Immothep [ Errare humanum est. ]
SDI + win2k/XP = reset -- cała prawda...
Artykuł zaczerpnięty z magazynu @T:
Przede wszystkim, problem wieszających się/resetujących się Windowsów 2000/XP na komputerach podłączonych do Internetu terminalem HiS firmy Ericsson w ramach usługi SDI (o czym tutaj piszemy) został już rozwiązany przez magików z Microsoftu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że fakt ten podważa sensowność dalszego utrzymywania tej podstrony. Chcemy jednak żeby został jakiś ślad po akcji, w którą zaangażowanych było naprawdę wielu ludzi i która niejednym przez długie miesiące spędzała sen z powiek.
Niestabilna praca systemu wywoływana była poprzez totalnie zniszczone pakiety PPP przesyłane z modemu HiS do systemu. Błąd w podsystemie NDISWAN powodował, że Windows źle obsługiwał takie pakiety, co w rezultacie skutkowało blue screenem (lub restartem komputera, jeśli zaznaczona była odpowiednia opcja dotycząca występowania wyjątków krytycznych). Artykuł z bazy wiedzy Microsoftu poruszający ten problem nosi oznaczenie Q319810 i dostępny jest pod tym adresem.
W związku z powracaniem co jakiś czas na tapetę problemu poprawnej współpracy terminala HiS (udostępnianego użytkownikom w ramach usługi SDI świadczonej przez Telekomunikację Polską S.A.) z Windowsami 2000/XP i obecnością w polskiej sieci całego steku bzdur na ten temat, postanowiliśmy zebrać do kupy sprawdzone fakty. Artykuł opiera się na regularnej, długotrwałej lekturze grup usenetowych (w tym ms-news.pl.windows2000.his od początków jej istnienia), informacjach pochodzących bezpośrednio od sporej liczby użytkowników, praktyce własnej i przeciekach z firmy Ericsson. No więc, jak to jest naprawdę?
Problem faktycznie istnieje.
Dotyczy komputerów pracujących pod kontrolą systemów Windows 2000/XP podłączonych do Internetu za pomocą terminala HiS firmy Ericsson w ramach usługi SDI świadczonej przez Telekomunikację Polską S.A.
Objawia się okazjonalnym wieszaniem się systemu, bądź też resetowaniem się komputera - jeśli zaznaczona jest odpowiednia opcja w ustawieniach Windowsa dotyczących występowania wyjątków krytycznych. Dzieje się tak najczęściej przy dużym obciążeniu łącza (transmisją dwukierunkową lub z wielu źródeł naraz, wymuszaną np. przez programy typu KaZaA, GetRight, Mass Downloader czy FlashGet). BSOD (Blue Screen Of Death - niebieski ekran wyświetlany przez Windows po wystąpieniu błędu krytycznego) najczęściej jako powód wskazuje IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, co też nie jest regułą - jeśli wyłączenie opcji resetu komputera w przypadku wystąpienia wyjątku krytycznego pozwoli dostrzec komunikat, ujrzeć można wtedy przeróżne rzeczy - błędy generowane przez sterowniki graficzne, plik tcpip.sys czy nawet sam kernel (ntoskrnl.exe).
Zależy od ustawień technicznych po stronie Telekomunikacji Polskiej S.A. (półka, routery wirtualne/sprzętowe...). Póki co nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie parametry chodzi.
Występuje także pod nową wersją terminala HiS (mniejsze urządzenie o nieco bardziej futurystycznym wyglądzie).
Nie zależy od ilości błędów w transmisji podawanych w okienku statystyki połączenia internetowego.
Nie zależy od konfiguracji sprzętowo-softwareowej (wszelkie sugestie, że dotyczy jedynie komputerów z kartami graficznymi nVIDII, systemów z zainstalowanym różnego typu oprogramowaniem antywirusowym czy tych, na które chodzą na systemie NTFS są absolutnie błędne) i nie występuje z jednakową regularnością u wszystkich. Niektórzy użytkownicy w ogóle nie mają z tym kłopotów, inni denerwowani są w ekstremalnych przypadkach co kilka godzin.
Nie jest związany z możliwym nagrzewaniem się terminala (powodowanym długotrwałą pracą urządzenia).
Jest często błędnie utożsamiany z problemami powodowanymi przez uszkodzony, źle ustawiony lub nadmiernie podkręcony sprzęt, który na setki różnych sposobów jest w stanie zawiesić Windowsa.
Póki co, nie ma skutecznego w 100% rozwiązania, gwarantującego poprawną współpracę terminala z Windows 2000/XP w każdych warunkach.
Najnowsze na dzień dzisiejszy service packi (sp3 beta dla win2k i nieoficjalny pre-sp1 dla winXP), hotfixy, sterowniki (w tym mityczny nowy sterownik Ericssona) czy inne patche nie rozwiązują problemu.
Stosowanie różnego rodzaju przejściówek (np. COM<>USB) czy specjalnych kart rozszerzeń z dodatkowymi portami COM też nie jest skuteczne.
Propozycje poradzenia sobie przypadłością sugerowane przez różnych ludzi czy różne strony faktycznie są w stanie spowodować zmniejszenie się częstotliwości występowania zawieszeń, w niektórych przypadkach nawet do wielkości bliskich zeru. Jednak kwestia konkretnych ustawień połączenia internetowego wygląda już tak, że nie ma idealnej recepty na to, "co gdzie poprzestawiać, żeby się nie psuło". Każdy, kto obecnie twierdzi inaczej, po prostu nie do końca orientuje się w temacie.
Większości użytkownikom w mniejszym lub większym stopniu pomaga wyłączenie kompresji nagłówka IP w zaawansowanych parametrach kontroli protokołu tcp/ip oraz wyłączenie kompresji sprzętowej w sterowniku HiS'a i software`owej we właściwościach protokołu ppp. Co do reszty ustawień, należy eksperymentować indywidualnie. Grzebać najlepiej w opcjach połączenia dial-up lub w ustawieniach portu COM, do którego podpięty jest terminal. Z uwzględnieniem zasady, że lepiej coś wyłączyć niż włączyć. Należy też pamiętać o zresetowaniu komputera po dokonaniu zmian.
System najskuteczniej testować programami mocno obciążającymi łącze (była już o nich mowa) przez dłuższy okres czasu. Jeśli nigdy nie mieliście komputera włączonego dłużej niż jeden dzień i bawicie się tylko www czy irc, mogliście do tej pory w ogóle nie zauważyć, że coś jest nie tak...
Problem można rozwiązać nieco "na około" - aczkolwiek skutecznie - stawiając router, który zapewni połączenie internetowe dla naszego trefnego komputera (a przy okazji całej sieci lokalnej). Może nim być osobne urządzenie lub komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Rozwiązanie z zewnętrznym routerem przypomina jednak kopanie ziemi kalkulatorem - jak barwnie określił to jeden z czytelników grupy usenetowej - i w zasadzie godne polecenia jest jedynie komuś, kto używa na wieszającej się maszynie współdzielenia połączenia internetowego (tzw. ICS'a).
Sprawdzonych informacji na ten temat najlepiej szukać w usenetowej grupie dyskusyjnej ms-news.pl.windows2000.his. Jeśli Twój serwer nntp nie udostępnia zasobów ms-news*, znajdziesz je na news.faq.net.pl.
PS. Jeżeli ten tema już kiedyś był na forum to SORRY
PS2. Mam nadzieje że nie łame żadnych praw poprzez publikacje tego artykułu...
FreeSoul [ Pretorianin ]
poprawki do w2k i xp ukazaly sie juz z pol roku temu, problemu juz dawno nie ma.
ShadowNET [ SNC WS1 ]
uota fak iz dat? @t!?! przeciez to jest dosyc juz stary artykul z jamy mastaha! (lepiej przestan toto czytac..) a problem juz faktycznie nie istnieje od dawna.. (infojama.pl <- tam masz latki)