Dziadzia [ Pretorianin ]
Problem z RAM... pomóżcie!!!
Miałem dwie kości pomięci: 128 RAM/133.
Wszystko było ok, ponieważ były jednakowej firmy (Samsung) i miały tyle samo nanosekund.
Pewnego dnia kupiłem kolejną, trzecią kość, też 128/133, ale innej firmy: AM1. Tutaj już nie napisali ile ma ns.
Przez jakieś 2 tyg było w porzonsiu (okolo 390 RAMu, dokładnie nie pamiętam) i nagle ku mojemu zdziwieniu gdzieś uciekło mi 64 RAM.
Cóż, właściwie to dobre i 320 (tyle wyświetla mi w BIOSie), ale przecież nie o to chodzi.
Czy ktoś wie co zrobić, żeby odzyskać poprzednią, maxymalną ilość RAMu?
merkav [ Aguś ]
Ja bym sprawdzil czy przypadnkim ktos ci 128 nie zakosil i wstawil 64:)
Saval [ Pretorianin ]
Dziadzia, może spróbuj ustawić w BIOSie "RAS Latency" i CAS Latency" na 3. Jeżeli pamięci różnią się czasem dostępu może pomoże.
Dziadzia [ Pretorianin ]
merkav ---> o grzebaniu w moim kompie bez mojej zgody nie ma mowy, bo mieszkam sam:) Saval ---> cóż wszelkie manipulacje w BIOSie przyprawiają mnie o ciarki na plecach, a tak poważnie to co się wtedy stanie. Mógłbyś trochę bardziej mnie wtajemniczyć? A tak poza tym to słyszałem, że są pamięci "dwustronne", które w pewnych okolicznościach mogą dawać połowę swych możliwości. Hmmm trochę to brzmi jak wyssane z palca, ale czy jest coś takiego?
mikmac [ Senator ]
dziadzia --> owszem jest cos takiego jak pamieci dwustronne. NIe wiem jak to jest u Ciebie, ale tez mialem taki przypadek z tym, ze probowalem wpiac do starej plyty (intel LX) pamiec 133 MHZ, gdzie obslugiwane bylo tylko 66. Plyta widziala tylko polowe kosci.
Saval [ Pretorianin ]
Dziadzia, możesz ustawić "by SPD" wówczas comp odczyta czasy z pamięci i dobierze optymalne. No ale jak masz różne kości o różnych czasach dostępu to nie wiem czy BIOS dostosuje parametry do najwolniejszej ale chyba tak. Zaproponowałem ci ustawienie tych czasów na 3 bo to są chyba parametry najwolniejszych pamięci. "cóż wszelkie manipulacje w BIOSie przyprawiają mnie o ciarki na plecach, a tak poważnie to co się wtedy stanie" - jeżeli masz w miarę nową płytę główną to nic się nie stanie. Jeżeli komp nie będzie chciał ruszyć to go zrestartujesz a on ustawi bezpieczna parametry czyli "by SPD". W najgorszym przypadku będziesz musiał zresetować CMOS - jedna zworka - no ale jak to zrobić możesz znaleść w instrukcji płyty gł.
wampirusek [ Legionista ]
Dziadzia --> Skąd jesteś?
artikus [ Pretorianin ]
Dziadzia--> To nie musi byc wina samych kości. Jeżeli masz Windows 98, to możesz mieć problem z obsługą pamięci powyżej 256 MB.
FreeSoul [ Pretorianin ]
Win 98 niema problemow z 256 mb ramu, problemy zaczynaja sie dopiero powyzej 512mb
Parmetus [ Chor��y ]
Dziadzia --> stare płyty główne zazwyczaj nie obługują modułów z mniejszą ilością kostek pamięci. Jeśliby udało ci się zamienić z kimś twoją pamieć na tak samo pojemną, ale zbudowaną z większej ilości układów scalonych, to problem powinien zniknąć (chodzi tu o inną organizację pamięci w starych i nowych modułach).
rniczypo [ Pretorianin ]
też kiedyś tak miałem. okazało się, że winą było 'poluzowanie' pamięci w slocie porawiłem je i było OK spróbuj jeszcze ew. zamienic je miejscami. pzdr