GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Forum CM: Ludobujstwa

16.08.2002
21:45
[1]

JOY [ Generał ]

Forum CM: Ludobujstwa

Tak sobie ostatnio oglądałem parę programów na różnych programach dotyczących morderstw dokonywanych przez różnego rodzaje wojsk (W OKRESIE ii wś) i coś mnie tknęło.
Czy dowódcy Niemieccy ni wiedzieli o tych morderstwach (na wschodzie wiem że raczej nie wnikali w szczegóły). Czy był jakiś front gdzie żołnierze wermachtu nie gwałcili zabijali itd. ludności cywilnej. Najmniej chyba wydarzeń działo się w Afryce, a przynajmniej ja jeszcze nie słyszałem o masowych ludobójstwach w na tym kontynęcie. Czy wiecie może coś na ten temat??

Jeszcze mam zapytanie Czy takie bydle jak AWRe naprawdę istniało (a raczej tak) a jak tak to gdzie on “występował” bo w żadnych kronikach filmowych jakoś nie chwalą się skutecznością tego “cuda”.

18.08.2002
18:35
smile
[2]

BNB [ Legionista ]

Nie do końca wiem o jakiego "AWRe" Ci chodzi napiszę więc o tym co mi się pierwsze z tym skojazyło: Jeśli chodzi Ci o Churchilla AVRE to istniał jak najbardziej i spisywał się bardzo dzielnie. Churchill AVRE (Armoured Vehicle Royal Engineers - Opancerzony Pojazd Królewskich Saperów lub wg. innych źródeł Assault Vehicle Royal Engineers) Zbudowany, jako jeden z licznej rodziny specjalnych pojazdów przygotowywanych do inwazji na kontynent po wcześniejszych doświadczeniach z lądowania pod Dieppe. Wyposazony w ładowany od lufy 290 mm moździerz nadkalibrowy "Petard" o maksymalnej donośności 210 m (skuteczny zasięg 75 m) przeznaczony początkowo do rozminowywania pól minowych, okazał się bardziej efektywny w niszczeniu umocnień przeciwnika. Łącznie w różnych wersjach zbudowano ponad 700 sztuk tych pojazdów (dodatkowe wyposażenie poszczególnych odmian stanowiły: wiązki feszyny do przykrywania rowów przeciwczołgowych, szpule mat utwardzających "Bobbin", szturmowy most belkowy SBG, przeciwminowe pługi "Bullshom" i "Jeffries", trały AMRCR, ładunki wydłużone "Conger" - całkiem tego sporo) Do lądowania w Normandii powstało około 180 pojazdów. Pojazdy należące do 1st Assault Brigade RE z 79 D.Panc. ("cyrk Hobarta") wspierały w dniu D oddziały lądujące w brytyjskich sektorach, dowodząc swojej przydatności i skuteczności (ratując parokrotnie przyziemioną piechotę) AVRE z 1st Assault Brigade RE walczyły w całej kampanii w Europie Zachodniej miedzy innymi w walkach o Hawr, Antwerpię, podczas forsowania Renu. Działały także na froncie Włoskim w składzie 25th Armoured Engineer Brigade. W służbie pozostawały do początków lat 60. Co do kronik filmowych pojazd ten można oglądnąć np. w programie telewizji Discovery - odcinek z serii "Czołgi" poswięcony lądowaniu w Normandii.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.