GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Technikum czy LO ?

30.09.2007
19:02
[1]

master53 [ Senator ]

Technikum czy LO ?

Mam nie lada dylemat. Zastanawiam się czy po gimnazjum iść do technikum czy do LO. Interesują mnie kierunki elektroniczno-informatyczne oraz ścisłe i z pewnością po szkole średniej zamierzam je studiować. Patrząc na przedmioty, które są w technikum, będzie mi łatwiej na studiach - w końcu uczą już konkretnych przedmiotów z informatyki. Do tego nie ma (a przynajmniej w dużych ilościach) niepotrzebnych mi przedmiotów typu sztuka, biologia, geografia itd. Słyszałem jednak, iż "technikum jest dla nieudaczników, którym nie udało się dostać do LO". Czy naprawdę jest tak źle z poziomem techników ? Czy może jednak lepiej iść do LO z profilem mat-fiz ?

Jak na razie wziąłem pod celownik Technikum Elektroniczne nr 3 przy ulicy gen. Zajączka w W-wie ( ). Jeśli ktoś je ukończył to proszę o opinie oraz o propozycje innych techników (tak się to odmienia ?:) ) informatyczno-elektronicznych.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź,
Master53.

30.09.2007
19:04
[2]

boskijaro [ Senator ]

Na studiach informatyka i tak jest od podstaw ...

z reguły w technikach jest niższy poziom niż w LO

30.09.2007
19:05
[3]

Gimli syn Gloina [ szarzasty ]

"technikum jest dla nieudaczników, którym nie udało się dostać do LO

gówno prawda że tak powiem ]:>

Czy naprawdę jest tak źle z poziomem techników

zalezy od poszczególnych szkół

30.09.2007
19:05
[4]

Macco™ [ CFC ]

w technikum może i są przedmioty bardziej przydatne na studiach przynajmniej teoretycznie ale w liceum są przedmioty bardziej przydatne na maturze a bez niej na swoje studia się nie dostaniesz

30.09.2007
19:06
[5]

Father Michael [ Iscariot Paladin ]

Nie dosc, ze na studiach informatyke masz od podstaw, to i tak nie naucza Cie tam niczego. Jesli sam sie nie bedziesz uczyl tego co Cie interesuje, to po 5 latach wyjdziesz z tytulem magistra i wiedza minimalnie wieksza niz przed studiami.
Natomiast co do wyboru LO albo technikum, to IMHO LO. Lepiej Cie przygotuja do matury, a aktualny system zdawania na studia jest taki posrany, ze jak zle napiszesz mature, to Cie nigdzie nie zechca.

30.09.2007
19:06
[6]

COOLek [ Legionista ]

Na informatyke, jesli mnie pamiec nie myli, chca rozszerzona mature z matmy. Moj brat, w ostatnim roku w Zajaczku, nie mial matmy wiec mozesz sie domyslec, ze na politechnike bylo mu sie trudniej dostac, niz tym po liceum.
Skoro jestes pewien, ze chcesz studiowac, ja bym na twoim miejscu szedl do jakiegos dobrego liceum z profilem matematyczno-informatycznym, czy cos w ten desen. Masz po nim znacznie wieksze szanse na dostanie sie na studia, niz po technikum.

30.09.2007
19:09
[7]

red_baron [ pVd ]

ogolnie panuje opinia ze LO trzyma wyzszy poziom niz technika, choc nie zawsze jest to prawda - sa lepsze i gorsze technika tak jak i sa lepsze i gorsze licea. wiadomo, po ukonczzeniu technikum bedziesz miec tytul technika i bedziesz mogl pracowac w zawodzie, studiowac zreszta tez:). niemniej jednak z tego co wiem po LO latwiej sie dostac na studia niz po technikum - zwykle poziom nauczania interesujach cie przedmiotow (matma i fiza) jest wyzszy dzieki czemu latwiej bedzie Ci zdac mature i uzyskac na niej dobry wynik. choc oczywiscie tak byc nie musi - rownie dobrze (choc jest na to mniejsza szansa) i w technikum moga trzymac wysoki poziom nauczania dzieki czemu matura nie bedzie problemem. zaciagnij jezyka w swoim miescie, dowiedz sie jaki poziom prezentuja interesujace Cie szkoly i... wybierz:)

30.09.2007
19:09
[8]

pecet007 [ - ]

Nikt ci zapewne jednoznacznie nie odpowie na to pytania, a przynajmniej ja nie potrafię tylko zauważ że
Słyszałem jednak, iż "technikum jest dla nieudaczników, którym nie udało się dostać do LO". Czy naprawdę jest tak źle z poziomem techników ? Czy może jednak lepiej iść do LO z profilem mat-fiz ?
no równie dobrze można powiedzieć o niektórych licealistach tak, że nie mogli się dostać do technkum to poszli do liceum, denerwują mnie takie stereotypy, generalnie wszystko zależy od danej szkoły nie zależnie czy jest to liceum czy technikum poziom jest zależny od szkoły tylko i wyłącznie, podobne opinie słyszałem o liceach profilowanych, które niby już były dla 100% wyrzutków którzy nie mogą się ani do LO ani do technikum dostać, i bardzo mało procent zdaje maturę z tych osób. Cóż udało mi się zdać maturę tak jak ~90% osobom chodzącymi razem ze mnie do klasy czy z klasy równoległej, więc to tylko stereotypy.

Natomiast jest taka opinia, i można się z nią zgodzić że jeśli nie wiesz jeszcze dokładnie co chcesz studiować/ bądź gdzie pracować w przyszłości, wybierasz Liceum, a Technika są dla osób które już bardziej skonkretyzowały swoje cele i generalnie w twoim przypadku bardziej bym się do jakiegoś właśnie Technikum Elektronicznego bądź Informatycznego (bo piszesz że to cię także interesuje).

Co do studiów to nie można jednoznacznie powiedzieć co ci się przyda. Jeśli chcesz studiować elektronikę zapewne ci się technkum elektroniczne przyda, informatykę z własnego doświadczenia wiem że nie koniecznie. Za to zapewne na wszystkich kierunkach technicznych głównym odsiwaczem i tak jest matematyka, więc tutaj TEORETYCZNIE LO powinno ci dać większą wiedzę z tego przedmiotu.

W każdym razie to są moje przemyślenia co do tego tematu, wiem że zapewne nie naprowadzające na konkretną odpowiedź, ale mam nadzieję że ci się przydadzą do czegoś ;).

30.09.2007
19:11
[9]

frer [ God of Death ]

Lepsze jednak LO, bo przygotowuje do matury, a tak naprawdę podstawy zawodu po technikum do niczego się nie przydadzą jeśli się nie dostaniesz w ogóle na studia. Szczególnie widać to w przypadku informatyki. Na polibudach chce studiować coraz mniej osób, ale pomimo tego na informatyce zawsze jest co najmniej kilka osób na jedno miejsce, bo dalej cieszy się to popularnością.

30.09.2007
19:12
smile
[10]

HopkinZ [ Legend ]

<-- [5]

30.09.2007
19:12
[11]

Father Michael [ Iscariot Paladin ]

Wlasnie, zapomnialem Ci napisac to o czym pecet pisze. Na pierwszych latach studiow informatycznych masz matematyke na dosyc wysokim poziomie i to glownie na przedmiotach matematycznych odpadaja ludzie na 1. roku. Wiec skup sie na tym przedmiocie. Jest to zreszta moim zdaniem dodatkowy argument za liceum.

30.09.2007
19:18
[12]

Arxel [ Legend ]

Ja wybrałem LO i nie żałuje.
Teraz przymierzam się do matury - rozszerzona matematyka oraz rozszerzona fizyka. Aczkolwiek waham się jeszcze co do fizyki, choć z drugiej strony do PWr przy rozszerzonej matmie/fizyce liczbę punktów mnoży się x2,5 :)

Na deklaracji zaznaczyłem jeszcze mature z infy... jak nie zdam to trudno - brzydko będzie wyglądać w papierach ale spróbować zawsze warto :D

30.09.2007
19:19
[13]

frer [ God of Death ]

Ja mam jeszcze jeden argument za liceum: trwa o rok krócej niż technikum, a tym samym o rok wcześniej można zacząć studia, skończyć je i zacząć pracę. Osobiście uważam, że przez rok pracy można się nauczyć o wiele więcej niż przez rok technikum, więc na pewno o wiele lepiej na tym wyjdziesz. ;)

Arxel --> Każdy punkt się liczy, a to jak w papierach może wyglądać to nie ważne przecież, nikt na to nie patrzy. Jak już będziesz studiował to wygląd świadectwa maturalnego będzie dla ciebie najmniej ważny. Wtedy już liczą się tylko wpisy w indeksie. :D

30.09.2007
19:20
[14]

Marcin Orzeł [ Konsul ]

Zaczynam od wtorku pierwszy rok na studiach... Kogo pospotykam (starych znajomych z różnych liceów), to słyszę to samo: i po co mi był ogólniak? Trzeba było iść do dobrego technikum...

Ja mówię to samo niestety...

30.09.2007
19:20
smile
[15]

Arxel [ Legend ]

Kumpel mi opowiadał kilka dni temu co oni robią na tych informatykach w technikum... Zajęcia programistyczne - programuiją odziwo... Na pozostałych nic nie robią, a mają bodajże 7 czy więcej różnych informatyk w tygodniu...

30.09.2007
19:22
[16]

COOLek [ Legionista ]

Arxel --> Zwaz, ze na niektore studia nie sa przyjmowane osoby, ktore nie zdaly matury, i to nie wazne, czy z jakiegos waznego przedmiotu, czy tez ustnego polskiego, wiec jak ci do niczego nie jest potrzebna, to sie zastanow dwa razy. W dodatku wy chyba juz nie macie amnestii.

30.09.2007
19:24
[17]

Gibon91 [ Jestem Zajebisty ]

"jeśli nie wiesz jeszcze dokładnie co chcesz studiować/ bądź gdzie pracować w przyszłości, wybierasz Liceum, a Technika są dla osób które już bardziej skonkretyzowały swoje cele"
Zależy od Liceum, u mnie na przykład w klasie informatycznej 90% osób wie że będzie zajmować sie informatyką, która w moim liceum jest naprawdę na przyzwoitym poziomie (programowanie i algorytmika, 4 godziny w tygodniu +50% klasy przychodzi na dodatkowe warsztaty w soboty), podczas gdy w technikum nauczyli by pewnie tego samego, tyle że mniej :) Szczerze mówiąc to nie znam ani jednej osoby która poszłaby do techników i to było jej "marzenie".
Ogólnie lepiej jest pójść do technikum niż słabego liceum.

30.09.2007
19:26
[18]

mr.mefi [ Centurion ]

Po technikum masz już zapewniony fach. ;-)

W LO jest już trochę ciężej.

30.09.2007
19:30
[19]

master53 [ Senator ]

Wychodzi na to, że lepiej iść do LO. Szczerze mówiąc mam już spory zamęt w głowie, ale dziękuję wszystkim za odpowiedzi, komentarze i porady.

Pozdrawiam.

30.09.2007
19:30
[20]

Lolter [ Totally ]

Wybrałem technikum i narazie nie żałuje.Poziom jest dość wysoki i matma będzie przez 4 lata więc myśle, że jak pójde na studia będę na tym samym poziomie co ludzie z liceum a będę umial inne rzeczy których oni nie potrafią.

Poza tym jeśli umiesz coś robić i sam się tego uczysz(np.programowanie) to jeśli masz zamiar wyjechać za granice znajdziesz prace i bez papierka.Ważne żebyś umiał coś robić.Bo jak pójdziesz na studia ale nie będziesz się uczył to tylko kilka lat w plecy.Ja siebie na studiach nie widze i mam zamiar po technikum pracować.

30.09.2007
19:39
[21]

EG2006_43107114 [ Senator ]

Właśnie jestem w LO już miesiąc na profilu mat-fiz-inf (jedyny profil informatyczny w okolicy nie licząc innego LO do którego chodzą menele). Mam 2 informatyki w tygodniu (niestety, liczyłem na ok. 4). Na informatyce nic nie robimy. Możemy wchodzić na internet, grać, ale nie wolno nic instalować. Zaczyna mnie to już denerwować, bo na początku było gadanie o programowaniu. Wyższy poziom to miałem w gimanzjum (Word, Excel, Power Point, Paint :)). Liceum najlepsze w okolicy.

30.09.2007
19:40
[22]

Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

Chcesz iść na studia - LO.
Chcesz nie iść na studia - technikum.

30.09.2007
19:43
[23]

peter123456 [ Sun of a Beach ]

Ja idę do LO bo:
- sam do końca nie wiem co chcę robić w przyszłości
- chcę dobrze stać maturę i pójść na studia
- chyba najważniejsze, w moim mieście są 3 bdb licea, kilka średnich + technika dla debili :P

30.09.2007
19:50
[24]

Finthos [ Generaďż˝ ]

LO. Bez matematyki nie pojedziesz dalej, a ta stoi w ogólniakach znacznie wyżej. Do tego porównaj sobie progi punktowe w LO, do którego możesz się dostać i w technikum. Jeśli różnica jest znaczna, tym bardziej LO. Wiedzę można zdobywać zawsze, efekty chamstwa i prostactwa w otoczeniu mogą być nieusuwalne.

30.09.2007
19:52
smile
[25]

You tube my space. [ Konsul ]

Jestem w 4 klasie technikum, kierunek - telekomunikacja.

Od 3 klasy zaczęła się fajna zabawa, bo poodpadały duperele typu biologia, geografia (...). Jestem pod dużym wrażeniem sposobu nauczania w technikum - otóż dobra połowa, jeśli nie lepiej, przedmiotów typowo zawodowych to czysta PRAKTYKA. Samodzielne montowanie układów, zabawa ze sprzętem pomiarowym, tworzenie projektów. W każdym razie - jest naprawdę fajnie, 90% osób, które w zeszłym roku zdały egzamin pracuje na zachodzie i o dziwo, w zawodzie. Niestety zdawalność na wielu kierunkach jest żenująco niska ze względu na zbyt wysokie progi (aby zdać maturę potrzebujesz 30%, aby zostać technikiem - aż 75% - czyli dobra czwóra!). W mojej szkole ponad połowa uczniów zdała ten egzamin, jednak w Polsce na niektórych kierunkach zdawalność była w gracnicach 15-30%. Dokładne statystyki na CKE. Na stronie CKE znajdziesz także wyniki matur - w skrócie - w technikach wypadają gorzej.

W każdym razie - sądzę, że skoro można znaleźć robotę za granicą już po technikum, to nie sądzę, żeby był sens tyrania kolejnych 5 lat na magistra po zdobyciu którego i tak najprawdopodobniej wystartujesz z tej samej pozycji. Ino będziesz miał 24, nie 20 lat.

30.09.2007
20:50
[26]

Finthos [ Generaďż˝ ]

Niech autor wątku weźmie pod uwagę, że YTMS jest stanowczym wrogiem studiów co podkreśla nieustannie :)

30.09.2007
20:56
[27]

master53 [ Senator ]

Widzę, że jednak jest coś na rzeczy w słowach:

"Chcesz iść na studia - LO.
Chcesz nie iść na studia - technikum.
"

30.09.2007
21:00
smile
[28]

immortal''' [ Pretorianin ]

Lo

30.09.2007
21:05
[29]

Gimli syn Gloina [ szarzasty ]

jest, jest- utarł się pewien stereotyp (czy słuszny- tego nie oceniam) że jeśli chce się iść na studia idziesz do LO bo po samym LO jesteś nikim praktycznie po technikum zaś masz zawód więc studia nie są koniecznie potrzebne. Oczywiście drogi na studia po technikum nikt Ci nie zastawia bo o wszystkim decydują wyniki matury- jeśli chcesz iść na studia po technikum (tak jak ja choćby :P) to papiery składaj praktycznie tylko do szkół które wyrobiły sobie pewną markę (taaa. ktoś powie że renoma wśród szkół to bajka- jednak coś jest na rzeczy że uczniowie z tych "renomowanych" szkół częściej idą na studia)- bo tylko tam poziom nauczania przedmiotów maturalnych będzie taki jak w liceach (nie oszukujmy się- wiele techników przygotowuje uczniów do pracy nie do studiow ).

Szczerze mówiąc to nie znam ani jednej osoby która poszłaby do techników i to było jej "marzenie".

cóż- ja tak zrobiłem i nie żałuję mimo iż spokojnie mogłem dostać się do większości liceów w okolicy.

30.09.2007
21:09
[30]

Gibon91 [ Jestem Zajebisty ]

Gimli syn Gloina---> ale ja Cię nie znam :)
Poza tym w moim mieście (Białystok) nie ma żadnego dobrego technikum.

30.09.2007
21:09
smile
[31]

Kereth [ Chor��y ]

Powiem tak: Ja wybrałem technikum (kierunek tech. informatyk) i nie żałuję. Nie jest to w żadnym wypadku szkoła dla debili, uczą tu dobrze :-)

30.09.2007
21:10
[32]

Gimli syn Gloina [ szarzasty ]

więc przyjedź na Śląsk i poznaj- będziesz mógł powiedzieć że znasz kogoś kto z własnego wyboru poszedł do technikum mimo iż nie musiał :P

30.09.2007
21:14
smile
[33]

You tube my space. [ Konsul ]

Szczerze mówiąc to nie znam ani jednej osoby która poszłaby do techników i to było jej "marzenie".

Co tu dużo ukrywać - na technicznych kierunkach PRAWIE NIE MA DZIEWUCH. Dlatego "marzenie" to nie jest ;-)

30.09.2007
21:34
[34]

fazikjunior [ Konsul ]

Ano to ja jestem właśnie w 1 klasie Technikum Informatycznego. Nauka oczywiście jest, bo to przecież nie podstawówka. Po technikum masz przynajmniej zawód a po liceum nie masz nic, chociaż chodzisz rok krócej i masz mniej lekcji. Wybór należy do ciebie.

30.09.2007
21:49
[35]

Finthos [ Generaďż˝ ]

fazik, Gimli=> Ile macie lekcji? Bo ja w LO mam 7 godzin dziennie i z lekka już sobie nie wyobrażam siedzenia dłużej w szkole i jeszcze wyrabiania z zad domami + czas dla siebie. Zaciekawileś mnie.

30.09.2007
21:57
[36]

Garbol [ Konsul ]

Mój brat jest po technikum 5cio letnim i jest na studiach czwartym roku kierunek Mechatronika. Ja również jestem ale nie tyle co po technikum co po zawodówce mam dobrą pracę i nie narzekam :P Nie nastawiałem sie na studia bo mi do szczęścia było potrzebne tylko średnie wykształcenie a matura nie jest taka zła jak ją niektórzy przedstawiają, bardziej bał bym się egzaminów na studiach niż Matury

30.09.2007
22:00
[37]

lo0ol [ Jónior ]

Ucze sie w technikum na kierunku tech. inf.. Co do poziomu nauczania przedmiotow technicznych to ... niektorzy sobie nie radza. Nauczanie przedmiotow ogolnoksztalcacych ... rowniez niektorzy sobie nie radza.

Nabor do szkol ponadgimnazjalnych jest prowadzony na podstawie punktow z egz. gimnazjalonego oraz ocen z wybranych przedmiotow ... odziwo minimum punktowe do mojej klasy bylo wieksze niz do klasa LO o profilu zarzadzanie informacja.

Procent zdanych matur w szkole to 90+%.

You tube my space, co do dziewczyn w klasie (hee) to mam jedna :p. Dla rownowagi ilosc dziewczyn w szkole to okolo 75%.

Jedyny minus mojej szkoly to lekcje w godzinach 11-19 (dla klas drugich).

Podsumowujac ... nie bede plakal ze wzgledu na to ze wybralem technikum. ;p

30.09.2007
22:03
[38]

Kereth [ Chor��y ]

Finthos -> Ja mam łącznie w tygodniu 35 lekcji. (technikum)

30.09.2007
22:06
[39]

Gimli syn Gloina [ szarzasty ]

Finthos- ja mam 36 godzin tygodniowo- najgorzej jest w środę - 9 lekcji- do tego muszę się około godziny tłuc komunikacją miejską (do szkoly i z szkoły)- autobus jeździ co godzinę więc często bywa że ponad 3 godziny schodzi mi na same dojazdy plus czekanie na przystankach.

Lo0oL- szczęściarz z ciebie- u mnie na 32 chłopaków przypada całe 0 dziewczyn :)

30.09.2007
22:25
[40]

Kuper^^2 [ Legionista ]

ja w lo mialem 6 kolesi w tym ja , na 32 osoby a teraz na studiach mam 3 dziewczyny ( pasztety ) na chyba z 40 osob

30.09.2007
22:45
smile
[41]

Bart2233 [ Konsul ]

Ja w tygodniu mam 34 lekcji(liceum)...
Ale co miałem wybrać jak jestem humanistą.

30.09.2007
22:50
[42]

Avarang [ Konsul ]

Technikum jest dla zdecydowanych osób które wiedzą co chcą robić w przeciwieństwie do tych co idą do liceum. Uważam, że w technikum jest wyższy poziom. Są wszystkie lekcje jak w lo i dochodzą ci jeszcze zawodowe (ja poszedłem na drogownictwo, więc mam: miernictwo, rysunek techniczny, materialoznawstwo, budownictwo). Mam po 8-9 godzin lekcji, więc uważam, że w technikum więcej wymagają i jest wyższy poziom. Póki co jestem zadowolony zobaczymy co dalej.

30.09.2007
22:52
[43]

Łysack [ Przyjaciel ]

normalnie dylemat typu:
vista czy xp
intel czy amd
xbox360 czy PS3
komp czy konsola
itp:)

osobiście jestem za technikum - sam chodzę i nie zamieniłbym tego na żadne liceum:)
teraz jestem w 3 klasie i właśnie kończymy program 3 klasy liceum z polskiego - potem będzie rok na powtarzanie całości:)

wszyscy ci którzy nie radzili sobie i mieli po kilka zagrożeń na koniec pierwszej klasy przenosili się do liceów z całkiem niezłą renomą - tam średnia podniosła im się średnio o dwie oceny, czyli jak tutaj mieli 1,5-2, to tam mają 3,5-4 :)

ale to też zależy od technikum, bo jest też sporo co mają poziom na miarę zawodówki, ale nie ma co uogólniać:)

30.09.2007
22:53
[44]

lo0ol [ Jónior ]

xp, amd, xbox360, komp ;p

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.