Nornidian [ Pretorianin ]
PCI, sieciowka i stara plyta ;) - powazny problem
Calkiem niedawno moj wujek stal sie posiadaczem komputera pewnej firmy, ktora zostala rozwiazana. Podlaczyl go do internetu i wszystko dzialalo bez zarzutu. Sprzet jednak nie mial karty dzwiekowej, wiec postanowilem jakas zalatwic. Kiedy juz wszystko mialem, okazalo sie, ze karta sieciowa podpieta jest do najnizszego gniazda PCI, ktore ma wspolne wyjscie (z tylu obudowy) z wyjsciem ISA, do ktorego nalezy podpiac dzwiekowke. Poniewaz plyta glowna (Procomp BVC2B socket 370) posiada 3 gniazda PCI, pomyslalem, ze to nie problem przelozyc sieciowke do innego gniazda. I tu pojawia sie problem. Komputer wykrywa karte na wszystkich trzech gniazdach, ale tylko na jednym umozliwia dostep do internetu. Pytalem kogos, kto sie na tym zna i dowiedzialem sie, ze trzeba cos zmienic w BIOSie. Nie wiem jednak co. Prosze nie sugerowac mi kupna nowego sprzetu. Jesli istnieje kilka mozliwych przyczyn, to prosze o podanie wszystkich, poniewaz nie mam dostepu do tego komputera na biezaco. Jesli beda potrzebne jakies dodatkowe dane, to pytajcie.
Dzieki z gory.
Nornidian [ Pretorianin ]
UP
slowik [ NightInGale ]
sprawdzales w dziennikach bledow czy nie ma tam czegos ? (panel/narzedzia admina/dziennik zdarzen)
dla kazdego gniazda pci(uproszczenie ...) musisz od nowa skonfigurowac polaczenie z netem robiles to ?
stawialbym na to drugie
minius [ Senator ]
OK, postaram Ci się pomóc, choć obawiam się, że sam sobie nie poradzisz z tym problemem (poleciłbym jednak poprosić osobę, która zna się nieco na konfiguracji hardware).
Otóż w okresie, gdy królowały płyty główne z gniazdami PCI lecz jescze nie wyzbyły się gniazd ISA weszły BIOSy automatycznie konfigurujące przerwania. Niestety w BIOSach tych przerwań było nie za wiele i dość często aby dana karta mogła być prawidłowo wykrywana należało ręcznie przypisywać do danego slotu przerwanie (czasem również adres, jak w przypadku myszki, czy modemu). Szczególnie dotyczyło to kart modemów, żadziej sieciówek.
Najprostszy sposób dla laika, acz uciążliwy (ale dający całkiem niezłe rezultaty) to zainstalowanie systemu na płycie głównej z jedną jedyną kartą (oczywiście zrozumiałe, że z przyczyn tecnicznych musi to być karta graficzna). A dopiero po każdym kolejnym restarcie i prawidłowym wykryciu danej karty, dodaje się kolejną. I powtarza się proces z wykryciem, restartem, tyle razy ile masz kart.
Nornidian [ Pretorianin ]
minius ---> Dzieki, sprobuje zrobic tak jak mowisz :)