PAINEKILER [ Konsul ]
Śląska wersja Wikipedii
Jak było to przepraszam, nie zauważyłem takiego wątku.
W dniu dzisiejszym ruszyła śląska wersja Wikipedii, ot taka ciekawostka :)
Volk [ Legend ]
To zapewne poczatek secesji ;)
Jeremy Clarkson [ Prezenter ]
Jak to dzisiaj? ja na nią już wchodziłem 3 miesiące temu
PAINEKILER [ Konsul ]
No ale teraz to teraz chyba oficjalny start. Przedtem to były tylko bodaj artykuły próbne.
.:Jj:. [ The Force ]
Fajna sprawa.
erton2 [ Pretorianin ]
W sumie idea sluszna, internet wydaje sie byc juz teraz ostatnia szansa na ocalenie tego jezyka, chociaz ja osobiscie go nie lubie ;)
Salado [ Konsul ]
czekam na wersje kaszubską
o, jest,
śląska godka jest chyba łatwiejsza jednak, bo idzie coś zrozumieć
PAINEKILER [ Konsul ]
Salado -->
Buczo. [ Legend ]
Mocno sztuczny ten język się wydaje. Ale tak to się kończy gdy ktoś stara się dialekt mówiony przełożyć na wersję pisaną.
Coolabor [ ~~Kochający Walery ]
To niech zrobia wersję podlasko-kresową z zacjonganym polskim...
Język śląski... juz większego głupstwa nie mogli wymyśleć.
szarzasty [ rammsteinick ]
Język śląski... juz większego głupstwa nie mogli wymyśleć.
To nie jest język łośku ino Śląsko godka
Coolabor [ ~~Kochający Walery ]
szarzasty - więcej kultury smarkaczu z familoka
żadna śląska gadka nie powinna wykrzywiać polszczyzny, tym bardziej próby tworzenia języka śląskiego na takiej podstawie są żałosne
poza tym gadka śląska to to samo, co język śląski wg rozumowania z wikipedii
gofer [ tifoso ]
"Język śląski... juz większego głupstwa nie mogli wymyśleć"
"próby tworzenia języka śląskiego na takiej podstawie są żałosne "
Kompo [ Legend ]
Coolabor - > przecież język śląski istnieje, żadne wymyślanie czy tworzenie...
Coolabor [ ~~Kochający Walery ]
a tobie gofer co? dopatrujesz się sprzecnzości tam, gdzie jej nie ma? czy też ślunzak?
Kompo - to ciekawe, istnieje to język polski, kaszubski, ale śląski? Co najwyżej dialekt.
Kompo [ Legend ]
Poczytaj więc:
gofer [ tifoso ]
"W Narodowym Spisie Powszechnym w 2002 roku ponad 56 tysięcy osób zadeklarowało śląski jako język domowy"
"Biblioteka Kongresu USA 18 lipca 2007 wpisała język śląski w rejestr języków świata[8]. Język śląski został również zarejestrowany w Międzynarodowej Organizacji Językowej, gdzie przydzielono mu kod ISO: "szl""
- czy też ślunzak?
Jo żech jest pieroński gorol z Altreichu ;)
szarzasty [ rammsteinick ]
Godka Ślunska to nie język a gwara- tak samo jak kaszubska- do tego piękna gwara- bardzo cenię ludzi którzy potrafią bezbłędnie sie nią posługiwać i sam też się nią posługuję na co dzień (pochwalę się- a jak :D)
żadna śląska gadka nie powinna wykrzywiać polszczyzny, tym bardziej próby tworzenia języka śląskiego na takiej podstawie są żałosne
Generalnie to żadna polszczyzna nie powinna wykrzywiać Gwary Śląskiej- a gwara śląska istnieje od baaaardzo dawna i nie ma potrzeby jej tworzyć- raczej reklamować (jestem za tym aby była oficjalnie stosowana w szkołach :))
Coolabor [ ~~Kochający Walery ]
Kompo, gofer -- dokładnie ten sam link chciałem i wam podrzucić. Poczytajcie, poczytajcie - zwłaszcza to:
W polskiej literaturze naukowej dominuje pogląd, że etnolekt śląski jest zespołem gwar lub dialektów/poddialektów w ramach języka polskiego
szarzasty [ rammsteinick ]
a co kogoś obchodzi POLSKA literatura naukowa pisana pewnie przez jakichś goroli którzy w życiu tutaj nie byli? Mają tyle do powiedzenia co mieszkańcy Madagaskaru- najwięcej o gwarze mają do powiedzenia ci którzy w życiu jej nie słyszeli
to nie ja tutaj szczekam- łośku
Coolabor [ ~~Kochający Walery ]
szarzasty > pokazałeś "klasę" w pierwszym poście - szczekaj dalej
Poza tym nawet ten smarkacz wyżej przyznaje, że to tylko gwara, a nie język... :)
gofer [ tifoso ]
Wiesz, można tak się wymieniać argumentami w nieskończoność, bo w przeciwieństwie do nauk stricte ścisłych, językoznawstwo jest dyscypliną wieloparadygmatyczną i ustalenie ostatecznego, jedynego rozwiązania nie zawsze jest możliwe. A mi nie chodzi o to, żeby Ci udowadniać, że 'śląski' jest językiem a nie gwarą czy dialektem, tylko po prostu zastanawia mnie, skąd u Ciebie to stanowcze odrzucenie 'śląskiego' jako języka i ten Twój agresywny i prześmiewczy ton - skoro część argumentów jest przeciwko Tobie...
PS
parafrazując - żądasz kultury, zachowaj ją sam.
LooZ^ [ be free like a bird ]
Hanysy raus, hanysy won, hanysy... ;>
Deepdelver [ Legend ]
Coolabor --> zabroń Finom mówić po fińsku, bo brzmi to nienaturalnie.
Globus [ Sylv ]
swoja droga jest to DIALEKT, no ale niech sie wypowiadaja i blyszcza dalej madre glowy!
Bullzeye_NEO [ Happy Camper ]
Śląski to język regionalny, tak jak i kaszubski. Gwarę to mają górale.
Krala [ ]
W dupach się ślązakom poprzewracało.
Ralion [ Deva ]
Coolabor --> a kim ty jesteś baranie by innych od szczeniaków wyzywać.
Z ludźmi twego pokroju nie cierpię mieć do czynienia. Piszesz takie bzdety, że szkoda gadać.
"żadna śląska gadka nie powinna wykrzywiać polszczyzny, tym bardziej próby tworzenia języka śląskiego na takiej podstawie są żałosne."
Jeżeli masz coś do Ślązaków to zachowaj to dla siebie, bo buractwem od ciebie zajeżdża.
Krala ---> Polaczki jak zwykle ze swoimi pretensjami.. ehh ;-)
alexej [ Piwny Mędrzec ]
Oddałbym to całe zagłębie biedy i brudu Niemcom. I Ślązacy by się cieszyli (bo wróciliby do macierzy), i Polacy, i Niemcy przez chwilę dopóki by się nie skapnęli co dostali. Górnicy terroryści, kompletny syf, ludzie chyba jedzący węgiel bo w życiu nie spotkałem Ślązaka po 50 ze zdrowymi zębami, baby z wąsami, ludzie nie umiejący mówić w języku narodowym, wymyślający jakaś własną narodowość Śląską, chcący autonomii i wynoszący prymitywny dialekt który pochodzi z burdelu językowego mieszkańców tych terenów (Niemiecki, Polski, Czeski) do rangi języka.
I w dodatku ludzie nastawieni roszczeniowo do życia i kraju.
I tak, nie lubię Śląska.
.:Jj:. [ The Force ]
W dupach się ślązakom poprzewracało.
Fakt. Mamy tu tak dobrze że już nie wiemy co wymyślać, a to powstanie, a to secesja, a to jakieś dziwne języki. Jak nie zrobią "Euro na Śląskim" !1!! to pomyśli się może o jakimś zamachu stanu..
A tak naprawdę wszystko na złość Stolicy.
Coolabor [ ~~Kochający Walery ]
gofer > arumenty przeciwko mnie są takie same, a nawet mocniejsze niż przeciwko Tobie. Złośliwy ton wziął się od tego, że ten szczeniak szarzasty zaczął mnie wyzywac od łośków.
To jest forum i przedstwiłem swoje zdziwienie, że śląską gwarę/dialekt (jak komu pasi) próbuje się podnosić do rangi języka. Toć rozumie to każdy Polak, w przeciwieństwie do Czechów czy Niemców. Posłuchaj kaszubskiego, to zobaczysz czy to też polszczyzna...
I co do wikipedii - wybiórczo trakujesz argumenty "za" - wszędzie owi "naukowcy" potrzebują źródeł na udowodnienie swoich poglądów... Spytaj się jakiegokolwiek polonisty czy istnieje język śląski :))) To, że paru osobom takie coś się marzy to jedno, stan faktyczny, to drugie
PS. Chamstwa i matołectwa nienawidzę i nie ma powodu, abym odnosił się życzliwie do kogoś, kto mnie obraża z powodu mojej opinii.
Deepdelver > gratuluję dobrego samopoczucia, żeby dojść do takiego wniosku po moim poście. Każda gwara czy dialekt są jakimś zniekształceniem/przebudową języka, o zabranianiu nic nie pisałem.
Ralion > a kim ty jesteś, aby mnie od baranów wyzywać? Nie tolerujesz mojej opinii tak bardzo, ze musiałeś mnie obrazić? Pieprznij się w łeb gówniarzu.