GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Faza spoczynkowa, komórki tracą zdolność do replikacji DNA i do podziałó...

03.12.2007
20:26
[1]

koredet [ Legionista ]

Faza spoczynkowa, komórki tracą zdolność do replikacji DNA i do podziałó...

tak to wlasnie to

6. Nie plazmatyczne składniki komorki
a) wakuole:
-roślinne (reguluja i utrzymuja cisnienie osmotyczne w komorkach, magazynuje materialy zapasowe, funkcja detoksykacyjna-toksyczne produkty metabolizmu znajduja sie w wakuolach co chroni caly protoplast, wakuole zawieraj liczne enzymy i pelnia funkcje lizosomow,
-tętniące (wystepują u amen, gąbek, orzesek i wici. pelni funkcje regulacji wody w komorce oraz usuwa zbedne produkty metabolizmu jak dwutlenek wegla i zwiazki azotowe (mocznik))
-pokarmowe (wystepuja u pierwotniakow heterotroficznych. Wodniczki trawia pokarm (fagocytoza))
-gazowe (wystepuja u organizmow prokartiotycznych-liczne struktury wypelnione gazem. U bakterii zyjacych w wodzie-obecnosc pecherzxykow obniza gestosc organizmow a zwieksza pławność)
-autofagowe (wodniczki zawierajace skladniki komorki przeznaczone do degeneracji)
-fagocytowe (wodniczki zawierajace material z zewnatrz ktory ulegnie strawieniu)
-kondensujace (struktury tworzace sie w strefie trans aparatu Golgiego, w procesie egzocytozy uwalniane sa na zewnatrz)
b) ściana komorkowa: (Ściana komórkowa to otoczka będąca wytworem protoplastu komórek roślinnych, zbudowana z materiału stanowiącego jego martwe wytwory, ochraniająca i umacniająca protoplast, odgrywająca kluczową rolę w determinacji kształtu komórek. Ściana komórkowa jest utworem sztywnym, w obrębie którego wyróżnia się:
-substancje szkieletowe stanowiące zrąb ściany
-substancje podłoża (matriks = materiał wypełniający; są to hemicelulozy, pektyny, białka),
-substancje inkrustujące i adkrustujące
Młode komórki mają bardzo cienkie ściany komórkowe zawierające tylko substancje szkieletowe i substancje podłoża. Podczas wzrostu i rozwoju ściana ulega przeobrażeniom w wyniku pojawiania się związków inkrustujących i adkrustujących.
7. Cytoszkielet komorkowy
Cytoszkielet to trójwymiarowa sieć włókien białkowych łączących składniki cytoplazmy między sobą oraz z błoną komórkową. Cytoszkielet charakterystyczny jest dla komórek organizmów eukariotycznych (roślin, grzybów, zwierząt); komórki prokariotyczne nie posiadają cytoszkieletu. Cytoszkielet stanowi zasadniczą część cytozolu i zawiera ok. 85% białek w komórce. Wyróżnia się trzy klasy włókien cytoszkieletu, głównie na podstawie grubości, ale też ze względu na strukturę i skład białkowy:
-mikrotubule (włókna 24-26 nm zbudowane są głównie z białka tubuliny występującej w dwóch odmianach: α-tubuliny (450 aminokwasów) i β-tubuliny (455 aminokwasów), obydwie mają 40-50% wspólnych sekwencji, W cytoplazmie występują jako dimery – złączone jednostki α i β, które w czasie polimeryzacji mikrotubul układają się w słupy, tzw. protofilamenty. Z reguły 13 protofilamentów tworzy rurkę z ułożonymi przemiennie nad sobą podjednostkami alfa i beta
Funkcje:
- zapewniają, wspólnie z mikrofilamentami i filamentami pośrednimi, utrzymanie integralności struktury komórki i jej kształtu,
- tworzą wrzeciono podziałowe odpowiedzialne za prawidłowy rozdział chromosomów do jąder potomnych podczas mitozy i mejozy
- odgrywają zasadniczą rolę w transporcie wewnątrzkomórkowym, funkcjonując jako "szlaki komunikacyjne"
- uczestniczą w ruchu komórek jako integralne składniki wici, rzęsek
- biorą udział w tworzeniu fragmoplastu
- ęuczestniczą w procesach morfogenetycznych (formowanie plemnikow)
-mikrofilamenty (włókna 5-7 nm są polimerami białka aktyny. Podjednostki układają się w skręcony szereg (helisa), przypominający skręcony sznurek. Mikrofilamenty zorganizowane są w komórce najczęściej w postaci wiązek lub też nieregularnej luźnej sieci.
Istnieje duża grupa białek łączących się z mikrofilamentami, np. miozyna jako białko motoryczne może generować ruch wzdłuż mikrofilamentów – razem z aktyną odpowiedzialna jest m.in. za kurczliwość komórek mięśniowych. Cytoszkielet aktynowy w sposób istotny wpływa na konsystencję żelu cytoplazmatycznego oraz na wewnątrzkomórkowe ruchy, w tym przemieszczanie pęcherzyków sekrecyjnych, organelli i chromosomów.
Mikrofilamenty wpływają na stosunki strukturalne w komórce, jak i pełnią rolę motoryczną
-centriole cylindryczne organelle komórkowe występujące w cytoplazmie komórek niektórych organizmów eukariotycznych (z wyjątkiem wyższych roślin nagozalążkowych, okrytozalążkowych i większości grzybów), zwykle po 2 (tzw. diplosom). Centriole biorą udział w wytwarzaniu wici i rzęsek oraz tworzeniu się wrzeciona podziałowego.
8. Fazy cyklu komorkowego (G0, G1, G2, S)
Cykl życiowy komórki składa się z dwóch zasadniczych okresów:
a) interfazy - okresu między dwoma kolejnymi podziałami komórki,
b) podziału komórki
interfaza:
Faza G1 Od momentu zakończenia podziału komórki do rozpoczęcia fazy S - faza intensywnych syntez -> wzrost masy komórki i odtworzenie organelli komórkowych
Faza S ęPodwojenie ilości DNA (replikacja DNA) -> każdy chromosom składa się z dwóch chromatyd, z których każda zawiera 1 cząsteczkę DNA
Faza G2 Od zakończenia fazy S do rozpoczęcia podziału komórki - intensywna synteza tubuliny (białka budującego mikrotubule wrzeciona podziałowego).
Faza G0 Faza spoczynkowa, komórki tracą zdolność do replikacji DNA i do podziałów (np. komórki nerwowe, komórki kostne).
podzial komorki:
9. Budowa i funkcja jądra komórkowego.
Jądro komórkowe jest to organella znajdująca się w komórce eukariotycznej, będąca nośnikiem informacji genetycznej, która jest zakodowana w cząsteczkach DNA chromatyny i stanowi ok. 99% informacji genetycznej komórki (pozostała jej część zawarta jest w DNA mitochondriów, a w komórkach roślin również w DNA chloroplastów).
Kształt jądra jest bardzo zmienny i zwykle zależy od kształtu komórki. Najczęściej przybiera formę kulistą, niekiedy jest owalne, wrzecionowate lub płatowate.
Wielkość jądra komórkowego w komórkach tego samego typu jest zazwyczaj stała i w dużym stopniu zależy od aktywności metabolicznej komórki, a także od ilości zawartego w nim materiału genetycznego
Głównymi składnikami chemicznymi jądra komórkowego są:
-białka (70-76%),
-DNA (17-21%),
-RNA (3,5-8%),
-fosfolipidy (2-5%),
-związki nieorganiczne.
Jądro komórkowe zbudowane jest z dwóch zasadniczych części: osłonki jądrowej i nukleoplazmy. Funkcje:
Jądro komórkowe jest odpowiedzialne głównie za regulację różnicowania, dojrzewania i funkcjonowania komórki, syntezę i replikację DNA oraz przekazanie go komórkom potomnym, syntezę kwasów rybonukleinowych, formowanie podjednostek rybosomowych i ich transport do cytoplazmy
10. Rodzaje podziałów komórkowych:
a) mitoza
-Profaza ( uwidocznienie chromosonow, spadek aktywnosci metabolicznej komorki)
-Metafaza ( tworzy sie wrzeciono podzialowe, rozpad oslonki jadrowej i jaderka)
-Anafaza ( ruch chromatyd w kierunku przeciwleglych biegunów)
-Telofaza ( odtworzenie blony jadrowej i jaderka, powstanie dwoch jader o takich samych inf. gen.)
b) mejoza

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.