GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

RAMowe pytanie

03.02.2008
17:20
[1]

Baltazar [ Howl from Beyond ]

RAMowe pytanie

Czy dobierając pamięć do nowego komputera lepiej wziąć 2x1 gb ramu 1066 Mhz, czy 2x2 gb 800 Mhz? Cenowo oba rodzaje są zbliżone. Co będzie bardziej wydajne? Producent i szczegółowe parametry nie są w tym momencie ważne.

Dodam, że w przyszłości raczej odległej 4 gb rozszerzyłbym do 8, a 2 do 4.

03.02.2008
17:25
[2]

MientusPL [ Konsul ]

podobno na dzień dzisiejszy 2GB jest wystarczające. Bynajmniej jak na 32bitowe systemy. Poprawcie mnie jeśli się myle.

03.02.2008
17:30
[3]

.:DuDi:. [ Spec od PC'tów ]

mi wydaje sie ze bardziej oplaca sie 2x2gb. Pamieci 800mhz sa bardzo szybkie wiec nie zobaczysz duzej roznicy a ramu bedzie wiecej-na przyszłość

03.02.2008
17:31
[4]

karolzzr [ Konsul ]

zalezy jaki masz OS ?

03.02.2008
17:33
[5]

Mac94 [ TF2 Player ]

Jeśli masz Viste 64Bit bierz 2x2 jeśli XP 1x2 .

03.02.2008
17:38
[6]

Baltazar [ Howl from Beyond ]

Planuje Viste 64bit.

03.02.2008
17:39
[7]

Manuel_ziom [ Generaďż˝ ]

to biuerz 2x2GB bo Vista obsluguje w przeciwiwenstwie do XP powyzej 4GB RAM

03.02.2008
17:41
[8]

wysiak [ Generaďż˝ ]

Manuel_ziom --> Bzdury gadasz, Vista i XP obsluguja identyczne ilosci pamieci. Tutaj wejdzie >4gb, bo system jest 64bitowy.

03.02.2008
17:41
[9]

Tomcio_666 [ Płatki Addicted ]

Lepiej 2x2GB, poniewaz w przyszłości to wykorzystasz, a RAM jest teraz tanie jak barszcz. Ja w wakacje 2006 kupowałem komputer i wziąłem 2GB. Kumple się dziwili:"po co CI tyle ramu, 1 GB wystarczy"Zapłaciłem sporo, ale opłacało się.

Wysiak -> nie znam się na PC tak dobrze jak Ty, ale XP 32bit obsługuje max 3GB RAM. To prawda? Ile RAMu maxymalnie obsłuży Vista 64bit? Czy róznica między DDR 400MHZ 2 GB a DDR2 800MHz 2 GB jest duża?

puszczyk --> DDR3 są nieopłacalne. Mocne DDR3 mająpodobną wydajnośćdo średniej jakości DDR2

03.02.2008
17:43
[10]

puszczyk [ Generał brygady ]

Nie dawno zakupiłem kompa z pamiątkami 2x1 gb 800Mhz od OCZ i o losie przedwczoraj jedną zjarałem przy podkręcaniu, więc chcąc mieć coś mocniejszego do kręcenia zamienię je na
Kingston 2048MB 1066MHz HyperX -wypatrzyłem takie za 266zł czyli cena jest całkiem przystępna.
Na dzień dzisiejszy 2GB ramu do visty wystarczy, a zwiększenie ich do 4GB załatwi sprawę na jakieś 3-latka na pewno.
Jeśli planujesz mocnego proca to 1066 nie jest głupią opcją.

Innym wariantem może być zakup płyty oferującej dodatkowo obsługę DDR3(niestety mają tylko po 2sloty-2x2GB wejdą) i tymczasowo wrzucenie 2Gb 800setek, a po stanieniu DDR3 np. 1333 ;)

edit: Mocne DDR3 mająpodobną wydajnośćdo średniej jakości DDR2
cuda jakieś, fizycznie irracjonalie ;)

03.02.2008
18:09
[11]

wysiak [ Generaďż˝ ]

Tomcio_666 -->
"ale XP 32bit obsługuje max 3GB RAM. To prawda? Ile RAMu maxymalnie obsłuży Vista 64bit?"
Nie jest to prawda, XP 32bit, dokladnie tak samo, jak Vista 32bit, jest w stanie zaadresowac 4 GB pamieci (ograniczenie wlasnie 32bitowego adresu, najwieksza dziesietna liczba jaka da sie binarnie zapisac na 32 znakach, to 2 do 32 potegi, od 0 do 4.294.967.295 = 4 gigabajty). Liczy sie tu jednak cala pamiec, zainstalowana w komputerze, czyli ram minus pamiec karty graficznej, bios, itd. W zaleznosci ile 'innej' pamieci jest w kompie, 32bitowy system bedzie widzial np 3,4 MB ramu - nie pelne 4 gb.
64bitowy system (PX lub Vista) jest w stanie bezposrednio zaadresowac wiecej pamieci, niz dotychczas wyprodukowano, sa to jakies abstrakcyjne ilosci, wlasnie sprawdzilem - 16 exbibajtow


Osobiscie jednak odradzam ladowanie sie w system 64bit, do domowych zastosowan mozliwosci 32bit w zupelnosci wystarcza, a 64bit powoduje tylko problemy z dostepnoscia sterownikow i kompatybilnoscia. Nie jestem pewny co do Visty, ale XP 64bit z normalna predkoscia uruchamial tylko aplikacje 64bitowe, a wszystkie 32bitowe (np gry) uruchamiane sa w trybie emulacji srodowiska 32bitowego, a emulacja jak to emulacja = znaczny spadek wydajnosci.

03.02.2008
18:11
[12]

EG2006_43107114 [ Senator ]

Tomcio_666---> Systemy x86 od M$, obsługują razem (RAM + karta graf.) 4GB pamięci.
EDIT: O wysia był szybszy :(

03.02.2008
18:12
[13]

X.Fighter[C*L*D] [ Konsul ]

Wszystko zalezy od systemu..

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.