłość i głównie tradycja, wina w ten sposób rzeczywiście oddychają, ale i są narażone na bakterie z zewnątrz, które mogą doprowadzić do pogorszenia smaku, a nawet powstania pleśni (zwłaszcza jeśli wino jes przechowywane w złej temperaturze i na leżąco, a należy wiedzieć, że wino po wlaniu do butelki powinno właśnie leżakować w poziomie).
Rzeczywiście coraz więcej win ma sztuczne korki i wydaje się, że tak już będzie.

Co do smaku - dodatkowo wino może nabrać charakterystycznych aromatów jeśli jest przechowywane w beczkach. Doświadczeni winiarze twierdzą, że to one tak naprawdę nadają winu aromat.

30.11.2008
21:35
[17]

Ciekawy Fryzjer [ Semper Fidelis ]

Żebyś się pytał.

30.11.2008
21:37
[18]

Davidian [ Generalissimus ]

Coraz czesciej spotyka sie korki silikonowe ktore spelniaja funkcje oddychajaca korka z korka :) a zarazem nie psuja smaku wina po kontakcie.

30.11.2008
22:21
[19]

Łysack [ Przyjaciel ]

Coolabor -> właśnie dlatego wina przechowuje się w poziomie - gdy korek jest stale w wilgoci, to tworzy się w nim taka warstwa wilgotnego drewna, która nie przepuszcza żadnych bakterii z zewnątrz do wina i nie wchodzi w reakcję z zawartością butelki. Dodatkowo korek wilgotny jest szerszy i nie wypadnie, tak jak miałoby to miejsce w winie stojącym:)

Co do beczek to tylko dębowe i wiśniowe - drewno tych drzew ma najlepszy smak i to zarówno jeśli chodzi o wina, piwa jak i przede wszystkim wódki szlachetne:)

Od korków tradycyjnych odchodzi się ze względów głównie ekologicznych - wszak pozyskuje się je z drzew, których z roku na rok jest coraz mniej.

"Jest rzeczą sprawdzoną, że korek jest materiałem niezbędnym do życia wina w butelce, jak na razie nie może obejść się bez niego żadne przyzwoite wino. Czynione są próby wyprodukowania tworzywa o cechach naturalnego korka. Można je spotkać nawet u nas w tanich winach australijskich i innych."

30.11.2008
22:26
[20]

Misiaty [ Śmierdzący Tchórz ]

Te bzdurzenie o działaniu antybakteryjnym to jednak zostaw na wikipedii a nie powtarzaj owych bzdur. Korek to jak ktoś dobrze zauważył pierwotny sposób zatykania win który nie ma dzisiaj żadnego zastosowania.

01.12.2008
14:49
[21]

mr 45 [ Hero of the Wastelands ]

Jak odpowiesz na pytanie czemu ulice(niektóre) są zakorkowane to ja odpowiem na twoje

01.12.2008
14:50
[22]

kubomił [ Don't Worry, I'll MANAGE ]

Żebyś się zapytał :P

01.12.2008
14:59
smile
[23]

Thermometrr [ Konsul ]

Podobno lepiej smakuję.

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.