GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Sprowadzenie towaru z poza Unii Europejskiej

06.05.2008
11:37
[1]

Artur20 [ Generaďż˝ ]

Sprowadzenie towaru z poza Unii Europejskiej

Sprawa wygląda tak:
Chciałbym sobie coś sprowadzić z Chin, mianowicie plastikowe figurki. Nie wyśle mi tego żaden znajomy, lecz normalna firma tam działająca. No i teraz czy nasze służby celne rozpakują paczkę i dowalą mi do tego cło oraz VAT?

Mogę się dogadać że paczka przyjdzie bez faktury w środku, albo że zaniżą wartość faktury (o ile Chińczyk zrozumie o co chodzi i zamiast 500 USD nie wpisze mi 5000). Problem zacznie się jeżeli celnicy to otworzą i z powodu braku faktury dowalą mi VAT wg polskich cen + cło.

Wiem że wiele osób z forum sprowadzało sobie coś ze Stanów, laptopy, odtwarzacze, cześci komputerowe itp., wówczas wystarczyło aby towar był opatrzony napisem GIFT i podatek udawało się łatwo ominąć. Ja chcę sprowadzić paczkę w której będzie kilkanaście pudełek, a łączna wartość tego to ok 500-1000 USD.

Są tu jakieś osoby doświadczone w odbieraniu takich paczuszek z poza EU z ominięciem podatku?
Do urzędu celnego dodzwonić się nie mogę, ale wiem że pani urzędniczka i tak nie powie mi tego co bym chciał wiedzieć- czyli jak tych uniknąć podatków :)

06.05.2008
12:09
[2]

gacek [ FISHKI dot NET ]

Chciałbym sobie coś sprowadzić z Chin, mianowicie plastikowe figurki. Nie wyśle mi tego żaden znajomy, lecz normalna firma tam działająca. No i teraz czy nasze służby celne rozpakują paczkę i dowalą mi do tego cło oraz VAT?
Tego możesz byc pewny. Widziałem kiedyś sytuację gdzie firma dostarczył egzeplarz wystawowy bezuzyteczny , oczywiscie bylo to uwzglednione na fakturze z obnizona wartościa, ale naszych celników to nie przekonało i dowalili mu domiar :)

Mogę się dogadać że paczka przyjdzie bez faktury w środku, albo że zaniżą wartość faktury (o ile Chińczyk zrozumie o co chodzi i zamiast 500 USD nie wpisze mi 5000). Problem zacznie się jeżeli celnicy to otworzą i z powodu braku faktury dowalą mi VAT wg polskich cen + cło.
Na to nie licz. Ile bedzie tych figurek 50-500? Jesli to pwoiedzmy bedzie 1 lub dwie to moze jakos przejdzie jako "sample" w co wątpie. Nie odczytałem
będzie kilkanaście pudełek, a łączna wartość tego to ok 500-1000 USD. Więc zapomnij

06.05.2008
12:09
[3]

Azzie [ bonobo ]

Uwazaj z takimi zakupami.

Jako gift tego nie zrobisz jesli w srodku bedzie duzo takich samych przedmiotow.

Dowala clo i 22% zgodnie z faktura jaka bedzie w srodku, jesli faktury nie bedzie, zostaniesz poproszony o jej dostarczenie. Teoretycznie mozesz przedstawic jakas zanizona, ale jesli bedzie to mocno odstawalo od realnej wartosci moga przeprowadzic wlasna wycene.

Nie sprowadzaj podrobek, jest ostra kontrola.

Urzad Celny wysyla pozniej dokumentacje do Urzedu Skarbowego - jesli kupisz wieksza ilosc typowo na handel, a nie masz dzialalnosci to oczekuj kontroli, smutni panowie przyjda i zapytaja co zrobiles z towarem.

06.05.2008
13:23
[4]

Artur20 [ Generaďż˝ ]

Nie mają to być podróbki, normalny legalny towar, więc nikt się co do legalności nie przyczepi. Większość będzie po 2-4 sztuki identyczne.
Dodzwoniłem się do urzędu celnego i sprawa wygląda tak, że do 175 euro (towar+transport) mogę sprowadzać bez podatków, to jest tzw. import prywatny. Powyżej płacę 22% vat i 4,7% cła. Wyliczają to na podstawie faktury. Czyli mogę np. sprowadzić kilka paczek poniżej 175 euro, albo poprosić o zaniżenie faktury. Tego się obawiam, bo nikt nie wie co taki Chinol tam wpisze- później mogę na tym wyjść jak Zabłocki na mydle jeśli mi dowalą podatki. Najbezpieczniej będzie chyba sprowadzić paczuszki o wartości np. 170 euro, ale muszę to przemyśleć.

06.05.2008
13:27
[5]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

175 euro?
dziwne, z doświadczenia wiem że już przy 40 euro biorą do opodatkowania

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.