
boskijaro [ Senator ]
Przeliczanie jednostek
Zna ktoś stronę gdzie jest to wyjaśnione, lub może sam wyjaśnić, jak przeliczać jednostki (km/h na m/s i tak dalej)?
Moshimo [ FullMetal ]
Musisz po prostu wiedziec ile, ze tak powiem, jednej jednostki miesci sie w drugiej. Przykladowo:
1 km = 1000 m
1 h = 60 min = 60 * 60 s = 3600 s
I jak masz km/h to po prostu podstawiasz pod to ich odpowiedniki, tyle ze z mniejsza jednostka (tu 1000m i 3600 s):
km/h=1000m/3600s=0.2(7) m/s
Analogicznie z wszystkimi innymi jednostkami.

barosz00 [ Centurion ]
poszukaj ukladu SI to tam masz wszystko
boskijaro [ Senator ]
A z m/s na km/h ? Jak to sie robi?
Moshimo [ FullMetal ]
Nooo, boski.. zgodnie z tym co napisalem, robi sie to tak samo:
1 m = 0.001 km
1 s = 1/3600 h
m/s = 0.001 km / (1/3600) h = 0.001 * 3600 km/h = 3.6 km/h
boskijaro [ Senator ]
Dzięki, już łapię ; ]
Ze mnie nigdy dobry fizyk/matematyk nie był :)