GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

problem z moimi nowymi Geila`ami ?, nie częsty ale "chamski reset system...

19.08.2007
05:11
smile
[1]

Jotkichłopak [ ancymonek ]

problem z moimi nowymi Geila`ami ?, nie częsty ale "chamski reset system...

Witam serdecznie

Zaczęło się to dziać po umieszczeniu 2 x 1Gb Geil 800 Mhz CL5. na płytę m2n-e. Dwa razy zdążył mi się komputer zrestartować podczas grania, ale czasami jak komp startuj,e z biosa słychać jeden długi pisk i dwa krótkie (co dziwne, że czasami w 90 % uruchamia się normalnie jednym piskiem, wystarczy ze wciskam reset by doczekać się owych trzech pisków).

W sieci zalazłem że to oznacza że są jakieś problemy z grafiką (jeden długi i dwa krótkie) lub pamięciami. Ogólnie spotykam się z problemami taki jak mój wśród użytkowników, tyle że wszystkim komputer wcale się nie uruchamiał. W moim przypadku jest tak, że faktycznie owe dźwięki powtarzają się cyklicznie i jest czarny ekran, ale jak wcisnę reset, system się uruchamia i normalnie działa.

Wyciągnąłem Grafikę i pamięci, wsadziłem je spowrotem do slotów- to nie pomogło. Akurat musiałem przeinstalować system, bo najwyższa pora (nie pod ten problem) pomyślałem że może to pomorze, ale niestety problem nadal istnieje.

dodam że wsio mam poinstalowane (SP2, stery pod grafe najnowsze, stery do płyty), nie mam kompa od dziś ;), pierwszy raz coś takiego mi się dzieje. Być może karta się psuje, albo faktycznie wina tych ramów, chociaż jeśli tak to nie rozumiem tych pisków.

Wszystkie komponenty mam nówki, grafika nowa kupiona dwa miesiące temu i wszystko do tego czasu dobrze chodziło, a dobrze chodziło na kingston 2x52 w dualu.

…i najważniejsza informacja: Komp restartował mi sie tylko raz może dwa, poza tym używam go do bólu, gram w gry na najwyższych ustawieniach i nic się nie dzieje...Grafika na pewno się nie przegrzewa, cały czas 55 stopni. pewnie za dwa dni znowu się coś takiego stanie... Brzęczyk brzęczy natomiast częściej, a jak brzęczy trza wcisnąć reset bo komp sie nie uruchamia – to woli podsumowania

Moj komp:

AMD Athlon X2 5600 +
gf 8600 gt
2x1gb geil 800 mhz


Czy i jak można rozwiązać taki problem sygnalizowany przez brzęczyk ?

To są moje spostrzeżenia z dnia 16.08.2007 Kiedy dodałem nowe ramy

W dniu 17.08.2007 spostrzegłem w biosie że miałem ustawione za wysokie napięcie. 1.95, gdzie moje pamięci potrzebują tylko 1.80 (auto). MYŚLAŁEM ŻE WSZYSTKO OK., ŻE PROBLEM PRZEMINIE po ustawieniu na odpowiednie napięcie, plus reset defaultowy biosu a kiedy dnia 18.08.2007 postanowiłem zresetować komputer by pamięć mu się zwolniła pod granie w s.t.a.l.k.e.r start zaserwował mi te PISKI !! najlepsze ze komputer chodził przez te wszystkie dni całą dobe, wczoraj grałem w stalkera na najwyższych ustawieniach 4 godziny
na najwyższych detalach i nie było żadnej wywałki do biosu w sensie chamski restart, wszystko działało stabilnie. dzisiaj zrestartowałem system i SłYSZE ZNOWU TE PISKI !!!!! BLAGAM, PROSZę O POMOC !!

że niby Jeden długi, dwa krótkie sygnały - Problem z karta graficzną (CGA) ? i co, jak mam sobie z tym poradzić?, pięć razy dociskałem karte graficzną... przypomnę, że karta graficzna ma 50 stopni na swoim procesorze

Moj komp:

AMD Athlon X2 5600 +
gf 8600 gt
2x1gb geil 800 mhz


19.08.2007
08:46
[2]

mirencjum [ operator kursora ]

A tamten wątek był zły? Jeśli chodzi o:

"W dniu 17.08.2007 spostrzegłem w biosie że miałem ustawione za wysokie napięcie. 1.95, gdzie moje pamięci potrzebują tylko 1.80 (auto)."

To znalazłem taką poradę:

"Złe ustawienie napięć - najczęściej popełnianym błędem jest ustawianie defaultowych (domyślnych) napięć dla pamięci, które do stabilnej pracy wymagają wyższych wartości. Takimi pamięciami są np. niektóre modele firmy Geil, gdzie w instrukcji mają zakres napięć do poprawnego działania. Jeśli komputer jest niestabilny można sprawdzić najwyższą zalecaną wartość (domyślne napięcia znajdziemy w instrukcji dodanej do pamięci lub na stronie producenta)."


Nie napisałeś czy sprawdzałeś komputer tylko z jedną kością 1GB.

Możesz sprawdzić pamięć programem memtest. Instrukcja:





Dobrym sposobem jest wklejenie tego problemu w różne miejsca.









W tamtym wątku napisałem, byś spróbował podłączyć monitor do D-Sub lub odwrotnie DVI(jeśli masz taką możliwość). Piski niby wskazują na kartę graficzną. Może jest coś nadłamane we wtyku DVI lub D-Sub, zależy którego używasz.

Inne źródła znów podają, że ten sygnał to błąd parzystości pamięci RAM.





"Błąd parzystości występuje w momencie, gdy nadmiarowa infor-
macja o parzystości zapisana równolegle z danymi przestaje
zgadzać się z na nowo wyliczoną (na podstawie samych danych)
informacją o parzystości. Oznacza to, że pamięć nie działa
lub przekłamuje dane. Krótko -- błąd działania pamięci."



"Błędy parzystości mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich jest zainstalowanie mieszanych typów pamięci roboczej - np. pamięci z kontrolą parzystości obok modułów bez ECC. Niektóre płyty główne wymagają modułów z kontrolą parzystości, a jej brak powoduje wyświetlanie powyższych komunikatów. Niekiedy błędy parzystości są konsekwencją zakłóceń sygnału na szynie danych, spowodowanych przez wadliwy zasilacz lub niepoprawnie zaprojektowaną płytę główną. Błędnie zapisane bity pojawiają się wówczas przede wszystkim po ustawieniu maksymalnej wydajności zapisu i odczytu w pamięci RAM (ustawień tych dokonuje się w BIOS-ie). Problemy mogą również wywoływać poszczególne podzespoły komputera (np. karty graficzne, dźwiękowe czy sieciowe) lub sterowniki tych elementów sprzętowych, jeśli dokonują operacji bezpośrednio w pamięci roboczej komputera. Komunikaty o błędach parzystości bywają też spowodowane przez wirusa Parity Boot B.

Najczęściej błędy parzystości sprowadzają się do awarii modułów pamięciowych, gdy uszkodzona komórka pamięci nie potrafi przechować zapisanego bitu.

Rozwiązanie 1. Jeśli nie stosujesz pamięci z kontrolą parzystości lub zainstalowałeś na płycie moduły różnego typu (tzn. z kontrolą parzystości i bez), musisz wyłączyć tę kontrolę w ustawieniach BIOS-u. W BIOS-ie AMI przejdź do pola Parity Check w menu Advanced Chipset Setup, a w BIOS-ie Award do pola ECC Check lub DRAM Data Integrity Mode w menu Chipset Features Setup. Odpowiedni punkt w BIOS-ie Phoenix to Parity Mode lub ECC Control w menu Advanced Chipset Control. We wszystkich przypadkach trzeba ustawić opcję Disabled w wymienionym polu.

Rozwiązanie 2. Spróbuj zredukować prędkość wykonywania operacji w pamięci roboczej, ustawiając możliwie duże wartości parametrów pamięciowych BIOS-u. Poszczególne opcje, które trzeba pozmieniać, opisaliśmy w poradzie 1 (rozwiązanie 2). Ponadto upewnij się, że pamięć zainstalowana na płycie nie jest za wolna do szybkiego komputera. Przykładowo moduły PC 66 nie sprostają wymaganiom peceta z częstotliwością FSB (Front Side Bus) rzędu 133 MHz. Sprawdź w instrukcji płyty głównej, które typy pamięci są optymalne.

Rozwiązanie 3. Aby pozbyć się wszystkich przyczyn problemu, wgraj aktualne wersje sterowników takich elementów, jak chipset, karta graficzna czy kontroler SCSI.

Jeśli nie usuniesz błędu, spróbuj zawęzić krąg "sprawców", wymontowując urządzenia niekonieczne do uruchomienia komputera (np. kartę dźwiękową czy sieciową).

Jeśli natomiast uda Ci się wyeliminować komunikat, to znaczy, że problemy powodował jeden z wyjętych podzespołów peceta. Ponadto sprawdź zasoby dyskowe skanerem antywirusowym, aby wykluczyć ewentualność zarażenia systemu.

Rozwiązanie 4. Gdy powyższe czynności nie dają pożądanego rezultatu, to znaczy, że alarm jest wywołany uszkodzeniami modułu pamięciowego RAM i musisz wymienić pamięć. Jeśli na płycie jest kilka modułów, wyjmij je i sprawdź, umieszczając kolejno w gniazdach płyty. Alternatywnie możesz skorzystać z programu diagnostycznego (patrz porada 1, rozwiązanie 4). "

Ten tekst wkleiłem tylko dla informacji o błędzie. Nie jest wcale powiedziane, że ten błąd dotyczy Twojego komputera.




19.08.2007
10:44
[3]

Conath [ Generaďż˝ ]

imho za niskie napiecie na RAM`ie, 1.95 to moze byc za malo dla 800`tek. w biosie max napiecie jakie mozesz ustawic to 1.95 a to troche malo ale!
na plycie dolaczonej do plyty masz programik Ai Booster- z jego poziomu, juz w windzie mozesz ustawic napiecie dla ram`u nawet na 2,5
ustaw na 2,1 (pamieciom napewno nic sie nie stanie) i zobacz jak wtedy komp sie bedzie sprawowal. pzdr.

19.08.2007
10:57
[4]

Jotkichłopak [ ancymonek ]

Mirencjum >>> dziękuję za rozpiskę, w pełni zasłużone Gwiazdki ;) Stworzyłem nowy wątek, by całość zebrać w pierwszym poście, ponieważ nie mam możliwości jego edycji.

Conath >>> chęci były i dziękuję, ale...1.80 to Voltage dla pamięci L5 a takie ja mam ;) napisałem to. Natomiast Ai Booster z tego co słyszałem owszem ma tą funkcję ale to nie działa. Spotkałem się z dwiema krytykami tego programu, Ty jesteś pierwszy który mówi że to działa ;)

Pozdrawiam, ja podwijam rękawy i działam dalej

19.08.2007
11:25
[5]

Jotkichłopak [ ancymonek ]

więc tak, umieściłem w slotach moje poprzednie ramy 2x512 w dualu 533 i po parudziesięciu restartach biosu nie wystąpił komunikat z brzęczyka. Więc ewidentnie wina ramu. Pytanie czy są wybrakowane, czy może powinienem zmienić dla nich jakieś wartści w biosie. Mirencjum zasugerował cytując artykuł żeby zmienić im napięcie bo defaultowe są w przypadku Geila źle skonfigurowane, sprawdziłem wszystkie od 1.80 do 1.95 ale to nie pomogło. Być może Geile się gryzą z moją płytą i starczy wymienić na inną firmę... a może Biosik ? mam wersje 103 co mówisz Mirencjum :>??

19.08.2007
13:29
[6]

mirencjum [ operator kursora ]

Geil to porządna firma (sam mam od nich RAM). Ale jednak problemy z nimi jednak czasem się zdarzają. Wydaje mi się, że tu:



dobrze Ci radzą. Czy aktualizować BIOS? To może zostaw na koniec (zawsze jakieś tam ryzyko jest). Ciekawi mnie jak zachowuje się komputer tylko na jednym Geilu? Czy będzie piszczał? Potem na drugim to samo? Może trafiła się jakaś wadliwa kość? Nie podałeś jaką masz płytę, warto poszukać konkretnych informacji o działaniu tej płyty z Geilami.

A jak chcesz mieć naprawdę święty spokój, to ja bym poszedł(napisał, zadzwonił) do tej firmy gdzie kupiłeś Geile i powiedział, że pamięci wykazują błędy na memtest, resetują komputer i żądasz wymiany. Cały problem zaczął się od wymiany pamięci. Na starych pamięciach jest OK.

19.08.2007
13:33
[7]

Conath [ Generaďż˝ ]

lol? 103? to chyba pierwszy z dostepnych , po drodze bylo chyba z 10 nowych edycji:) 203,303... aktualny ma numerek 1001, od update`u biosu wlasnie powinienes zaczac:) nie wiem tylko czy programik od asusa do flashowania z windy bedzie w tym przypadku dzialac, bo przy paru biosach spotkalem sie z komunikatem, zeby nie uzywac go (programu) w przypadku biosow starszych niz 203.
a ai booster jeszcze ani razu mnie nie zawiodl, ustawiasz mnoznik, fsb, napiecia z poziomu windy- brakuje tylko zmiany timingow ram`u:)

edit: no i nadal uparcie twierdze, ze 1.80 to stanowoczo za malo dla 800`tek.

19.08.2007
14:20
[8]

Jotkichłopak [ ancymonek ]

Wydaje się że problem zażegnany. zaktualizowałem biosik do 0802 i sygnalizacja brzęczykiem o wadliwości pamięci ram nie wystąpiła po 20 restartach na poziomie biosu, dłużej nie chciało mi się czekać. Wydaje się też, że update z poziomu programu AsusUpdate nie nastręczyło żadnego problemu i dało się jednak go z powodzeniem użyć na biosie poniżej 0202.

Podsumujmy: Kłopoty z ramem 2X1GB 800 mhz dual które objawiały się podczas startu systemu brzęczeniem (jeden długi sygnał i dwa krótkie) na płycie Asus M2n-e ustąpiły po aktualizacji biosu do wersji 0802...w moim przypadku. Napięcie zostało 1.80, zrobię dla świętego spokoju jeszcze teścik programme memtest.

Wszystkim którzy zebrali się na wysiłek i wielką cierpliwość serdecznie dziękuję :)

19.08.2007
16:09
smile
[9]

mirencjum [ operator kursora ]

Mam nadzieję, że będzie dobrze. Graj chłopie ku chwale ojczyzny! Spocznij!

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.