GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Demokracja ograniczona

30.05.2007
20:44
[1]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Demokracja ograniczona

W dobie lepperów, całej samoobrony, podobnych polityków i ich elektoratu zacząłem sie zastanawiać czy w takim kraju jak Polska nie byłoby korzystniejsze wprowadzenie demokracji ograniczonej. Kiedyś wydawało mi się, że na wyleczenie Polaków z PRLu potrzeba czasu - teraz widzę, że to nie jest takie łatwe.

Po moich rówieśnikach widze, że PRLowski światopogląd, który co chyba oczywiste jest niezdrowy dla gospodarki, to nie tylko skaza *naszych rodziców, dziadków... Tą inklinacje dostają od przodków także młodzi.

Mam dość życia w ustroju, w którym przedstawicieli wybiera banda idio***w, nie mających bladego pojęcia o gospodarce, rozwoju kraju, a nawet o podstawach życia społecznego. I tak teraz u władzy jest rolnik, którego wybrali inni rolnicy, bo ten powiedział, że zabierze bogatym, a da swoim wyborcom. PiS ze swoimi populistycznymi hasłami łapie całą rzesze emerytów, rencistów, bezrobotnych - czyli prawdziwą armie zbawienia dla Polski. Przykładów by można wybierać.

Co o tym sądzicie? Czy może uważacie, że to niesprawiedliwe, że musi być równość ponad wszystko?

30.05.2007
20:46
[2]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Wyjedź, kto Cię trzyma?

PS: Tak, dokładnie tyle sądzę o twoim wspaniałym eseju, który w skrócie da sie określić "Polska to dno, zróbmy coś z wieśniakami którzy wybrali nasz rząd"

30.05.2007
20:46
smile
[3]

ADEK24 [ KOCHAM MARYSIENIECZKE ]

niesprawiedliwe by bylo ograniczenie WOLNOŚCI CZŁOWIEKA! mimo ze jest zle to nie wolno wracac do niewoli:] bo tylko chwile bedzie iluzja dobrobytu a potem zobaczysz jak sie cierpi przez brak wolnosci...

30.05.2007
20:50
[4]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Dycu: żartujesz chyba? czemu miałbym wyjeżdżać? Idąc twoim tokiem rozumowania nasi dziadkowie nie powinni walczyć o wolną Polske, tylko "wyjechać... kto ich trzymał", tak? Nie rozróżniasz próby zmiany czegoś/refleksji nad bezsensownym narzekaniem?

ADEK: z jednej strony tak... Podstawowe pytanie brzmi "czy rządy ludzi wykształconych nie sprowadziłyby sie do dbanie o własne interesy?" czy może rządy ludzi świadomych wybranych przez świadomy, mający pojęcie o gospodarce, polityce, ekonomii, elektorat byłby lepszy?

30.05.2007
20:51
[5]

marszym [ Senator ]

Tjaaa tylko najpierw znajdź takiego co by rządząc w tej "demokracji ograniczonej" się sprawdził.

Rzeczywiście zgadzam się z Twoim argumentami ale nie wiem czy na dłuższą metę ograniczenie demokracji byłoby dobre.

30.05.2007
20:54
[6]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek - Różnica jest taka że nie jesteś swoim dziadkiem i żyjesz troche w innych czasach - Nawet jakbyś chciał (I kto tu mówi o wpływie starszych na dzieci?) walczyć o wolność Polski nie masz z kim misiu : )

Dlatego wyjedź, nie będę musiał wysłuchiwać twoich narzekań, o wielki patrioto.

PS: Ograniczenie demokracji jest tak samo dobre jak autorytaryzm.

30.05.2007
20:54
[7]

marko74 [ Konsul ]

Loczek - generalnie masz rację
jedyne pocieszenie to to że "gdzie indziej" rządy wybierane sa przez takich samych idotów tylko skośnookich, murzynów, faszystów, rasistów, napływowe mniejszości, itp....

30.05.2007
20:54
[8]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Na socjologii prowadziliśmy taką dyskusje - zdecydowana większość opowiedziała się właśnie za taką formą sprawowania władzy w Polsce. Jednak zdaje sobie sprawe, że ta opinia jest silnie subiektywna - bo jako studenci ekonomii zaliczamy się właśnie do potencjalnego elektoratu, więc obiektywna ocena jest trudna.

Dycu; pokaż mi miejsce wypowiedzi w której zmuszałem Cie do wysłuchiwania "moich narzekań"? Jeśli dyskusja Ci nie odpowiada (a moim zdaniem jest sensowna) nikt Cie do niczego nie zmusza.

30.05.2007
20:55
[9]

ffff [ Backside ]

Najpierw wytłumacz czym jest Twoim zdaniem "demokracja ograniczona", a potem się pytaj czy na Ciebie zagłosujemy :)

30.05.2007
20:56
[10]

gladius [ Subaru addict ]

Ustrój, gdzie dwóch durni ma więcej do powiedzenia, niż jeden mądry jest najgłupszym i najbardziej niesprawiedliwym ustrojem na świecie. Demokracja powinna być cenzusowa - ci, którzy się do tego interesu dokładają w większym stopniu, powinni mieć więcej do powiedzenia niż moherowe darmozjady.

30.05.2007
20:57
[11]

Loczek [ El Loco Boracho ]

ffff: Ograniczenie elektoratu do wybranej grupy osób. Np. poprzez wprowadzenie testów z wiedzy o gospodarce/polityce lub/i cenzus wykształcenia.

30.05.2007
20:59
smile
[12]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek - Ależ my dyskutujemy. Ja zaproponowałem Ci proste wyjście z sytuacji, Ty odparowałeś że chcesz walczyć o dobro swojego kraju, więc Ja wskazałem Ci wpływ "wyzwolenia kraju przez dziadka" na Ciebie.

Nikt mnie nie zmusza żebym tego wysłuchiwal, jednak ostatnimi czasy mass-media sprawiają że gdzie nie wyjdę to słyszę takie absurdy, a Ja w klatce siedzieć nie będę.

Takie testy nie dają wystarczającej wiedzy, aby posadzić kogoś na odpowiednim stanowisku - Musielibyśmy poznać jego poglądy, zamierzenia (Zakładając że z chęćią wszystko nam wyjawi), a następnie dopasować Je do naszych. Na szczęście to nie Loczek wybiera nam polityków : )

gladius na prezydenta, ciekawe kogo pierwszego by powiesili?
W ogóle, niuanse towarzyskie forum jakoś niespecjalnie mnie interesują : )

30.05.2007
20:59
[13]

gladius [ Subaru addict ]

Dycu - z tego forum, czy w ogóle?

EDIT: W ogóle to pierwsze byłoby zi0br0, zaraz po nim Edgar.

30.05.2007
21:03
[14]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Dycu: ok... niech będzie.
1. Moge wyjechać. Znam języki, pracowałem za granicą, myślę, że po studiach nie byłoby problemu.
2. Wole jednak mieszkać w Polsce. A nawet jeśli bym się wyniósł chciałbym, żeby w Polsce było jak najlepiej (mam tu rodzine, znajomych).
3. Nie mam zamiaru walczyć o wolność Polski. Kto Ci coś takiego powiedział?
4. Idąc Twoim tokiem rozumowania człowiek nie powinien nic zmieniać, do niczego dążyć, żeby inni "nie musieli słuchać jego narzekań", tak?


"Na szczęście to nie Loczek wybiera nam polityków : )"
mylisz sie - ja również

30.05.2007
21:04
[15]

Ptosio [ Legionista ]

Kto ułoży testy:)?

30.05.2007
21:06
[16]

griz636 [ Jimmi ]

"Ustrój, gdzie dwóch durni ma więcej do powiedzenia, niż jeden mądry jest najgłupszym i najbardziej niesprawiedliwym ustrojem na świecie. Demokracja powinna być cenzusowa - ci, którzy się do tego interesu dokładają w większym stopniu, powinni mieć więcej do powiedzenia niż moherowe darmozjady."

AMEN!

30.05.2007
21:06
smile
[17]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek -
1) No, i o ile zaangażowalbyś się w życie kraju w którym byś zamieszkał, zobaczyłbyś że niewiele się zmieniło. Te same problemy, te same opinie, te same media (No, chyba że jedziesz na Kubę)
2) Zakładając że rodzina ma taką samą opinię i tęskni za wspaniałym komunizmem, kiedy to - w porownaniu do dzisiejszego upadku Polski - żyło się dostatnio, to możesz wyjechać z całą rodziną.
3) Ty, wskazałeś na swoj wspaniały patriotyzm w pierwszym poście, jak i nawet drugim podpunkcie tego postu, ale dobrze, rozumiem, mogłeś nie zrozumieć lekkiej przenośni jakiej użyłem - uznajmy że tego nie było : )
4) Och, ale przyznaj. Nie marzy Ci się stanąć przed czołgiem wymachując biało-czerwoną flagą?

gladius - Ha! Zastanawiałem się czy Kaczka wygra z Ziobrem : P

30.05.2007
21:07
[18]

Loczek [ El Loco Boracho ]

"Kto ułoży testy:)?"

No w moim przekonaniu powinny mieć taką postać, żeby nie budziły wątpliwości - tzn. nie uwzględniały jakichkolwiek opinii, tylko czyste fakty.
Pamiętacie jak Lepper chciał łatać dziure budżetową przez dodrukowanie pieniędzy?

30.05.2007
21:10
[19]

Loczek [ El Loco Boracho ]

"1) No, i o ile zaangażowalbyś się w życie kraju w którym byś zamieszkał, zobaczyłbyś że niewiele się zmieniło. Te same problemy, te same opinie, te same media (No, chyba że jedziesz na Kubę) "

Możliwe... to nie znaczy, że bym sie na to zgodził i przyjął, że tak już musi być

"2) Zakładając że rodzina ma taką samą opinię i tęskni za wspaniałym komunizmem, kiedy to - w porownaniu do dzisiejszego upadku Polski - żyło się dostatnio, to możesz wyjechać z całą rodziną. "

coooo? A czemu przypisujesz mi tęsknote za komunizmem? Czytaj ze zrozumieniem - napisałem, że to co dzisiaj jest najgorsze w polskiej gospodarce/polityce jest spuścizną po komunizmie.

"3) Ty, wskazałeś na swoj wspaniały patriotyzm w pierwszym poście, jak i nawet drugim podpunkcie tego postu, ale dobrze, rozumiem, mogłeś nie zrozumieć lekkiej przenośni jakiej użyłem - uznajmy że tego nie było : )
4) Och, ale przyznaj. Nie marzy Ci się stanąć przed czołgiem wymachując biało-czerwoną flagą? "

Nie... Marzy mi się, żebym nie musiał myśleć o wyjeżdżaniu z kraju w poszukiwaniu godnego życia.

30.05.2007
21:10
[20]

gladius [ Subaru addict ]

Loczek - a po co testy. Każdy ma jeden głos, nawet pijaczek i moher. Za skończone studia - kolejny, za profesurę - jeszcze jeden. Owszem, są profesorowie typu Magdalena Środa czy Szyszkowska ale mimo wszystko per saldo chyba by się opłaciło. A i tak najwięcej powinni mieć do powiedzenia ci, którzy płacą najwięcej podatków, leczą się prywatnie, kształcą się w prywatnych uczelniach. Jednym słowem, płatnicy netto.

Dycu - z zi0brem w wyścigu na szafot nikt nie wygra. Kaczor, choć schizofrenik paranoidalny, jest w sumie mniej szkodliwy niż ZERO.

30.05.2007
21:13
[21]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Gladius: "a po co testy. Każdy ma jeden głos, nawet pijaczek i moher. Za skończone studia - kolejny, za profesurę - jeszcze jeden. Owszem, są profesorowie typu Magdalena Środa czy Szyszkowska ale mimo wszystko per saldo chyba by się opłaciło."

No jaką formę by to miało przyjąć jeszcze się dogłębnie nie zastanawiałem - ale chodzi o samą ideę.

30.05.2007
21:16
smile
[22]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek -
1) I? Wszedłbyś na tamtejsze forum o grach i założył wątek o biedzie w kraju?

2) Przepraszam, dzisiaj posługuję się strasznie zawiłym językiem - Może powiem wprost. Jakoś po prostu odnoszę wrażenie że skoro teraz jest ta tragicznie, to lepiej mogło być tylko za komuny, patrząc na to co się wokół dzieje.

Nie... Marzy mi się, żebym nie musiał myśleć o wyjeżdżaniu z kraju w poszukiwaniu godnego życia.
I rzekł człowiek który całą wiedzę o wyjeżdżaniu z kraju i pracy/mieszkaniu za granicą czerpie z mass mediów - AMEN!

30.05.2007
21:21
[23]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Dycu:
1. Kto wie... I nie musisz mi wytykać, że jest to forum o grach, bo dobrze wiesz, że jest to forum ogólnotematyczne.
2. Doszukujesz sie jakiegoś drugiego dna? Ukrytych przesłań moich wypowiedzi? Dla Ciebie krytyka czegokolwiek równa się stwierdzeniu, że każda inna sytuacja byłaby lepsza?


"I rzekł człowiek który całą wiedzę o wyjeżdżaniu z kraju i pracy/mieszkaniu za granicą czerpie z mass mediów - AMEN!"
Cofnij sie o pare postów wstecz - mieszkałem i pracowałem za granicą.
Ale widze, że wiesz o mnie więcej niż ja sam... Będę sie zgłaszał po rady do Ciebie.

30.05.2007
21:23
[24]

Derrvin [ Pretorianin ]

Trzeba nam drugiego Piłsudskiego...

30.05.2007
21:23
[25]

Chacal [ Senator ]

jeszcze bym dodał wiek - dla ludzi w wieku 25-30 lat sytuacja w kraju jest najważniejsza i to oni powinni mieć większą siłę głosów, a nie emeryci, których jest wielu, ale za 10 lat połowy z nich już nie będzie.

30.05.2007
21:27
smile
[26]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek -
1) Podkreślmy słowo "forum". Pójdźmy nawet dalej i powiedzmy "wyrazisz opinię na dany temat" - Powiedz mi, co to zmieni? Wrzuć sobie kategorię "polityka" i zobacz ile podobnych temu wątkow już powstało, mających po 200-300 postów, obrażających patriotycznie Polskę z tej czy z tamtej strony, i... O dziwo (To niesamowite!), nic, ale to nic się nie zmieniło! Gospodarka rośnie, inwestycje są, praca jest, a bezrobocie spada, Ja chcę komuny!

2) No cóż, jeśli jesteś w szambie, czyli dziurze wypełnionej fekaliami i wyjdziesz na świerze powietrze to cieszysz się że wyszedłeś czy myślisz o tym że nadal jesteś w szambie bo się nie przebrałeś?

Nie znam Ciebie, oceniam Cię przez pryzmat innych "super-duper patriotów" i bierz to pod uwagę : )
PS: To czemu wróciłeś?

30.05.2007
21:31
[27]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Dycu: wrociłem na studia... :)

1. Tak, ja sie bardzo ciesze... Ale czy będzie tak wiecznie? Poza tym mogłoby być lepiej. Cykl koniunkturalny niedługo zawróci w drugą strone i wtedy nie będzie tak różowo :)

2. Nie wiem, nie wychodziłem nigdy z szamba. :D
Ciesze się i myśle o tym, żeby jak najszybciej sie umyć i przebrać...

30.05.2007
21:32
[28]

Lucky_ [ god ]

Ja o tym co zaproponowal Loczek myslalem juz dawno temu. Tylko, że nie ma sie nad czym zastanawiac, bo takiego czegos i tak nie bylo by szans wprowadzic. Nie ma co sie denerwowac.
Moim zdaniem media powinny probowac jakos edukowac spolecznestwo. Np. nie pisac że "Lepper ma inny pomysl na spozytkowanie wzrostu gosp.", tylko "Lepper nie chce by nasze pensje wzrosly - nie glosowac na niego" (chodzi o klin podatkowy). Po jakims czasie podawania takich informacji ludzie moze zrozumieli by wiecje i glosowali rozsądniej.

30.05.2007
21:34
smile
[29]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek -
Okres sesji, jak mnie pamięć nie myli, moje kondolencje : )

1) Nie spiesz się tak. Wiem, że ideą życia Polaka są aktualnie Stany Zjednoczone, ale to jest jak z ciałem - Tyle się mówiło że szczuple jest ładne, a dzisiaj rozbierasz panienkę, a tu anoreksja.

2) Jednak "cieszysz się", więc ja aktualnie się cieszę, przebierać się będę kiedy indziej.

PS: Problem jednak leży w tym, że skoro jest aż tak źle, to czemu nie pobawisz się w heroes'ów i nie wysadziw w powietrze całego tego tałatajstwa? Jedne obrady sejmu Ci wystarczą.

Lucky_ - Witaj, drogi mass-media-zombie, zawróć z drogi po ktorej kroczysz, i idź ku swiatłu.

No i nie oglądaj tylu faktów.

30.05.2007
21:34
[30]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Lucky_: fakt... Wizja społeczeństwa w którym wszyscy dokonują swiadomego wyboru, lub ci którzy tego nie potrafią są go pozbawieni to w dzisiejszych czasach utopia. Ale można pomarzyć :)

Dycu: ależ mi nie jest źle... Wręcz przeciwnie - mam przyjaciół, rodzinę, perspektywy, kraj w którym żyje i chciałbym żyć się rozwija, ale jestem idealistą... I chciałbym, żeby było jak najlepiej :)

I nie idealizuje Wielkiej Brytanii czy Stanów - są nawet rzeczy których tam strasznie nienawidzę (oportunizm i dwulicowość)

30.05.2007
21:39
smile
[31]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek:

Strasznie dużo tych idealistów się narobiło odkąd media uwzięły się na Kaczuszki. Ciekawa zależność, co nie?

Ależ oczywiście że Ty nie idealizujesz Stanów, robią to te inne szumowiny <wskazuje palcem>, Ci... Chcą zabrać nam skarrrrrb ; )

30.05.2007
21:42
[32]

Loczek [ El Loco Boracho ]

"Strasznie dużo tych idealistów się narobiło odkąd media uwzięły się na Kaczuszki."

O ile to nie przejściowa moda to nie widzę w tym nic złego. Sęk w tym, żeby nie popadać w skrajności :)

PS
sesja dopiero w połowie czerwca, ale już teraz dobijają mnie zaliczenia (a jutro nawet się na przedtermin szarpnąłem :D)

30.05.2007
21:43
[33]

smuggler [ Patrycjusz ]

Wdzisz, problem z demokracja sterowana jest taki,ze wszyscy by ja chetnie wprowadzili ALE pod warunkiem, ze beda jej beneficjentami. Tzn. jesli obiecasz grupie X, ze oni beda mieli prawo glosu, to beda za.

Wiekszosc z tych co z tym optuje, tez naturalnie uznaje, ze ONI beda w tej grupie wybranych, to sie rozumie sama przez sie vide Koriwn-Mikke chocby.

To tak jakby zaproponowac wprowadzenie feudalizmu (z prawem pierwszej nocy :)) - kazdy bylbby za o ile bylby co najmniej baronem. Ale niestety musza byc i ci panszczyzniani.

I nie ma zadenj pewnosci, ze jak (nawet w szlachewtnych 100% intencjacjh) wprowadzisz taki ustroj, to ne okaze si, ze w efekcie prawo glosu maja wylacznie "prawdziwi Polacy i katolicy" albo powiedzmy "ludzie skrzywdzeni nieludzka polityka Balcerowicza" (bo im sie nalezy rekompensata)a wyksztalciuchy i lze-elity to se moga...

Zreszta taka demokracje prawie juz mamy, zauwaz - mozesz jeszcze pyskowac ale jest to albo "obrona agentow" albo "wsciekly atak" albo "opluwanie Polski na arenie miedzynarodowej" itd.

A poza tym dzis zabierzemy ci prawo glosu, a jutro moze prawo do np. korzystania ze sluzby zdrowia (znaczy sie - mozesz ale plac, plac, plac... za wszystko) i co wtedy? Gdzie zaprotestujesz? W Sejmie? Toz oni to wlasnie ustalili. To co, pojdziesz do nastepnych wyborow i zaglosujesz na opozycje? No tak tylko nie masz glosu. No i jaka opozycje, skoro LPR i Samabrona sie podzielily wladza?

I co wtedy?30.05.2007
21:45
[34]

Vader [ Legend ]

Z tym postulatem nigdy sie nie zgodzę. W zakresie wyborow, kazdy glos powinien miec taką samą wartosc. A jak jakis profesor czuje sie niesprawiedliwie, to kto mu broni prowadzic agitację polityczną i zjednać sobie glosy wyborców? Nikt mu nie broni, wiec w czym problem?

Smuggler ma 100% racji. Widać goscie z CDA mają głowy na karku:)

30.05.2007
21:46
[35]

zbm [ Atlantis Crusader ]

można odbić piłeczkę, bo myślimy tylko o sobie. (młodzi)

Zdajecie sobie na pewno sprawę, ze wybralibyście takie rozwiązania gospodarcze,
polityczne i społeczne, które nijak nie pasują starszym ludziom, ba, mogą być dla nich krzywdzące.

To oczywiste, że każdy wybiera tak jak mu wygodniej, a nie dla dobra ogółu.
I nie mówcie, że tak nie jest:)

Nie ważne, czy rząd wybierze sama inteligencja, czy same chłopy.
Polityką zajmują się ludzie, którzy mają gdzieś interes Wasz, Mój czy moherowej babci.

Dlaczego mówi się, że partia, która nie wejdzie do sejmu dwie kadencje to śmierć polityczna.
Bo przestają być popularni, nikt ich nie wybierze, nie wejdą na stołki.
Tam nie garną się ludzie mający poukładane w głowie i dobre serce:)
takich się wycina szybko, bo za uczciwy jest niebezpieczny -> może sprzedać innego
bo nie ma na niego haka.

Cenzus wykształcenia. Też ciężka sprawa. Dopiero teraz jest boom na studia itd.
Kiedyś wystarczyło technikum, szło się do pracy i było git. Też był chlebek w domu
a i ludzie wcale nie są nieociosanymi kołkami, były inne czasy i chory system,
gdzie każdy odgórnie musiał mieć pracę. Wśród wykształconych tez jest
wielu buraków, idiotów itd którzy dalej niż czubek własnego nosa nie wyjrzą,
więc gdzie tu mówić o słusznych - dla nas wszystkich - wyborach.
Sam znam faceta, który mówi, że on leje na to, kogo wybiera, byle obiecali mu najkorzystniejszy
dla niego system podatkowy.

Chacal -> a bierzesz pod uwagę, że śród tych emerytów są Twoi dziadkowie, a w niedługim czasie Twoi rodzice. Chcesz świadomie pozbawiać prawa głosu osób, które w jakiś sposób ukształtowały Twój światopogląd? nie że się czepiam, ale osoby w wieku 30-40 lat mogłyby powiedzieć, że dla nich sytuacja w kraju jest najważniejsza:) bo płacą większe podatki niż <30, mają dzieci i dużo
intensywniej myślą o ich przyszłości niż świeży absolwent, który tylko chce się dorobić szybko:)

Reasumując Burak/Idiota zawsze będzie takim jakim jest, niezależnie od pochodzenia, stanu społecznego, pensji czy wykształcenia.

testy rozwiązały by sprawę, ale ich przeprowadzenie jest niestety praktycznie niemożliwe:)
chociażby z tego powodu, że zatwierdzić musieliby to rządzący, a oni mają spory elektorat
wśród ludzi nieobeznanych w zagadnieniach polityki gospodarki itd
sami by sobie podstawili nogę:)

30.05.2007
21:47
[36]

Loczek [ El Loco Boracho ]

smuggler: masz całkowitą racje... Zdałem sobie sprawę, że ustrój o jakim myślałem to utopia ("żelazne prawo oligarchii - kto władzę ma najpierw o nią się martwi").

30.05.2007
21:48
[37]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek-

Skrajność jest już od pierwszego dnia wyborów.

Ustrój o którym myślisz po prostu nie istnieje. Chyba że każdemu jednemu na świecie damy swoją piaskownicę.

30.05.2007
21:52
[38]

gladius [ Subaru addict ]

A jak jakis profesor czuje sie niesprawiedliwie, to kto mu broni prowadzic agitację polityczną i zjednać sobie glosy wyborców? Nikt mu nie broni, wiec w czym problem?

W tym problem, że większość wyborców to matoły i bardziej trafia do nich populizm i bełkot kaczorów, a nie to, co mówiłby profesor. Demokracja w takich krajach Polska prowadzi niestety do rządów hołoty. W krajach, gdzie jest dobrobyt, jest inaczej. U nas niestety zbyt wielu wyborców to nieudacznicy z roszczeniową postawą, do których nic oprócz populizmu nie przemawia.

30.05.2007
21:52
[39]

smuggler [ Patrycjusz ]

Vader - ja po prostu zylem za komuny, a i teraz widze co sie dzieje, wiec nietrudno sie domyslec ze po prostu bylaby to dyktatura pod haslem "udoskonalenia demokracji". Kiedys byla "demokracja lludowa" (czyli ludowa wladza ludu) teraz by pewnie byla "demokracja solidarnosciowa" czy "prawa i sprawiedliwa". A ktos kiedys powiedzail ,ze roznica pomiedzy demokracja, a demokracja ludowa jest taka sama jak pomiedzy krzeslem i krzeslem elektrycznym.

Trzymajmy sie wiec tego, co powiedzial Churchill

Demokracja to parszywy ustroj. Ale niestety nie wymyslono dotad nic lepszego.

Loczek - socjalizm i komunizm TEZ w intencjach sa przeciez b. dobre i teoretycznie wspaniale.
Ale jak to wyglada w praktyce zademonstrowali m.in. Stalin i Hitler... Wiec ja dziekuje za kolejne proby ulepszen.


30.05.2007
22:11
[40]

Boginka [ Sybarytka ]

Loczek --> Miałam napisać długą wiadomość, ale smuggler mnie ubiegł więc tylko krótka notka. Generalnie idealizm nie jest prawidłowym sposobem myślenia o polityce. Pragmatyzm, pragmatyzm i po trzykroć pragmatyzm. Nie musi być szczególne wredny (nikt nie broni ci agitować za "twoją" partią polityczną, dokształcać ludzi czy działać "społecznie") ale zakładanie, że polityką mogą zajmować się ludzie bezwzględnie bezinteresowni wydaje mi się cokolwiek poniżej poziomu studenta ekonomii. ;-)

30.05.2007
22:16
smile
[41]

Caine [ Książę Amberu ]

Jak panoszyło się LSD tez byłem za ograniczeniem demokracji.

30.05.2007
22:37
[42]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Boginka: "ale zakładanie, że polityką mogą zajmować się ludzie bezwzględnie bezinteresowni wydaje mi się cokolwiek poniżej poziomu studenta ekonomii. ;-)"

Ale ja tego nigdzie nie stwierdziłem. Stwierdziłem, że rządy wg tego modelu były by bardziej owocne dla gospodarki i w moim mniemaniu sprawiedliwsze od rządów ludzi którzy wybierani są przez klase niższą, ale wcale nie uważam, że bezinteresowne. :)

30.05.2007
22:39
[43]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Loczek - Najbardziej owocny dla gospodarki jest autorytaryzm, ew monarchia.

30.05.2007
22:49
[44]

Loczek [ El Loco Boracho ]

Dycu: w sumie jeśli by spojrzeć w historie to efektywność rządów prawie zawsze wyglądała tak
Mniejsza liczba osób przy władzy (dyktatury, totalitaryzmy, tyrania) = większe szanse dla rozwoju państwa = zdecydowanie większe ryzyko (włączając w to skrajne przypadki)

30.05.2007
23:12
[45]

graf_0 [ Nożownik ]

Loczek - Najbardziej owocny dla gospodarki jest autorytaryzm, ew monarchia. - chyba w cywilizacje nie grałeś :)

A wracając do tematu - ależ my JUŻ MAMY demokrację ograniczoną.
Wpływ wykształconej, młodej i mieszkających w miastach części społeczeństwa na wyniki wyborów jest zdecydowanie mniejszy od tej "zacofanej, moherowej, części" i to niezależnie od stosunku demograficznych pomiędzy tymi grupami.
Ale ci młodzi, dynamiczni i wykształceni sami zrezygnowali ze swoich praw wyborczych. Albo na nie nie zasługują, albo są im zbędne.

Więc nie opowiadajcie tu bajek o wprowadzeniu cenzusu, zadbajmy lepiej o frekwencję nie wywołującą pogardy.


30.05.2007
23:22
[46]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

graf_o - Nie, Ja czasami czytam książę od historii do podstawówki.

30.05.2007
23:23
smile
[47]

giergas [ Chorąży ]

chłopaki jaka d.ograniczona? Moze niedlugo jakis kongres Sw.Przymierza będzie to wprowadza porzadek co ? ;) .. nie ma to jak dyskusja polityczna :|

31.05.2007
16:22
[48]

Vader [ Legend ]

Ja wole nieco wolniejszy rozwój gospodarczy, ale bez autorytarnego fanatyka u władzy.

31.05.2007
16:28
[49]

Kharman [ ]

Testy kompetencyjne z politologii, makroekonomii i czego tam sobie życzysz uprawniające do głosowania? Może sie okazać, że nikt się do tego w tym kraju nie nadaje.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.