GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

|Programowanie|

21.06.2007
17:00
smile
[1]

zuraw33 [ Centurion ]

|Programowanie|

Ile zajeła wam nauka programowania np w PHP dokładam jeszcze: Perl , JavaScript, Ajax, C, C++ , Python , .NET, itd itp. Zalezy co kto umi. A i jeszcze co polecacie do nauki lepiej uczyc sie z ksiązki czy może z kursu których jest pełno ale niestety często są niewystarczające do opanowania dobrze jezyka. Hmm a moze analizowac kod programu i go przepisywac. Osobiście teraz ucze sie PHP i korzystam z ksiązki "PHP5, Apache i MySQL. Od podstaw ". Co wy proponujecie ???
Jaką forme nauki polecacie???

21.06.2007
17:12
[2]

pecet007 [ Talk to the claw ]

Jaką forme nauki polecacie???
PHP się akurat tylko z oficjalnego manuala na php.net uczyłem, natomiast C++ z ksiązki J.Grębosza "Symfonia C++", do Ruby'iego przeczytałem jakiś tam tutorial znaleziony w necie... QBasic/VBasic głównie metodą prób i błędów, bo nie miałem wtedy internetu.

21.06.2007
17:17
[3]

zuraw33 [ Centurion ]

pecet007 --> A mógłbys mi jeszcze powiedziec ile się tego wszystkiego uczyłes tak mniejwięcej.

21.06.2007
17:21
[4]

pecet007 [ Talk to the claw ]

zuraw33 -- a nawet nie wiem, i za pewne nie znam wszystkich języków i tak w 100%, chociaż tutaj granicę 100% trudno określić, bo nie wiadomo czy liczyć standardowe bibloteki czy tylko konstrukcję języka ;)

21.06.2007
17:35
smile
[5]

zuraw33 [ Centurion ]

..........................................................................
Może by ktoś jeszcze cos napisał "ciekawego"???

21.06.2007
17:54
[6]

maVes [ Generaďż˝ ]

Nie da się określić ile zajmuje nauka danego języka, bo to zależy od tego ile czasu się poświęca nauce. Można też powiedzieć, że im więcej znasz języków, tym szybciej się uczysz następnych - słowa kluczowe, konstrukcje czy funkcje często się powtarzają.

Ja C++ zacząłem się uczyć jakiś rok temu i było to moje pierwsze starcie z programowaniem. Początkowo uczyłem się z internetowych kursów, potem przeczytałem Symfonię Standard. Dziś cośtam już umiem, ale jeszcze wiele przede mną.

21.06.2007
18:01
[7]

zuraw33 [ Centurion ]

Na nauke poświęcam 10 godzin dziennie. :P
Po 3 dniach nauki PHP umie podstawy czyli zmienna, stała, funkcja "if" i "else" ,obsługa prostych formularzy , przemieszczanie zmiennej miedzy stronami,

21.06.2007
18:07
[8]

maVes [ Generaďż˝ ]

zuraw33 - a na czym polega twoja nauka? Z doświadczenia wiem, że trzeba znaleźć złoty środek między czytaniem kursów/książek/artykułów a praktyką. Jednak ciągle pod ręką powinno się mieć dokumentację i umieć z niej korzystać. Potem bez tego ani rusz.

21.06.2007
18:15
[9]

zuraw33 [ Centurion ]

W pierwszy dzień przeczytałem i dogłebnie przeanalizowałem jakis tam kurs z neta lecz zbyt wiele to mi niedało. Postanowiłem zacząc czytać jakąś ksiazke , noi czytam ja drugi dzień robie przykłady.Mam ja w formie pdf. więc te rzeczy które sa trudne do zapamietania drukuje i mam pod reka jakbym zapomniał czegos.

21.06.2007
19:50
smile
[10]

zuraw33 [ Centurion ]

---------------------------------------------------------------------------

21.06.2007
21:35
[11]

Haron [ the boatman ]

sam uczyłem się dwóch języków. C i Javy. niestety zawsze muszę mieć motywację (np. projekt na zaliczenie), bo inaczej nie mam dyscypliny i samozaparcia.
moim zdaniem uczyć się jest lepiej z książek, czasami warto wklepać jakiś przykład i jeśli jest skomplikowany, to krok po kroku śledzić jego wykonywanie w kompilatorze obserwując zmienne.

programowania nauczysz się dobrze dopiero wtedy, gdy po przerobieniu książki zaczniesz pisać własne programy. będziesz miał cele, które musisz zrealizować, a na drodze masę problemów do rozwiązania. kluczem jest zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

pytasz ile czasu potrzebne by zrozumieć jakiś język? nauczyć się podstaw można bardzo szybko, za to udoskonalać techniki i rozwijać umiejętności można latami.

21.06.2007
22:32
smile
[12]

zuraw33 [ Centurion ]

Haron ---> bardzo cenne wskazówki. thx

21.06.2007
22:46
[13]

slowik [ NightInGale ]

programowac moze kazdy napisac dobry kod to sztuka z czasem sie tego nauczysz :-)

python'a mozna sie b szybko nauczyc w dosc bezstresowy sposob :) (google: lamerskie wprowadzenie do pythona) pozniej zostaja informacje na temat bibliotek no i jak zawsze dokumentacja (jest tez po polsku ;-) )

pomijajac fakt ze jezyk ang powinien sie stac drugim jezykiem uzywanym na codzien (wiekszosc dokumentacji jest po ang)

co do php napisz jakiegos cms'a to sie nauczysz przy okazji troche sql'a wymaglujesz :-)

obecnie znam kilka(kilkanascie ?) jezykow programowania czesc z nich nauczylem sie lata temu (python) czesc teraz na studiach jedno jest pewne dokumentacja techniczna powinna stac sie twoim najlepszym zrodlem wiedzy na temat jezyka (dobra dokumentacja ma w sobie sporo przykladow) i to ze z czasem bedziesz szlifowal umiejetnosci jednak bez dodatkow w postaci studiow programista raczej mierny z ciebie bedzie ... jednak warto przed nimi nauczyc sie troche programowac bardzo pomaga pozniej (masz ten komfort ze juz jestes zaznajomiony z jezykiem i latwiej jest ci zaprojektowac aplikacje)

21.06.2007
22:52
[14]

zuraw33 [ Centurion ]

Co do studiuów to jeszcze niewiem ale kto wie.

21.06.2007
22:55
[15]

Danley [ Pontifex Maximus ]

Różnych rzeczy próbowałem najpierw vb później cpp -> przesiadka na projektowanie stron www i tu m.in. właśnie php. Poznać język w sensie zrozumieć na czym on polega (np. składnia) to naprawdę nic trudnego i czasochłonnego. Dopiero dalszy rozwój to niezliczone godziny spędzone nad pisaniem różnych projektów przy zastosowaniu coraz bardziej zaawansowanych technik.

Nie ucz się tego w ten sposób, że masz książkę i po prostu ją czytasz - za wiele taka wiedza Ci nie da, a jedynie będziesz wiedział co dany język potrafi. Staraj się każdą nową wiadomość wykorzystać w praktyce - twórz własne skrypty (nawet jeśli wydaje Ci się, że dana funkcja jest nieprzydatna to znajdź dla niej zastosowanie w swoim prywatnym projekcie). Początkowo będzie to wyglądało bardzo skromnie i względnie bezużytecznie, ale na dalszym etapie wszystko zacznie łączyć się w całość - będziesz wiedział jaka funkcja w jakich przypadkach będzie najlepszym rozwiązaniem a pomysły będą pojawiały się coraz bardziej ciekawe (adekwatnie do świadomości językowej) i na tym etapie zaczniesz już rozumieć - czego jeszcze nie umiesz, czego jeszcze Ci brakuje - w ten sposób będziesz stąpał po tej drabince coraz wyżej opanowując tą wiedzę i każdą kolejną..

Jeśli chodzi o same słówka - im częściej będziesz używał w praktyce pisząc skrypty, tym bardziej Ci się utrwali, nie ma sensu nad tym zasiadać jak nad językiem obcym.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.