GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

dlaczego włosy i paznokcie odrastają, a zęby - nie?

10.01.2008
01:27
smile
[1]

Mazio [ Mr Offtopic ]

dlaczego włosy i paznokcie odrastają, a zęby - nie?

zszedł mi dzisiaj paznokieć na małym palcu prawej ręki, który dwa miesiące temu zgniotłem między dwiema beczkami z whisky (dobry rocznik - o ile pamiętam to Glendulan 14 lat), zrobił się czarny i dziś cały odszedł (bueee!). To co jest pod spodem nie wygląda zbyt dobrze, ale moja dziewczyna, której coś podobnego się wydarzyło kiedyś powiedziała, że stopniowo zarośnie to nową płytką i nie będzie śladu i tak mnie zastanowiło - czemu włosy i paznokcie tak, a zęby - nie? Przecież niektórym zwierzętom zęby rosną całe życie i ich ilość się odnawia (na pewno rekinom).
Gol zawsze pomaga!

10.01.2008
01:28
smile
[2]

bikero [ -bitpie- ]

bo wlosy i paznokcie nie maja korzenia :)

tez kiedys mi odpadl paznokiec z palca wskazujacego ale nie mam sladow po tym.natomiast inaczej jesli chodzi o odciecie kawalek paznokcia-co mam w tej chwili.czesc zarosla skora i mam polowe paznokcia w palcu u stopy lewej:)

10.01.2008
01:29
[3]

ronn [ moralizator ]

Jakby odrastały to niemógł byś sobie zrobić złotego zęba.

10.01.2008
01:32
[4]

martusi_a [ Celestial ]

Upraszczając - bo zęby są zbudowane z "nieodnawialnej" substancji. :)

bo wlosy i paznokcie nie maja korzenia
ciekawa teoria :)

10.01.2008
01:32
[5]

Speed_ [ ... ]

Paznokcie i włosy to wytwory naskórka, a zęby to poprostu kości. Dziąsła nie mają takich właściwości jak naskórek. Zresztą było by to nie wygodne, bo paznokcie i włosy które stale rosną można bez problemu i bez bólu obcinać, a zęby? Trzeba było by piłować albo wyrywać regularnie.

10.01.2008
01:33
smile
[6]

Mazio [ Mr Offtopic ]

no dobrze, ale co to znaczy "nieodnawialnej substancji" - przecież życie używa jako budulca wszędzie tych samych pierwiastków. Czemu więc rekinom odrasta, a mi nie?

a i rekinom zęby odrastają do normalnej wielkości i nie rosną w nieskończoność (chyba)

10.01.2008
01:35
smile
[7]

rafaleon 2.2 [ Poseł ]

Spokojnie, już za 40 lat dzieciom będą zaraz po urodzeniu lub nawet jeszcze w fazie prenatalnej wstrzykiwane geny dzięki który po wybitym zębie wyrośnie następny :)

10.01.2008
01:35
smile
[8]

ronn [ moralizator ]

Bo rekiny tracą jednak trochę więcej zębów niż my, ewolucja sobie pomyślała w związku z tym, że może niegłupio by było zainwestować kilka lat, w taki apgrejt.

10.01.2008
01:35
[9]

Speed_ [ ... ]

Ktoś też pomyślał juz o tym problemie:D--->

10.01.2008
01:36
smile
[10]

Vidos [ Legend ]

Ja myślę że to wszystko przez Ewę i te głupie jabłko.

10.01.2008
01:36
[11]

niczyj [ Pretorianin ]

ale rekinom nie odrastają zeby w tym samym miejscu co poprzednie.. stare sie jakos przesuwają do przodu

10.01.2008
01:37
[12]

Ame_ [ Generaďż˝ ]

Mazio - bo to byłoby zbyt piękne ;)

A.

10.01.2008
01:37
[13]

martusi_a [ Celestial ]

Mazio --> może jesteś zbyt małym rekinkiem? :)

10.01.2008
01:37
smile
[14]

Mazio [ Mr Offtopic ]

no coś Ty?? jak ja bym wyglądał z zębami do przodu?!

martusi_u - uwierz mi, że spore ze mnie bydle:)

dzień dobry Ame, miło Cię znowu widzieć :)

10.01.2008
01:41
smile
[15]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Myć zębów się nie chce, co? :D

10.01.2008
01:42
[16]

niczyj [ Pretorianin ]

" Rekiny posiadają bardzo liczne zęby ułożone w kilku szeregach, które stopniowo narastają przesuwając się ku przodowi paszczy. Do atakowania ofiar służą zwykle dwa pierwsze ich szeregi. Zęby rekinów są bardzo mocne, lecz z powodu osadzenia na chrzęstnych szczękach często wypadają np. podczas polowań. Po zużyciu zębów z pierwszych szeregów, stopniowo zastępują je zęby z kolejnych szeregów. Taka ich wymiana może się odbywać nawet co 5 dni, przez cały okres życia rekina np. żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvieri) zużywa w ciągu 10 lat ok. 24 tys. zębów, a duże gatunki rekinów mogą żyć nawet ok.100 la"

10.01.2008
01:42
smile
[17]

Mazio [ Mr Offtopic ]

mam słabą kość, a w ogóle to myślę o ludzkości!

10.01.2008
03:39
smile
[18]

Cahir Mawr [ Pretorianin ]

Człowieku, o co ty się pytasz?
Nie znasz się nic na anatomii?
Spojrz czasem do książek

Ps. He, he... Pierwszy naukowy wątek
xD

10.01.2008
03:52
smile
[19]

MasterDD [ :-D ]

"żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvieri) zużywa w ciągu 10 lat ok. 24 tys. zębów"

o zesz Ty! :o

24 tys to ja nawet kieliszkow vodki w zyciu nie wypije... chyba ;)

10.01.2008
07:10
[20]

NyyKo [ Generaďż˝ ]

dlaczego włosy i paznokcie odrastają, a zęby - nie?
Nyyko tak chciał i stało się

10.01.2008
07:14
smile
[21]

Narmo [ nikt ]

Bo nie jesteśmy krokodylami?

10.01.2008
07:18
[22]

Chudy The Barbarian [ Generaďż˝ ]

Włosy są z tego samego "materiału" co paznokcie i dlatego oboje odrastają. A z zębami to dziwnie, bo połamane kości się zrastają, a tu po raz 2 nie wyrosną ;p

10.01.2008
07:36
smile
[23]

ribik [ Generaďż˝ ]

Czas pogrzebać w kodzie DNA, może się uda to zmienić. Tylko czy to realne.

10.01.2008
09:49
smile
[24]

martusi_a [ Celestial ]

Zęby to nie kości, mości panowie. :)

10.01.2008
09:59
[25]

Fett [ Avatar ]

ribik - gorzej jak później zęby na głowie wyrosną

10.01.2008
10:06
smile
[26]

Widzący [ Legend ]

Bo na zmiany ewolucyjne ma wpływ góra 35 pierwszych lat naszego zycia, do tego wieku wystarczą te zęby które mamy. Po wychowaniu potomstwa do wieku samodzielności osobnik ludzki ma zdechnąć i zrobić miejsce następnemu pokoleniu. Nowe zęby nie przysługują.

10.01.2008
10:49
[27]

yasiu [ Senator ]

podobno, istnieje odpowiednia kombinacja doskonalych destylatow z roznych stron swiata, ktora zmieszana i lezakujaca w beczce po kapuscie przez 15 lat sprawia, ze zeby moga odrosnac. moga, ale nie musza, czesciej ten specyfik dziala przeczyszczajaco i oczyszczajaco - na umysl glownie :|

10.01.2008
11:02
[28]

seblen [ Centurion ]

Zęby odrastają, ale tylko raz, po wypadięciu mleczaków, więc jak zgubisz ząb stały to możesz sobie zrobić sztuczny.

10.01.2008
12:03
[29]

HumanGhost [ Generaďż˝ ]

Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek jest istotą doskonałą, ale bez części zamiennych. ;]
Widziałem kiedyś kolesia mającego podwójne zęby. Skubany nawet szkło gryzł.

10.01.2008
12:22
smile
[30]

jajko w imadle [ Konsul ]

bo jakby odrastały cały czas to musiałbyś wcinać suchy chleb żeby je stępić... jak u chomików xD

10.01.2008
12:46
smile
[31]

DEXiu [ Generaďż˝ ]

Równie dobrze można spytać dlaczego niektóre kręgowce potrafią regenerować całe utracone częsci ciała

10.01.2008
12:50
[32]

Chmielek [ Warrior of the World ]

chcialbys wyglądac jak pan bóbr gdyby zeby cały czas rosły??

10.01.2008
12:59
[33]

massca [ ]

mnie zawsze frapował inny problem - czemu wlosy na glowie rosną i rosną a te na brwiach nawet po zgoleniu zatrzymują się na pewnej długości ?

i jeszcze jedno - z czego wynika to że po trzydziestce zaczely mi rosnac wlosy na uszach ? :) zakładam że wiekszosc facetow ktorzy to maja golą to na bieżąco tak samo jak zarost na twarzy ale znalem kiedyś freaka ktory postanowił je zapuścić i wyglądał troche jak jakiś elf :)

10.01.2008
16:33
[34]

Notar [ Pretorianin ]

nie wiem, ale miałem takie coś na paznokciu palca od nogi identyczne i już mi prawie cały odrósł.

10.01.2008
16:35
[35]

Gorillaz 2-D [ Miejsce Na Twoją Reklamę ]

Jakby zęby rosły to byś sobie panel w domu rysował...

10.01.2008
16:37
[36]

mrEdDi [ Sygnatariusz ]

bo masz cały czas zamkniętą buzie, i tym samym hamujesz ich wzrost wciskasz je do środka :) ot co :P msusiałbyś chodzić z otwartą paszczą kilka miesięcy ^^

10.01.2008
16:40
smile
[37]

Mazio [ Mr Offtopic ]

mam nadzieję, że rozumiecie różnicę między odrastaniem, a rośnięciem w nieskończoność?

jaszczurkom odrastają na ten przykład ogony...

10.01.2008
16:41
smile
[38]

Flyby [ Outsider ]

..co do zębów to proponuję postawić na ewolucję - zmiana pokarmu na płynne (wliczając w to "kieliszek chleba") po jakimś czasie spowoduje że natura wyeliminuje zęby jako niepotrzebny dodatek (tak stało sie z ogonem)

..dotyczy to i długości brwi - gdyby sobie tak rosły i rosły byłoby gorzej z widzeniem człowieka niż ma pudelek ..a tak ich funkcje ochronne dla oczu uzyskały stałe proporcje ;)

10.01.2008
16:43
[39]

Jaworczyk96 [ Generaďż˝ ]

zęby-a czym byś je przycinał siekiera

10.01.2008
16:45
smile
[40]

Mazio [ Mr Offtopic ]

następny niepełnosprytny...

gryzł bym sosny

10.01.2008
16:54
smile
[41]

Yans [ Więzień Wieczności ]

Mazio ====> Może to przez czubek nosa Eskimosa albo cały sęk zagadnienia dybie w wielorybie ? ;)
Mnie też zawsze nurtowało czemu "mleczność" zębów nie mogła by być wielokrotna, a nie tylko jednorazowa ??? Godząc się już oczywiście na fazowe okresy szczerbatości ;)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.