Adamek22 [ Dr Onan ]
Poradzcie mi na co wzrocic uwage
Chce kupic Plazme lub jakic lcd powyżej 40 cali.. mam pytanie na co zrocic uwagę przy kupnie ... cena do 4000 koła
maviozo [ Man with a movie camera ]
Na rozdzielczość (im wyższa tym lepiej) i szybkość reakcji (im mniejsza tym lepiej (5ms np.))
Właściwie to chyba na wszystko warto zwrócić uwagę (czasem ilość wejść a/v może nagle okazać się bardzo przydatne)
marszym [ Senator ]
Nie żebym się czepiał, ale... ty kupujesz, czy twoi rodzice kupują ? Wątpię, żeby 16-latek miał kasę na 40 calowy TV :P
W przypadku LCD warto też zwrócić uwagę na kąty widzenia :) (Oczywiście im większe, tym lepiej)
Ultron [ Konsul ]
Sprawdź czy jak się ogląda na nim jakiś program to czy z każdego konta widać obraz czy widać jakieś czarne smugi lub w ogóle nic nie idzie zobaczyć.
Podobnie jest w Laptopach trzeba dobrze pochylić ekran żeby można było coś zobaczyć a nie ciemny ekran chodź laptop jest włączony.
bikero [ -bitpie- ]
nie kuopwalbym plazmy
Resksio [ Konsul ]
Adamek nie ma 22 lat?
a może ma 16 i 4 tysiace które uzbierał z kieszonkowego ?
mirencjum [ operator kursora ]
1. Matryca plazmowa
Ekran telewizora składa się z bardzo małych elementów, tzw. pikseli, których nie widać gołym okiem. Aby uzyskać bogatą paletę barw, każdy piksel składa się z trzech składowych, tzw. subpikseli. Każdy subpiksel wyświetla jeden z podstawowych kolorów: czerwony, zielony lub niebieski. Dzięki odpowiedniej proporcji tych kolorów, możliwe jest oddanie na płaskim ekranie całej palety odcieni.
W ekranach plazmowych każdy subpiksel to mikroskopijna lampa fluorescencyjna wypełniona gazem, która sama z siebie świeci. Może ona emitować podstawowe barwy o różnym natężeniu. Dzięki specjalnym filtrom tworzy się odpowiedni kolor subpiksela. W technologii plazmowej możliwe jest uzyskanie gamy składającej się z milionów żywych kolorów. Skala barw jest dużo szersza niż w telewizorach LCD lub kineskopowych. Dzięki temu obraz ma naturalne i czyste kolory oraz dużą szczegółowość.
Kolor czarny w telewizorach plazmowych uzyskiwany jest przez wyłączenie piksela, dlatego jest bardzo głęboki. Ma to wpływ na kontrast, który jest bardzo wysoki. Dodatkowo, także przy dużych przekątnych ekranu, odbiorniki te charakteryzują się możliwością oglądania ich pod bardzo dużym kątem. Nawet wtedy widziany obraz ma tą samą, wysoką jakość, nie zmienia się kontrast ani natężenie kolorów. Możesz mieć pewność, że osoby siedzące w rożnych miejscach będą widziały takiej samej jakości obraz.
2. Wielkość ekranu
Wybierając telewizor w pierwszej kolejności powinieneś zadecydować o jego wielkości. Określana jest ona przez przekątną ekranu i podawana w calach. Ze względu na ograniczenia technologiczne najmniejsze telewizor plazmowe mają przekątną ekranu 37 cali. Osiągają za to bardzo duże rozmiary, nawet do 60 cali. Te największe są wykorzystywane są w biurach, na lotniskach, podczas imprez sportowych lub kulturalnych. Pozostałe pozwolą komfortowo oglądać w domu programy telewizyjne i filmy. Pamiętaj, że im większy ekran, tym lepiej widoczne wyświetlane postaci i szczegóły. Dzięki dużemu obrazowi możesz też stworzyć w domu efekt kina domowego. Jednak przed decyzją o wielkości telewizora dokładnie zaplanuj, gdzie będzie stał. Pamiętaj, że każdy odbiornik najlepiej oglądać z odległości równej pięciokrotnej długości przekątnej obrazu. Dlatego, jeżeli planujesz zakup na przykłąd 42-calowego telewizora, sofa lub fotel, z którego będzie oglądany, powinny stać minimum 5 metrów od powierzchni ekranu. Wtedy najlepiej obejmiesz ekran wzrokiem, a nawet długie oglądanie telewizji nie będzie męczące dla Twoich oczu.
Każdy płaski telewizor, bez względu na wielkość ekranu, ma głębokość około 10 cm. Może stać na wąskiej półce, możesz go także powiesić na ścianie. Musisz jednak sprawdzić, czy ściana wytrzyma ciężar sprzętu, zwłaszcza, gdy jest wykonana z płyt gipsowo kartonowych. Duży 42-calowy telewizor waży około 50 kg. Pamiętaj także, że telewizor powinien mieć stały dopływ powietrza, nie może być całkowicie zabudowany lub umieszczony w ciasnej wnęce.
3. Rozdzielczość
Kupując telewizor plazmowy powinieneś wziąć pod uwagę jego rozdzielczość, która mówi o liczbie pikseli, czyli najmniejszych części obrazu, na ekranie. Im liczba pikseli wyższa, tym obraz wyraźniejszy, zawierający więcej szczegółów. Podawana jest jako dwie wartości, mówiące o liczbie punktów w pionie i poziomie. Najwyższa rozdzielczość telewizorów plazmowych to 1.366x768 pikseli, co odpowiada zdjęciu o rozdzielczości 1 mln pikseli. Dla porównania, maksymalna rozdzielczość telewizorów tradycyjnych to 720x576 pikseli, co odpowiada zdjęciu o rozdzielczości 440 tys. pikseli.
Zaletą niektórych płaskich telewizorów, której nigdy nie będą mieć tradycyjne odbiorniki, jest możliwość odbierania telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television) w pełnej jakości, którą oferuje. Posługuje się ona transmisją cyfrową, sygnał może być nadawany z rozdzielczością 1.920x1.080 pikseli, czyli pięć razy większą niż w telewizji analogowej. Pozwala to uzyskać niezwykle wyrazisty obraz, bez zniekształceń kolorów i konturów. Dźwięk jest zawsze cyfrowy, sześciokanałowy, dający efekt kinowy nawet podczas oglądania programów telewizyjnych. Dodatkowo telewizja HDTV nadaje w formacie panoramicznym. Są już kanały nadawane w tym standardzie z satelity. Pomimo że rozdzielczość wpłynie na cenę sprzętu warto zwrócić uwagę na możliwości, które możesz już wykorzystać.
Tymczasem do oglądania telewizji dziś nadawanej, której sygnał ma postać analogową wystarczy rozdzielczość 852x480 pikseli. Najprostsze modele telewizorów plazmowych mają taką właśnie rozdzielczość. Taki telewizor kosztuje około 4.500 zł.
4. Pozostałe parametry
O jakości obrazu decyduje także możliwa do uzyskania paleta barw. Największa paleta występuje w telewizorach plazmowych i w najwyższych modelach dochodzi nawet do 8 miliarda kolorów. Dzięki takiemu bogactwu barw wyświetlany na ekranie obraz jest bardzo naturalny, wiernie oddający rzeczywistość. Zobaczysz też więcej szczegółów, gdyż barwy nie zlewają się. Docenisz to, oglądając filmy przyrodnicze, pokazujące zbliżenia małych zwierząt lub roślin. Za taki telewizor o przekątnej 42 cali musisz zapłacić około 10.000 zł.
Kolejną cechą, która powinieneś wziąć pod uwagę kontrast. Im wyższy kontrast, tym więcej odcieni każdego koloru zobaczymy. Dzisiaj najlepsze ekrany plazmowe mają kontrast 10.000:1.
5. Dodatkowe funkcje
Wszystkie telewizory plazmowe posiadają funkcje takie, jak telegazeta, zegar oraz wyłącznik czasowy. Możesz jednak kupić telewizor z dodatkowymi funkcjami, które wyraźnie poprawiają komfort użytkowania telewizora. Musisz pamiętać, że wpływają na cenę, ale często warto dopłacić więcej, aby w pełni cieszyć się zaletami nowego odbiornika.
Poniżej przedstawimy korzyści wybranych, najbardziej atrakcyjnych:
Warto wziąć pod uwagę funkcję PiP, czyli obraz w obrazie. Dzięki niej na ekranie w małym okienku masz podgląd tego, co jest nadawane na innym kanale. Możesz zmieniać programy na dużym obrazie, pilnując jednocześnie na małym na przykład momentu rozpoczęcia meczu. Funkcję wykorzystasz na pewno podczas nadawania reklam. Możesz przełączyć telewizor na inny kanał i jednocześnie kontrolować czas wznowienia programu. Korzystanie z tej funkcji jest możliwe, gdy telewizor posiada dwa tunery telewizyjne (aktywny PiP) lub gdy do odbiornika jest podłączone inne urządzenie z tunerem, na przykład magnetowid, nagrywarkę DVD lub tuner telewizji satelitarnej (pasywny PiP).
Funkcja PoP lub PiG, czyli obraz poza obrazem umożliwia na przykład jednoczesne oglądanie telewizji i pracę na komputerze lub oglądanie filmu odtwarzanego z DVD i podgląd programu telewizyjnego. Możesz śledzić, co dzieje się w telewizji, czekając na początek meczu, nie przerywając oglądania filmu z płyty DVD. Funkcja ta umożliwia wyświetlenie obrazu z tunera telewizyjnego i wejścia cyfrowego (DVI lub HDMI) telewizora.
Mając funkcję PaP dzięki dwóm tunerom możesz podzielić ekran telewizora na dwie części i oglądać równocześnie dwa rożne programy. Dźwięk jest rozdzielony i może dobiegać przez głośniki telewizyjne oraz przez słuchawki. Możesz razem z drugą osobą oglądać dwa różne programy nie przeszkadzając sobie nawzajem, ponieważ dźwięk pochodzi z różnych źródeł.
Dzięki tej funkcji PaT możesz oglądać telewizję i równocześnie mieć podgląd telegazety. Tekst wyświetlany jest na części ekranu, nie zasłania obrazu, jest czytelny i wyraźny. Możesz w trakcie oglądania programu sprawdzić wiadomości lub program telewizyjny.
6. Wejścia/wyjścia
Są różne rodzaje złączy, dzięki którym połączysz telewizor z innymi urządzeniami, takimi jak nagrywarka DVD, odtwarzacz DVD, magnetowid, kamera wideo, aparat cyfrowy. Pamiętaj, że telewizor plazmowy może służyć Ci nie tylko do oglądania telewizji, ale do oglądania zdjęć lub filmów.
Niektóre modele telewizorów mają cyfrowe złącza, dzięki którym jakość uzyskanego obrazu jest najwyższa. Najlepszy obraz gwarantują gniazda DVI lub HDMI, ponieważ przekazują sygnał w postaci cyfrowej, a więc bez strat jakości. Jeżeli zależy Ci na cyfrowej jakości wyświetlanych filmów i posiadasz odtwarzacz z cyfrowymi złączami, sprawdź, czy telewizor, który chcesz kupić, też je ma.
Do każdego telewizora podłączysz większość sprzętów za pomocą złączy Euro-Euro. Zwróć uwagę na ich rozmieszczenie. Ważne jest, aby gniazda były odsunięte od siebie. Wtyczka każdego kabla Euro-Euro jest nieco zakrzywiona i gdy gniazda są zbyt blisko, pomimo ich dużej liczby, możesz mieć kłopot z podłączeniem wszystkich przewodów na raz. Pamiętaj, że ciągle wypinanie i wpinanie kabli jest dość uciążliwe, ponieważ gniazda znajdują się z tyłu telewizora.
Telewizor plazmowy może stać się także wielkoekranowym monitorem komputerowym. By wykorzystać go w ten sposób, musi posiadać złącze DVI, HDMI lub VGA inaczej też nazywane D-Sub 15.
7. Akcesoria, które warto mieć
Akcesoria dodatkowo wpłyną na komfort użytkowania, dlatego warto je posiadać!
Uchwyty ścienne
Płaski telewizor bardzo efektownie wygląda, gdy powiesisz go na ścianie. Do tego potrzebujesz odpowiednich uchwytów. Są różne ich typy, dostosowane do poszczególnych modeli płaskich telewizorów.
Stoliki
Stoliki gwarantują stabilną i bezpieczną podstawę dla telewizora. Pasują stylistycznie do nowoczesnego wzornictwa płaskich telewizorów. Możesz ustawić na nich dodatkowo odtwarzacz DVD lub magnetowid. Wykonane materiały dają gwarancję stabilności, możesz mieć pewność, że telewizor nie spadnie ze stolika. Dzięki obrotowej podstawie nawet największy telewizor bez problemu odwrócisz, aby oglądać go z różnych miejsc. Niektóre modele stolików mają możliwość chowania kabli.
Kable
Dzięki odpowiednim kablom możesz podłączyć do telewizora magnetowid, kino domowe, nagrywarkę DVD lub konsolę gier. Aby to zrobić, musisz kupić kabel Euro-Euro. Gdy wybrałeś telewizor ze złączem cyfrowym DVI lub HDMI, musisz dokupić odpowiedni przewód DVI lub HDMI.
Aby oglądać na dużym ekranie zdjęcia lub filmy z kamery lub aparatu potrzebujesz kabli S-video lub Cinch.
Przedłużacze sieciowe
Jeżeli w jednym miejscu umieszczasz kilka urządzeń, może nie wystarczyć Ci gniazdek do podłączenia ich wszystkich do prądu. Radzimy więc kupić przedłużacz, a najlepiej listwę antyprzepięciową. Jednym przewodem podłączysz wszystkie sprzęty do źródła zasilania. Masz też pewność, że podczas burzy piorun nie uszkodzi sprzętu.
Słuchawki
To kolejne udogodnienie, o którym rzadko pamiętamy, kupując telewizor. Dzięki słuchawkom możesz odciąć głośny dźwięk telewizora i oglądać program bez przeszkadzania innym domownikom. Słuchawki są też niezbędne, aby korzystać z funkcji PaP. Godne polecenia są słuchawki bezprzewodowe, ponieważ unikniesz plączących się przewodów na środku pokoju, a Twoje ruchy nie spowodują wypadnięcia wtyczki słuchawki z gniazdka.
Piloty
Warto zastanowić się nad dokupieniem uniwersalnego pilota, zwłaszcza gdy oprócz telewizora masz w tym samym pomieszczeniu magnetowid, kino domowe lub zestaw muzyczny. Na stoliku będzie leżał tylko jeden pilot obsługujący wszystkie urządzenia.
Baterie do pilota
Zwróć także uwagę, czy pilot do telewizora, który kupujesz, ma na wyposażeniu baterie, a jeśli tak, czy są alkaliczne. Jeśli nie, dokup je od razu. Dzięki zwiększonej trwałości zapewniają dłuższą pracę urządzenia. Dodatkowo masz pewność, że nie rozleją się i nie uszkodzą pilota.
Akcesoria czyszczące
Do czyszczenia ekranu nie można używać żadnych ostrych i twardych przedmiotów, aby nie porysować go. Najlepiej do tego celu służy specjalna ściereczka, która nie pozostawia smug.
peter123456 [ Sun of a Beach ]
Dla mnie bardzo ważna sprawa to kolor czarny. Najlepiej iść do jakiegoś dużego sklepu, poprosić o włączenie interesujących Cię modeli i porównanie, na którym obraz jest bardziej czarny, a na którym mniej. Chyba nie chcesz się zdziwić w domu widząc, że np. czarny garnitur jest... szary.
N2 [ negroz ]
mirencjum -> i źródło
NicK [ Smokus Multikillus ]
Jak już się coś żywcem ściąga, to wypada podać chociaż źródło... Nieładnie, oj nieładnie.
HP Killer [ Centurion ]
polecam LCD gdyż plazma to kit.