GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Twarda spacja - pytanie

21.08.2007
12:58
[1]

<DexterH> [ Pretorianin ]

Twarda spacja - pytanie

Witam.

Chcialbym sie dowiedziec o zasade przenoszenia lacznikow i krotkich wyrazow na poczatek kolejnego wiersza tekstu. Narazie ustalilem :) iż: Twardej spacji używa się zazwyczaj po to, aby na końcu wiersza nie pozostawiać samotnych znaków jak: i, z, w, a itp." Oprocz tego wydaje mi sie ze zasada ta dotyczy rowniez "że". A co z innymi wyrazami dwuliterowymi jak: na, za, do, od i krotkimi wyrazami typu: pod, aby, stad, tam, tak, jak itp. ? Moze gdzies w necie sa te zasady ale po wstepnych poszukiwaniach niczego nie znalazlem, a ze siedze w pracy nie mam niestety zbyt wiele czasu na poszukiwania.

21.08.2007
13:04
[2]

Ines [ Ines ]

TU jest pomocna strona po rosyjsku, jednak wszystko i tak jest jasne.

21.08.2007
13:11
[3]

<DexterH> [ Pretorianin ]

:) Niestety nie jest jasnem a angielska wersja nie chce sie uruchomic. Ale w kazdym badz razie dzieki.

21.08.2007
13:54
[4]

Fett [ Avatar ]

Z tego co wiem to na końcu wierszy nie zostawia się samych literek i przecinków przed wyrazem :) Że zrzuca Ci na dół żeby na końcu wiersza został sam przecinek :) Mam nadzieje, że zrozumiałeś o co mi chodzi :)

21.08.2007
13:56
[5]

<DexterH> [ Pretorianin ]

Fett --> this makes sense to me. dzieki

21.08.2007
14:04
[6]

pani_jola [ Generaďż˝ ]

Z tego co pamietam to na koncu zdania nie zostawiasz:
pojedynczych liter
przeniesien, jezeli wystepuje cztery razy z rzedu, jedno pod drugim
przeniesien, gdy jest to ostatni wyraz w akapicie, lepiej zawezyc linijke albo przeniesc caly wyraz do nastepnej linijki
Krotkie wyrazy jak nad, od mozna zostawiac na koncu wiersza.
Chyba tyle.

21.08.2007
14:05
smile
[7]

Grzesiek [ Cezar ]

Wnioskuję, że nie chodzi tu o Worda jako program, ale o pisownię.

Jest to sprawa czysto kosmetyczna. Nie spotkałem się dotąd, by regulowała to jakaś zasada języka polskiego. Po prostu - jak piszesz - nie zostawia się "samotnych" łączników/liter.

Powód? Na chłopski rozum wnioskuję, że jak ktoś czyta tekst i linijka kończy się na "i", "u", itp. to zanim wróci na początek kolejnej linii będzie długie "iiii", "uuu", czyli zaciąganie :)

Co do "że", itd. to postępować należy podobnie. Jeśli nie zagłębiamy się dalej i zatrzymujemy się na optycznej jakości pracy, to wiadomo, że jak masz rozbudowaną linijkę zdania, z długimi słowami, to na końcu nie zostawisz takiego "pyrtka" jak "na", "że", itd.

To tyle :-)

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.