
SirGoldi [ Gladiator ]
25 lat czekania na kolejny polski horror poszło na marne...
Nie miałem wygórowanych oczekiwań. Liczyłem po prostu na to, że Polakom uda się stworzyć PRZECIĘTNY film. Po seansie wiem, jak mocno się przeliczyłem. ;-) Pora Mroku niestety zasługuje niemalże na miano kaszany. Jest co prawda kilka momentów, które zrealizowane są zupełnie przyzwoicie, ale reszta to po prostu katastrofa. Gra aktorska mierna, czego spodziewać się należało (zwłaszcza ten niby-Niemiec gadający łamanym polskim połączonym z niemieckim - ubawiłem się po pachy ze znajomym:)), chociaż jedna dziewczyna powiedzmy, że troszkę się wybiła ponad poziom reszty. Realizacja z kolei zła nie jest, ale z czasem jest coraz gorzej. Te przerywniki rodem z Piły czy Hostela pojawiają się w złych momentach, chociaż i tak dobrze, że takowe są. W innym razie cała ta Pora Mroku to byłaby telenowela. Widz nie odczuwa żadnego strachu: wszystko jest naciągane. Na domiar złego muzyki/dźwięków jest zdecydowanie zbyt duża. Ścieżka dźwiękowa momentami jest źle dobrana. Nic dobrego nie można też napisać o dialogach. Są po prostu mierne, później wręcz komiczne.
Ogólnie - na ekranie panuje chaos, często zupełnie nie wiadomo, co się dzieje. Przy czym bynajmniej akcja wcale nie jest jakaś szybka. Po prostu montażyści dali plamę i film jest mniej więcej poukładany tak, jak Dziady Mickiewicza. Z tym, że Adaś nawet jeśli nie był do końca trzeźwy, to chyba wiedział, co robi. :-)
Ocena? 2/10. Niestety. Chyba zbyt wiele oczekiwałem po trailerze, przez co srogo się zawiodłem. Polacy chyba nigdy nie nauczą się robić filmów akcji/horrorów/sci-fi. Cóż, pozostają nam komedie, na które warto wyłożyć parę groszy i wybrać się do kina.
Jeżeli komuś nie podoba się kolejny wątek o podobnej treści, proszę się nie dopisywać. Komentarze filmu zaś są mile widziane. :-)
Zabójca13 [ ICE ]
Chyba po tak kiepskich opiniach nie wybiore sie na ten film. Ale to było do przewidzenia.
Volk [ Legend ]
Niestety dobry polski film trafia sie rzadko. I nie pomogaja nawet pieniadze z tego narodowego instytutu.
mannan [ M*A*S*H ]
Nie widziałem, i nie mam zamiaru.
Ja już nie wierzę, że Polacy mogą zrobić dobry film
Zabójca13 [ ICE ]
Jezeli skorumpowani okaza sie beznadziejni, to nie mozna sie nastawiac ze nastepne filmy (polskiej roboty) beda dobre.
eJay [ Gladiator ]
Skorumpowani są jeszcze gorsi.
Mephistopheles [ Hellseeker ]
Jakie 25 lat? A Legenda? :D
SirGoldi [ Gladiator ]
Volk ---> Wiesz, tutaj nie chodzi już nawet o te pieniądze. Podkreślam - realizacja Pory Mroku zła nie jest. Reżyseria i scenariusz z kolei to istna padaka. Nic się kupy nie trzyma. Zero strachu. Wieje nudą. I stała się rzecz najgorsza - bardziej z tego komedia jest, niż horror... Przez dialogi głównie. Przykładowo:
martusi_a [ Celestial ]
Najgorsze jest to, że od pierwszych sekund czuć, że to polski film. OGROMNE niedociągnięcia fabularne.
SirGoldi [ Gladiator ]
martusi_a ---> Nie zauważyłam żadnej różnicy.
No nieźle. Wynika z tego, że katowickim Heliosie jakaś trefna taśma była...
A co do śmiesznych dialogów, to te akurat zaliczam na plus - skoro film okazał się horrorowym niewypałem, to przynajmniej uśmiechnąć się można było ;)
A mnie coś takiego wkurza. Po cholerę wtryniać do horroru elementy humorystyczne? Albo wiemy, co robimy i tworzymy fajny dreszczowiec bez takich dodatków, albo się za to nie bierzemy. Takie jest moje zdanie... Wyszło po prostu durnowato.
Najgorsze jest to, że od pierwszych sekund czuć, że to polski film. OGROMNE niedociągnięcia fabularne.
Dokładnie. Ten początek to jakaś totalna fiksacja. Bezsens kompletny. Co to, u licha, miało symbolizować?!
Tak nawiasem mówiąc - Obejrzycie ten filmik. To wywiad z reżyserem i aktorami. Każdy coś wie, ale w sumie to nie do końca.. Ubawiłem się ostro. :-) I jeszcze ta argumentacja, dlaczego gra Kuba Wesołowski albo Jan Wieczorkowski ("nie widziałem go w żadnym filmie, ale słyszałem od znajomych, że to dobry aktor" - buahahah!) :-D Cud, że choć coś takiego z tej Pory Mroku wyszło, bo reżyser to kompletna pomyłka. Choć ktoś w ekipie o montażu wyraźnie ma jakieś pojęcie...
Soulcatcher [ end of winter ]
filmy nie dzieli się na Polskie i zachodnie tylko za dobre i złe.
SirGoldi [ Gladiator ]
Soulcatcher ---> Nie dzielę, choć byłoby bardzo miło, gdyby polskim twórcom udało się sklecić coś efektownego, a zarazem mającego jakiś sens. A Pora Mroku to po prostu film zły. :-)

malyb89 [ Mistah Mały ]
Wczoraj na HBO 2 leciał "Kiedy dzwoni nieznajomy". Zachęcony pozytywnymi komentarzami, przystąpiłem do oglądania. Początek niczego sobie, ukazywanie karuzeli potem morderstwo w domu. Oglądam, oglądam, zasypiam, brat mnie budzi, spoglądam na tv, a tam laska w tym samym pokoju cały film siedzi. Mówie, to nic, trza dobejrzeć do końca. film miał być thrillerem, a jednak przez cały czas wiało nudą, co świadczy o tym moja drzemka (ja na filmach nie zasypiam). Wkurzyłem się, że straciłem końcówkę Casino Royale, na rzecz takiego badziewia.
A właśnie, jak zakończył się Bond ?
A co do tematu to nie zamierzałem i nie zamierzam dalej oglądać dalej tego filmu...

Paudyn [ Kwisatz Haderach ]
Nie wejdzie nawet po paru piwach?

SirGoldi [ Gladiator ]
Paudyn ---> W sumie to nawet po jednym piwie powinieneś się potem trochę ubawić. :-) Sporo osób na sali zwyczajnie śmiało się. Ja się hamowałem, bo trochę byłem wkurzony, że film, na który tak czekałem, okazał się szmirą. :-)
alexej [ Piwny Mędrzec ]
Soulcatcher -> niekoniecznie, bo w części to się pokrywa. O ile nie da rady powiedzieć, że zagraniczne = dobre, to - przynajmniej o polskim kinie z ostatnich 20 lat (wyłączając dosłownie DWIE pozycje) można spokojnie powiedzieć, że polskie = złe
martusi_a [ Celestial ]
Paudi --> zależy, czego oczekujesz. Film może nie jest nudny, ale budowanie napięcia - zerowe. Fabuła do kitu. Pobać się nie ma czego - nawet tak znerwicowana, antyhorrorowa osoba jak ja mogła spokojnie zasnąć po seansie. Trochę obleśności, ale to nie "Piła".
Do tego film antyniemiecki i antygeriatryczny :P

Paudyn [ Kwisatz Haderach ]
Na horror idę po to, aby mnie takowy nieco postraszył, względnie odpowiednio zbudował napięcie swoim klimatem i niejako siadł mi w ten sposób na psychę. Jak będę się chciał pośmiać, to obejrzę "pseudo-straszaki" Romero, czyli tzw gore-bullshit.

SirGoldi [ Gladiator ]
Paudyn ---> W takim razie:
NIE IDŹ!
Ja poszedłem w tym samym celu, no i się zawiodłem.
promilus1 [ Człowiek z Księżyca ]
Przesadzacie z tym jechaniem po polskich filmach. Faktycznie wśród nich brak horrorów. No, ale są inne dobre filmy:
sensacyjne:
- Psy, Psy2, Sara, Kroll
komedie (nie licząc perełek z PRLu):
- Chłopaki nie płaczą, Kiler 1 i 2, filmy Koterskiego z Adasiem Miałczyńskim. Trudno zliczyć teksty z dialogów, które weszły do języka potocznego.
Ostatnio pojawił się Ogród Luizy. Sam tego jeszcze nie widziałem, a podobno też niezły film.
alexej----> Jakie 2 filmy?

Aceofbase [ El Mariachi ]
"o, sloneczko" ;D
-->
po tejze scenie, w mej skromnej opinii, nic juz nie bylo w stanie odratowac tego filmu ;]
blazerx [ ]
Dla tych zatraceńców którzy myślą, że masy pieniądzy są niezbędne do nakręcenia dobrego filmu nakłaniam do obejrzenia Piły, nakręconego za rekorodowo niskie środki.
Mastyl [ Legend ]
Klątwa doliny węży to jest film. Albo Wilczyca. mamy troche polskich horrorów w dorobku.
Aceofbase [ El Mariachi ]
blazerx -->
to ja Ciebie, zatracencu, naklaniam do obejrzenia El Mariachi, ktory to filmem jest iscie przeswietnym i calkowicie wchlaniajacym w realia swego swiata, momentami (zamierzenie) zabawny, innymi chwilami pompujacy adrenaline wprost do serca jednakze przez caly czas nieprzyzwoicie wrecz dajacy radosc z jego ogladania - a zapewniam Cie, ze nakrecony zostal za 100 albo moze nawet i 200 razy mniej zielonych anizeli Saw
a to poza tem faktem, to trudno mi okreslic czyjej to konkretnie wypowiedzi Twoj post mialby sie tyczyc, gdyz dwukrotnie zem przejrzal ten watek i nie znalazlem jakiejkolwiek chocby wzmianki insynuujacej, iz by "nakrecic dobry film niezbedna jest kasa badz reka Midasa"
Cypher. [ a piece of strange ]
Shout to tez niezly horror po czesci, tyle ze tutaj tylko rezyser jest polski, film brytyjski ale polecam ;) a horrory za nie wielka cene mozna zrobic co pokazuja hiszpanie czy francuzi tylko ze trzeba miec pomysl. tego nie widzialem ale poczekam na ripa :P i nie mowcie ze wszyscy jada po polskich filmach bo jakos dziwnie te glupie komedie romantyczne bija rekordy popularnosci i to mnie martwi :/
SirGoldi [ Gladiator ]
W przypadku Pory Mroku problem tkwi bardziej w braku umiejętności/doświadczenia aniżeli kasy. Film byłby przynajmniej niezły, gdyby spełniono dwa warunki:
a) zatrudniono porządnych aktorów (praktycznie niemożliwy do spełnienia - chyba nie ma w Polsce osób, które sprawdziłyby się w takiej roli, w horrorze/thrillerze)
b) napisano porządny scenariusz lub znacząco zmodyfikowano już istniejący (to też nic innego, niż zwyczajne "gdybanie")
Przed premierą nastawiałem się tylko i wyłącznie na jedno, to jest na to, że realizacja będzie stała na przyzwoitym poziomie. I tak właśnie jest. Z tym, że jeszcze kilka dni temu wydawało mi się, że to wystarczy, by film był przynajmniej zjadliwy. Jest inaczej. Właśnie przez mizerną grę aktorską oraz fatalny scenariusz i totalny chaos na każdym kroku.
Nie chcę od razu skreślać Kuczeriszki jako reżysera, ale nawet jak na debiut to wypadł słabo. Liczę jednak na to, że w najbliższym czasie powstanie kolejny polski horror/thriller, który tym razem faktycznie nim będzie. I wcale nie byłoby źle, gdyby w jego produkcji wziął udział Kuczeriszka. Tylko niech on zajmie się samymi zdjęciami, bo je wyraźnie robić potrafi, a reżyserkę zostawi innym. No właśnie, tylko komu? Czy znajdzie się w Polsce taki reżyser? ;-/
blazerx [ ]
El Mariachi-->
Skąd u Ciebie pewność, że ja El Mariachi nie oglądałem? Śpij spokojnie, meksykańską trylogię mam nawet gdzieś w box setcie. Co do ceny El Mariachi to nie zdawałem sobię sprawę za ile go wyprodukowano, nie szukałem ekstremalnie tanich produkcji, podałem pierwszy z brzegu "horror". Co do mojego poprzedniego postu był on lekko nawiązany do wypowiedzi Volka.
Więcej grzechów nie pamiętam...

_Puszczyk_ [ Generaďż˝ ]
Pomimo ogromnego zaangażowania niektórych i mnóstwa zmarnowanej energii godnej bardziej zbożnego celu, obejrzę ten film. :-)
Belert [ Senator ]
dzieki za info zreszta jak znam zycie ten gniot niedlugo bedzie w tvp

Scatterhead [ łapaj dzień ]
horror z Wesołowskim? :D
martusi_a [ Celestial ]
SirGoldi --> dobry polski thriller to Palimpsest Konrada Niewolskiego. Przynajmniej na mnie zrobił ogromne wrażenie - świetny klimat, świetne zdjęcia, świetny montaż. I para świetnych aktorów, Chyra i Cielecka /ale tych akurat uwielbiałam od zawsze :)/ Zasadniczo suspens w tym filmie jest "amerykański", ale mimo wszystko zrobiony bardzo dobrze, wniósł podmuch świeżości do polskiego kina.
Film przez wielu niedoceniany, bo, po prostu, wymagający /thriller psychologiczny/. Jeśli nie widziałeś, polecam.
Scat --> tak, Wesołowski samą swoją rolą stworzył już niezły horror. Ani on utalentowany, ani przystojny. Wiele do powiedzenia nie miał, za to pół filmu majaczył w tle ze swoim obliczem, które miało być chyba obłąkane, przez co budować nastrój grozy - a było jedynie żałosne i bez wyrazu. Już wolałam Wieczorkowskiego.
Swoją drogą, to też dość absurdalne - żeby budować obsadę na "Na Wspólnej" i "Klanie" :D

SirGoldi [ Gladiator ]
To w razie, gdyby ktoś pominął link. Naprawdę warto obejrzeć ten wywiad. Ubaw po pachy. :-))))
Wesołowski zagrał, bo "jest znanym aktorem i gra w znanym serialu", a Wieczorkowski, bo "co prawda go nie znam, ale koledzy powiedzieli mi, że to dobry aktor". :-D Cyrk na kółkach...
Azazell3 [ C.O.P ]
Palimpsest --> niezła obsada ale film taki nijaki. Niby ma klimacik ale gdyby został nakręcony przez lepszego reżysera to by film był o niebo lepszy
Polacy nigdy nie zrobią dobrego horroru :) to jest niemożliwe.
Zobaczcie jak nawet Hiszpanie kręcą horrory na bardzo wysokim poziomie. Polecam film [REC] i tak się powinno kręcić takie filmy.
HumanGhost [ Senator ]
Dzięki opiniom na necie oszczędziłem 15 złotych na bilet do kina. Już wiem, że ten film trzeba omijac szerokim łukiem. Szkoda, bo tez miałem nadzieje, że bedzie to coś ciekawego.
doctore16 [ Konsul ]
Gdyby MIŚ był w teraz w kinach, to bym latal na niego co tydzien :)
tyle w kwestii polskich filmow
mich83 [ Centurion ]
Prawda jest taka ze obecnie czy to polski czy zagraniczny thiller lub horror to zazwyczaj cala akcja jest do przewidzenia i zazwyczaj ogladanie filmu to nuda. Wiec to ze film nieokazal sie dobry wcale nie jest dla mnie zaskoczeniem. Nawet tak znane filmy jak teksanska masaka pila mechaniczna, niewiem jak was ale mnie nudził. Produceni tez chyba to zauwazyli i dlatego zeby wzbudzic w nas jakies emcje stosuja takie ochydne sceny jak w najnowszej pile, gdyby nie one nawet niewiem czy tak znany film jak piłe w kolejnych czesciach by sie jakos wybil. Dla mnie w horrorach czy thillerach pomysly juz sie wyczerpaly. Jedynie interesujace czasem sa thillery sensacyjne takie jak swit zywych trupow ktory dla mnie byl swietnym filmem ktoremu teksanska masakra niedorastala do pięt.
ronn [ moralizator ]
mich83 -->
Jedynie interesujace czasem sa thillery sensacyjne takie jak swit zywych trupow ktory dla mnie byl swietnym filmem ktoremu teksanska masakra niedorastala do pięt.
No, nie dorastała -->

eJay [ Gladiator ]
Zachęcony recenzją Goldiego polazłem dzisiaj do kina - na cale szczescie mialem bilet za free (nazbierało sie troche punktow na karte Kinomaniaka:P). Moze swoja opinie wypunktuje (SĄ SPOJLERY, ku przestrodze dla tych ktorzy chca sie wybrac na to do kina):
Co wyszlo dobrze:
- Świr - wprowadzał elementy komiczne, niezły humor aczkolwiek było tego miejscami za dużo i za często, zwłaszcza w ostatnim akcie. Nie mniej jako jedyny zagral na totalnym luzie.
- scenografia - widać, że skorzystano z jakiejś starej jednostki wojskowej (koszary?) albo więzienia i przerobiono ją na psychiatryk. Jasne sciany, podziemia, okoliczne lasy czyli to co w standardowym horrorze byc powinno.
- Trzeżwy product placement - Land Rover, Samsung. Dobrze, ze nie zaklejali znaczkow jak w serialach TV.
Co wyszlo srednio:
- nie wykorzystano potencjalu psychiatryka, nie ma efektownych najazdow kamery na pokoje i inne pomieszczenia (np. "lekarskie" ze szlifierka), w ogolenie nie czuc tu klimatu. Normalnie liczylem na ujecia wyjete zywcem z "12 małp", a tu lipa. Wszystko niby chłodne, ale chaotycznie sfilmowane.
Co wyszlo źle:
- lokalne towarzystwo - tworcy doszli do wniosku, ze aby wystraszyc widza wystarczy podsunac pod kamere jakiegos zakapiora. Mamy wiec jakiegos 2-metrowego emo z opryszczka na twarzy, typa bez oka, wiesniakow z powyginanymi twarzami od wina, Niemca ze szczeka ala Krzynowek, lekarza z mordą jak spaniel, kobiete z glosem starego gornika, Waldusia ulizanego żelem na bok. Jakby tego bylo malo dochodza do tego pacjenci szpitala, ktorzy notabene wygladaja chyba na najnormalniej spoza wszystkich postaci! Zeby to jeszcze straszylo...
- ciag logiczno skutkowy - pare scen jest zupelnie nielogicznych wzgledem poprzednich. Przykladowo: Laska wyciaga Wesolowskiego z wodnej trumny (?), daje mu jakas szmatke, zeby sie wytarl. Kilkanascie sekund pozniej chlopak ma na sobie dzinsy, buty i koszule. Takich kwiatkow jestbardzo duzo.
- Sam sens fabularny. Ktos kto napisal ten scenariusz... prosze o adres dealera... To wyglada mniej wiecej tak jakby chlopaki pisali fabule nie baczac na to co napisali kilka stron wczesniej. Dlatego z minuty na minute czujemy coraz wiekszy bezsens.
- Montaż - o zgrozo. Najlepiej wyszly flashbacki, ale co z tego, skoro jest za duzo i są zupelnie..hmmm... niepotrzebne, nie wnosą nic do fabuly, nie pociagaja ze soba konsekwencji. Chociaz gdyby nie one, byloby nudno. Niektore scenki sa fatalnie zmontowane, brak w nich wyczucia. Najlepszym tego przykladem jest poczatek (Buenos Aires) - zupelnie wyrwane z kontekstu obrazki ulic miasta, a pote przenosimy sie do wsi - oraz finał - laska idzie sobie bokiem ulicy, wsrod zasniezonych łąk (to nic, ze kilka minut wczesniej nie padalo, wazne ze pola maja byc biale), a w tle leci muzyka zupelnie nie pasujaca do konwencji filmu i sceny.
- Muzyka - autor wali po uszach elektroniką, mamy bebenki, beatcik i takie tam. Ogolnie jest bardzo slabo.
- Niektore ujecia kamer - idzie sobie laska srodkiem ulicy, spokoj, pochmurne niebo i takie tam, a operator trzesie obrazem jakby mial delirke po upojnej nocy... Podobnie jak zupelnie zepsuta scena przyjazdu naszych milusinskich do wsi (kamera podaza nad torami kolejowymi i obserwuje jadacy samochod tak, ze gowno widać).
Co wyszlo tragicznie:
- gra aktorska Wesolowskiego - na opał z nim. Dobrze, ze dostal kulke w łeb.
- za malo erotyki - skoro to horror, to czemu nagosc ograniczono do jednego ujecia z cyckami? Albo sie robi true horror, albo komedie...
- Twist fabularny pod koniec - jeden z najgorszych jakie widzialem
- brutalnosc - zero flakow, kosciotrupy lezace w podziemiach (z plastiku:D), ktore w rytm muzyki maja za zadanie wystraszyc...
- scena ze szlifierką - mogla uratowac film, mogla, ale sie nie udalo. Tym bardziej dziwne, ze calosc zakonczyla sie ledwie rozcieciem skory (jak to mozliwe? Czary?)
- Elementy nazistowsko/niemieckie - pasowaly do wszystkiego jak piesc do nosa. Szczegolnie gadajacy lamana polszczyzna Niemiec (Tjyyyy Kourwoooo!) i babka wrzeszczaca "verpißt dich!":D Po prostu boki zrywać :D
- Ogolnie za duzo glupoty, naiwnosci, a przez to nieprzewidywanego humoru (mozna sie zdrowo posmiac).
Żal, ze ten film zostal dofinansowany banka z budżetu, czyli z naszych podatkow. A taki Pasikowski czeka na jakiegos sponsora, bo chce nakrecic jakis fajny film akcji... Debiut Kuczireszki nie jest taki tragiczny, bo miejscami realizacja jest niezla. Co z tego skoro duzo tu momentow siegajacych nie tyle dna, co nawet mułu.
2,5/10 + znak jakosci "Dobra komedia"

Cliffton [ Generaďż˝ ]
eJay - - za malo erotyki - skoro to horror, to czemu nagosc ograniczono do jednego ujecia z cyckami?
To w horrorze musi być nagość? :D Nie pomyliły Ci się gatunki? :P
A co do filmu - po Waszych relacjach obejrzę sobie na DVD...
eJay [ Gladiator ]
Cliffton--->Konwencja tego filmu wrecz nakazywala, aby pokazac "conieco". Szczegolnie odnosze to do pewnej sceny mniej wiecej przed finałem.
martusi_a [ Celestial ]
eJay --> konwencja jak konwencja, ale jak to wyczytałam w jakiejś recenzji - dwa niezłe biusty polskiego kina nie zostały wyeksploatowane należycie. ;D

promilus1 [ Człowiek z Księżyca ]
Cycków na ekranie nigdy za wiele.

rethar [ Staszek Szybki !est ]
z polskich Palimpsest polecam
sprawnie zrealizowany i ma klimat
Mi się podobał:

Circles [ Konsul ]
polacy tylko komedie robią swietne.I koniec ! jak pazura umrze to przestanąnawet komedie cisnąć

garrett [ realny nie realny ]
Czy ja wiem, nasi kreca dobre horrory.
Chocby takie Candyman 2: Resocjalizator, Operacje Z9 czy Zemstę Hutnika :)